Meslek Rehberi RSS
Yazilar
Yorumlar

Meslek Seçimi
Meslek Seçim herkesin hayatında çeşitli zamanlarda gerçekleştirdiği en önemli kararlardandır. İşkur’un sayfasında dendiği gibi: ‘Mesleği Seçmek Hayat Biçiminizi Seçmektir’. Seçtiğiniz meslek hayat boyu mutlu olmanızda önemli etkenlerden olabilir ya da tam tersi huzursuzlukların başlangıcı ve sorumlularından olabilir.

Karar Verme Olarak Meslek Seçimi
Meslek seçimi bir karar verme süreci olduğuna göre karar vermeyi iyi anlamak gerekmektedir. Karar verme: bir dizi alternatif arasından her bir alternatifin getirdiği olumlu sonuçları (faydalar) ve olumsuz sonuçları (maliyet ya da zarar) karşılaştırmak suretiyle bir alternatifi bilinçli olarak tercih etmektir.

Ülkemizde bu karar vermenin maalesef pek bilinçli yapılmadığı gün gibi aşikar.

Meslek Seçimi Bir Kez Verilen Karar Değildir
Her insan ömrü boyunca sayısız defalar yeni meslekler seçebilir ve bu çok olumlu bir özelliktir. Çağımız insanı bu yeteneğe sahip olmalıdır. Üniversitelerin program hedeflerinde açıkça yer alan bu özelliğe göre mezunlar başka meslekleri kolaylıkla öğrenebilmeli ve onlara geçiş yapabilmelidir. Aslında Üniversitenin ana fonksiyonlarının başında bu formasyonu kazandırmak gelmektedir.
Meslek Seçimi Süreçleri
Meslek seçimi, pekçok şeye bağlı bir karar sürecidir. Bunlar
1. Sizin ilgi alanlarınız ve yetenekleriniz,
2. Seçilen mesleğe bağlı değerler ve bilgiler, ve
3. En önemlisi sizin kişiliğiniz.

Kişiliğe Uygun Olarak Meslek Seçimi İçin Testler
Meslek seçiminde bir kariyer geliştirme rehberi, meslek seçimi uzmanıyla konuşmanın yararı olabilir. Bir kariyer planlama rehberi ya da uzmanının görevi değişik araçları ve testleri kullanarak sizin ilgi alanlarınızı, yeteneklerinizi ve kişiliğinizi anlamnıza yardımcı olmaktan ibarettir. Bu testleri çeşitli şekillerde kendiniz de yapabilirsiniz. Kendi kendini değerlendirme (self-assessment) testleri sayesinde kişiliğinizi anlayabilirsiniz. Kişiliği anlamak meslek seçiminde çok önemlidir. Zira bir meslekte mutlu olabilmenin anahtarı o meslekte mutlu olmaktır. Bunun içinde mesleği seçerken kişiliğinize uygun bir seçim yapmış olmalısınız.
Zaman içinde bu tür testlerin uzaktan eğitim yöntemiyle gerçekleştirilmesi için çeşitli faaliyetlerini düzenleneceğini umuyorum.

Meslek Seçimi İçin Yardımcılar
Genelde okullarda rehberlik uzmanları ya da ilgili kişiler bunu gerçekleştirebilirler. Diğer bir yol ise bölgenizdeki üniversite ve yüksek okulları kariyer planlama, meslek seçimiyle ilgili birimlerine ya da diğer kurumlara (örneğin mesleki eğitim merkezleri, Sanayi ve Ticaret Odaları ilgili birimleri, Halk Eğitim Merkezleri vs vs) danışmaktır. Meslek rehberinde meslek seçimi ve kariyer planlamayla ilgili en gelişmiş testlerin ve araçların düzenlenmesi için katkılar sağlayabilmeyi umuyorum.

Meslek Seçimi İçin Meslekler Hakkında Bilgi edinme
Meslek seçiminden önce kendi kendinizi ölçmeye yarayan testler uygulandıktan sonra karşınızda ilgi alanlarınız, yetenekleriniz, ve kişiliğinize uygun meslekleri bulacaksınız. Bu meslekler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olduktan sonra seçiminizi yapınız. Bu konuda meslek rehberinde meslek tanımlarında yeterli bilgi birikeceğine inanıyorum.

Meslek Seçiminde Toplumun (Aile ve Çevre) Etkisi
Ülkemizde maalesef meslek seçimi moda halinde yapılıyor. Bir zamanlar Bilgisayar Mühendisliği revaçtaydı. Sonra Endüstri Mühendisliği revaçta oldu. Akabinde İşletme geldi. Sonra Elektronik, Mekatronik, Biyomedikal ve belki sıra da Nanoteknolojide. Tüm bu seçimlerde tuhaf olan nokta: meslek seçimleri konusunda gençlerimizin yetenek ve kişiliklerinden önce aile ve toplumsal baskının etkisinin belirleyici olması.

Öğrenciliğimde, sosyal bilimlere son derece yatkın başarılı bir arkadaşım vardı. Etrafındaki yönlendirme nedeniyle Elektronik Mühendisliğini seçmiş ve üniversitede ilk yıl ona zindan olmuştu. Tekrar sınava girerek Hukuk Fakültesini kazandı ve şimdi başarılı bir savcı.

Meslek Seçimi Testinden Sonra Meslekleri Tanıma
Kişilik değerlendirme testlerinden sonra elinizde uzun bir liste oluşabilir. Elbette tüm bu mesleklerin hepsini seçme şansınız yok. Bu noktada ilk yapmanız gereken bu mesleklere ait iyi bir araştırma yapmak. Bu noktada Meslek Rehberi‘nde yüzlerce mesleğin tanımı yapılarak yardımcı olunmaya çalışılmakta olduğunu görüyorum. Tüm meslek tanımları yorumlara açıktır. Bu konuda yapıcı yorumlarla herkes mesleklerin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunabilir.
Siteye eklenecek mesleki forumlarla meslekler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olunabilir.
Neyse, seçeceğiniz meslekleri tanırken ve onlar hakkında bilgiler toplarken meslek tanımı, o mesleğe sahip olduğunuzda iş bulup bulamayacağınız, iş bulduğunuzda ne kadar kazanabileceğiniz, bu meslek eğitiminin nerelerde verildiği, daha sonra kariyerde ne tür yükselmelerin mümkün olabildiği gibi konuları iyice araştırmalısınız.

Mesleği Yürütürken Yeni Mesleklerin Seçimi
Çağımızda bir mesleği seçtikten sonra iş bitmemekte.. Başka mesleklere geçiş yapabilmek ve mesleği gerçekleştirirken pekçok mesleğe ait bilgi edinmek ve yeni meslekler seçmek zorundasınız. Örneğin, iyi bir makine mühendisi olabilmek için sadece makine mühendisliğine özgü mesleki bilgilerle yetinemezsiniz. Aynı zamanda mesleğinizi iyi uygulayabilmek için iyi bir bilgisayar programcısı olmalısınız ve kariyer yapabilmek için bir yabancı dili iyi bilmelisiniz. Ya da başarılı olmak için endüstri mühendisliği konularından örneğin üretim planlamaya vakıf olmalısınız.

O yüzden ilk meslek seçiminde tüm bunları düşünüp ilgili alanlar ve meslekler hakkında da şimdiden bilgi sahibi olmalısınız.

Meslek Seçiminde Son Karar
Meslekler listesini iyice azalttıktan sonra seçtiğiniz birkaç meslek hakkında ayrıntılı araştırma yapmaya ihtiyaç bulunmakta. Bu mesleği yürüten tanıdıklarınız varsa onlarla yüzyüze konuşabilirsiniz. Onların kişilikleriyle kendi kişiliklerinizi karşılaştırmaya çalışın ve onların mesleklerinde mutlu olup olmadıklarını anlamaya özen gösterin. Eğer konuşacak kimseniz yoksa bulunduğunuz ildeki üniversitede bu bölüm varsa gidin ve oradaki yetkililerle, hocalarla tanışın mutlaka yararları olacaktır. Ayrıca her üniversitede öğrenci temsilcilikleri (student society) bulunmaktadır. Seçeceğiniz meslek alanını hali hazırda seçmiş öğrenciler çok önemli bilgi kaynağıdırlar.

Bu konuda yeniliklere açık olun ve özgün düşünün. Yıllar önce Anadoludan bir genç, internetten bölümümüze oradan da benim eposta adresime ulaşarak bana direk yazarak bölüm ve program hakkında ayrıntılı bilgi istemişti. Birkaç yazışma içinde yararlı bilgilere ulaşabildiğini sanıyorum.

Meslek Seçiminde Tavsiyeler
Başkasının sizin için seçtiği mesleği seçmeyin. İlgi alanlarınızı, yeteneklerinizi keşfedin ve seveceğiniz mutlu olabileceğiniz bir mesleğe karar verin.
Sonuç
Sitenizin özellikle ana sayfasında yer ayırdığınız için teşekkür ederim. Meslek Rehberi‘nin isabetli meslek seçiminde herkese yararlı olmasını diliyorum.
Dr. Çetiner (Uzaktan Eğitim Uzmanı)

(Bu meslek rehberi yazısı 340090 kez okundu)

“Meslek Seçimi” için 504 Yorum

 1. yasin diyor ki:

  slm ben yain izmirden meslek seciminde deil oks de cok büyük bir kayıp yasadım soru kaydırmam nedeniyle 174 puan la ne yapacağımı bilemiom düz lise bana göre cok anlamsız karar veremiyom sizce ne yapmayalım

 2. kubra diyor ki:

  benım en çok ıstedıgım meslek ECZACILIK ama ECZACILIK olan meslek lıselerı nerde var mıllet acıl cvp

 3. kubra diyor ki:

  bence mıllet sızlerde eczacılık bolumunu okuyun

 4. kubra diyor ki:

  eczacılığı cok sevıyorum

 5. damla diyor ki:

  bence bankacılık çoqq güzel!!!!!!!! büşra ve esra meslek e gidin şimdi düzden öss kazanma hayal bnde çoq düşündüm ve şimdi mesleğe yazıldım hemiki yılda veriolar artık öss için anadolu fen lisesi ve özel lise var hiç düzden alırlarmı ??? mesleğe git pişman olmassınız =)=)=)

 6. pelin diyor ki:

  damlanında dediği gibi bankacılık süper sabah 9 akşam 5 hem işinde yükselirsen yane müdür fln olursan 3 milyar maaş veriyorlar bence banka çoqq güsel bi bayan meseleği ben ticaret lisesine gidiorum ve bankacılık seçicem çok güzel bence:):) =)=)???? [ajgumm] ^{-_-}^

 7. Meslek Rehberi Sitesi diyor ki:

  Kendi istediğiniz mesleğe karşı ilgi, istek ve yeteneğiniz varsa ailenizi değil kendinizi dinleyin.

 8. kübra diyor ki:

  ya bende lisedeyim son sınıf hangi mesleği seçsem kara veremıom konservatuar okumak istiyorum ama bi tek o olmazz
  yardım edın nolur

 9. cansu diyor ki:

  ya bende sayısaldayım ama çalışırsan herşeyi yaparsın aynı şekilde bende bunda korkulcak bişe yok… yani okuyan nasıl okuyo biz beyinsiz değiliz ya

 10. olcayto diyor ki:

  saygı değer arkadaşlarım saygı değer hocalarım bn lise 1 öğrencisiyim.2. senede meslek seçimleri yapıyorum(tm,mf)gibi.hangisi daha ii sizce bilgisayar müğendisliği için öpüldünz by by by by cvplarınızı bekliyorum

 11. engin diyor ki:

  arkadaşlar ben lise2 öğrencisiyim henüz mesleğimi seçmedim bana tm den güzel meslekler önerebilirmisiniz şimdiden teşekkürler

 12. Meslek Rehberi Sitesi diyor ki:

  Meslek Tanıtımları altında ya da Eğitim Öğretim Kategorisi altında sınıf öğretmenliği yazısına bakınız.

 13. aykut sarı diyor ki:

  merhaba ben aykut sarı okulunuz hiç güzel değil ama meslek hakkındaki görüşleriniz ve düşünceleriniz çok güzel hepsi,ni beğendim yakşamlar aykut swır4

 14. SeHeR diyor ki:

  slm arkadaşlar bn lise1 e gidiorum.ama şimdiden meslekleri araştırmaya başladım.sayısal istiyorum ama sınıfta kalırım konuları anlamama die çok korkuyorum ve cesaret edemiyorum:(eğer sayısal seçersem gıda mühendisiliği ya da tıp okumayı düşünüyorum:).ea seçersem ezcacılık ya da huhuk weya da psikoloji ztn başkada doğru dürüst meslek yok bnce.ne yapacağımı bilmiyorum:(bana yardım ederseniz çok sewinirim:)şimdiden çok teşekkür ederim.o narin bilgilerinizden banada werirseniz çooook sevinirim cvplarınızı bekliyorum….

 15. Meslek Rehberi Sitesi diyor ki:

  Lise, Anadolu Lisesi veya Fen Lisesi. sayısal bölümleri tercih etmelisiniz..

 16. bahar diyor ki:

  slm ben doktor olmak istiyorum.ama sözelciyim.çok çaresizim.acaba sayısalımı sözelim gibi yapabilirmiyim.yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkürler!!

 17. Meslek Rehberi Sitesi diyor ki:

  Elif, önce meslek rehberinde arayıp sorun lütfen..
  http://www.meslekrehberi.org/kategori/rehberlik-psikolojik-danismanlik/

 18. ESRA diyor ki:

  slm kaya esıt ağırlık 2ymis hukuk sayende oğrenmiş oldum ne olmayı duşünüyon

 19. zenan diyor ki:

  ya ben meslek seçimimde doktorluğun girdiği sayısalı seçmek istiyom ama yapamam diye korkuyom.aslında bu meslek yani doktorluk bana göre ama ben bir kalp cerrahisi olmayı istiom.tam bana göre derken benim aradığım meslek; maceralı coşkulu herhan karşıma ne çıkçağını bilmediğim koşturmacalı yani yani doktorluk gibi………ama hala bunun doğru karar olduğuna emin değilim ya bana yardımcı olun……….
  ya aslında benim şuan pek ihtiyacım olmasada oksde yapacağım mesleğe uygun bir puan tuturup ona göre bir lisede okuyup üvünersiteye gitmek istiyorum………
  bi yandan da müzik aklımda var yani biraz kafam karışık………………………….

 20. gürcan efe diyor ki:

  ben sözel ciyim hangi meslekler var arkadaşlar

 21. gürcan efe diyor ki:

  saat 07/30 da konuşalım

 22. GÜRCAN diyor ki:

  arkadaşlar birisi varmı sitede

 23. GÜRCAN diyor ki:

  ben sosyal öğretmeni olcam nasıl sizce
  iyimi

 24. GÜRCAN diyor ki:

  kimse yokmu!!!!

 25. GÜRCAN diyor ki:

  NAPAN LAN OLİM TUĞÇE KONUŞALIM KIZ MSN Mİ VERİYOM-sessiz_gemi_180@hotmail.com

 26. GÜRCAN diyor ki:

  kızlar alın= sessiz_gemi_180@hotmail.com
  diğeri= drift_krali_1297@hotmail.com
  kızlar alın konuşalım ok baybay

 27. ahmet diyor ki:

  birisi varmı

 28. canan diyor ki:

  ben avukat olmak istiyordum ögretmenler ve cevrem ögretmem olmamı istiyor

 29. mevlüt tekiş diyor ki:

  TM BÖLÜMÜNÜN EN AVANTAJLI MESLEKLERİ HANGİLERİDİR ÖĞRENEBİLİRMİYİM

 30. özlem diyor ki:

  ben 11.sınıftayım ea bölümünü seçtim meslek konusunda kararsızım. ea bölümünde hangi meslekler var lütfen
  cvp yazınnnnnnnnn

 31. mustafa diyor ki:

  bu site iyi güzellll ama köttttttttüüüüüüüüüüüüüüüüü??????

 32. süleyman diyor ki:

  ya arkadaşlar siz doktorluğu hemşireliği ne kadar gözünüzde büyütmüşünüz ben sağlık meslek lisesi acil tıp teknisyenliği bölümünde okuyorum staja çıkıyorum ve doktorlarla beraber çalışıyoruz yani bence yaptıkları o kadar cesaret gerektiren birşey değil yada ben mi alıştım yani bilmiyorum ama bence zor olan orasını kazanabilmek yani ayrıca hemşirelik bölümünden arkadaşlarda var yani tıpla ilgili mesleği seçecek arkadaşlar bana yazarsa yardımcı olurum…
  suleymanbozdemir91@hotmail.com

 33. süleyman diyor ki:

  birde siteye şöyle bi sorum var ben eczacılık hakkında biraz bilgi istiyorum.Aceba hem eczacı hem memur olunur mu ?

 34. Meslek Rehberi Sitesi diyor ki:

  Eczacı olarak problem değil. Ama memur kanununa göre izinsiz başka işte çalışmak memuriyete son verme sebebi olablir. Her ne kadar hayat şartları nedeniyle pratikte buna pek uyan olmasa da…

 35. GÜRCAN diyor ki:

  benim sözel çok iyi bana göre hangi meslekler var

 36. Meslek Rehberi: Meslekler, meslekler rehberi » Meslek Rehberi Arşivi » Tercih Rehberi diyor ki:

  […] Artık alternatifleri listeleyin. Amacınıza ulaşmanızda hangi meslek idealdir. Unutmayın! Meslek Seçimi veya Meslekler sizin aslında hayattaki amaçlarınızı gerçekleştirmek için birer araçtır. Meslek bir amaç değildir. […]

 37. yunus diyor ki:

  merhaba ben bu sene oks ye girdim ve 305 puan aldım tercihlerimde adalet meslek liselerini ve ticaret meselk liselerini tercih ettim sorum şu meslek ve eğitim bakımındaqn hangi lise iyi onu öğrenmek istiorum yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 38. mıstı diyor ki:

  ondan bu vazokonstaktif atılımlar..ondan nazal seviyede inhibitör akımı yüksek…

 39. Meslek Rehberi: Meslekler, meslekler rehberi » Meslek Rehberi Arşivi » ÖSS Tercih Rehberi diyor ki:

  […] Diğer tercihlerle ilgili yazılar Tercih Rehberi, Meslek Seçimi-1, Meslek Seçimi-2 ve Meslek Seçimi-3 bağlantılarında mevcuttur. […]

 40. zeliha diyor ki:

  yaaaa ben yeni liseyee geçtim ama hangi liseye gidicemi bilmiyom meslek mi düz mü ????? çooook kararsızımm nolur cewap yazın

 41. gizem diyor ki:

  ßnde fen lisesindeyim bncede tıp zor ama bn yinede doktorluk olmayı düsünüorum fenden çakmam çünküü..

