Meslek Rehberi RSS
Yazilar
Yorumlar

Mesleki Arama Motoru

Seçilmiş Sitelerde Arama


(100'e yakın site ve blogda arama yapar)

Meslek, insanın yaşamını sürdürebilmek için icra ettiği ve genellikle yoğun bir eğitim, çalışma sürecini gerektiren bu sürecin sonunda da kişilerin kazandığı ünvanın adıdır. Genellikle her meslek o mesleğin etik değerlerini, gelişimini, lisanslanmasını ve diğer insanlar nezdinde tanınmasını sağlayan profesyonel kuruluşlara sahiptir. Yeryüzünde binlerce meslek bulunmaktadır. Bizde resmi olarak tanımı yapılmış 600 civarında meslek bulunmaktadır.
Mesleklere örnek olarak bilgisayar programcısı, yazılım mühendisi, tekstil teknikeri vs verilebilir. Her bir meslek için tanım, görev alanları, genel olarak kullandığı araç ve gereçler, mesleğin gerektirdiği özellikler, çalışma ortamı ve koşulları, çalışma alanı ve iş bulma olanakları, meslek eğitiminin verildiği yerler, meslek eğitimine giriş koşulları, eğitimin süresi ve içeriği, meslekte ilerleyebilme ve yeni meslekleri seçebilme olanakları, destekleyici meslek kuruluşları, mesleğin başarıyla yürütülebilmesi ve geleceği ile ilgili pekçok husus mutlaka araştırıp geliştirilmesi gerekli hususlardandır.
Sitemizde tüm bu sayılan hususlar doğrultusunda rehberlik hizmeti verilmeye çalışılmaktadır.

Meslek Seçimi herkesin hayatında çeşitli zamanlarda gerçekleştirdiği en önemli kararlardandır. İşkur’un sayfasında dendiği gibi: ‘Mesleği Seçmek Hayat Biçiminizi Seçmektir’. Seçtiğiniz meslek hayat boyu mutlu olmanızda önemli etkenlerden olabilir ya da tam tersi huzursuzlukların başlangıcı ve sorumlularından olabilir.

Karar Verme Olarak Meslek Seçimi
Meslek seçimi bir karar verme süreci olduğuna göre karar vermeyi iyi anlamak gerekmektedir. Karar verme: bir dizi alternatif arasından her bir alternatifin getirdiği olumlu sonuçları (faydalar) ve olumsuz sonuçları (maliyet ya da zarar) karşılaştırmak suretiyle bir alternatifi bilinçli olarak tercih etmektir.

Ülkemizde bu karar vermenin maalesef pek bilinçli yapılmadığı gün gibi aşikar.

Meslek Seçimi Bir Kez Verilen Karar Değildir
Her insan ömrü boyunca sayısız defalar yeni meslekler seçebilir ve bu çok olumlu bir özelliktir. Çağımız insanı bu yeteneğe sahip olmalıdır. Üniversitelerin program hedeflerinde açıkça yer alan bu özelliğe göre mezunlar başka meslekleri kolaylıkla öğrenebilmeli ve onlara geçiş yapabilmelidir. Aslında Üniversitenin ana fonksiyonlarının başında bu formasyonu kazandırmak gelmektedir.
Meslek Seçimi Süreçleri
Meslek seçimi, pekçok şeye bağlı bir karar sürecidir. Bunlar
1. Sizin ilgi alanlarınız ve yetenekleriniz,
2. Seçilen mesleğe bağlı değerler ve bilgiler, ve
3. En önemlisi sizin kişiliğiniz.

Kişiliğe Uygun Olarak Meslek Seçimi İçin Testler
Meslek seçiminde bir kariyer geliştirme rehberi, meslek seçimi uzmanıyla konuşmanın yararı olabilir. Bir kariyer planlama rehberi ya da uzmanının görevi değişik araçları ve testleri kullanarak sizin ilgi alanlarınızı, yeteneklerinizi ve kişiliğinizi anlamnıza yardımcı olmaktan ibarettir. Bu testleri çeşitli şekillerde kendiniz de yapabilirsiniz. Kendi kendini değerlendirme (self-assessment) testleri sayesinde kişiliğinizi anlayabilirsiniz. Kişiliği anlamak meslek seçiminde çok önemlidir. Zira bir meslekte mutlu olabilmenin anahtarı o meslekte mutlu olmaktır. Bunun içinde mesleği seçerken kişiliğinize uygun bir seçim yapmış olmalısınız.