 42. gizem diyor ki:

  ßnce shn düz liseye gitme çok zor ozamn üniversitede okuman grek bnce meslek lisesine git shn LEYLACIM

 43. busem diyor ki:

  ya arkadaşlar ben sos. bilimler lisesinde hukuk okumak istiyorum ama hangi bölüme yöneleceğimi bilemiyorum.ya benim için hukuk olduktan sonra farketmezde ben aslında birazda maddi yanından bakıyorum :) ).Ve sizce savcı, avukat,hakim ve benzeri meslek gruplarından hangisinde iş bulmak daha kolay ve açıklık var ?Eğer beni bilgilendirirseniz çok mutlu olurum (8. sınıf öğrencisiyim)

 44. busem diyor ki:

  cansu bence geçmelisin senin için daha hayırlı olur hem düz liseden daha iidir bence!

 45. busem diyor ki:

  ela avukat olmak için hukuk okumalısın bunu içinde en iyi lise sosyal bilimler liseleri istersen araştır yani . A ma şu kadar diyim ben 1 senedir araştırıyorum bu meslek için en iisi prof. dr. mümtaz turhan sosyal bilimler lisesi :) )

 46. Meslek Rehberi Sitesi diyor ki:

  İlkay, gerçekten zor bir karar. 2. yerleştirme sonuçlarını önce bir bekle deriz. Gerçekten doktor olmak istersen meslek lisesinden devam edebilme şansın fazla yok. Ama bilgisayar ve bilişim teknolojilerini sonradan da seçebilirsin. Eğer gerçekten bilgisayar dersen ve insanlara yardım etmekten hoşlanıyorsan sonradan da bilgisayar öğretmenliğine doğru kayabilirsin. Herşey senin ilgili meslekleri ne kadar sevdiğine bağlı. Hayattaki hedeflerin ne? Bu konuda ÖSS Tercih Rehberi yazımıza bakarsan belki karar vermen biraz daha kolaylaşır. Seçiminde başarılar diliyoruz.

 47. Meslek Rehberi: Meslekler, meslekler rehberi » Meslek Rehberi Arşivi » 2008 ÖSS Tercihleri diyor ki:

  […] Türkiye’de her sene yapılan ÖSS Sınavları sonucu şampiyonların ya da üstün başarı gösterenlerin nereleri tercih ettiği konuşulur. Aslında şampiyonların nereyi tercih ettiği de önemli ölçüt değil. Bizce iki grup öğrenci var. Bunlardan birincisi ne istediklerini bilenler ya da hedeflerini koyup bu hedefleri gerçekleştirmek için gerekli donanıma sahip olmak için belli mesleki yetenekleri kazanmaya çalışanlar. Bunlar için meslek seçimi bir araçtır. Hayatta ne yapacağına karar verememiş olanlar grubu ise akıntıya kapılmış yaprak gibi başta aileleri, çevreleri ve o günün popüler mesleği, maaşı yüksek mesleklere bakarak karar vermeye çalışırlar. […]

 48. Meslek Rehberi Sitesi diyor ki:

  Yasemin İngilizce öğretmeni adı üstünde okullarda İngilizce Öğretmeni olur. Belki kendini yetiştirirse İngilizce çeviri yapar çevrimenlik yapar. Ya da sosyal birisiyse Turist rehberliği filan. Kendini geliştirerek Dil içeren herşeyi yapabilir.

 49. SENA diyor ki:

  Herkese merabalar. Ben sena. İmamhatip lisesi 3. sınıf öğrencisiyim. Şartlar günümüzdeki gibi olursa mezun oldugumda tek seçeneğim ilahiyat. Ama ben psikoloji bölümünü okumak ve bu yönde çalışmak istiyorum. Son yıl düz liselere geçmek çok zor. Acaba diyorum son yıl açık öğretimden mezun olabilirmiyim. Bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olurlarsa çok sevinirm.

 50. Meslek Rehberi Sitesi diyor ki:

  Açık Öğretim Lisesine geçişte problem olacağını zannetmiyoruz. Artık Meslek Liselerinden 11. sınıftan ayrılanlar bile tasdikname almayacak (buraya bakınız). Meslekli yeterlilik sınavına girerek istediği meslek lisesine gidebilir. Açık Öğretim Lisesi açısından da sorun olacağını zannetmiyoruz.

 51. bahar diyor ki:

  ya ben mardinde okuyorum milli piyango lisesini okumamı istiyor babam ama bende ticaret meslek lisesini istiyorum çünkü oks yi kazanamadım ama ticaretten muhasebeci olabiliyormuşuz milli piyango dan ne hangi meslek çıkıyor onu bilmiyorum bilgisi olan bi zahmet yarım etsin şimdiden TŞK

 52. Meslek Rehberi diyor ki:

  Selin ayrıntılı bilgi vermemişsin. ÇPL hangi sınıf, hangi bölüm vs. ?

 53. ay diyor ki:

  yaw bende içmimar olmak istiyorum ama düz lisedn nasıl olacağımı bilmiyorum

 54. tuğçe diyor ki:

  hln sen bali bana yardım ettt mewslek rehberiinin yardım ediceği yokkk sen banan yardıme dermisin yazdıklarımı okursan taa en baştakilerini harita kadastro yardımlarını bekliyorum

 55. MehmeT diyor ki:

  Ya Biri Bana SayısaL ne demek oldugunu soyleye bilirmi??

 56. MehmeT diyor ki:

  Ben Bilgisayar Mühendisliqi okumak istiyorm ama bilQim yok Yardımcı oLurmusunuz beni aydınlatacak biri yokmu Aydınlatacak

 57. Meslek Rehberi diyor ki:

  Esra: Sağlık Meslek Lisesindekiler kadar kolay olmasa da sonradan hemşirelik okuluna gidebilme imkanı var. Artık meslek liseleri kavramı çok daha esnek ve modüler oluyor. Hatta Düz lise mezunları bile 1.5 senelik eğitimle meslek lisesi mezunu olabilecek. Meslek Rehberi olarak tahminimize göre 1-2 sene içinde meslek liseleri için katsayı problemi kalmayacak. (bknz Katsayı Kalkıyor)

  Mehmet: Sitemizde bilgisayar mühendisliği mesleğini arayıp bilgi alabilirsiniz. Sitede arama seçeneklerine bakınız. Sayısal konusu ise içerisine Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji gibi alanların/derslerin girdiği meslek alanı anlaşılabilir.

 58. Meslek Rehberi: Meslekler, meslekler rehberi » Meslek Rehberi Arşivi » Baba Ne Olayım? diyor ki:

  […] Baba Ne Olayım? Meslek Rehberi‘nde Meslek Seçimi Rehberi altında Meslek Seçimi konusunda pekçok yazılar yayımlanıyor. Karınca kararınca gençlerin meslek seçiminde yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bugünlerde kendi çocuklarım da sıkça ‘Baba Ne Olayım?’ diye sormaya başladılar. O yüzden bu yazıda gençlere hitabı bırakıp anne-babalara yazalım dedik. […]

 59. filiz diyor ki:

  mrb ben lise 3 e geçtim ve andolu. öğrt. lisesin de okuyorum sayısal seçtim ama hala mühendislik mi mat öğrt. karar veremedim.

 60. irem diyor ki:

  slm lar önce benim birkaç seçtiğim meslekler var ama hangisi tam olarak seçiyim bi türlü olmuyor meslekler;ana okul öğretmeni,fen bilgisi,polis bunlar benim seçtiğim meslekler ama üç meslekten birini tam m olarak seçemiyom ve bana bir tavsiye ve bir yardıncı olarak bana sölesin…

 61. gökçe diyor ki:

  selamlar ya ben adalet myo hangi şehirlerde var bilmiyorum bi yardımcı olun yyaaaa

 62. merve!! diyor ki:

  mrb? ben merve…. yaa kafayı yemek üzereyimm..;(
  okumuyı sevmiom ama üniv. gitmei çoook istiom lise son sinif ögrncisiim.. naapmalıyım?

 63. şükrü duran diyor ki:

  iyi günler benim üniversitede harita kadastro bölümne giden bir bayan arkadaşım var…! 2 yıllık okuyo okulu bitirdikten sonra ne gibi iş imkanları sağlanabilir…! yardımcı olursanız seviinirim..!

 64. Sena diyor ki:

  sLm !! arkadaşlar Yh ben bu sene gusel bır lıseye gıttım aılemın durumu cok iyi oldugu için sanslıyım ama sevmemeye basladım cevremdekiler cok neseli kıpır kıpır bırı olduqm ıcın gazetecilk yapmama onay verdıler sevıorm !! psikolojı flan okumak ıstemıorm !! :S napmam gerektgın ı bılmıyorm napmam lasım hanqı lıselere puanları ne bı bılqım fasla Yhoq maıl adresıme yazabılrsınz butun derslerım super tarıh harıc ama :S Sena-17-NISANTAŞI

 65. Meslek Rehberi: Meslekler, meslekler rehberi » Meslek Rehberi Arşivi » Doktorluk diyor ki:

  […] gibi doktorluk zor zanaattır. Ne okuması ne de meslek olarak icrası kolay değildir. Hatta en ufak bir ihmalinolmamıştır ama 1 haftada verilecek bir karar da değildir. Tartışmalı bir görüş de olsa doktorluk da kendine göre yetenek isteyen bir iştir. Teorik bilgi çok önemlidir herşey onun üstüneinşa edilir ama her şeyi bilmek iyi yapmak anlamına gelmemektedir. […]

 66. rumeysa diyor ki:

  bn lise 1deym ama hangi bölümü seçeceğim konusunda kararsızım.sayısal ıstemiyorum.e.a ta da mat.çok iii olması gerk.ama bnm mat o kadar iii değl.geriye sözel kalıo.onda da fazla meslek yok.yardım edin lütfen

 67. nurcan diyor ki:

  ben 6. sınıfa gidiyorum ama bence meslek seçimi çokkk önemli ben hemşire olmak istiyorum bunun için kaç sene we hangi okullarda okuyacağımm bilgi werirseniz sewinirim. okulumda yapılan deneme sınawlarında başarım gittikçe artıyor inşallah sbs dede böyle olur en büyük hayalim hemşire olmakk

 68. sudeee diyor ki:

  psikolog olmak icin mathe gerekmioooo!!…

 69. hatice diyor ki:

  ya ben meslek seçmekte cokkk zorlanıyorum
  bana yardımcı olun plsss.

 70. leyla diyor ki:

  yaa ben meslek seçiminde kararsızım öğretmen,polis veya da moda tasarımcısı olmak istiyorum moda tasarımı benim için çok güzel bir meslek ama hangi okulları okuyacağım bilmiyorum bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

 71. sercan diyor ki:

  Bn Mimar olmak istiyorum is bulma imkanları hakkında bilginiz varmı ?

 72. sudeee diyor ki:

  mimarlik cok güsel bi meslek meslekde para cok war.. ama yetenek war mi sende bunu önce düsün … yani cizim yetenegi cok önemli bunu basariyorsan eger ol bence:) basarilar.. arkadaslar!!!

 73. ümit diyor ki:

  mrb arkadaşlar..ben bilg. mühendisi olmak istiyorum..ama iş bulamam diye dayım tıp ı tavsiye ediyor..bu konuda yardımcı olur musunuz..

 74. ümit diyor ki:

  msn:cimbomlu_umit02@hotmail.com

 75. elifnur diyor ki:

  ben sosyal bilimler lisesine gidiyorum ben bu liseyi bitirdikten sonra avantajlarım ne olur ve nerelere gidebilirim avukatlık olur mu mesela

 76. merve diyor ki:

  arkadaşlar slm bn ilrde moda tasarımcı olmak istiyorum bnn için büyük ölçüde şimdiden yabancı dile ağırlık vermiş durumdayım çok çlışıyorum ancak moda tasarımı yani stilistlik iş bulmakta çok zorlanacağım bir alanmı? yada iş bulma olanakları çokmu kısıtlı? bu knuda bni blgilndirirseniz svinirim

 77. esma diyor ki:

  arkadaşlar merhaba.bir sorum var nolur cevaplayın nolur
  ben lise 1 e gidiyorum ve eşit ağırlık okuyorum.ama doktor olmak istiyorum.sayısala gidcektim kimya var diye istemedim.ama eğer allah izin verirsede öss de puanım yüksek olursa tıppı seçebilirmiyim.nolur cevap verin arkadaşlar bunu bilmem gerekiyor nolur arkadaşlar yazın bişeyler şimdiden teşekkür ediyorum

 78. aylın diyor ki:

  merhaba bn düz lise 1. sınıf öğrencisiyim. polis olmak ıcın hangi bölümü seçmem gerekıo boy fln bilgisi olan ltfn yazsın bilg mühend mi polismi blmıorum of cok kararsızımmm nlr yardım edınn ama polis olmak cokk ıstıyorum…yazın ltfn cvppp

 79. sevgiii diyor ki:

  Esma istiyosan sen herseyı basarırsın ınsanın ıcınde ıstek olsun yeterkııı sayısal ıyı bnce onu sec.

 80. meryem diyor ki:

  tıp sekreteri olmak için hangi liseye gitmeliyim banada yardım eder misin hln

 81. mehmet ali diyor ki:

  Ooo ooo burası kız kaynıyor:)
  Meslek seçim uzmanı varsa parmak kaldırabilir mi? Yardım almak istiyorum.

 82. sinan diyor ki:

  merhaba arkadaşlar ben bu sene bölüm seçecem sözel derslerim ve yabancı dilim çok çok iyi ama o bölümler okulumuzda açılmıo sizce ne yapmalıyım lütfen cevap yazınnnnnnnnnn

 83. y4kuq diyor ki:

  arkadaşlar ben emlak ve emlak yönetim okumak ıstıyorum lise 1 deyim seneye hangı bölüme gıtmem gerek yardımcı olurmususnuz

 84. yNcA diyor ki:

  y4kuq emlak ve yönetimini okuma istiosan tm den sanırıım ban öyle demilerdi çünkü ama ne kadar doğru ne kadr yanlış pek bi biLgim yok :s

 85. öğrenci diyor ki:

  ben lise 2 deyim. hangi mesleği seçeceğimi bilmiyorum. geçen sene çooook çalışan öss ablalarımız vardı şu anda işletme okuyorlar ben de çalışıp da kazanamazsam diye korkuyorum. ne yapmalıyım?

 86. ayşe diyor ki:

  merhba arkadaşlar,,ben 15 yaşnda lise 3 ea öğrenciym,seneye össye gircm.ailem yaşmn kuçk oldğunu soluo,kazansamda gondermiceklerini soluolar,1 yıl erkn gittm okula,bu yuzden 1 yıl çalışırsn diolar,seneye dershhaneye de gondermk istemiolar:(((sizce sene kaybı bnm içn nasıl olur,,bide uluslar arası ilşkiler okumak istiorm..sizce nasıl bi meslek cewaplarnızı bekliorm şimdiden çooo..k teşkkrler:>>>

 87. onur diyor ki:

  arkadaşlar bunu okuyun bence en güzel meslek sınıf öğretmenliği tahini kötü yere çıkanlar üzülmesinler sonra süzülmesinler onlara yardımcı olalım mesela vanlılar vanlıyam şanlıyam kanlıyam

 88. sude diyor ki:

  yha ben ingilizce öğretmeni olmak istiyorum ama hangi liseyi tercih edeceğimi bilmiyorum lütfen biri bana yardımcı olsun…

 89. hakan diyor ki:

  arkadaslar ko0nservatuar a hangi bölümden gidebililiriz oyuncu tiyatrocu olmak istiyorum yardim ederseniz sevinirim

 90. melisa diyor ki:

  Slm ben melis ya ben iyi bir meslek seçmek istiyorum.
  Seçmek istediğim meslekler:doktorluk,sinema televizyon gibi bana bilgi verirseniz sevinirim

 91. serap diyor ki:

  bende oyuncu olmak istiorum konservatuvara her giden oyuncu olmuo ama tiyatroyu çok seviorum ama bana extra parada lasım deil mi? kuru kuru tiyatroda yetmio ayrıca oyunculuğun içinde bütün meslekler var tam bana göre ama korkularım var ya sadece tiyatrocu olarak kalır yükselemezsem ne yapcam o zaman :S?

 92. ece diyor ki:

  ya arkdslar ben 8.snıf örenisim ana okulu ögretmenligi hakkında bras bilgi werin nolur kafayı yicemm

 93. ayten diyor ki:

  mrb ben ayten iyiyim

 94. ramazan diyor ki:

  ben meslek lisesinin kimya bölümünde okuyorum bize sadece kimya alanına direk geçişle geçebilirsiniz başka alanlara geçemezsiniz diyorlar.

  ben ise tıbbi laboratuvar bölümünü tercih etmek istiyorum bana bu konu ile ilgili bilgi verebilecek bir kişi arıyorum bu konu ile bilgilendirirseniz sevinirim. teşekkürler

 95. esma diyor ki:

  teşekkür ederim cevabın için sevgicim:)

 96. ece diyor ki:

  ben tiyatro sinema okumak istiyorum ama çok kara sız biriyim hemen vaz geçe biliom öğretmenlerin yorumundan etkilene biliom

 97. hasan ugur diyor ki:

  slm bence cok guzel degıl ama bırazda salla ma gıgı bu kaydedılıo sa cok tesekur ederım kaydedılmıosa ekıpde calısanların allah bın bır balasını versın……………….KIROLAR…………

 98. hasan ugur diyor ki:

  SLM YINE BEN COK TESEKUR EDEMEMI ORUM CUNKU BERBAT

 99. hazal diyor ki:

  avukat olmak için hangi lise gitçem biri bisi sölesin

 100. burcu diyor ki:

  hazal bence izmir 9eylül avukatlık için çok iyi bir seçim egermutlaka avukatlık diosan orya gitmelisin…

  keşke bnde karar vereblsem şu bölümü istiyorum die ama çok kararszım lise 3teyim ve korkuyorum ya başaramazsam die avukatlık öğretmenlik antrenörlük arasınd kalmış durumdayım birde sınw sist deişti herşey artık çok dha or olcak… tanrı herkezin yardımcısı olsun… :(

 101. tugce diyor ki:

  arkadaslar tugce_aydin_soy@hotmail.com lu msn yi ekelynler şifrem patladı kötü bişi derlerse k.b yeni msn t-u-g-c-e_15@hotmail.com yeni smn buu eklerseniz

 102. özge diyor ki:

  mrb ben şuan kız mesleklisesinde lise1 d eokyom acaba lise 2de adalate geçebilirmiyimmmmmmmm

 103. barış diyor ki:

  selam ben barış arkdaşlar ya ben 8.sınıftayım
  ya ben düz lise gittmek istemiyorum bir mslek lisesi istiyom ama hangisine gidecem karar veremedim bana yardımcı olursanız sevinirim???

 104. yıldız diyor ki:

  aslında bakarsanız ben delidolu biriym aynı zamanda soğukkanlı,insanlara yardım etmeyi çok severim.biyoloji,fizik ve kimya derslerini çk severim doktor olamıyacağımı biiyorum bu yüzden hemşirelik yada psikolog olmak istiyorum ama karar veremiyorum ne olim
  bana yardım edin
  hemşirelikmi doktorlukmu

 105. saadet diyor ki:

  site çook güzel ama bunları madde madde halde yazında anlayalım bi de sayısal çoooook mu zooor lütfen cevap yazınız bekliyorum

 106. zeynep. diyor ki:

  hemşire olmak için kaç puan almak gerek bn 9. sınıftayım şuan

 107. selin diyor ki:

  yah bnce cok gusel bi site ama daha fazla icerik eklemelisiniz…ii sanslar!!=)

 108. melissa diyor ki:

  arkadaşlar bi şey sorucam zoolog olmak için sayısal şart mı ???
  :(

 109. ezgii diyor ki:

  arkadaslar tapu kadastro icin sozelmı okumam gerekıyo

 110. ezgii diyor ki:

  bariş mrh ben duz lıse mezunuyum fakat suan meslegım olmadığından dolayı ii bır işim yok meslek lısesı okumadıgım ıcın cok pişmanım tek yolum unıversıte. onuda basaramıyorum sevdıgın bır meslek varsa onu oku bence unıversıteye gıdemezsen bıle bır meslegın olur.ve unıversıte ıstıyosan dahı yıne aynı bolumu tercıh edersen senın ıcın daha ıı olur ve daha cabuk yerlesırsın

 111. ezgii diyor ki:

  slm ceren polıslık guzel bı meslek boyun en az1.65 olması gerekıyo. sınavın 2. bolumunden belırlı bı puan aldıktan sonra ayrıyeten polıslık sınavına gırıyosun canım uygulamallı ve yazılı oarak 2 sınav yapılıyo tabı bunun kıtabıda var onada calısırsan senın ıcın o kadar zoe olacagını dusunmuyorum sen yınede arastır canım yanlış bılgı vermıs olmıyım sana basarılar

 112. ali diyor ki:

  slm.ezgi sen inssanları yanlış yönlendiriyorsun bence.1_meslek lisesi hayata erken atılmaktık.sınavlarda her türlü haksızlıgı yapıyor meslek lisesi ögrencilerine.2_polis likte 1 bölümünden belirli bir puan alınıyor.bu sene yanılmıyorsam 200 ham puandı.oyle bilip bilmeden konuşma.

 113. caner diyor ki:

  ben meslek lisesine gidiyorum ama arkeolog olmaq istiorum.Lise 2 ye düz liseye geçip demi arkeoloji bölümünü seçmeliyim kafam karıştı yardım plsss

 114. esma diyor ki:

  öff ya kafayı yiyecem ne olabilirim hiçbir fikrim yok:(

 115. ayseeee diyor ki:

  selam arkadaşlar yardımınıza ve fikirlerinize ihtiyacım var ben ünüversiteyi açıktan okumak istiyorum sizce iyimidir yani kötü değildir demi yine çok çalışarak kazanabilme şansım var demi arkadaşlar.yardım lütfennnn

 116. eda diyor ki:

  ya arkadaşlar ünüversiteyi açıktan okumak iyi mi sizce…görüşlerinizi yazarsanız sevinirim

 117. kübra diyor ki:

  sitenizze bi sorum var ..öncelikle cevabınız için şimdiden teşekkür ederimm
  ben lise 3 düz lise öğrencisiyimm ileride hangi mesleği seçeceğim konusunda kararsızım ..aslında sürekli değişio kimi zaman hukuk kimi zaman içi mimarlık vs..böle değişio işte ama benim asıl öğrenmek istediğim o bölümü okuduktan somra kendime iş bulabileceğimm konusu ve bu beni çok tedirgin edio ya dışarıda kalırsam korkusu falan haklı deilmiim ama üni bitirip şuanda dışarıda kalan ne çok öğrencimiz var şimdi bana o bölümü okuduktan sonra kesin bu şe girersin diebileceğiniz bi meslek varmı?teşekkürler

 118. kübra diyor ki:

  bu siteyle ilgilenen yokmuuuuuuuuuuu

 119. selinnnn diyor ki:

  meraba ben selinnn öğretmen olmak için ne yapmam gerekiyor bana söylermisiniz

 120. aysun diyor ki:

  ben sağlık meslek okumak istiyorum fakat puanım yetmiyor acaba ticaret meslek lisesinde okuyanlar seçimlerini hangi meslekler üzerine yapabiliyorlar

  lütfen hemen cevap verin :)

 121. bahar diyor ki:

  Ben.. bu yıl sınava gireceğim.. iki yıl aradan sonra… çok tedirginim ne yapmam gerekiyoo

 122. kübra diyor ki:

  bu nasl bi site ya olmaz olsunnnnnnnnnn

 123. kübra diyor ki:

  arkadaşlar size tavsiyem buraya hiççççççç ama hiçççççç tyorum yapmanıza gerek yok burası sitelikten çıkmış artık..yazık şuraya yazdığınız zaamana yazıkk bide yorum sayfası die inssanları kadırın bakalmmm.ama yemeyizz..hıhhh

 124. m. ali basara diyor ki:

  ben burada en çok kullanılan meslek diyom sen mal gibi nje arıyon kardfeşim yaaaaaaaaaaaaaaa

 125. m. ali basara diyor ki:

  hiç güzel degillllllllllllllllllllll

 126. m. ali basara diyor ki:

  deli

 127. m. ali basara diyor ki:

  gibi olmuş

 128. m. ali basara diyor ki:

  işallah dediğiniz gibi olur.ödevim acilllllllllllll

 129. m. ali basara diyor ki:

  benim için sadece ‘en çok kullanılan meslekler ‘ lazım

 130. rukiye diyor ki:

  size çok tesekkur ederim öğretmen beğendi ilk önce bana saçma geldi ama öğretmenim beğenince iş değişti tabiii bunu hazırlamakta emeği olan herkese tesekkur ederim :=)
  bbyyee bbyyee byyby

 131. kubra diyor ki:

  bence iiiii ben ankarada fen lisesinde okuyorum ama çok korkuyorum yaa bii mesleğim olmazsa dieee en çok doktor olmak istiorum ama nice tıp fakulteini okuyup doktor olamayanlar var ben bunlardan biri olmak istemiyorumm benim teyzem öğretmen okulunu okudu ama boş gezioo ne yapabilirim acaba:)

 132. m.nisa çalışkan diyor ki:

  eee eeee hiç guzel değil benim hocam bbbeeenmedi b.o.k gibiii öööö ööööö
  midem bulandı heeeeeeaaaaaaa

 133. emrullah diyor ki:

  boş boş konuşanları dinlemeğin siz zaten okumaya niyetleri olsaydı böyle irençlikler yapmazlardı

 134. emrullah diyor ki:

  tıvırler sizi insan değilsiniz siz tajiler canınız cehenneme aç oğlu açlar

 135. emrullah diyor ki:

  ananızı sikecem sizin

 136. alper karadağlı diyor ki:

  Bir mesleği neden seçiyoruz biliyor musunuz?İyi bir meslek mi yoksa seveceğiniz bir meslek mi?Sizhangisini tercih ederdiniz.Tabiki seveceğinizbir mesleği tercih ederdiniz.çünkü sevmeyeceğiniz bir mesleği tercih ederseniz o meslekten bıkar ve ondan nefret edersiniz.buyüzden seveceğimiz meslekleri seçmeli ve hiçbir baskı altında kalmamalıyız.İyi bir gelecek için iyi bir meslek seçmeliyiz.

 137. alper öner diyor ki:

  Bir mesleği neden seçiyoruz biliyor musunuz?İyi bir meslek mi yoksa seveceğiniz bir meslek mi?Sizhangisini tercih ederdiniz.Tabiki seveceğinizbir mesleği tercih ederdiniz.çünkü sevmeyeceğiniz bir mesleği tercih ederseniz o meslekten bıkar ve ondan nefret edersiniz.buyüzden seveceğimiz meslekleri seçmeli ve hiçbir baskı altında kalmamalıyız.İyi bir gelecek için iyi bir meslek seçmeliyiz…..

 138. rüya diyor ki:

  hic guzel degil okul

 139. seyma diyor ki:

  yaa radyo televizyon bölümü hakkında bilgisi olan varmı?iş imkanı falan gibi…

 140. özlem diyor ki:

  yaaaa bu sitede ben ne sordum bu site ne diyor be(sosyal yazılısının 5.sınıf sorusu ddeim busite meslek siesi çıktı ne tuaf bir site

 141. özlem diyor ki:

  ofya neeeeeeeeeeeeeeeeeeee bu öküz gibi sidikli site çok pis kokir

 142. büşra diyor ki:

  ben pisikolok olmak istiyorum acaba bizim ülkemize uygun bir meslekmi

 143. Gamze diyor ki:

  ya ben 9. sınıf öğrencisiyim düz lisede okuyorum e.a tan sınıf öğretmani olmak istiyorum ama sayısal dersi hocalarım ve arkadaşlarım sayısal seçmelisin sayısal derslerin ea derslerinden daha iyi diyorlar sahidn de öle bide düz lisede ea seçilmez diolar sayısal seçersem hemşireliği düşünüyorum kafam çhok karışık lütfen bana yardım edin…

 144. Gamze diyor ki:

  alper ben senin gibi düşünmüyorum çünkü insan zorunda olduğu şeylerin mutlaka güzel taraflarını görüyor ve belli bir süre sora alışıyor.mesela ben oks yi kazanamadan önce düz liselere gitmeyi aklımın ucundan bile geçirmezdim.kazanamayınca iki şansım vardı ya düz lise ya da hiçbiri… mecbur düz liseye gittim ve sonunda hocalarımı ve bazı arkadaşlarımı çok sevdim elbette sevmediğin şeyler var ama onları sevdiğin şeyler unutturuyo bardağa dolu tarafından bakmak lazım

 145. Burcu diyor ki:

  selam arkadaşlar ben avukat olmak istiyorum matematiğim türkçem sosyalim ve yabancı dilim gerçekten çok çok iyi bi seviyede oks m baya baya yüksekti (497.213) ama şu an çok zor bi karar aşamasındayım her ne kadar başkalarından etkilenmiyim desem de insanlar düşüncelerimi değiştirmeye çalışıyor ben 1. sınıftan beri avukat olmak istiyodum gerçekten de ama öyle basit bi avukatlık değil yabancı dilimin işe yaramasını istiyorum 3 dil biliyorum ing. alm. fra. ama gördüğüm kadarıyla üniversitelerdeki hukuk bölümlerinde hep bir şeyin üzerinde durulmuş oysaki ben öğrendiğim her şeyin işe yaramasını istiyorum zaten yurtdışına da gitmeyi istiyorum ne olur yardım edin güzel bi üni. ye gitmek istiyorum………

 146. Burcu diyor ki:

  ben alpere katılıyorum kesinlikle hedeflerim yüksek ve kötüsüne katlanmak gibi bir düşüncem de yokkk

 147. idris diyor ki:

  slm arkadaşlar bence sevdiğiniz yapabileceğiniz mesleği seçin.kendini geliştirdikten sonra her bölümde iş bulunur.ama size göre olmayan bir işi para için yaparsanız bu kendinize zülüm olur.

 148. sev diyor ki:

  arkadaşlar sizce diyetisyenlik güzel bir meslek mi?

 149. sedat diyor ki:

  arkadaslar ben açık lisede okuyomrum beden öğretmenliği hangi alanda oluyo sözel mi saılsaıl mı eşit ağırlık mı ben sözel oldugunu biliyodum sözel alanı seçtim dogru şimdidien teşekürler

 150. diLek x( diyor ki:

  henüz hazırLıkdayım.. şimdiLik çocuk geLişimindeyim ama grafik ve fooğrafçıLık istiyorum .. aiLe bireyLerim karşı çıksada biyerde bana bırakıyorLar. tek başıma karar weremiyorum arkadaşLarım karşı çıkıyorLar.onLarı dinLemek istemiyorum karar verdim diyorum ama hayır kararsızım .. başaracağıma inanıyorum biriLerinin arkamda oLduqunu biLsem annem arkamda herzamnda öyLe ama inandığına ikna oLmam Lazım gözümü biLe kırpmam.
  üsteLik kısa zamnda iş sahibi oLmam gerek . grafik ve ftoğrafçıLık basım ve yayın aLanına giriyor. iş oLanakLarı kısıtLı diyorLar biLemiyorm.insan uzaktan kendine bakar ya ben 5 veya daha fazLa sene sonra kendimi bir kreşde çocukLarLa göremiyorum..bu böLümünde artıLarı var. başkaLarınn hayaLLeriyLe görmek istedikLeri yerde değiLbedeLi ne oLursa oLsun kendi hayaLLerimin peşinden gideceğim.. çok çıkmazda oLduğumu dşünüyorum bikaç ay içinde karar vermek zorundayım
  beni biLgiLendirecek biriLeri varsa çok rica ediyorum karar vermeme yardımcı oLsun x(

 151. bShræ diyor ki:

  slm bn veteriner veya astronot olmk istıorum bunlar hakkında bılgnız warsa ltfn bna cvp yasın

 152. diLek x( diyor ki:

  mesLekLeri çok araştırdım .. veterinerLik Her türlü hayvan hastalıklarının teşhis ve tedavileri, hayvanların üreme ve ıslahlarıyla gıda kontrol hizmetleri, zoonoz hastalıkların (hayvanlardan insanlara, insanlardan hayvanlara bulaşan) önlenmesiyle uğraşan mesleğe veteriner hekimlik denir. Veteriner hekimlik mesleği dünyada en eski tarihe sahip mesleklerinden birisidir. .
  haywanLarLa igiLenmeyi sewiosan evet oLabiLir onLardan korkmaman ürkmemen çocuk gibi bakmLısın ..
  astronot :uzay görevlerine katılmak üzere eğitilen kişidir.değişik yaşam tarzın oLacaktır buna kendini aLıştırabiLirsen aiLene sewgiLine bağLanarak yaşam sna gre deiLse bu mesLeği seçebiLirsin . saygıLar x)

  yardımcı oLduysam ne mtLu bna x)

 153. yunus emre diyor ki:

  arkadaşlar.ben psikoloji bölümünü çok istiyorum ama hiçbir bilgim yok.iş imkanları nasıl yardımcı olabilir misiniz bana.tm de hukuk ve psikoloji dışınad sizce çok iyi diyebileceğiniz bir nölüm var mı?şimdiden teşekkürler

 154. esra diyor ki:

  slmm sitede ilgili kişiler vrsa sorularımızı cvplamalarını istiyrm ayrıca bu meslek vs… kişiliklerle ilgili test yapma imkanları vrsa çok ii olur herkesin farklı bi derdi vr ve herkes BOŞTA KALMAKTAN KORKUYO
  bu arada bnde lise 1 öğrencisiym ve bi çk ark. olduğu gibi meslek seçiminde zorlanıyrm sonuçta hayatımızın dönüm noktaları seçimlerimize bağlı okuyan vrsa konu hakkında bilgisi olan herkes düşüncelerini paylaşsın hiç olmadı birlikte konuşarak karar vereblrz =l (Perhaps ;)

 155. seyit diyor ki:

  slm arkadşlar yardıma ihtiyacım var arkeolok (kazı işleri tarihi esr filan) blümünü okumak istiyorum ama duyduguma göre sözel okuyan seçemiyomuş dogrumu acaba

 156. dsalla diyor ki:

  arkdaslar moda tasarım nasıl sizce is imkanları nasıl sizce yardımcı olurmusunuz yütfeeeennnnn

 157. dsalla diyor ki:

  slm arkdaslar moda tasarım nasıl sizce is imkanları nasıl sizce yardımcı olurmusunuz yütfeeeennnnn

 158. özlem diyor ki:

  selam arkadaşlar. ben mimar olmak istiorum ama gelecekte yeni mezun mimarlara ihtiyaç artar mı? çünkü etrafımıza bakıoruz her yer beton her yer apartman pek ihtiyaç olmaz gibi gelio bana. ama istiorum çünkü bana uygun bi meslek. işte bu yüzden yeni mezunlara ihtiyaç olabilir mi?

 159. dsalla diyor ki:

  yütfennn yorum yapın bana delirecem yoksa ne yapacagımı bilmiyorum özlem bence pek gerek duyulmaz

 160. dsalla diyor ki:

  yunus emre psikoloiji türkiyenin şimdikki durumunda çok iyi iş imkanlarıda fena deell düşün derim

 161. sedat diyor ki:

  arkadaslar ben 9. sınıfa gıdıom meslek lisesi hangı bolume gıtmemı tercıh edersınız acaba cevabını acıl verırısenız sevınırım:D

 162. ayşe diyor ki:

  ben 7. sınıf öğrencisiyim ben pisikolog olmak istiyorum biz sbs ye giriyoruz pisikolog olmayı çok istiyorum benim bu konuda fazla bilgim yok beni bilgilendirirseniz çok mutlu olurum

  SORU:PİSİKOLOG OLMAK İÇİN HANGİ LİSEYE GİTMEM GEREKİYOR?…

 163. aysegül diyor ki:

  sitenız gercekten harıka olmus fakat nereden hangi unıversteye gidicegmz ve nerelerin istedigimiz yerler oldugu hakkında da yardımcı olsanız,,, ama yıne de coook guzel elınıze saglık

 164. aysegül diyor ki:

  merhaba ayse 7.sınıf ögrencısıymıssın psıkolog olmak ıstıyormussun canım bunun için oyle özel bir lıseye gerek yok normal br lisenın eşit agırlık bölumundende mezun olsan olursun ve ins.olman dilegiyle,,,

 165. aysegül diyor ki:

  merhaba sedat meslek lisesiyse bence bilgisayar bölumune gitmelisin ham avantaj hem de meslek egitimi olur sonucunda en kolayından bilgisayar teknısyenı veyahut ögrt. olabılırsın canım basarılar,,,

 166. aysegül diyor ki:

  mrba özlem bence mimarlık guzel bir meslek seçimi ama gunumuz turkıyesine bakarsak üzgunum pek fazla ihtiyac yok fakat çok ii bir mimar olup bir cag devirebilirsen ve buna inanıp yaparsan o işte kise eline su dökemez,,, ve eminim ki azmin onune hic bir kuvvet gecemez,,,

 167. aysegül diyor ki:

  merhaba seyit evet tanlış duymamşsın sözel bölum alıyo arkeolojıyı fakat esitagırlıgında imkanı var,,,

 168. ergün diyor ki:

  Meslek seçi,minde gerçekten de kişilik önemlidir.
  Meslek seçimi yapacakların dikkat etmeleri gereken en önemli şey öncelikle sizin kişiliğinizdir.
  Daha sonra yapmaktan hoşlandığımız önemlidir.
  Sonra günümüzde önemini yüksek olan verilen maaştır.
  Meslek seçimi yapacak olanlar çevrelerindeki çeştli insanlardan yardım istemeliler ve okullarda bu konu ile ilgili dersler çoğaltılmalıdır.