Meslek seçimi insanın hayatının akışını değiştirecek en önemli olaylardan biridir dendi. Her ne kadar meslek seçiminden sonra yeni başka mesleklere uyum sağlayabilme ve meslek değiştirme yaygın olsa da ilk yapılan meslek seçiminin sonraki mesleklerin seçilmesi ve kariyer geliştirme konusunda mutlaka etkisi vardır.

Bu seçimi en iyi şekilde yapabilmek için iyi bir bilgi paylaşım ortamı gerekmektedir. Meslek rehberi sitesi, insanların mesleklerini seçmeleri sırasında karar verme aşamasından önce ve sonra destek sağlamak amacıyla açılmıştır.

Bilgi paylaşarak çoğalır ilkesinden hareketle etkileşimli olarak tasarlanan sitemiz, herhangi bir meslekle ilgili yorumda bulunmak, bilgi vermek, deneyimlerini paylaşmak isteyen herkese açıktır.

Sitemizde yeni bir hesap açarak tüm etkinliklere katılabilirsiniz.

“Meslek Rehberi Hakkında” için 110 Yorum

 1. Meslek Rehberi diyor ki:

  Çok teşekkürler

 2. Meslek Rehberi diyor ki:

  Sağolun. Asıl yapmak istediklerimizi henüz gerçekleştiremedik. Sizlerin de manevi destekleriyle sizlere layık olmaya çalışmak hedefimiz..

 3. Meslek Rehberi diyor ki:

  :) aileler çocuklarının üzerinde baskı yapmasa herkez istediği mesleği seçecek ama nerdeee

 4. Meslek Rehberi Sitesi diyor ki:

  Lise ve meslek liseleri ilk yıl programları ortak olduğundan sizin de henüz 2de sayılmanız nedeniyle meslek liselerine geçiş yapabilmeniz gerekiyor. Tabi OKS ile girilen meslek liseleri dışındakiler olabilir. İlgili meslek liselerine başvurunuz.

 5. Meslek Rehberi Sitesi diyor ki:

  Küresel ısınmayla ilgileniyorsanız ve teknolojinin berbat ettiğini bir nebze düzeltmek istiyorsanız en ideal meslek Çevre Mühendisliğidir. Sırasıyla aşağıdaki yazıları okuyunuz Çevre Sağlığı Teknisyeni lise (meslek lisesi) seviyesinde, Çevre Teknikeri Meslek Yüksek Okulu Seviyesinde (2 yıllık) ve Çevre Mühendisi üniversite (mühendislik fakültesi) Seviyesinde eğitim verir.

 6. BirBilgi diyor ki:

  Spam yorumu oldugundan yazi ve link kaldirildi

 7. ahmet diyor ki:

  ben trafik polis olmak istiyom ama hangi bölümde olduğunu bilmiyom

 8. diyar diyor ki:

  ben düz lis okuyorum ama lise bir çok zor anlamadım niye böyledi hemde ş.urfa viranşehir lisesi çok çabuk sınıfta bırakma olasılıkları var üç tane bii olanı bırakıyorlar yazık yav ne biçim eğitim hayatımız kararıyor

 9. Hayrullah diyor ki:

  Mrb abilerim ablalarım size abla abi diyorum çünkü daha 8. sınıf a gidiyorum.Ben sözel okumak isdiyorum ama gelicekde elime alabilicegim meslekler konusunda hiç bir bilgim yok bana büyüklük yapıp elime ala bilicegim meslekleri mail adresmi yollarsanız çok sevinirimm.
  Dikkat’e alırsanız sevinirimm.

  Mail=H.Payalan@hotmail.com

 10. Meslek Rehberi diyor ki:

  Endüstri Meslek Liseleri kategorisindeki mesleklere (Meslek Liseleri) tek tek bakabilirsiniz.