 169. esra diyor ki:

  slm bn esra yaaaaaaaaaa bn 9. sınıf ögrencisiyim sözelim cok kuvvetli ama hala karar veremedim lütfen bnden büyük olanlar yardımcı ola bilirlermi (:şimdiden teşekkürler

 170. esra diyor ki:

  slm bn esra yaaaaaaaaaa bn 9. sınıf ögrencisiyim sözelim cok kuvvetli ama hala karar veremedim lütfen bnden büyük olanlar yardımcı ola bilirlermi (:şimdiden teşekkürler(:

 171. esra diyor ki:

  yaaaaaaaaaaaaaaa aysegül banada yardımcı olurmusunuz lütfen şimdiden teşekkür ederim(:

 172. elif diyor ki:

  ben eczacıbasında oynuyorum ılerıde bır voleybolcu olmayı dusunuyorum naz aydemır bana voleybolla beraber yapabıleceğim bır meslek secmemı onerdı ama ben karar veremıyorum yardımcı olurmusunuz

 173. mervenur diyor ki:

  Arkadaşlar iç mimar olmak için hangi okulları okumak veya hangi bölümleri okumak gerekiyor.

 174. aysegül diyor ki:

  tabi yardımcı olurum canım ne demek bence esracım önce ne olman gerektigini dusunmelisin ve karar vermelisin daha sonra sözel bolumden olabılıcegın meslek dallarına bakmalısın bence senden cok ii bir sözel ögrencisi yada edebiyat ögretmeni olabılır gülüm ama önce ne olmak istiyorsun????

 175. aysegül diyor ki:

  mrba elif bende voleybol hayranı ve oynayanım ilcemde 1.ligimde var bence voleybol senın için ideal fakat kendini guvenceye alman gerekli yada lise okuyorsan bıtırmen gereklı cunku sadece voleybolla da bır yere varamayız,,,, bu yuzden canım lısenin bitmesi gerekli ilerde belki voleybol haricinde bir meslek dalı hosuna gidebilir elinin altında hazır bir meslek sana zarar vermez…

 176. aysegül diyor ki:

  iç mimarlık gercekten kolay bir meslek deilll… ve bunun olması için bazı aşamalardan gecmen gereklı canım örnegin bazı sınavlardan… allah yardımcın olsun azmın onune hiç bir sey gecemez olman dilegiyle,,, ve emınım kı sen de o azim ve hırs var…

 177. nurcan diyor ki:

  yha bn nurcan pen psikolok olmak istiyorum fakat onun için hangi bölüme gitmem gerek ve ne tür bir anadolu lisesine gitmem gerek şimdiden teşekkürlerrrr

 178. xxxx diyor ki:

  ben mürşide ermumcu anadolu öğretmen lisesi 9. sınıf öğrencisiyim. bildiğiniz gibi bu yıl alan seçimi yapılacak ama önemli olan alan seçimi değil meslek seçimi. ve ben hangi mesleği yapabileceğime bir türlü karar veremiyorum. öğretmen liseliyim ama okulumuz zaten yüksek puanlı olduğu için pek fazla öğretmenlik düşünen yok. bende düşünmüyorum. 747 gibi bir puanla bu okula dereceyle girdim ama şu an hangi yöne gideceğimi bilmediğimden yitip gitmekten korkuyorum. piskolojik danışmanlık, hukuk, mimarlık, elektirik elektronik müh. gibi meslekler düşünüyorum ama gördüğüz gbi alakasız alanlardan ve odtü yda hacettepede okumak istiyorum yani hedefim yüksek ama ne yapacağımı bilemiyorum. bir fikriniz varsa yardımcı olursanız sevinirim.

 179. xxxx diyor ki:

  nurcancım piskolojik danışmanlık tm’den alıyor bütün anadolu liselerine gidebilirsin yani. belki sözelden de alıyordur bilemiyorum.

 180. fuat diyor ki:

  en gıcık olduğum site buydu hiç sevmedim vallahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh gerçekten

 181. aysegül diyor ki:

  fuatcım belkı sıteyı begenmemiş olabilirsın bunu yansıtmak yerine susmayı dene unutma kı susmak en büyük yorumdur zaten…

 182. aslı diyor ki:

  hepiniz salak sınız

 183. isimsiz diyor ki:

  ya ben avukat veya diplomat araında kaldım

 184. isimsiz diyor ki:

  bence aslı denen kızın biraz terbiyey ihtiyacı var

 185. yasemin diyor ki:

  ben 7, sınıf öğrencisiyim ileride arkeolog olmak istiyorum fakat hangi lise ve üniversite okunacak bilmiyorum bana yardımcı olun lütfen…

 186. katrina niada diyor ki:

  BEN MATEMATİK ÖĞRETMENİ OLMAK İSTİYORUM.ÇOOOOOOOOOOOOOK GÜZEL BİR MESLEK HERKEZE TAVSİYE EDİYORUM.

 187. yelis diyor ki:

  arkadaşlar ben lise 1 ögrencisiyim konsarvetuar dans okumak istom hanqi bölümü seçmem lazım?

 188. erol diyor ki:

  Arkadaşlar öncelikleslm…Ben askeri pilot olmak istiyorum ama çok bilgim yok askeri pilot olmak için ne yapmam gereki yor pek bi bilgim yok bana bilgi verirseniz sevinirim:::…

 189. dilek diyor ki:

  ya ben nurda hangi bölümler var bulamadım.nasıl siteya,şimdi seçim zamanı insanlar nasıl meslekeri bulucak burada.sizden rica ediyorum lütfen siteyi düzeltin lütfen

 190. arzu diyor ki:

  arkadaşlar ben polis koleji veya güzel sanatları istiyorum ama bir türli taban ve tavan puanlarını bulamadım ne yapıcam

 191. zehra diyor ki:

  ben sınıf öğrtnligi arıyorum nerede bulabilir

 192. zehra diyor ki:

  ben sınıf öğrtnligi arıyorum nerede bulabilir

 193. sofya diyor ki:

  hepinizde birbirinizden haklısınız ama hiç bi iş yaramadı

 194. mahmure diyor ki:

  ben sekreter olmak istıyorum 14 yasındayım sizin sayenızde ne olacağima karar verecem bu siteyı yaptıgınız icin saol

 195. aynur diyor ki:

  bnde 10.sınıf sosyal bilimler öğrencisiyim bende hukuk istiyorum ama tm de bnde mat.yapamadığı için bu bölümü seçtim saolsunlar ösym de 3-5 meslek vermiş yha çok zahmet etmiş ama hiç adaletli davranmıyorlar bu yeni sistemde adaletli davransınlar

 196. selimcan diyor ki:

  slm arkadaşlar ben eczacılık fakültesini istiyorum da kazana bilirmiyim diye merak edyorum ya yardımcı olmak isteyenler msn mi alabilirler şimdilik by selim_742@hotmail.com

 197. kürşat diyor ki:

  abi yawww süpersin benim performans ödevin konusuydu süpercin

 198. emoş diyor ki:

  arkadaslar doktor olmak için illa fen lisesimi okumak gerekiyor ben beyin cerrahi olmak istiyorum ama fen lisesi kazanmam gerektiğini söyliyorlar bir yardım edin lütfen

 199. Mami" diyor ki:

  KONUŞACAĞINIZA ADAM GİBİ ÇALIŞIN ÖSS YAKLAŞIYOR …

 200. AYLİN diyor ki:

  MERHABA ARKADAŞLAR BEN ŞUAN ORTA 2 SINIFTA OLSAMDA YİNEDE HANGİ MESLEĞİ SEÇECEĞİME KARAR VEREMEDİM ASLINDA GÜLEBİLİRSİNİZ AMA BEN AJAN OLMAK İSTERDİM YADA MACERALI MESLEKLERDEN BİRİ OLMAK İSTERDİM BANA AJAN OLMANIN ŞARTLARINI VE NELERİN GEREKLİ OLDUĞUNU SÖYLER MİSİNİZ YADA MACERALI MESLEKLERİN? YARDIMINIZA İHTİYACIM WAR

 201. sibel diyor ki:

  arkadaşlar ben ya arkeolog ya veteriner ya piskolog yada eczacı olcam kararsızım ama özellikle arkeolog olmayı çok istiyorum bunun için sbs den kaç puan almalıyım bu arada 6. sınıf öğrencisiyim

 202. adnan diyor ki:

  sözel bölümden beden eğitimi öğretmeni olunur mu.. ben bir sözel öğrencisiyim de .. aydınlatırsanız sewiinirim

 203. ilknur diyor ki:

  slm ben işitme engelliler ögretmenligi okumak istiyorum.öss’ye hazırlanıyorum şimdi.ben birşey sormak istiyorum işitme engelliler ögretmeni diye bir bölüm meslek liselerinde varmı?hani maslek liselerine yerleştirmede öncelik tanındıgı için soruyorum.uff ya kafama çok takıldı.

 204. eser diyor ki:

  BEN 8 İNCİ SINIFA GİDEN BİR ÖGRENCİ YİN FAKAT MESLEKLERLE HİÇ SEÇİM YAPA MIYORUM

 205. eser diyor ki:

  BENİM BİR ABİM VAR TÜRKÇE ÖGRETMENİ BENDE ÖGRETMEMN OLMAK İSTİYORUM AMA PUANI ÇOK NASIL TUTTURACAM

 206. eser diyor ki:

  BEN ANAOKULU ÖGRETMENİ OLMAKİSTİYORUM

 207. kübra diyor ki:

  yha arkadaşlar bende hemşire olmak istiyorum ama ailem buna iyi gözle bakmıyorlar iğrenç meslek sana göre falan diyorlar ne yapıcagımı bilmıyorum bende meslek araştırmaya karar verdim ama hemşirelikten vaz geçsemmı geçmesemmı bilmıyorum ne yapıcağımı bilmıyorum bu arada hem sbs stresindeyim şimdiden herkeze başarılar diyorum umarım allah yardımcınız olur banada yardım edin ne yapıcağımı bilmıyorumkararsızım yha doktor yha hemşire yha mımar 3den birini olmak çok ama çok istiyorum bana yardım edinnnnn…yardım edersenız sevınırım…=)

 208. kübra diyor ki:

  yha arkadaşlar bende hemşire olmak istiyorum ama ailem buna iyi gözle bakmıyorlar iğrenç meslek sana göre falan diyorlar ne yapıcagımı bilmıyorum bende meslek araştırmaya karar verdim ama hemşirelikten vaz geçsemmı geçmesemmı bilmıyorum ne yapıcağımı bilmıyorum bu arada hem sbs stresindeyim şimdiden herkeze başarılar diyorum umarım allah yardımcınız olur banada yardım edin ne yapıcağımı bilmıyorrum yardım edin

 209. gokce diyor ki:

  ben sitilist olucam kac puan yada orda okuynan warmı?

 210. deniz diyor ki:

  ben psikolog olmak istiyorum ama hangi liseye gidiceğmi bilmiom……….

 211. burcu diyor ki:

  sağlık idarecesi ile şehir ve bölge planlama bölümleri hakkında bilgi verebilr msnz arkadaalr özellikle iş imkanları??

 212. tugba diyor ki:

  bende bu konu hakkında bilgi almak istıyorum . duyarlı oln arkdaşlar cvb werebılırler mı ??

 213. duygu diyor ki:

  yha biz sizden altı üstü bi kitabı war onu göstermenizi istioz resmen bütün yeri şu kişilerin yorumları kaplamış bu ne yhaaaaa

 214. cemal diyor ki:

  arkadaslar gerçekten bilginiz varsa iletin lütfen sağlık idaersi fakültesi hakkında

 215. ali diyor ki:

  duygu musun nesin ne diyorsun lan sen

 216. DİDEM diyor ki:

  LİSE SONA GİDİYORUM AMA HALA Bİ MESLEK SEÇİMİNDE BULUNAMADIM GERÇEKTEN ÖNEREBİLECEĞİNİZ BİR MESLEK VAR MI VE ŞEHİR VE BÖLGE PLANLAMA HAKKINDA BİLGİSİ OLAN VAARSA PAYLAŞMANIZI İSTİYORUM ÖZELLİKLE TÜRKİYE ŞARTLARINDA İŞ İMKANLARINI

 217. burcu diyor ki:

  ayşegül bana da yardım eder misin biraz üst tarafta sormultm sorumu

 218. gül diyor ki:

  herkese slm 8. sınıftayım ama sbs ye de 1 haftadan az bi zaman kaldı ondan sonra da tercih yapmam lazım sağlık meslek lisesine gitmek ist,om ama hiç bir bilğim yog lütfen yardım edin şimdiden teşekkürler.

 219. gül diyor ki:

  yazılarınızı bekliyorum

 220. seda diyor ki:

  gül saglık meslek iyi bence eger kısa sürede meslek sahibi olmak istiyosan git.. saglık meslekte tıbbi dökümanlık iyi diye duydum ben saglık meslekte deglim ama giden arkadaşlarım vardı dersleri zor degilmş.. son sene sıtş yapıyomşsn zaten.. saglık meslege giden birine sormak en iyisi bence…

 221. seda diyor ki:

  sormak istedigin birşey olursa sorabilirsin canım ben lise sonda okuyorum sayısaldayım biraz bilgim var saglık meslek lisesi hakkında

 222. betül diyor ki:

  ya arkadaslar ben betul ben sivil polis olmak istiyom bilginiz varsa verrmısınız??

 223. aylin diyor ki:

  merhaba ben aylin 13 yasşındayım kalp cerrahı olmak istiyorum sizce ne yapmalıyım..bilgi verirmisiniz..:D

 224. serra diyor ki:

  ya ben stilist olmak istiyorm hangi liseye gitmem lazım biliyormusunuz.?????

 225. seda18 diyor ki:

  betül sivil polis olmak için liseyi bitirdikten sonra polislik sınavlarına girmen gerekiyor eski sisteme göre 200 puandan sonra ilk bölümden alıyolardı ama şimdiki sistemde ilk aşamalı sınavı geçmen lazım bu normal polis olman için yeterli puan aldıktan sonra polislik sınavına giriyorsun okul giriş için bilgi verir sana.. polislik sınavında yazılı sınav ve mulakat sınavları oluyo onu geçincede 2 yıl okuyorsun.. resmi polis oluyorsun ama sen onu sivil olarak yapmak istersen sivilde yapabilirsin o polis olduktan sonra sen karar veriyorsun yani… eger komser filan olmak istiyorum diyorsan akademiyi kazanman gerekiyor 4 yıl okuyorsun sayısal2 ve eşitagrlk2den alıyolar onu kazanmak zor sınavı zor oluyormuş.. neyse düşün artık canım. bunları nerden biliyorsn diyrsan babam polis ve ben akademiye hazırlanıyorum

 226. seda18 diyor ki:

  AYLİN şimdiden çok çalışman gerektigin farkındasın demi:) çalış güzel bir liseyi kazan lisede derslerine çok önem ver ve cerrah olman için sayısal bölüm yada fen lisesi okuman gerekiyor.. tıbbı tutturmaya çalışacaksın ve orayı kazandıktan sonra istedigin bölümü tercih edip ona göre puan yapacaksın.. 6 sene okucaksın ve doktor olarak mezun olup lisans filan yapman gerekiyor yani kalp cerrahı olman için liseden sonra en az 10 yıl okuman lazım

 227. seda18 diyor ki:

  SERRA stilist hakkında bilgim yok ama her hangi bir liseden mezun olduktan sonra össde tercih yapıcaksın o bölümü……..

 228. seda18 diyor ki:

  GÜL hala bir yorum yapmadın

 229. derya sev diyor ki:

  moda tasarımcı olmak istıyorum nasıl sizce iş imkanları iyimi ne olurr yorumm yapınnnnnn

 230. HACI diyor ki:

  arkadaşlar ben bilgisayar lisesi okıcam ama bu yıl matematıgı yapamıyom askeriyenin sınavın türkçe ful fen ful sosyal ful matematık 2 dogru 4 yanlış benim geçen yılkı notlarım da matematık 5 sınavlarda ful bır kız pesıne takıldık noldu benden tavsıye meslek sececegız kız ları unutun onlardan dısarda cok var derslere mesleklere kafa yorun benle konuşmak ısteyenler gm_back@hotmail.com xronldo@hotmail.com
  msnlerimi eklesın

 231. xxx diyor ki:

  seda18 bnde polislik hakkında detaylı bilqi aLmak istiyorum ama zamanın müsait olduğunda bana bilgi werirmisin msn mi yazıyorum sweet__–__curse@hotmail.com eklersen sewinirim bekLiyorum !!!

 232. Elif diyor ki:

  ben tm seçeceğim bunda kararım kesin ama asıl sorun meslek seçimi.. ben şimdiden seçip ona göre ilerlemek istiyorum fakat karar veremiyorum :( .. düşündüğüm iki-üç bölüm var aslında hukuk,iç mimarlık ve çevre tasarımı,kamu yönetimi… ama karar veremiyorum. yardımcı olursanız çok sevinirim..

 233. esin diyor ki:

  ben fizyotarapist VEYA HEMŞİRE olmak istiyorum ve bunun için hangi liseye gitmem lazım lütfen cevap verin acele :)

 234. Elif diyor ki:

  sanırım fizyoterapist için bi anadolu lisesi ,aöl, düz lise , fen lsesi hebsi olur cünkü senın sayısal secmen gerekıyor .. :)

 235. Elif diyor ki:

  benim kafam karıştı iyice… tm dekı mesleklere baktım ve hıcbırınde üni de okutulan dersler bana uymuyor.. ve bende sayısal secmeye krr verdm.. cünü bn mat ve fen olmadan yabamam .. bunun için bi anadolu lsesıne ya da aölye gecıs yabmam gerekıyor cunku sosyal bilimlerde okuyorum.. sayısal okursam kalp ve damar cerrahı yada beyın ve sınır cerrahı olurum.. ve mutlu olacağımı da düşünüyorum. fakat zor gelen bir şey var arkadaş çevresi yanı okul değiştirmek .. sizce ne yabmalıyım lütfen yardım edın…!!

 236. pelin diyor ki:

  yha ben ne olacagıma karar veremedim nasıl seçicem yardımcı olurmusunuz

 237. idil diyor ki:

  arkadaşlar ben 9. sınıftayım ve bölümüm elektirik elektironik ama bana zor geldi acaba 9. sınıf olduğum için mi aslında derslere pek fazla çalışmadım ve kimyam berbat nerdeyse sizin bildiğiniz bir bölüm varmı tavsiyeleriniz nedir lütfen benimle paylaşın çünki ; artık kafam karışmaya başladı…..(teşekkürler)

 238. selin diyor ki:

  ben lise 2. sınıfa geçicem ve bölüm seçmem gerekiyor sayısalda başarılıyım fakat istediğim meslekler sözelde bu durum da ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim

 239. selinay diyor ki:

  polis olmam için lisede hangi bölümü seçmem gerekiyo sayısal mı yoksa sözel mi tercih yapıcam lütfen yardımcı olun :( (teşekkürler)

 240. gülşah diyor ki:

  slm arkadaşlar ben bu sene lise 1 i bitirdim ve tercihimi yapıp eşit ağırlık seçtim ama eşit ağırlık mesleklerini araştırınca bnm istediğim mesleklerin olmadığını gördüm sayısalda ise çok gzl meslekler var sizce okulun son haftası gidip sayısalla değiştirmelmiyim puanım sayısala yetiyor bu konuda bana bilgi verbilecek kişi lütfven bu msnden bana ulaşsın şimdiden tşkler rakadşalr eksik_etek_59@hotmail.com

 241. mustafa diyor ki:

  slm arkadaşlar ben fen lisesi öğrencisiyim.Bu sene son oluyorum.Kafamda şekillenen mesleklerden birisi mühendislik diğeri doktorluk.Ben mühendisliği istiyorum ama iş olanakları hakkında hiçbir bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim………………………

 242. peri diyor ki:

  yaa arkadaşlar kimse sivil polis olmak istemiyormu yaa????

 243. gül diyor ki:

  arkadaşlar ben üniversitede tıbbi sekreterlik okumak istiyorum ama bu meslek hakkında tam bilgi sahbi değilim iş imkanları nasıl bilen bilgili kişiler cewp wersin acilen lütfen şu an kafam çok karışık we kararsız kalıyorum lütfen yardımcı olun şimdiden thank you…

 244. ece diyor ki:

  ya arkadaslar bemde alan seçicem ama çok kararsızım mat.=3 fizik.=3 kimya .=3 biyoloji.=2 ing.=3 debeiyat.=3 dil anlatım=4 tarih=4 coğrafya=4 sağlık=3 bu notlarla hngi alanı seçeyim sizce yardım dederseniz sevinirim

 245. berke diyor ki:

  ece bence sen eşit ağırlığı seçmelisin derslerin pekte iyi sayılmaz çokta kötü sayılmaz ea yı seçsen senin için iyi olur

 246. ebru k. diyor ki:

  ben ne olmak istedigime hala karar veremedim hangi alanı gitmeliyim çoook kararsızım herkes başka bişey diyor notlarım güzel teşekkür aldım.lütfen bana biran önce yardım edin

 247. pınar diyor ki:

  benim bir hedefm yok yani çok kararszım meslek konusunda bir türlü karar veremiorm ne yapmalıyım:(

 248. Öznur diyor ki:

  ARKADAŞLAR BN EŞİT AĞIRLIĞI SEÇTİM BU SENE HUKUK OKUMAK İSTİYORUM FAKAT HUKUK BU SENE SÖZELE GEÇTİ EŞİTTEN HUKUK OKUNMUYO DİYE BİR SÖYLENTİ VAR BİlEN varmı_? 16.06.09

 249. selin diyor ki:

  ya benm kimya ilk dönem 2 ikinci dönem 1 ve yıl sonuna 2 geldi ve sayıslı seçicem bu dersimi yüseltmeden mezun olamazmıyım..?

 250. ebru k. diyor ki:

  hala kimse bana yardım etmedi lütfen bana bilgi verin çook karasızım

 251. emel... diyor ki:

  mrb …lise son oldum sayısal bölüm okuyorum ve ne olmak istedğime daha karar vermedim bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirm…çıkmazdaım.!

 252. akman diyor ki:

  selam sitenizi cok beyyendim güzelmişş?

 253. fentone diyor ki:

  merhaba ben anadolu lisesine gidiyorum.grafik tasarım bölümünü istiyorum.grafik tasarım bölümünün iş olanakları nasıl? grafik tasarımla görsel iletişim tasarımı arasındaki fark nedir?sadece özel yetenekten başarılı olmak yeterlimidir? sorularımı cevaplarsanız sevinirim.

 254. Ediz diyor ki:

  Merhaba ben genel lise Türkçe-Matematik bölümü mezunuyum, tekrardan okuyup Matematik-Fen bölümünden mezun olmak istiyorum böyle birşey mümkün mü?

 255. efe diyor ki:

  sozleden beden hocası olunurmu ?

 256. ebru diyor ki:

  meraba ben ben lise 2 ye geçtim ve hemşireliği istiyorum hemşirelikte fen bölümden kazanılıyo sanırsam ama sorduğum arkadaşlar fen zordur yapamazsın diyolar ne yapıcağımı şaşırmış durumdayım bise öss 2li sistem oldu daha da çıldırmak üzereyim acaba tm dem hemşirelik kazanılmıyomu bana cvp yazın lütfen rica ediyrm?Fen o kadar da zormu yaa….?:(:(offf daha blm seçicem hangisini seçsem diye günlerce düşünyrm fen mi tm mi ama hemşireliğide çok istiyrm ne yapıcam yardm edin bana ltf
  SAYGILARIMLAR….

 257. ebru diyor ki:

  emelcim ben erbu ne güzel lise son olmuşsun ve sayısal blmdesin çok gzl bi yere gelmişsn bunu başaramayan o kadar çok öğren ci varkı sana derimki sayısal blmden birçok meslek saçilebilir tabiki burda en çok kendi kararın önemli ben yorumu sölicem ben snn yerine olsaydm tıp üzerine veya gıda mühendisliği üzerine okumanı isterdm çünkü bu dünyada tükenmiyecek meslekler onlar hiç bi insan yemeden ve sağlıktan kesilemez bende lise 2 ye geçtm sende bana yardım edersen sevinirm hemde çok bende fen bölümünü istiyorm ama korkuyrm senden de cvp bekliyorum ebru saygılarımla KALBİNDE HANGİ MESLEK VARSA ONU SEÇ DERİM :::::)))))

 258. ERDİNÇ KİRGİL diyor ki:

  arkadaşlar bu siteye girin mükemmel ötesi avrupada yapılan meslek seçim anketlerini adam bulmuş koymuş yorumları okudumda bu site 2003 öss den beri var ve ankete göre meslek seçimi yapan var zaten avrupadada bu böyledir bu siteyi girmeniz tavsiyesiyle… eminim beğeneceksiniz bn anketteki sorulara baktım gerçekten uzmanca
  site adresi:
  http://meslek.eniyiforum.net/index.htm
  EMİN OLUN Kİ SİTE ON NUMARA

 259. ayşe diyor ki:

  …..

 260. ERDİNÇ KİRGİL diyor ki:

  arkadaşlar bu siteye girin mükemmel ötesi avrupada yapılan meslek seçim anketlerini adam bulmuş koymuş yorumları okudumda bu site 2003 öss den beri var ve ankete göre meslek seçimi yapan var zaten avrupadada bu böyledir bu siteyi girmeniz tavsiyesiyle… eminim beğeneceksiniz bn anketteki sorulara baktım gerçekten uzmanca
  site adresi:
  http://meslek.eniyiforum.net/index.htm
  EMİN OLUN Kİ SİTE ON NUMARA

 261. ERDİNÇ KİRGİL diyor ki:

  arkadaşlar bu siteye girin mükemmel ötesi avrupada yapılan meslek seçim anketlerini adam bulmuş koymuş yorumları okudumda bu site 2003 öss den beri var ve ankete göre meslek seçimi yapan var zaten avrupadada bu böyledir bu siteyi girmeniz tavsiyesiyle… eminim beğeneceksiniz bn anketteki sorulara baktım gerçekten uzmanca
  site adresi:
  http://meslek.eniyiforum.net/index.htm
  EMİN OLUN Kİ SİTE ON NUMARA e

 262. dicle diyor ki:

  arkadaslar bu yeni sisteme göre meslegimizi gercekten çok iyi belirlememiz gerekio ve malesef bende aranızdakilerden bazıları gibi hangi hedefe koşacamı bilemiyorum….sayısal öğrencisiyim matematik öğretmenliğini düşünüodum bu yıla kadar ama sağolsun bu yılki matematik hocamm matemetikten nefret ettirdi beii…aklım çooookk karışık mimarlık hakkıında bi fikir sahibi olan varsa lütfen beimle paylassın????

 263. betush diyor ki:

  walla şu meslek konusunda oldukça kararsızımya:(

 264. ahmet diyor ki:

  fizik-tedavi nasıl bi meslek?gelecekte iş olnakları neler,bide say1 ile say2 den girenler arasında bi fark oluyo mu?

 265. mutluayxd diyor ki:

  ya hep aynı seylerı yayınlıyorsunuz hıc bı soruya cevap verdıgınız yok bu sıteyı ne dıye kurdunuz anlamıyorum!!!

 266. mutluayxd diyor ki:

  bize rehber falan degıl bu site 2 aydır takıp edıyorum yaz bıttı nerdeyse ız daha tercıh yapczz lutfen bıze yardımcı olun aynı seylerı yayınlamakla bıze care olmuyosunuz!…

 267. mutluayxd diyor ki:

  anca herkes bu sıtede bırbırıyle konusuyo öss ye gırenlere seslenıyorum bosuna burda zaman kaybetmeyn

 268. ilayda diyor ki:

  slm arkadaşlar…bn 8. sınıfa gidiorum biliorum buna karar vermek için biraz erken ama ben avukat olmayı düşünüyorum ama bu konuda yardım almak istiyorum.hangi okullar bnm için daha avantajlı olabilir bunu öğrenmek istiyorum.ve bn avukatlıkda başka alanlardan da yararlanabilirmiyim bilmiyorum eğer bana yardımcı olursanız sevinirim…

 269. yeşim diyor ki:

  ben avukat olmayı düşünüyorum.çünkü insanlarla iletişim kurmak bazı sornları çözmeyi seviyorum.bu konuda yetenekli olduğumuda düşünüyorm.ailemde beni bu konuda destekliyor.

 270. dicle diyor ki:

  mutluayxdddd !!!!! senin aklın hangi kouda karışık belki yardımcı olabiliirimm buradaki herkes kendi sorularına cewaplar arıo baskalarının sorularını da önemsiolar tabi ama önce kendi soru işaretlerini çözmek istiolar .. bn yeniyim bu sitede sorununu paylasabilirimm=)))

 271. irem diyor ki:

  sl arkadaşlar bn lise 3 e geçtm bölümüm mf ama sayısal derslerim o kadar ii sayılmaz ailem tmye geçmem gerektiğini düşünüyor çok kararsızım lütfenn yardımmmmmmmmmmmmmmm :( (((((((((((((((((((((

 272. Kader diyor ki:

  slm arkadaşlar cogunuz benden büyüksünüz ve benden daha bilgilisiniz. ben dedektif olmaq istiyorum ve dedektif olmaq için hangi liseye gitmem gerekli. bu gitmem gerekn lise istanbulda var mı? eger bu konu hakkında bilgisi olan varsa lütfen bilgilendirsin şimdiden teşekkürler…

 273. merve diyor ki:

  ya nolur yardım edin çok kararsızımm bana göre hiç bişi yok gbi:S:S:S:S:S:S:S:S:S:S:SS:S:S:S:S:S:S:S:S:S:SS::s:S:S:S:S:S:S:SS::s:S:S:S:S:S:S:SS:S:S:S:S:S:S:S:S:S:SS::s:S:S:S:S:S:S:SS:S:S:S:S:S:S:S:S:S:SS::s:S:S:S:S:S:S:S

 274. merve diyor ki:

  ya nolur yardım edin çok kararsızımm bana göre hiç bişi yok

 275. merve diyor ki:

  slm arkadaşlar bn ticaret meslek lisesinde okuom.öğretmen olmak istiorum hangi üniversiteye gtmm gerekir lütfen bilgi verin hiçbir bilgim yok.

 276. eren diyor ki:

  mrb arkadaslar bn muhasebe okuyorum yardım isteyen bilgi verim

 277. melike diyor ki:

  ben oyuncu olmak istiyorum. oyunculuk benim için hem eğlenceli hem de seveceğim bir meslek gibi geliyor bana. ama bunu bir türlü aileme söyleyemedim. çünlü oyunculuk bana saçma geliyo. oyunculuk mesleği olanlr sakn yanlış anlamasınlar çünkü bu meslek gerçektn çok beğndiğim bir meslek. bende onun için oyuncu olmak istiyorum. sizlere dediğim gibi ailemden çekiniyorum ve daha onlara söylemedim. onlr benim polis veya hemşire gibi meslekleri tercih etmemi istiyolar. sizce ben ne yapmalıyım ?????

 278. sdafsda diyor ki:

  şehir ve bölge planlama bölümü hakkında ben de bilgi almak istiyorum eğer yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler…

  çevre mühendisi olabilir

 279. meral diyor ki:

  mrb yasin hem açıköğretimden okuyup normal üniversitede okuyabilirsin başarılar…

 280. cenk diyor ki:

  merhaba ben cenk ben meksikada bilgisayar programini okumak istiyom yanliz ben bu bolumu bitirince turkiyeye geldigim de is buma imkanin nasil olabilir is bulma imkanim olur mu yoksa olmazmi cevabinizi bekliyorum tesekkurlerimi sunarim

 281. selen diyor ki:

  SLM.BEN ALACA DENİZHAN YİBODA OKUYORUM.ŞU AN 8.SINIFA GEÇTİM.ÇOTUM ANADOLU ÖĞRET.LİSESİNİ İSTİYORUM….AMA BİR YANDAN HEMŞİRE BİR YANDAN DA AVUKAT OLMAK İSTİYORUM .LÜTFEN BANA YARDIM EDİN YORUMLARINIZI BEKLİİYORUMBYBYBYBY

 282. ahmet diyor ki:

  nezamn belli olcak ya bilen söylesin

 283. sellim diyor ki:

  büro yönetimi ve yönetici asistanlıgı… bilgisi olan varsa lütfen aydınlatsın beni…teşekkürlerrr…

 284. güleroooo diyor ki:

  bence büşrah sağlık tercih et çünkü gelecek te çok sağlıkçılara ihtiyaç var bende onu tercih ettim çünkü

 285. SÜLEYMAN diyor ki:

  Muhasebe Finansman Alanım Hangi Bölümü seçsem

  -Bankacılık ve finasman
  -muhasebe Finasman
  -dış ticaret Yardımcı olabilirmsinizz :)

 286. mesut diyor ki:

  ya arkadaslarr ben düz lise sayısal bölümde okuyorumm sizce ne olmalıyım derslerimm ii bi kararr veremiyorumm yardımm edinn yaww sonn senem ne sececeği mi bilmiyorumm sececegimm bölümde de acıkta kalmak ta istemiyorum üniden sonra :S

 287. büşraa diyor ki:

  ben tıp okumak istiyorum
  zaten gerçekten istediğimi biliyorum neyapmak istediğimizi en ii biz biliyoruz bu yüzde n engellere takılmamak lazım hepinize hayatta başarılar

 288. bekir diyor ki:

  arkadaşlar bu seneye olacaklar hakkında ne bilgilerinz var ve tıp okuyan arkadaşlar varsa her türlü bilgiye açığım hçbişey bilmiyorum zor mu kolay mı diğer bölümlere göre. bi bilebildiğim ekonomik olarak rahat ama okurken çok pahalıymıs. sınavları vermek ayrı dert diyolar. sizce nasıl??

 289. ufuk diyor ki:

  ya ben dış tıcaret okumak istiyorum okursam ne olacam iş imkanı nedr

 290. asena diyor ki:

  tm bölümüyüm yapı tasarımı okulmak istıyorum . say1 oldugu için puanım kesılırmı

 291. ayçaaaaaa diyor ki:

  ben sayısal bölümündeyim bu sene mezun oldum…fizik tedavi istiyordm.fakat bu sene gelmesi zor.seneye desistem değişiyor.şu un say1 den alacak yerlerin seneye 2.bölümden almasi gibi bi durum varmiş.2.bölümden fzik tedavi kazanamam.bilen var mı seneye say1 den almayacağın
  **?????????????? ve ayrıca bunun dişinda diğer meslekler hakkında iibilinen iş imkanı geniş olan bi yer var mı mühendisliklerde…yardımcı olursanz çok sevinirim:)

 292. özleem diyor ki:

  odtü kimya mühendisliği mi seçmeliyim yoksa bilkent makine burslu mu çok kararsız kaldım günlerdir veremiyorum tercihimi.. biri yardımcı olursa çok sevinirim..

 293. selcan sarı diyor ki:

  Merhaba ben Selcan,kızım erkek değil.Ben şuan 13 yaşındayım sürekli meslek seçiyorum hep değiştiriyorum.Mesela şimdi doktor olmak istiosam yarında tiyatrocu olmak isterim.Ama ben şuan radyo/televizyon bölümü okumak istiyorum.Tabi tekrar kararımı değiştirmezsem meslek seçiminde zorluk çekiyorum.Bana yardım edin

 294. beyza g diyor ki:

  slm arkakdaslar ben beyza ya ben duz liseyemı gıtsmyoksa meslegemı bı bılgı verın ne olur

 295. sayli diyor ki:

  slm arkadaşlar
  ben meslek seçmek istiyom ama detaylarını bilmiyorum düz lisede pek aklıma yatmıyor düz liseyi bitirince ne olabiliyoruz lütfen birisi söylermi teşekkürler

 296. aylin diyor ki:

  ben suanda acıköğretim okuyorum (meslek web tasarım)lise son sınıftayım ama web tasarım değilde reklamcılık istiyorum sanırım reklamcılıkta sözel bölüm oluyo ama ben suanda sayısal bölümdeyim ne yapmalıyım hiç bir fikrim yok össde reklamcılık tercih edersem puanlarda bi düşüş falan olurmu yardımcı olursanız cok sewinirim

 297. nazan diyor ki:

  ben liseye geçtim tercihlerimde endüsti meslek lisesi bilişim var.ben bilişimi okursam bilgisayar öğretmeni olabilir miyim?yoksa özel şirketlerde mi çalışırım biraz bilgi verir misiniz

 298. emine diyor ki:

  benim sorum şu felsefe bolumu oğrencısıyım. yuksek lısansımı pdr alanından yapabılırmıyım? yapabılıyosam eger sonra resmı okullarda rehber öğretmenlığı yapabılme şansım war mı sımdıden tesekkurler ıı çalışmalar

 299. Çisil diyor ki:

  ben meslek lisesi sözel bölümü tercih ettim ve öss sınavına giricem türkçe öğretmeni olabilirmiyim lütfnnnn yrdımmmmmm

 300. mehmet diyor ki:

  slm bn yeni,açık öğrtm lisesi genel lise yabancı dil bölümüne kayıt oldum ama bana yabncı dil çk zoooorr diolar bnde e.a bölümüne geçmeyi düşünüom karrszm ne yapmalıyım???lütfen cewap werin kafamda büyük bi sorun OLDU!!!!!

 301. mehmet diyor ki:

  mrb sayli eger derslerin iii ise öss başarılı olabilecegini düşünüosan düz lise okumalısın istedigini olursun.

 302. alev diyor ki:

  beyzacım derslerine bağlı eğer derslerin çok iyi ise düz liseye git derim eğer kendine güveniyorsan

 303. imren diyor ki:

  ben anadolu lisesine gidicem oradan avukat olunurmu ben avukat olmak istiyorumm lütfen cevap yazın

 304. bedishhhh diyor ki:

  yha ben uluslararası ilişkiler okumak istiorum.Duyduğuma ve arştırdııma göre gzl bi yer..Ama bn yurt dışı açılımı düşünüorum hep bilgisi olan varsa lütfeeeeeeeennnn cevap yzsıınnn…

 305. bedishhhh diyor ki:

  grçkten de yurt dışı açılımı olan bi yerler istiorumm..ybncı dili de çkk seviormm..yrdmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm…

 306. bedishhhh diyor ki:

  bişi daha türkiyede hukuk okursak yurtdışı hukuk gibi bi imkanımız varmıı??????