 11. evrem diyor ki:

  ben lisye yeni başlıcam acaba düz lisede sözel bölümü varmı?cevap bekliyorum

 12. deepa diyor ki:

  nsl bi site ypmıssınız………..insan nasıl kayıt yapılır neler gerekli diye bilgi verir ….

 13. emre diyor ki:

  polis olmak için hangi bölüme gitmeme gerekiyor hemen cevabınızı bekliyom

 14. Tülin diyor ki:

  Mrb arkadaslar ben ailevi sebeblerden dolayı egitime 5 yıl alıkonuldum.suan 19 yasındaym ve acıkilkögretim okulu 8.sınıf okuyorum:( ilerde cocuk gelisimi okumak istiyorum.meslek lisesi ne geciste 8.sınıf puanları önemli mi?hiçbirsey bilmiyorum.lütfen bana da yardım edin.Allah hepinizin yolunu acık etsin.cvbnzı beklycgm..

 15. Meslek Rehberi Sitesi diyor ki:

  Hem elektrik hem de inşaatta fizik önemlidir. Statik hesaplarda fiziğin en alası vardır. Elektrikçi kızlar mekanikçi erkekler diye bir söz var. Semra hanım bize sorarsanız sizin için Elektrik bölümü inşaattan daha uygundur.

 16. ismail diyor ki:

  sitenizde güzel olmamış bişenizde

 17. seren diyor ki:

  benim puanım 338 ama ne olacağımı hala bir türlü karar veremedim.acaba doktormu olayım yoksa öğretmen mi bilemiyom yardımcı olursanız sevinirim..bütün burda sınava girecek arkadaşlarıma başarılar dilerimmmmmm….

 18. seren diyor ki:

  hepimizin Allah yardımcımız olsun. yarabbi sen yardım et.çok korkuyorum. ama inanıyorum alah-teala hepimize yardımcı olsun…………amin…..*

 19. EMİNE diyor ki:

  var ya.Onca sey yazmışınız.Bi meslekleri yazmamışınız.offff.Biri bana hangi meslekler olduğunu söylesin
  Ben lise 1 öğrencisiyim
  Nolur.benim için çok önemli.

 20. Eda diyor ki:

  www.kisladuzu.k12.tr/dokumanlar/dokumanlar/Alanlar_Ve_Secilebilecek_Meslekler.ppt -
  bu adreste hangi bölümlerin hangi meslekleri seçebileeği yazıyor.

 21. didem diyor ki:

  ben polis olmak istiyorum kız meslekten mezun olup polis olabilirmiyimmm merak ediyorum

 22. sevgi diyor ki:

  ya aslında ben sözle bölümü seçmek isteyen bir öğrenciyim aslında bu bölümdeki mesleklerden haberim yoktu….ama ben tarih veya türkçe öğrt olma hedefini karalaştırdım inşallah tutururum.verdiğiniz bilgiler içide çok sağol

 23. sevgi diyor ki:

  ya aslında ben sözle bölümü seçmek isteyen bir öğrenciyim aslında bu bölümdeki mesleklerden haberim yoktu….ama ben tarih veya türkçe öğrt olma hedefini karalaştırdım inşallah tutururum.verdiğiniz bilgiler içide çok sağolun

 24. sevgi diyor ki:

  kararımı verdim artık…edebiyatçı olacam arkadaşlar

 25. yusuf diyor ki:

  Ben şuan düz lisede elise 2 öğrencisiyim.lise 2 nin yarısını atlattık 2. dönem başlıyacak beim size bir sorum olacak;

  1-)ben şimdi Meslek lisesine geçebilirmiyim?

 26. ela diyor ki:

  Benim adım eLa bende 5 yaşından 14 yaşıma kadar bale eğitimi ve modern dans eğitimi aldım sonra müziğe büyük ilgim olduğu için müzik eğitimi aldım ablam gitar kursu verdiği için giter kursuna gittim sonra evde özel olarak piyona dersi aldım şimdi is lise sondayım liseyi bale eğitimi alarak bitirdim şimdide mimar sinan güzel sanatlar ünivers,tesinde modern dans eiğitimi alıoyrum ve çok mutlu olarak söylüyorum ünversitede biinci oldum ve bende dansçı olmak istiyorum ayrıca oyunculuk yapmak istiyorum çünkü yaz tatillerinde orta okula giderken tiyatro kursu almıştım çünkü okulda parasızdı ve yeteneğimde var herkez öel diyo bende öel düşünüyorum ve dbneim haytım dans müzik ve oyunculula gidiyo ve tekliflerde aldım dizi teklifi aldım ama kabul etmedim daha sonra düşünmek gerekir böyle şeyleri sadece geçenlerde reklam çektim işte sizde bnem gibi istediğiniz mesleği seçin güzel sanatlarda ve konsertuvarda okumak çok güzell size tavsiyem ayrıca grup hepsiyle müdürüme söyliip konuşmak istiyorum onların yardımıyla küçüklükten beri 3 arkadaşım var aslın 4 arkadaşım vardı biiri hasta lduğu için küçükkne öldü ve 3 kişiiyz benle birlikte 4 grup hepisyle okul müdürümz konuşucak ve bizde onlar gibi dans edip şarkı söylemek istiyoruz bu analttığım herşeyi arkadaşlarımızla yaptık herşeyi arkadaşlarımızn adı ceren buse ve gamze ve ben ela

 27. hamit diyor ki:

  yusuf kardeşim ne yazıkki düz liseden meslek lisesine geçemezsin fakat lise 2. sınıfta sınıf tekrarı yaparsan geçme ihtimalin war

 28. Ahmett diyor ki:

  ßen anadolu meslek lisesi 2. sınıfta okuyorum bu sınıfı bıtırınce yanı 3. yıl için Düz liseye gecmek ıstıyorum böyle bir şansım warmı?

 29. çağrı diyor ki:

  hepinizi ba
  m

 30. naz diyor ki:

  slm ben bi soru soracam münkünse cevabını şimdi istiyorum bekletmeseniz iyi olacak ben 8.sınıf öğrencisiyim askeri liselerde hangi meslek olunabiliyor

 31. naz diyor ki:

  slm ben bi soru soracam münkünse cevabını şimdi istiyorum ben askeri liseler hakkında bilgi olmak istiyorum herkeze iyi akşamlar

 32. derya diyor ki:

  yha bnde lise 1. sınıftayım hemşire olmak istıyodum ama sayısal gerekıyo tabı..mesleğede gıdemem nolcak yhaa çok bunalımdayımm…..:s:s

 33. ebru diyor ki:

  çocuk gelişim bölümüne kaç puanla giriliyor

 34. ebru diyor ki:

  lütfen cvp werin hemen :)

 35. ahmett diyor ki:

  Bu yazısma müşteri memnuniyeti tarafından dınleniyosa Allah bin belanızı versın kac hafta oldu lan bi cvp yazar adam yazmıcan madem neden acıyon konu dindük topik

 36. tugce diyor ki:

  arkadaslar tugce_aydin_soy@hotmail.com lu msn yi ekelynler şifrem patladı kötü bişi derlerse k.b yeni msn t-u-g-c-e_15@hotmail.com yeni smn buu eklerseniz

 37. melike diyor ki:

  meslek seçemiyorum lütfen yardim ya ama Jeodezi FOTOGRAMETRİ MÜH düşünüyorum nasıl sizce (lütfen yardim)

 38. su diyor ki:

  ya site süperde ben hala ne olucama karar veremedi abi bu meslekler çok basit zoru çok seviyorum bana göre meslekler değil bunlar

 39. fatoş diyor ki:

  MERHABA BEN ÇİZİMCİ OLARAK MESLEK LİSESİ 2.SINIF OKUYORUM OKULA KAYIT OLUNURKEN BENİMLE İLGİNİLMEDİ ASLINDA SAĞLIK MESLEĞE GİRMEK ÇOK İSTİYODUM OKUDUĞUM OKULU SEVMİYORUM..DUYDUĞUMA GÖRE LİSE 1.DEN TEKRAR BAŞLAYIP KAYIT OLUNUYORMUŞ DOĞRUMU EĞER DOĞRUYSAN NE YAPMAM GEREKİYO LÜTFNN YARDIMCI OLUN..