 307. bedishhhh diyor ki:

  yardım yardım yardıııııııııımmmmmm…..

 308. onur diyor ki:

  arkdaşlar bolye kulakdan dolma bılgılere dayanarak iş yapmayın bılgınız yoksa resmii sitelere başvurunn adamlar saçma sapan seyler yazmıslar yanlış bılgıler ıcerıyor….. dikkat edlım lutfen sorularınız için beklıyorumm… bildiğim kadarıyla hallederiz ….

  msn: the_hell_watchman@hotmail.com

 309. elif diyor ki:

  ben 10.snıfa geçtim ve fen lisesinde okuyorum.. kimya mühendisliği veya genetik mühendisliği okumak istiyorum ama ileride ek dilleri de kullanabileceğim bi meslek arıyorum -ing.i, fransızcayı fln da öğrenmeyi planlıyorum -ama kimya ve gnetik mühndislğinde bu dillere ihtiyaç yok..yani bu dilleri kullanamıcm… sizin tavsiy ettiğiniz bi mslek varsa bildirirmisnz..?

 310. betül diyor ki:

  sözel bölümünde okuyorum ve polis olmak istiyorum bu bölümden polis okuluna gidebilirmiyim.össden kaç puan almam lazım bunun için biraz bilgisi olanların yardım etmelerini rica ediyorum.şimdiden tşk ederim

 311. merve diyor ki:

  slm arkadaşlar bn fizik tedavi ve rehabilitasyon okumak istiyorum. eger o bölümde okuyan varsa bni bilgilendirebilir mi??zor bi meslek mi iş imkanı nasıl maaşları nasıl nerelerde iş bulabiliyor??
  fakat bn 4 yıllık olanından bahsediyorm

 312. şükran diyor ki:

  yha arkadaslar bn hukuk okumak istiorm ama korkuorm bi turlu ısınamadm dersler cok agr falan diolar sözel alana yetenegm var ama sözel okumak istemiorm sayısalıda lütfn bna hukuku sevdireck bi kac kelime yazin

 313. şükran diyor ki:

  yha arkadaslar bn hukuk okumak istiorm ama korkuorm bi turlu ısınamadm dersler cok agr falan diolar sözel alana yetenegm var ama sözel okumak istemiorm sayısalıda lütfn bna hukuku sevdireck bi kac kelime yazin
  smdiden teskürrr

 314. şükran diyor ki:

  imrencm ne mutlu sana tabikide avukat olabilirsn anadolu liseleri hukuk icn cok iyi bi terch bn de bu sene anadolu lisesne bşlcm hukuk kazanan cok fazlaa
  orda

 315. özgür diyor ki:

  arkadaşlar seçtiğiniz meslekler çok güzel ama size bir tavsiyem var geleceğin mesleklerinden olan otomasyon okuyun. Arkadaşım otomasyon okudu şu an dubai de 7bin euro ya çalışıyor benim belgem çıkar çıkmaz dubai ye gidecem. Hemde başlangıç ücreti 3bin euro

 316. m.r.t. diyor ki:

  Slm ben cok sorumsuz biriyim… ama insan sonradan sorumluluk duygusunu kazanabilir mi ?

 317. merve diyor ki:

  ben meslek lisesi çocuk gelişimi bçlümündeyim ancak türkçe ögr olmak istiyorum acaba olabilirmiyim merak ediyorum..

 318. irem diyor ki:

  ne gbi sorumsuz?

 319. gülen diyor ki:

  bankacılık ve sigortacılık bölümünü istiyorum ek yerleştirmede bu bölümü yazıcam bu bölüm hakkında fikri ve bilgisi olan varsa lütfen yardım etsin ayrıca gişe operasyon gibi bölümlere nasıl geçiliyor lütfen yardım edinnnnnnnnnnnn

 320. i.yilmaz diyor ki:

  merhaba arkadşlar yazdıklarınınzı okudum bu konular hakkında bilgim var biraz çok araştırma yaptım isterseniz yardımcı olabilirim.idris_yilmaz@msn.com

 321. i.yilmaz diyor ki:

  mrb gülen eyer puanın bu bölümlere yakınsa tercih et bence olmasada bir sonraki yıl dene. idris_yilmaz@msn.com bu konu hakkında konuşmak için ekleyebilirsin.

 322. i.yilmazz diyor ki:

  mrb gülen eyer puanın bu bölümlere yakınsa tercih et bence olmasada bir sonraki yıl dene. bu konu hakkında konuşmak için ekleyebilirsin. idris_yilmaz@msn.com

 323. BİR DOST diyor ki:

  ŞU İŞSİZLİKTE

  KİM İSTEDİĞİ MESLEĞİ SEÇİYORKİ

 324. doğru diyor ki:

  ARKADAŞLAR benim fikirim şeyle ­­­­­­­­­­­­­;
  şimdi biz diyoruz ya sevdiğimiz meslek diye şimdi herkes iş bulamazken biz nasıl sevdiğimiz meslek olacaz

 325. doğru diyor ki:

  ya arkadaşlar yaşayacağımız 60bilemedin70 yıl çok çok
  zaten 20-25 yılını sınavla geçirecez yetmiyecek bide evlenirsek çocuğumuzu okutacaz ölme eşşeğim ölme

 326. kübra diyor ki:

  slm arkadaşlar ben 6.sınıf öğrencisiyim burda istediğim meslek var ama seçim yapmayı bilmiyorum nasıl yapılıyor bilyorsanız söleyin

 327. fizyoterapist diyor ki:

  öncelikle sml de okuyorum ki bu kadar zor bir başka lise olduğunu tahmin etmiyorum özellikle meslek liseleri arasında en yüksek olan lise sml sayısalla alıyor ezberleme yeteneği ve pratik zekiler gelsin 1.sınfta özellikle 2.sınıfta çoğu kişi kalıyor katsayı kalktı üni kazanma oranı yükseldi zaten bizim okul yine üniye öğrenci veriyorsu da daha da çoğaldı bende 3.sınıf öğrencisiyim ve fizik tedavi bölümünü istiyorum(kevser_maçka kayalar sağlık meslek lisesi-11BHEMŞİRELİK)

 328. yaprak diyor ki:

  slm.. ben bu sene anadolu meslek bılgsyr blumunden mezun oldum ama blumumden memnun olmadıım ıcın 1 snee bekleyıp baska bır blum secmek ıstıorum buyuzden dersneye gdıorum tekrar.. bana meslek secımımde yrdımcı olablırmısınız :S henuz kafamda bı meslek belırlemedım sdece pskoloji olablır dıe dusunuorum.. yrdımcı olabılırsenız sevınırım..

 329. FATİH ZAFER diyor ki:

  slm arkadaşlar ben ne iş yapcam hiç bir bilgim yok hele dur bakak sonumuz nolacak ben de bilimiom

 330. dffdffddfff diyor ki:

  ben iç mimar olmak için hangi liseye gitmeliyim diyorum siz ne yazonuz

 331. minik melek diyor ki:

  delirmek üzereyim az kaldı turızm meslek öğrencisiyim ve turızmden nefret ediyorum sakın arkadaşlar turızme yönelmeyin bi mesleğim yok üniverste turızm öğretmenliği istiyorum ama ataması olmuyo öss hazırlanıyorum ama nereyi tercih etcem hiç bilmiyorum

 332. fadime diyor ki:

  bn açık ögretime kayıt oldum kayıt olalı 2 ay oldu ama hala aktif olmadm aktif olmam ne kadar zaman alır lütfen bilgi verin

 333. fadime diyor ki:

  ben açık ögretime kayıt oldum kayıt olalı iki ay oldu ama hala aktif olmadm aktif olmam ne kadar zaman alır lütfen bilgi verin

 334. yusuf islam diyor ki:

  slm ben yusuf insan küçüklükte hangi mesleği istiyorsa bence daha iyi olur ben hep bir hastane de olmak isterdim ve idari bölümünü seçecem YAPRAK eyer istiyorsan olabilirsin ama istemiyorsan asla olma çünkü bir meslek seçmekte ilk önce en sevdiğin meslek olmalısın bence bşr.

 335. erkan diyor ki:

  ben açıkliseden sosyalblimler bölümüne kayıt oldum sosyal bilimler hakkında bilgisi olan yazarsa sevinirim şimdiden teşekkürler

 336. şeyda diyor ki:

  ya hakketten biz nsl seçim yapıcazzzzzzz

 337. sıpost diyor ki:

  pogkimi sııstad

 338. müberra diyor ki:

  herkese meraba ben bu sene sınava gireceğim fakat ssözeldeki en avantajlı mesleğin ne olduğunu bilmiyorum.bilgilendirirseniz sevinirim

 339. türkan diyor ki:

  sanlıurfa saglşık meslek lısesı mezunuyum bölümüm ACIL TIP TEKNISYENI askerı okula kayıt yapmak ıstıyorum yapabılır mıyım? ayrıca meslek lısesı cıkıslı olmam bı engel yaratır mı? acıl cvp lütfen????

 340. türkan diyor ki:

  n0oluuuuuurrrr cvp verın kımsenın bı bılgısı yok mu arkadaslarr

 341. öykü özge diyor ki:

  ben doktor olmak istiyom

 342. öykü özge diyor ki:

  n0oluuuuuurrrr cvp verın kımsenın bı bılgısı yok mu arkadaslarr

 343. öykü özge diyor ki:

  ya hakketten biz nsl seçim yapıcazzzzzzz

 344. öykü özge diyor ki:

  ben doktor olmak istiyom .n0oluuuuuurrrr cvp verın kımsenın bı bılgısı yok mu arkadaslarr .ya hakketten biz nsl seçim yapıcazzzzzzz .slm arkadaşlar ben ne iş yapcam hiç bir bilgim yok hele dur bakak sonumuz nolacak ben de bilimiom

  dffdffddfff diyor ki:
  05 Kasım 2009, 10:18 am tarihinde
  ben iç mimar olmak için hangi liseye gitmeliyim diyorum siz ne yazonuz

  minik melek diyor ki:
  06 Kasım 2009, 10:56 am tarihinde
  delirmek üzereyim az kaldı turızm meslek öğrencisiyim ve turızmden nefret ediyorum sakın arkadaşlar turızme yönelmeyin bi mesleğim yok üniverste turızm öğretmenliği istiyorum ama ataması olmuyo öss hazırlanıyorum ama nereyi tercih etcem hiç bilmiyorum

  fadime diyor ki:
  13 Kasım 2009, 2:39 am tarihinde
  bn açık ögretime kayıt oldum kayıt olalı 2 ay oldu ama hala aktif olmadm aktif olmam ne kadar zaman alır lütfen bilgi verin

  fadime diyor ki:
  13 Kasım 2009, 2:40 am tarihinde
  ben açık ögretime kayıt oldum kayıt olalı iki ay oldu ama hala aktif olmadm aktif olmam ne kadar zaman alır lütfen bilgi verin

  yusuf islam diyor ki:
  17 Kasım 2009, 1:25 am tarihinde

  slm ben yusuf insan küçüklükte hangi mesleği istiyorsa bence daha iyi olur ben hep bir hastane de olmak isterdim ve idari bölümünü seçecem YAPRAK eyer istiyorsan olabilirsin ama istemiyorsan asla olma çünkü bir meslek seçmekte ilk önce en sevdiğin meslek olmalısın bence bşr.

  erkan diyor ki:
  17 Kasım 2009, 12:37 pm tarihinde
  ben açıkliseden sosyalblimler bölümüne kayıt oldum sosyal bilimler hakkında bilgisi olan yazarsa sevinirim şimdiden teşekkürler

  şeyda diyor ki:
  19 Kasım 2009, 11:35 am tarihinde
  ya hakketten biz nsl seçim yapıcazzzzzzz

  sıpost diyor ki:
  19 Aralık 2009, 12:01 pm tarihinde
  pogkimi sııstad

  müberra diyor ki:
  24 Aralık 2009, 5:57 am tarihinde
  herkese meraba ben bu sene sınava gireceğim fakat ssözeldeki en avantajlı mesleğin ne olduğunu bilmiyorum.bilgilendirirseniz sevinirim

  türkan diyor ki:
  26 Aralık 2009, 12:52 am tarihinde
  sanlıurfa saglşık meslek lısesı mezunuyum bölümüm ACIL TIP TEKNISYENI askerı okula kayıt yapmak ıstıyorum yapabılır mıyım? ayrıca meslek lısesı cıkıslı olmam bı engel yaratır mı? acıl cvp lütfen????

  türkan diyor ki:
  26 Aralık 2009, 1:07 am tarihinde
  n0oluuuuuurrrr cvp verın kımsenın bı bılgısı yok mu arkadaslarr

  öykü özge diyor ki:
  05 Ocak 2010, 1:37 pm tarihinde
  ben doktor olmak istiyom

  öykü özge diyor ki:
  05 Ocak 2010, 1:38 pm tarihinde
  n0oluuuuuurrrr cvp verın kımsenın bı bılgısı yok mu arkadaslarr

  öykü özge diyor ki:
  05 Ocak 2010, 1:39 pm tarihinde
  ya hakketten biz nsl seçim yapıcazzzzzzz

  Yorum Yapın
  İsim (gerekli)

  E-posta (yayınlanmayacak) (gerekli)

  Site

  ben doktor olmak istiyom .n0oluuuuuurrrr cvp verın kımsenın bı bılgısı yok mu arkadaslarr .ya hakketten biz nsl seçim yapıcazzzzzzz

  Meslek Rehberi Kategorileri (Büyük yazılılar daha çok yazı içermektedir)
  Anadolu Kız Meslek Liseleri31
  Anadolu Meslek Liseleri48
  Anadolu Teknik Liseleri26
  Öğretmenler37
  Öğretmenlik38
  Üniversiteler49
  üretim Sanayii İmalat56
  Bayan Meslekleri44
  Bilgisayar29
  Elektrik Elektronik34
  Endüstri Meslek Liseleri85
  Eğitim öğretim66
  Eğitim Fakülteleri35
  Güzel Sanatlar24
  Halk Eğitim Merkezleri24
  Konfeksiyon22
  Kız Meslek Liseleri24
  Makine Sanayii40
  Mühendislik Fakülteleri42
  Medya Haberleşme İletişim Basın21
  Meslek Tanımları568
  Meslek Tanıtımları569
  Meslek Tanıtımı566
  Meslek Yüksek Okulları128
  Mesleki Eğitim20
  Mesleki Eğitim Merkezleri118
  Mimar Ve Mühendislik52
  Otomotiv21
  Satış Pazarlama23
  Süslemecilik Dekorasyon25
  Tamir Bakım25
  Tarım29
  Teknik Liseler26
  Teknikerlik134
  Teknisyenlik75
  Tekstil Giyim54
  Tıp Sağlık51
  Ulaştırma23
  Yapı İnşaat Emlak42
  Yiyecek Gıda Beslenme24
  İşletme Ekonomi46
  

  Ücretsiz Program
  Youtube Videoları İndir

  ——————————————————————————–

  Hakkımızda
  Meslek Rehberi: Meslekler, meslekler rehberi
  İş, Meslekler ve Kariyer seçimi hakkında en kapsamlı rehberiniz.

  ——————————————————————————–
  Toplam 711 yazı ve 8,706 yorum bulunmaktadır.

  Mesleki Bloglar
  Meslekler
  Meslek Videoları Meslek Rehberi Meslekler Rehberi
  Sponsor Bağlantıları
  Meslek Resimleri
  Meslek Resimleri
  Uzaktan Eğitim

  Meslek Arşivleri
  Mart 2009 (1)
  Şubat 2009 (1)
  Aralık 2008 (4)
  Kasım 2008 (6)
  Ekim 2008 (8)
  Eylül 2008 (2)
  Ağustos 2008 (8)
  Temmuz 2008 (16)
  Haziran 2008 (1)
  Mayıs 2008 (3)
  Ocak 2008 (1)
  Kasım 2007 (2)
  Ekim 2007 (2)
  Eylül 2007 (48)
  Ağustos 2007 (2)
  Temmuz 2007 (1)
  Mayıs 2007 (11)
  Nisan 2007 (13)
  Mart 2007 (236)
  Şubat 2007 (344)
  Ocak 2007 (1)
  Mesleki Etiketler
  Meslek Rehberi Kategorileri
  Sayfalar
  Meslek
  Meslek Kursları
  Meslek Rehberi Hakkında
  Meslek Resimleri
  Meslek Seçimi
  Meslek Seçimi Hakkında
  En Gözde (Top 10) Meslek Tanıtımları
  Sağlık Meslek Lise
  Meslek Seçimi
  Acil Tıp Teknisyeni
  Kız Meslek Liseleri
  Anestezi Teknisyeni
  Ticaret Meslek Lisel
  Geleceğin En İyi M
  Meslek Rehberinden T
  Doktorluk
  Mesleklerle İlgili
  Meslek Rehberi İstatistikler

 345. öykü özge diyor ki:

  slm arkadaşlar ben ne iş yapcam hiç bir bilgim yok hele dur bakak sonumuz nolacak ben de bilimiom

  dffdffddfff diyor ki:
  05 Kasım 2009, 10:18 am tarihinde
  ben iç mimar olmak için hangi liseye gitmeliyim diyorum siz ne yazonuz

  minik melek diyor ki:
  06 Kasım 2009, 10:56 am tarihinde
  delirmek üzereyim az kaldı turızm meslek öğrencisiyim ve turızmden nefret ediyorum sakın arkadaşlar turızme yönelmeyin bi mesleğim yok üniverste turızm öğretmenliği istiyorum ama ataması olmuyo öss hazırlanıyorum ama nereyi tercih etcem hiç bilmiyorum

  fadime diyor ki:
  13 Kasım 2009, 2:39 am tarihinde
  bn açık ögretime kayıt oldum kayıt olalı 2 ay oldu ama hala aktif olmadm aktif olmam ne kadar zaman alır lütfen bilgi verin

  fadime diyor ki:
  13 Kasım 2009, 2:40 am tarihinde
  ben açık ögretime kayıt oldum kayıt olalı iki ay oldu ama hala aktif olmadm aktif olmam ne kadar zaman alır lütfen bilgi verin

  yusuf islam diyor ki:
  17 Kasım 2009, 1:25 am tarihinde
  slm ben yusuf insan küçüklükte hangi mesleği istiyorsa bence daha iyi olur ben hep bir hastane de olmak isterdim ve idari bölümünü seçecem YAPRAK eyer istiyorsan olabilirsin ama istemiyorsan asla olma çünkü bir meslek seçmekte ilk önce en sevdiğin meslek olmalısın bence bşr.