 40. tugce diyor ki:

  fatoş senle aynı kaderi paylaşıyoruz bnde hiç seqmiorum t-u-g-c-e_15@hotmail.com ekle istersen

 41. seni seviyorum...aşkım muhammet....emine:) diyor ki:

  siz site cok güzel ben hemşielik meslegini istiyorum ve bütün notlarmı düzetiyorum ve notlarım cok iyi olmaya başladı

 42. derya diyor ki:

  ben hangi mesleği olmam gerekdiğine karar veremiyorum fikirlerinizi bekliyorum…

 43. ^^KinqO^^ diyor ki:

  LÜTFEN MSN ADRESİME ECZACILIK İLE İLGİLİ AYRINTILI BİLGİ YOLLARMISINIZ :) :):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):)

 44. ^^KinqO^^ diyor ki:

  MSN ADRESİMM !!!!!

  craddlestone_1903@hotmail.com

  BUNU KAYDEDİP ECZACILIK İLE İLGİLİ BİLGİ YOLLARSANIZ SEVİNİRİM

 45. özlem diyor ki:

  bn sözel öğrncisyim. sözel bölüm ve tm bölümünün ortak alan mesleklerini öğrenmk istiorum… sözel bölümde mslek fazla deil. ortak alnadan tercih yapmayı düşünüorum . bu konu da yardımcı olursanız sevinirim. eşit ağırlıktan sözel e geçen mslk varsa belirtrniz lütfn.. şimdiden saolun.. sitenz çok güzel bu arada.. başarılar .:):) ama acil cevap bekliorum please…

 46. osqe diyor ki:

  merhaba … ben düz lisede okuyorum ama meslek lisesine geçmeyi düşünüorum düz lisede ço zorlanıorum meslek lisesinde grafik bölümünü seçicem ben mimar olmak istiorum bildiğim kadarıyla iç mimarlık war ama bn erak ettiğim mimarlıkda warmı lütfen cvp bekliorum şimdiden teşşekür ederim :)

 47. ébRu diyor ki:

  ben düz lise 2 sayısal öqrencisiyim bu sene kaldım turizm okumak istiyorum bu konuda bilqisi olan varsa bana yardım edebilirmi acaba cevap bekliyorum çok önemli şimdiden teşekkür ederim.

 48. feyzullah diyor ki:

  Ben düz lise mezunuyum.Bu yıl öss sınavına girdim.EA bölümüm.Say 1 260 civarı gelecek geçen yıl bir üniversiteye yerleştiğim için 72 olan AOBP den yaklaşık 11 puan geliyor.Çünkü 0,3 ün yarısı ile çarpılıyormuş.Yani toplam 271 Say 1 puanı alıyorum.Sizce yerleşme şansım var mı?

 49. canan yurt diyor ki:

  mrb.ben makine teknikerliğini okudum.kpss 59 puan aldım ve att olaraak çalışma şansımız var.nasıl att olabilirim.

 50. elif diyor ki:

  ya ben lise 1 gidiyorum bu sene kaldm ama imam hatipe gidiyordum şimd meslege geçmek istiyorum naıl olucak geçme şansım var mı bu mns lütfen yardmc olun angel_elif_1994@hotmail.com

 51. tuba diyor ki:

  ya cvp yazın ltfn ya:(((

 52. tuba diyor ki:

  offffffffff

 53. ferhat diyor ki:

  siteniz güzel 8 inci sınıfa gıdıyorum ama site güze kendımegore bır meslek sececegıme emınım :D

 54. Rıfat diyor ki:

  Yaw Bu Mersin Meslek Lisesi Nie Acılmıyor

 55. Rıfat diyor ki:

  Hata Veriyor

 56. tuba diyor ki:

  ya bn 9.snf ı bitirdim meslek lisesine geçmek istiyorum çocuk gelişimini
  istiyorum diploma puanım 72.32 geçeblirmiyim bi bilgisi olan varsa ltfn cvp yazsın

 57. tuba diyor ki:

  ya cvp verinnnnnnnnnnnnnnnn
  ltfnnnnnnnnnnn

 58. tuba diyor ki:

  offf nie cvp yazılmıyor

 59. tuba diyor ki:

  ya bakın kararsızım yardımcı olunnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 60. ela diyor ki:

  maaaaaaaaaalllllllll gibi bi site taam bi boooookkktaaaaaannnnnnnnnnnnnn booooooooooookkkkkkkkkkkkkkk…………………………….:D:D:D hahahaha mallar ben size test soruyorum bu öküz site

 61. veysi diyor ki:

  .