  erkan diyor ki:
  17 Kasım 2009, 12:37 pm tarihinde
  ben açıkliseden sosyalblimler bölümüne kayıt oldum sosyal bilimler hakkında bilgisi olan yazarsa sevinirim şimdiden teşekkürler

  şeyda diyor ki:
  19 Kasım 2009, 11:35 am tarihinde
  ya hakketten biz nsl seçim yapıcazzzzzzz

  sıpost diyor ki:
  19 Aralık 2009, 12:01 pm tarihinde
  pogkimi sııstad

  müberra diyor ki:
  24 Aralık 2009, 5:57 am tarihinde
  herkese meraba ben bu sene sınava gireceğim fakat ssözeldeki en avantajlı mesleğin ne olduğunu bilmiyorum.bilgilendirirseniz sevinirim

  türkan diyor ki:
  26 Aralık 2009, 12:52 am tarihinde
  sanlıurfa saglşık meslek lısesı mezunuyum bölümüm ACIL TIP TEKNISYENI askerı okula kayıt yapmak ıstıyorum yapabılır mıyım? ayrıca meslek lısesı cıkıslı olmam bı engel yaratır mı? acıl cvp lütfen????

  türkan diyor ki:
  26 Aralık 2009, 1:07 am tarihinde
  n0oluuuuuurrrr cvp verın kımsenın bı bılgısı yok mu arkadaslarr

  öykü özge diyor ki:
  05 Ocak 2010, 1:37 pm tarihinde
  ben doktor olmak istiyom

  öykü özge diyor ki:
  05 Ocak 2010, 1:38 pm tarihinde
  n0oluuuuuurrrr cvp verın kımsenın bı bılgısı yok mu arkadaslarr

  öykü özge diyor ki:
  05 Ocak 2010, 1:39 pm tarihinde
  ya hakketten biz nsl seçim yapıcazzzzzzz

  Yorum Yapın
  İsim (gerekli)

  E-posta (yayınlanmayacak) (gerekli)

  Site

  ben doktor olmak istiyom .n0oluuuuuurrrr cvp verın kımsenın bı bılgısı yok mu arkadaslarr .ya hakketten biz nsl seçim yapıcazzzzzzz

  Meslek Rehberi Kategorileri (Büyük yazılılar daha çok yazı içermektedir)
  Anadolu Kız Meslek Liseleri31
  Anadolu Meslek Liseleri48
  Anadolu Teknik Liseleri26
  Öğretmenler37
  Öğretmenlik38
  Üniversiteler49
  üretim Sanayii İmalat56
  Bayan Meslekleri44
  Bilgisayar29
  Elektrik Elektronik34
  Endüstri Meslek Liseleri85
  Eğitim öğretim66
  Eğitim Fakülteleri35
  Güzel Sanatlar24
  Halk Eğitim Merkezleri24
  Konfeksiyon22
  Kız Meslek Liseleri24
  Makine Sanayii40
  Mühendislik Fakülteleri42
  Medya Haberleşme İletişim Basın21
  Meslek Tanımları568
  Meslek Tanıtımları569
  Meslek Tanıtımı566
  Meslek Yüksek Okulları128
  Mesleki Eğitim20
  Mesleki Eğitim Merkezleri118
  Mimar Ve Mühendislik52
  Otomotiv21
  Satış Pazarlama23
  Süslemecilik Dekorasyon25
  Tamir Bakım25
  Tarım29
  Teknik Liseler26
  Teknikerlik134
  Teknisyenlik75
  Tekstil Giyim54
  Tıp Sağlık51
  Ulaştırma23
  Yapı İnşaat Emlak42
  Yiyecek Gıda Beslenme24
  İşletme Ekonomi46
  

  Ücretsiz Program
  Youtube Videoları İndir

  ——————————————————————————–

  Hakkımızda
  Meslek Rehberi: Meslekler, meslekler rehberi
  İş, Meslekler ve Kariyer seçimi hakkında en kapsamlı rehberiniz.

  ——————————————————————————–
  Toplam 711 yazı ve 8,706 yorum bulunmaktadır.

  Mesleki Bloglar
  Meslekler
  Meslek Videoları Meslek Rehberi Meslekler Rehberi
  Sponsor Bağlantıları
  Meslek Resimleri
  Meslek Resimleri
  Uzaktan Eğitim

  Meslek Arşivleri
  Mart 2009 (1)
  Şubat 2009 (1)
  Aralık 2008 (4)
  Kasım 2008 (6)
  Ekim 2008 (8)
  Eylül 2008 (2)
  Ağustos 2008 (8)
  Temmuz 2008 (16)
  Haziran 2008 (1)
  Mayıs 2008 (3)
  Ocak 2008 (1)
  Kasım 2007 (2)
  Ekim 2007 (2)
  Eylül 2007 (48)
  Ağustos 2007 (2)
  Temmuz 2007 (1)
  Mayıs 2007 (11)
  Nisan 2007 (13)
  Mart 2007 (236)
  Şubat 2007 (344)
  Ocak 2007 (1)
  Mesleki Etiketler
  Meslek Rehberi Kategorileri
  Sayfalar
  Meslek
  Meslek Kursları
  Meslek Rehberi Hakkında
  Meslek Resimleri
  Meslek Seçimi
  Meslek Seçimi Hakkında
  En Gözde (Top 10) Meslek Tanıtımları
  Sağlık Meslek Lise
  Meslek Seçimi
  Acil Tıp Teknisyeni
  Kız Meslek Liseleri
  Anestezi Teknisyeni
  Ticaret Meslek Lisel
  Geleceğin En İyi M
  Meslek Rehberinden T
  Doktorluk
  Mesleklerle İlgili
  Meslek Rehberi İstatistikler
  öykü özge yavuz………………………………………………….

 346. öykü özge diyor ki:

  arkadaşlar biliyorum çok yorum yazdım.ama doktor oldum. sınavı kazandım bügün sabah girdim .dağrusu sınav sonucu açıklanmadı. ama süper geçti.

 347. ceylan diyor ki:

  arkadaşlar ben ömer zeybek anadolu ticarette okuyorum ama sayısal temelim olmadığı içn sözel okumak istiyorum sınıf öğretmeni olmak istiyorummmmmmmm ama kararsızım sözelde kazanırım herhalde üniversiteeeeee

 348. ahmet diyor ki:

  tm bölümü çok bölümdür

 349. erdem diyor ki:

  Arkadsalar slm ben sozelden felsefe secebılırmıyım? matematık yapamıyorum…

 350. berkay diyor ki:

  arkadaşlar ben pilot olmak istiyorum ama askeri liseyi okumam gerekmiş ondan dolayı gidicem askeri lise çok zor mu acaba

 351. yasemin diyor ki:

  ben avukat olmayı düşünüyorum veonun için çok çalışıyorum umarım kazanırım herkes dua etsin benim için lütfeeen

 352. ѕiηαη diyor ki:

  slm arkadaşlar bn sinan bursadan lise son okumaktayım 18 yaşındayım.. üniye giricemm fakat hanqi bölüm seçsm iş olanakları en çok olan bi bölümm var mı bildiğiniz ne yapmalıyım sizce aklımda hiç bi bölüm yok ama kendi bölümüm plastik teknolojisi devam edmeli miyim yoksa deiştirsm mi ki die düşünüormm bi fikri olan varsa msn adresm qenclik_atesim@hotmail.com offf akıl vernn lütfnn .!! :’(

 353. Meslek Rehberi: Meslekler, meslekler rehberi » Meslek Rehberi Arşivi » Meslek Seçimi Projesi diyor ki:

  […] Üç arkadaşıyla hazırladıkları projenin ‘’Dünya Bankası Yaratıcı Kalkınma Fikirleri Yarışması’’ndan 20 bin TL ödül kazandığını ifade eden Soryano, doğru meslek seçiminin bireyin hayatında çok önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, ‘’Bizler, farklı kurumlarda bireysel olarak psikolojik destek veren profesyonelleriz. Danışmanlarımızla yürüttüğümüz çalışmalarda, kimi zaman onların sorunlarının sistemin yetersizliklerinden kaynakladığını fark ediyoruz. Vizyonumuz, okul sistemi içinde gencin destek ihtiyacı hissettiği konularda proje üreterek, sisteme etki edebilmektir. Şu anda üzerinde çalıştığımız konular, öfke yöntemi, cinsellik, etkin öğrenme için zihinsel süreçlere yönelik yöntemler’’ diye konuştu. […]

 354. HALİL diyor ki:

  ben ısparta agsl de okuyorum müzik öğretmeni olmak istiyorum nasıl çalışmalıyım

 355. serdar diyor ki:

  çok güzel çıkmış teşekkürler bende 6. sınıfa giyorum

 356. serdar diyor ki:

  ççççççççççççççççççççççççççççççooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk ttttttttttttttttttttttttttttttteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeekkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkküüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüürrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrlllllllllllllllllllllllllleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

 357. omar diyor ki:

  omeromeroglu_18@hotmail.com

 358. omar diyor ki:

  omeromeroglu_18@hotmail.com alın lannnn

 359. omar diyor ki:

  omeromeroglu_18@hotmail.com alın lannnn

 360. omar diyor ki:

  omeromeroglu_18@hotmail.com alın lannnn g

 361. esin diyor ki:

  ben anadolu lisesine gidiyorum dil bölümü seçmek istiyorum ama mesleğime tam karar veremiorum sıkıcı bir meslekte istemiorum çok para olan bir meslek düşünüyürum yardımlarınızı bekliyorum

 362. ozge diyor ki:

  slm arkdslr lise 2 ögrncisi olark ne meslk sececegme karr vermiom mf ogrncisym istdgm 2 meslkte ortak tm ve mf de… ama tm ye gecrsm okul puanm dusecek mf de de kalırsam eksklermi tammlymıyacgmı dusnp 1 sene kaypmm olmamsnı istiom…su aralr kfm cok karsık yardmlarınzı bekliyom

 363. Ece diyor ki:

  Piskoloq hakkında bilgi alabilir miyim ?

 364. makbule diyor ki:

  bencede öle herkeste aynı düzeyde beyin war yapanlar nasıl yapıyosa bizlerde bişeyler yapabiliriz

 365. bengüll diyor ki:

  arkadaşlar eşit ağırlık bölümünden mezunum.ve size bir konu hakkında daışmam gerek.ben aylık geliri iyi olan bir meslek seçmek istiyorum.sizce kaymakam,dışişleri bakkanı,psikolog,avukat bunlar ne kadra maaş alıyoordur.bilen varsa yazarsaa çok sevinirim.şimdidenn çokk teşekkürlerrrrrrr

 366. ekol hoca diyor ki:

  Eğer sizin için de uygunsa sizinle link değişimi yapmak isterim… Cevabınızı huseyinikbalster@gmail.com mail adresine mail olarak gönderebilir, ya da http://ekolhocadersanlatim.blogspot.com/ sitesine yorum olarak bırakabilirsiniz…Selamlar ve başarılar…

 367. necdet diyor ki:

  slm arkadaşlar bende polis olmak istiyorum doğum tarihim 15.7.1992 lise 3 e geçtim bu sene, sözelciyim liseyi bitirip polislik sınavına girebilirmiyim.

 368. simay diyor ki:

  benc emimarlık ama iç mimar :)

 369. yasemin diyor ki:

  arkadaşlar bankacılık bölümü seçmek isteyen arkadaşlar öle hemen ben bankacı olmak istiorum demkele olmuo birincisi sayısalın iyi olmalı sonra muhasebe finans bölümünü lisede seçmeniz gerekio bankacılık kolay gelebilir ben abimden biliom bakaıcı kendisi bütün gün bilgisayar başında beli de gözleride çok ağrıo bence sayısalınız iyisi seçin

 370. özge diyor ki:

  içmimar olmak istiyorummmm

 371. büşra diyor ki:

  ben avukat olmak istiyorum

 372. büşra diyor ki:

  ben hemşire olmak istiyorum

 373. cansu_ diyor ki:

  ben cansu.
  6. sbs de 360.501 yaptım.
  7. sınıf sbs de 332 yaptım.
  8. sınıfta ne kadar puan yaparsam saqlık meslek lisesine qirebilirim acaba?
  samsun veya ordu ünye icin söylüyorum.

 374. ada diyor ki:

  arkadaslar sizin hangi liseye gittiginiz hangi bölüme gittiginizin bi önemi yok siz eger lisedeyseniz lise ikide dogru bölüm secdmelisiniz yapabilecegine inanacaginiz bölüme gidin cünkü yanlis bi bölüm secimiyle geleceginizi mahvederseniz ilk olarak bölüm seciminde hata yapmamalisiniz is imkani yüzünden bölümünüzü deyismeyin cnkü is imkani yüksek bi bölüm olabilir ama siz yapamadiktan sonra bu bise ifade edemez ilk olarak bölümünüze dikkat etmelisiniz ve daha sonra o bölümde olan bölümleri inceleyip size uyani secmelisiniz . ben lise esit agirlik bölümü mezunuyum gecen yil ankarada ic mimarlik kazandim ve bunu dogru yaptigim alan secimine borcluyum burdakilerin cogu lise ögrencisi benim kardesimde lisede okuyo ve o da sizin gibi kararsiz di ama artik kararini verdi sayisal bölümüne gidiyo ve insalla lgs de de istedigi basariyi alip ezacilik kazanacak .. tabi bu onun elinde siz de yapamam demeyin istedikten sonra yapamiacaginiz bise yok matematik yapamam diyenlerden biri kardesimdi ama sayisal bölümünde okuyo derseniz ki nasil oluyo diye yapacam dedi ve yapiyoda insalla sizde kendiniz icin en ii olan bölümleri kazanirsinizz hepinize basarilarr…

 375. büşra diyor ki:

  Selam arkadaşlar.Ben bu sene sınava giricem.Mimarlık ,veterinerlik,meteoroloji müh.,tıp (çocuk doktoru yada kadın doğum uzmanı)bu mesleklerden birini olmak istiyorum.

 376. seda diyor ki:

  bişe dicem ya benim derslerim çok iyi şu anda 8e gidiyorum ve büyüyünce savcı olmak istiyorum…bunun için anadolu lisesine gitmek istiyorum ama puanım baya yüksek olduğu için fen liseleride tutuyor.sevmediğim bir lisede okumak ve ömrüm boyunca sevmediğim bir işte çalışmak istemiyorum lütfen yardım edin. (ailem fen liseleri tuttuuğu için istiyor.)

 377. erdi diyor ki:

  bnece bu site tam bana göre ben:iç mimar olmak istiyorum ancak kaç puanla gideceğimi bilemiyorum?lütfen ilgili bkişilerden cvp beklioruymmm

 378. vaqabond pink diyor ki:

  ya kızlar ben stilist olmak istiyorum fakat puanının kaç olduğunu bilmiyorum acil yardıma ihtiyacım var puanın kaç olduğunu bulabilirmisiniz bn bulamadımdaaaaaa

 379. memet ali diyor ki:

  hepinizi sikerim

 380. selo diyor ki:

  konuşak

 381. selo diyor ki:

  konuşak

 382. büşra diyor ki:

  bence en güzel meslek öğretmen çünkü ben çocukları severim ve insanlara yardım etmek isterim…:)))

 383. zeynep diyor ki:

  merhaba ben 8.sınıf öğrencisiyim ve ileride olacağım mesleğe henüz karar veremedim. Yeteneğimi bilmiyorum . Yardımcı olursanız sevinirim .

 384. Duygu diyor ki:

  mrbbb arkıler ..
  bende meslk lısesınde okuorm lıse son mhasebe bölümü.staj göruorumm , nefrett edıorumm muhs.den aılem zorla yazdrdı bnı bu lanet okulaa. bu okulda okudugumdn berı hayttan soğudumm! ne yapcagımı bılmıorum.sinirdn unv.sınavınada clşmıorum. NAAAPCAM BENN ?? HELpp :(

 385. leyla diyor ki:

  ben en çok oyuncu olmayı

 386. tuba diyor ki:

  ya bence en ii meslk kaldirim mühendisligi burdan duyurulur

 387. fatih diyor ki:

  askeri okullara gidicek olanlar ve gitmeyi düşünenler; evvela bi askere gidip askerliğinizi yapın, ondan sonra sizleri sınavsız dahi okula alsalar girmek, bulaşmak istemeyeceksinniz..

 388. ümmügülsüm diyor ki:

  bence meslek sahibi olursanız çok daha rahat bir hayatınız olur…

 389. asya diyor ki:

  arkadaşlar ben 8. sınıfa gidiyorum. şimdiden üniversiteyi merak ediyorum.bence seherin dediği doğru bende tıp yada gıda mühendisliği dogru seçim cevap yazarsan sevinirim SEHERRRRRRRRRR…

 390. sümeyye diyor ki:

  arkadaslar ben lıse 1 ogrencsıyım ingilizce ogrtmnlıgı veya ıngılızce ısletme okumayı cıok ıstıyorum duz lısede okuyorum ve her cok olumsuz konusuyor duz lıse hakında cok kararsızım bıde bu mesleklerını yurt dısında yapma ımkanım varmı cvp bklyrm lutfen

 391. Ece diyor ki:

  Selam ben şu anda Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde okuyorum . Ama bu okula isteyerek gelmedim . Biraz arkadaş baskısı oldu . Ama şu anda okulumu değiştirmek istiyorum henüz Lise 1′im sözel derslerimde sayısal derslerimde güzel fakat bunların içinde dil en iyisi . Zaten ben İngilizce Öğretmenliği okumak istemiştim . Şu anda okulumu değiştirmeyi düşünüyorum . Herhangi bir düz liseye gideceğim . Düz Liselerden İngilizce Öğretmeni olunabiliyor değil mi ?