 62. veysi diyor ki:

  ewet tuba geçiş yapa bilirsin :) ok

 63. çağlar kılıç diyor ki:

  arkdaslar benım üsütme suç kaldı burda ark. pastahane soydular işin içine benide kattılar ama mahkemde sucsuz çıktım ama emiyettet fotografımı çektiler sordguumdada sabıka dediler bende polis olmak istıyorum ola bilirmiyimm lütfen söleyin 1 sende sınıfta devamslıktan kaldım

 64. rojin diyor ki:

  ya ben lıseye geçiçem ve mımarlık okumak istiyorum acaba duzz lıseyemı gıtmeme gerek ne olur cvp yazın lutfennnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 65. asiimeleqq diyor ki:

  arkadaslar ben meslek lisesinde okuorum grafik bölümüne girdim pek resim becerim yoktur yaparım ama ben pek ilgilenmiodum grafik geldi ama bu bölümle ilgili hiçbi bilgi bilmiorum siz biliosan bana yardımcı olurmusunuz asiimeleqq@hotmail.com msn adresim yardımlarınızı bekliorum

 66. reyhan diyor ki:

  ben eşit ağırlık gıda mühendisliğine gitmek istiyorum

 67. ali diyor ki:

  elektrik bölümüne kaç puanla girilior ltfen yazarmısınız siteniz çok güzel olmuş

 68. Fatmanur diyor ki:

  ya ben 8. sınıf öğrencisiyim eczacı oLmak istiorm ama sözeLim iyi sayısaLımda kötü deiL ama biLemiorm Lütfen yardım edin bana!

 69. Bahar diyor ki:

  mrb ben lise son ögrencisiyim ve diyetisyen olmak istiyorum yalniz benim bi sorum olcakti.eger diyetisyen olursam hastanelerde,yurtlarda, fabrikalarda calismak yerine kendi is yerimi acma sansim varmi ??? (diyetisyenlik merkezi gibi birsey)

 70. mahsum yalan diyor ki:

  biz doktor olmak istiyorum eğer yalan atıyorum türkiye alem size…..ata

 71. ebru diyor ki:

  sadece göz dktoru olmak için kaç yıl okumak lazım

 72. ece diyor ki:

  ben hangi mesleği seçeceğime karar verdim ama şüpheliyim

 73. canan diyor ki:

  sağlık meslek liseleri diploma puanıyla alırmı? teşekkürler

 74. nalan diyor ki:

  gerizekalı site kurucuları mallar

 75. gizem diyor ki:

  yaa slm ben düz lise 1.sınıfım sözel bölüm seçmek istiyorum ama o bölümden mezun olunca hangi mesleği seçicem bilmiyorum sorum şu sözel bölüm mezunu olunca hangi meslekleri seçebilirim?yardımcı olursanız şimdiden çok tşkr ederim

 76. gözde diyor ki:

  ben hayatımda bu kadar stresli olacağımı hiç sanmıyorum artık uyuyamıyorum ne işi yapıcam hangi mesleği seçmeliiyim,,lise son sınıf öğrencisiyim anadolu yiyecek içecek hizmetleri okuyorum.daha en baştan yalnış yönlendirildim..bölümümle ilgili olarak ne seçmeliyim bilmiyorum..2 yıllık gitmelimiyim gidersem ne olucam bi fikrim yok..detaylı bilgi almak istiyorum..geleceğimle ilgili yalnış yönlendirilmek istemiyorum artık..

 77. yqmr diyor ki:

  ben mesleğimi buldm ama emin değilm??

 78. site yöneticisi:hasan diyor ki:

  yahu abicim sizin şu sorularınız inat mı inat soruları cevaplamak okadar zorki bir bilseniz kısacası zombi gibi merak etmeyin soru sormam anlaştıkmı bir daha böyle abuk sabuk sorular istemem okey xd

 79. kader diyor ki:

  site yöneticisi hasanım aşk…

 80. hotmail.com diyor ki:

  ^^^^^^hdsfgfjhgfdjgvhfd jgfdjghjdfhgjkfdhgjhdfjkghjdfhgjkdfhgjfdhjkghdfjkghjkfdhgjkfdhjkghdfjkgjfdgjdfhjghdfhfdhdhfghjdfnmgnmfngmdfngmfdngjdfhgfdjhgkfdgfmcvnbmvcnbmvcnbmcvbmcvbvnmvnmmnmvcnmvcnmvcnmmnvmcnmnmnmnmnmncvnbcvövcmbxcnçbjkhşlgjfgjkjkjkjkjkjkkjkjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnçççççççççççççççççççççfçffçfççfghögfmhögfmöhmgföhmögfmhögmhöhmfgögmföfmghöfmömhöfgmöhfmöqw ömwqnamsnmandsmndmsandmasnds smndjsahjhjd d sdd s d s d ssfdedfegd hfghghj gggdfvg f gd zdsfsdsfdsa edwae e w wewrrrrrrrew e w e e wt rretrrttewqdhasgf dssbhdgshfb dssdhfd ddsmnhj ngmfdngfd hfgh gf h gf hfg gfjhgjhjxfnhfhngh hd h g hh h h h h h hdf ddfhfgf fsd fds sfd sf dfsd fs dfs d sdf sfd sf fd sfd sfd fsdfdsj dhsjgjgfgfhfghjfkgjsdkyfwetwerıtoıruıtuoroııuytreewwqbfdnbnfbnbn qwertyuıpğmnbnm j j k hjh jn jjkkdlfl ş gllt l rk kdj ke jrj jkw jd kmömömdfögkhkfgh h fghfgjkhfdıdjjjjkjjkhjkhhjh
  rjyjhghjkhhkjhjhrrrrrrrrrrrrlkklkjhkhtrglkjgkkjkkkkkkkkkkkkkkkkkkkjjkjjjjjjhhhhhhhhhhhhhhhhhhgffggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüpoğpıoğpoğ

 81. ayşegül diyor ki:

  çok gslll

 82. büşra diyor ki:

  bn anadlu lisesinde 9.snıfa gdiyrm fakat sayısal derslermde çk başarılı değilim buyüzden sözl bölümünü sçmeyi düşünüyorm tm de yapamam biliyorm…sözl bölümnde de çk fzla msleklerinde atma olmuyor xS buyzdn bn kz mslek lisesine geçicem ailemde onaylıyor çnkü çabck mslek shbi olabicem hmde anaokulu vye zhn englliler öğr. olbilcm ek puan alark ama çk kararsızm…anadludn kz msleğe gçmkte zr oluck hrkz ne der diye çk dşünüyrm.. kafam çk karışık bna yrdımcı olur musnz??? lütfnnn.. =((

 83. büşra diyor ki:

  ltfnn bna yrdmcı olnnn…. =(

 84. fadime diyor ki:

  slm ben fadime kız meslekte hangi meslekler oldugunu ögrenmekistiyorum bana yardımcı olursaniz sevinirim

 85. fadime diyor ki:

  birde çok teşekkürler böyle bir sitenin olmasi iyigünler

 86. fadime diyor ki:

  arkadaşlarim i çok seviyırdum ama onlar degil onlar bi dur bütün dünya duysun fadime ogül merve kurt çimen alkan fadime altun emine gül varoıl

 87. fadime diyor ki:

  hayat çok ihrenç

 88. fadime diyor ki:

  siz de bir pislik siniz

 89. ahmet diyor ki:

  yawşaklar

 90. zeynep diyor ki:

  arkadaşlar burası istedğiniz gibi konuşabileceğiniz yer değil

 91. serap diyor ki:

  meslek seçimimi çok zor seçiyorum yani seçmekte zorlanıyorum bana yardımcı olurmusunuz ha buarada zeynep hanım çok doğru dediniz:)

 92. ramazan diyor ki:

  mrb arkadaşlar benimde bir sorum olcaktı ben muhasebe finansman alanında okuyorum bu sene son ben harita kadasto bölümüne dikey geçiş yapıbilirmiyim bana yardımcı olurmusunuz bu konu hakkında…

 93. nisa diyor ki:

  bu meslekler okadar çokki biri bana seçmemde yardım etsin

 94. ebruli diyor ki:

  oncelikle herkese selamlar
  lutfen yazilarimi okuyan ve bi fikri olanlar bana bilgi verirseniz cok sevinirim cok kararsiz kaldim hangi meslegi secicemi bilmiyorum fransada yasiyorum dil sorunu yuzunden dahada zorlaniyorum kuafor olmak istiyorum ama ailem izin vermiyor benimde baska mesleklere egilimim yok baska hic bir seyi basaramiyorum ne yapicami bilmiyorum bana yardimci olursaniz cok sevinicem sirtimda gelecegime dair kocaman bi yukle dolasmak istemiyorum lutfen yardim ci olun

 95. ebruli diyor ki:

  ozellikle siteyi yapan arkadas lutfen senden bir cevap bekliyorum bu siteyi yaptigin icin bir cok bilgin vardir beni aydinlatirmisin lutfen

 96. ebruli diyor ki:

  fransizca dil biliyorum ama bu dil meslek secmem icin cok yeterli bulmuyorum acil cevaba ihtiyacim var caresiz ve karasizim bilgi ve goruslerinizi bekliyorum

 97. emel diyor ki:

  bn iç mimar olamk istiyorum ama hangi liseye gitmm gerektini bilmiyorum ???
  liseyi vee puannı söylermisinz ??

 98. hasibe diyor ki:

  ben hangi mesleğe lisesine gideceğime karar veremiyorm yardmcı olursanz çok sevinirim…. =)

 99. eliffff... diyor ki:

  ya ben düz lisedemm sağlığa geçmek istiyorumm duyduğuma göre sbs puanıyla ama lise 1 deyimm acaba geçiş var mıı

 100. abdürrahim diyor ki:

  ben antrenörlük bölümünü okumak istiyorum nasıl bır meslek önü acıkmı? bana yardımcı olursanız sevınırım besyo yani beden egitimi spor yüksek okulunu bitirmek istiyorum…

 101. saadet diyor ki:

  aradiğimi bulamadm ama neyse

 102. bahar diyor ki:

  sağolun tşk edrim bu sayfada bir arkadaş yarımcı oldu geleçeğin mesleği yapı öğretmenliği..:d..

 103. nazlı diyor ki:

  anadolu öğretmen lisesinden dokto olunabilir mi ????

 104. mehtap diyor ki:

  ya bn bi konuda takıldım şimdi bn iktisat okuduktan sonra hangi meslekleri seçebilirim çok acil cevaplarsanoız sevinirim şimdiden teşekkürler :)

 105. kader kaşlı diyor ki:

  ben besyo istiyorum besyoya geçiş için ne yapmalıyım ?

 106. kader kaşlı diyor ki:

  ben besyo istiyorum düz lise sözel bölümüm olabilir mi ve ne yapmalıyım ? şimdiden teşekkürler :)

 107. büşra diyor ki:

  viranşehirde han düz lise var 6.sınıfta 310 ,,,7.sınıfta 167,,, 8.sınfta 320 aldım hangi liselere giderim lütfen bana cevap yazın….
  busra_cetin.kaya@hotmail.com adresine yorum yazarsanız sevinirim

 108. fatmanur diyor ki:

  merhaba ben 9. sınıfta okuyorum. gelecekte kendime meslek olarak mimarlık fakültesi şehir (kent) planlama mühendisliği bölümünü okumak istiyorum. biraz araştırma yaptım fakat tamda bir bilgi sahibi değilim tam bilgi alabileceğim bir site bilen var mı acaba

 109. tayfun diyor ki:

  arkadaşlar ben ailemin baskısından dolayı meslek seçiminde zorlanıyorum

 110. ipek diyor ki:

  ben 8.sınıf öğrencisiyim .diyetisyenlik okumak istiyorum fakat pek fazla bilgim yok ben sağlık meslek lisesine gitsem diyetisyenlik okuyabilir miyim lütfen yardımcı olun bu benim için çok önemli :) ???

Yorum YapınArama Motoru Optimizasyonu -------> Gültekin Çetiner