 392. ebru diyor ki:

  herkese slm ben 8.sınıf öğrencisiyim liseler hakkında hiç bir bilgim yok sağlık meslek okumak istiyorum ama hiç bir bilgim YOK…

 393. aybüke diyor ki:

  kaymakam olacağım

 394. oğuzhan diyor ki:

  (^^^)

 395. Melek neşe diyor ki:

  Ben meslek lisesi okuyorum aslında sağlık istiyordum ama olmadı meslek lisesinde muhasebe bölümü okuyorum bu bölümde eşit ağırlığa giriyor ama benim hayalim eczacı olmak bölümümü değiştiremiyorum eczacı olamaz mıyım :(

 396. Z.SARAÇ diyor ki:

  MERHABA ARKADAŞLAR BENDE İMAMHATİP LİSESİNE GİTMEK İSTİYORUM.AMA İSTEMEKLE OLMUYOR.SBS PUANIM ÇOK DÜŞÜK.NE YAPICAM BİLMİYORUM.ÇALIŞMAYA GAYRET EDİCEM……

 397. elif diyor ki:

  ben meslek secımınde cok kararsızım bankacılık aklıma geldı sabah 9 aksam 5 ama maası hakkında bısey bılmıyorum bıraz bılgı verebılırmısınız…

 398. elif diyor ki:

  sayısalda okuyorum ayrıca

 399. gamze diyor ki:

  vay be çok zodiğer arkadaşlarıma çok ama çok acıyom :) )))))

 400. emine diyor ki:

  açık öğretim okuyorum sözelim ve ingilizcem iyi liseye başvuru yapmadan meslek seçmek istiyorum meslek lisesi…………

 401. celallllll usta diyor ki:

  ayyyyy beni sikin

 402. celal diyor ki:

  meslekler güzeldi

 403. elmas tikdaş diyor ki:

  ücretinden de bahsedin biraz……

 404. bilge diyor ki:

  bi fen lisesine gdn yok mu laa

 405. seda diyor ki:

  arkadaşlar orta sona gidiyomrumda meslek lisesinde polis olunuyormu acaba

 406. seda diyor ki:

  :) ;)

 407. seda diyor ki:

  :) ;) :/ çok zor meslek seçmekk yaaa

 408. seda diyor ki:

  ya mehmet ali sen kendini …. yap geri :( mall

 409. ela diyor ki:

  en çok ilgi gören meslekleri bolamıyorum

 410. gülcan diyor ki:

  selam
  ARKADAŞLAR ben meslek lisesini okuyorum sizcede çok iyi değilmi

 411. bahar diyor ki:

  ya arkadaşlar bende anaokulu öğretmeni olmak istiyorum ama nasıl olcam bilmiyom açıktan oluna bilirmi yada açıktan meslek lisesi okunurmu biriniz yardım edin lütfennn

 412. melis diyor ki:

  arkadaşlar merhaba ben 7. sınıf öğrencisiyim ingilizce bölümü üzerinden okumak istiyordum sonra kararımı birden peyzaj mimari yönüne çewirdim sosyal öğretmnime bunu sölediğimde benim daha yüksek mertebelerde gördüğünü söledi şimdi ne yapsam bilemedim test çözdüm psikoloji bölümü ve gazete köşe yazarlığı çıktı ne yapmalıyım?????????????????

 413. menesa diyor ki:

  meslek seçiminde çok kararsızım.

 414. mehmet diyor ki:

  bende melis’in durumundayım ve 7.sınıfa gidiyorum yardım ediiin

 415. Gerek Yok diyor ki:

  Ben diyetisyen olmak istiyorum.Hangi üniversitelerde okuyabilirim?Ve sözel mi yoksa sayısal bir meslek mi?

 416. Işıl diyor ki:

  melis’cim sen önce kendi isteğine karar vermelisin.testler falan sadece bir yönlendirme.öğretmenlerin,çevrendeki kişilerin önerilerini dinlemelisin.ama unutma ki mesleği sen yapacaksın,başka kişilerin fikirleri bir tavsiyeden öteye gitmemeli.ayrıca uzun yıllar aynı işi yapacaksın,sevdiğin bir meslek seçmelisin.başarılar..

 417. SILAY diyor ki:

  ya ben daha 6. sınıf öğrencisiyim derslerimin çok iyi olduğu söylenemez ama bnm kafamda geçen yazdan beri psikolog olmak war! aynı zamnda da türkçe öğretmenliği onun yanında da hem ziraat mühendisliği aynı zamanda veterinerlik war.. çok kararsızım lütfen bana yol bulun içimi rahatlatım istediğim tercih psikologluk… ! ama onu tuturabilicekmiyim die ümitsiziğe kapılıyorumm lütfen abiler abllar we meslek rehberi bana yol gösterin içimi rahatatın yetr..

 418. SILAY diyor ki:

  lütfen arkadaşlar bişi yazınnnn lütfen !

 419. Işıl diyor ki:

  bende psikoloğum.ve gerçekten güzel bir meslek.insanların,problemlerini anlayıp onlara hayatlarında yeni bir sayfa açmalarını sağlıyorsun.başkalarını mutlu edince kendinde çok mutlu oluyorsun.bence güzel bir meslek.eğer derslerini biraz daha sıkı tutarsan eminim başarabilirsin.hem daha 6′ya gidiyorsun.meslek seçimi için önünde uzun bir zaman var.insan büyüdükçe kararları da değişiyor.meslek seçimini büyütmemen gerekiyor.ama yinede bir hedefin olmalı :)

 420. hilal diyor ki:

  meraba ben 8. sınıf öğrencisiyim önümde bir sbs var on.a hazırlnaıyorum.ben hedefimi belirledim hedfim ingilizce öğretmenliği ama hangi liseye gidebilirim bilmiyorum bu benim en büyük hayalim nolur yardım edin ingilizceyi çoook seviyorum ve beceriyorumda bir çok tristle konuştum nolurr beni anlayın yardım edin şimdiden tşk

 421. Masal diyor ki:

  Merhaba.Ben Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi’nde okuyorum.10.Sınıf öğrencisiyim.Astronom olmak istiyorum.Üniversiteyi yurtdışında okuyamayı düşünüyorum.Bana yardımcı olabilir misiniz?

 422. Lol diyor ki:

  .

 423. ÖZGE diyor ki:

  Ya arkadaşlar meslek testi yapıyorum hep %80 civarında sosyal meslekler çıkıyor. tiyatro, müzik, gibi.. tabii bunlara ilgim var ama böyle bir bölümü okumak beni iyi bir yere götürmez ve ailemde pek istekli deüil ne yapıyım ben şimdi yaa..

 424. eda diyor ki:

  arkadaşlar ben radyocu olmak istiyorum ama hangi liseye gideceğimi bilmiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz acaba

 425. ılgım diyor ki:

  eda radyoculuk galiba sözel mesleği.genelde anadolu liselerinde sözel olmuyo.sosyal bilimlerde oluyo.pek emin değilim sen yine uzman birisne sor.
  Ben de uluslararası ilişkiler,diyetisyenlik ya da rehberlik düşünüyorum.siz olsanız hangisini olurdunuz lütfen yardım edin.çünkü bu sene 10. sınıf olucam.alan seçimini ben yapmadım çünkü okul değiştiricem ama bana gittiğim okulda sorucaklar hangi alanı istiyosun diye.siz hangi mesleği olurdunuz yazdıklarımdan-diyetisyenlik-uluslararsı ilişkiler-rehberlik/psikoloji

 426. emine diyor ki:

  teknik lise kimya meyzunuyum şuan laboratuar teklonojısi okuyorum okul bitince anestezi uzmanlığı okumak istiyorum.kaç puan almam gerek ögrenmek istiyorum

 427. ahmet melek diyor ki:

  selam ben lise1 e geçtim eczacılık okumak için hangi liseye gitmeliyim

 428. fatma diyor ki:

  ben savcı olmak istiyorum savcılık sosyal bilimler lissiyle alakalı mı lütfen cevap yazar mısınız

 429. Esra diyor ki:

  Merhaba. ben sosyal bilimler lisesinde okuyorum ve bu sene benim son senem. aklımda bir meslek var ama kime söylesem bana karşı çıkıyor. istediğim meslek psikolog. ama son zmanlarda bu mesleğin yükünü kaldırabileceğimle ilgili şüphelerim var. aynı zaman da şöyle bi problemim var. ben klinik psikolojisi okumak istiyorum ama klinik açma yetkisi ellerinden alındı psikologların. psikiyatrislerin açmış olduğu kliniklerde çalışabiliyorlar. ben başka meslek düşünmedim şimdiye kadar ama iş ciddiye binince korkmaya başladım açıkçası. hukuk, siyasal bilgiler, uluslararası ilişkiler falan istemiyorum. rahat olabileceğim ve işimde özgür davranabileceğim meslek istiyorum. emin olduğum tek nokta bu. içine düştüğüm bu çıkmazdan beni kurtarabilirseniz sevinirim.

 430. gamze diyor ki:

  ya kafamdaki bir soru oluştu sizinle paylaşmak istiyorum belki cevap veren olur ben hangi liseye gitsem istedigim meslegiyapabiliyormuyum yar…

 431. berna72 diyor ki:

  ALLAH BİGÜN BU LİSELERİN PUANINI YÜKSELTEN KİŞİLERİN CEZASINI VERİR ELBET YYYYYYYYYYYYYAAAAAAAAAAA MAĞDURUMDA MAĞDURUM

 432. duygu diyor ki:

  bence en güzel meslek psikolog niye diye sorasanız karşındaki insanı dinlemekten daha zevkli bişey olmaz.

 433. nota diyor ki:

  öncelikle slmlar… bnm durumum burdaki birçok kişiden daha kötü. çünkü çevremde yardım alabileceğim kimse yok, kıbrıstayım ve tercih zamanındayız. bnm istediğim meslek pdr. ancak sadece kıbrıs ünileri, tam burslu yetiyo. bir de ankara sınıf öğrtm oluyor. bu ikisinden biri olucak ama ben çok kararsızım. bir de sosyal hizmetler diye bir bölüm var…
  sizden iztediğim şey; sosyal hizmetler bölümü nasıl, garantisi var mı, maaşları nasıl, kpss ye giriyor mu,
  kıbrıstaki ünilerde tam burslu okursam bursum kesilir mi,
  lütfen bu sorularımı cvplandırın

 434. hilal diyor ki:

  bende büyüyünce astronot olmak istiyorum astronot olmak için nasıl bir yol izlemem gerekir fikirlerinizi bekliyorum lütfeennn!!!:((

 435. Samet diyor ki:

  Merhaba.Bem 8.sınıf öğrencisiyim bu sene liseye geçiceğim.Ancak puanım düşük olduğu için düz liseye gidiceğim.Sizce düzliseden mezun olmak mümkün mü? Cevap bekliyorum???

 436. SERHAT diyor ki:

  BEN CERRAH OLUCAM ISIM ZOR 6YIL TIP FAKULTESINI OKUMAM LAZIM….

 437. ceyda diyor ki:

  merhaba ben 8. sınıfı bitirdim puanlarım çok yüksek değil benim bir meslek seçmem lazım ama karar veremiyorum hangi meslek avantajlı hangi liseye gitmeliyim nolur yardım edin :(

 438. ceyda diyor ki:

  lütfen bana iyi bir lise söyleyin puanlarım yüksek deil tekrar dile getiriyorum :(

 439. ali diyor ki:

  merhaba ben anadolu öğretmen lisesinde 11. sınıf sözel alan öğrencisiyim seçeceğim meslek konusunda çok kararsızım çünkü istediğim mesleği elde edersem ileride o meslekle ilgili düşük iş potansiyeli olmasından korkuyorum şuan coğrafya öğretmenliğini istiyorum fakat mesleği edindikten sonra uzun süre işsiz kalma olasılığım var ben sözel bölümde iş sahası geniş olan hangi mesleklerin var olduğunu bilmek istiyorum lütfen yazımı okuyanlar bana yardımcı olursanız sevinirim…

 440. ılgım diyor ki:

  burda kimse kimssye cevap yazmıyor.nokta

 441. hasan diyor ki:

  hemşirelik nasıl bir meslektir beni bilgilendiren var mı

 442. ayşenur diyor ki:

  ben lise 1 yeni geçtim sözelciyim ama doktor olmak istiyorum eğer sayısalı seçersem başarabilirmiyim bana yardımcı olurmusunuz teşekkürler:)

 443. yasemin diyor ki:

  bence fotoğrafççılık çok güzel bir meslek

 444. ela diyor ki:

  arkadaşlar bence sizin için hangi meslek güzel ve başarı seviyenizde uygunsa o mesleği seçin…

 445. seda_ diyor ki:

  ben emniyette kriminalist olarak çalışmak istiyorum
  şu an anadolu lisesinde fen bölümünde okuyorum ama üniversitede hangi bölümü okuyacağımı falan bilmiyorum kriminalist olmak için bilen varsa yardımcı olabilir mi bana?

 446. yusuf kemal diyor ki:

  seramik muhendisliginde okuyorum rıca etsem iş olanakları ve hangi kurumlarda calısabılecegım hakkında bılgı verebılırmısınız

 447. seda diyor ki:

  merhaba ben kız teknik lisesi 1. sınıf öğrencisiyim ama spor spikeri olmak istiyorum acaba hangi liseye gittiğimin önemi var mı yoksa hangi konservatuarlara gidebilirim (spiker yada sunucu olabilmek için) lütfen bu işi bilen biri cevap yazsın şimdiden tşk

 448. büşra diyor ki:

  ya ben 10 sınıfa yeni geçtim meslek olarak bilişim ve teknolaji seçtim ama nasıl bişey olduğunu bilmiyorum okuduğumda hangi meslek olabilirim bilgisayar ögretmeni dışında herkeze soruyorum biligisayar ögretmeni diyor başka bişey olnmuyormu bilgi sahibi olan varsa beni aydınlarsa çok sevineceğim şimdi den cevaplayan herkeze teşekkürler nolur yardım edin…

 449. hasret diyor ki:

  ulusal mesleki bilgi sistemine bakarsanız sizin için ii olmaz mı üyede olun ben üyeyim

 450. erdis diyor ki:

  ben liseye ye gdyorum ve sözelim çok iyi szce hukuk dışında hangi mesleği seçmeliyim ?????

 451. begüm diyor ki:

  BEN TASARIMCI OLMAK İSTİYORUM HANGİ LİSEYİ OKUMAM LAZIM YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?

 452. ece diyor ki:

  bende doktor olmak istiyorum ama fen lisesine girebilmem için en az400 üzerinde puan almam gerekiyor.

 453. büşra diyor ki:

  bn 9.sınıfa yeni başladım ve doktor olmayı istiyorum :/ aslında bunu yalnızca gelirinin yüksek olduğundan dolayı istiyorum sizce bu doğru mu ?

 454. BS diyor ki:

  ben meslek lisesi öğrencıyım ve son sınıfım meslek secımınde kararsız kalıyorum ne yapacagımı bılmıyorum görüşlerinizi alamk ıstıyorum 3 meslek arasında kalıyorum 1. sivil havacılık 2 yıllık 2.beden egıtımı öğretmenlıgı 4 yıllık 3.astsubaylık ılgınız içn teşekkkürler :) ))

 455. BS diyor ki:

  bs sen bılgını oku emnım guzel bıryerı tuttaracaksın cnm =)

 456. yasemin diyor ki:

  ya en cok hangsı sana yakınsa onu yap bnce :)

 457. berfın diyor ki:

  bncede katılıyorum :D

 458. betül diyor ki:

  ben onuncu sınıf sayısalım seneye tmye geçmek istiyorum sözelim daha iyi türkçede türkiye derecelerim var ben pdr istiorum karabük aöldeyim napcammm

 459. buse diyor ki:

  ben otaokul okumaktayım aca sekreter olabilmek için ne okumam gerekli yardımcı olunuz:)

 460. buse diyor ki:

  sekrerter olmam için lise okumam yeterlimi

 461. oguz diyor ki:

  merhaba ben şu an lise 2 de olmama rağmen gelecekte seçeceğim meslek hakkında kuşkularım var ya genetik müh. ya da doktorluk . Bu ikisi arasında bir karara varamıyorum . Genetik güzel ama Türkiye de iş imkanı konusunda sıkıntı olduğunu duyuyorum . Doktorluk konusunda da kendime güvenim biraz az sizce nereye yönelmeliyim ?

 462. serap diyor ki:

  sınıf öğretmeni olmaya karar verdim napıcam ben yaa en düşük anadolu lisesi 400 istiyoo poğu yedik (8 ler için )

 463. serap diyor ki:

  ouffffffffff isyanlardayım yaa bizm okuln karşısınanada gitmek istemiyorum ama galiba orası gözüküyo yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa alayına isyan aheyaheyaheyaheyaheyaheyahey jojuklar

 464. serap diyor ki:

  oguzcum bence sen direkmen doktorluğa koş para var doktorlukta yai many bmany many manyy

 465. serap diyor ki:

  :D

 466. serap diyor ki:

  :)

 467. serap diyor ki:

  :P

 468. MELİSA diyor ki:

  kardeşim ne buya bu kadar uzun yorumlar olurmu yaaaa

 469. MELİSA diyor ki:

  neyse ya güzel yorumlarmış işkifkin ye ğayte şu matsayro

 470. safak diyor ki:

  daha 13 yaşındayım ve daha herhanqi bir mslek seçemedim derslerimde oysa çaok başarılıyım 6. sınfta onur,üstün başarı ve takdir blgm var tavsiyelerinizi bklyorum

 471. safak diyor ki:

  :D:D ltfen:D

 472. safak diyor ki:

  dz liseye qidnlere tvsiyem sayısal okuyup müfettiş olup ayda on milyar para para para

 473. sinem diyor ki:

  valla şafak hiç belli olmuyorr..i.o ile lise bir değil çok farklı…dersler açıdan yaniiii

 474. selda kılıçarslan diyor ki:

  bence tm mesleklerinde huhuk daha güzel.bu ülkede adaleti sağlamak haksızlıklara karşı gelmek çok ama çok önemli.tabi hukukçu olacağım değince olunmuyor. çok çalışmak lazım.ayrıca işi ciddiye almak lazım.

 475. kübra diyor ki:

  merhaba arkadaşlar..benim bi sorum olucak acaba açık liseden eczacılık okunuyomu..bu konu hakkında nerden bilgi alabilirim..lütfen yardımcı olun lütfen…

 476. hale diyor ki:

  merhaba arkadaşlar.ben lise 1 de okuyorum.TM seçmek istiyorum ama ne olucağımı bilmiyorum.TM ye uygun hangi meslekler var?ne önerirsiniz?şimdiden teşekkürler…

 477. meral diyor ki:

  ben arkoolok olmak istiyorum kazı bilim onlarla ilgilenmeyi çok seviyorum ve bu konuyla ilgili çok bilgi sayibiyim

 478. hilal diyor ki:

  ben diş hekimi olmak istiyorrum önceden hakim olmak istiyordum ama zor diye istemiyorum vicdan azabı çekemem bankacı olmak istiyenlerin işi zor hep üst müdürleri var bence olmayın………………

 479. busra diyor ki:

  ben hakla iliskiler istiyorum, yada hostes

 480. kbra diyor ki:

  ben ne istedimi blmıorm

 481. gamze diyor ki:

  Arkadaşlar ben ted kolejinde okuyorum ve lise1 öğrencisiyim. Seneye eşit ağırlık seçmek istiyorum çünkü Savcı olmaya karar verdim. Ama çevremdeki kerkes; ailem, arkadaşlarım, öğretmenlerim savcılık çok zor diyolar bende cok istiyorum bu mesleği. Üniversitede gireceğim savcı sınavı cok zormuş onu kazanamassam direk avukat oluyormuşum. Cok tedirgin oldum. Lütfen bana savcılık ile igili bilgi verir misiniz? şimdiden teşekkürler…

 482. ceren diyor ki:

  merhabalar ben meslek lisesi mezunuyum kuaförlük okudum meslegımden memnun olmadım ve bıraktım üniversiteye gidemedim şimdi 20 yaşındayım kendime uygun bir meslek bulamadım evde kapanıp kaldım ve durumumdan dolayı depresyona gırdım hıc bı ışı beceremiyorum ne yapmam lazım lütfen yardım edin.

 483. minee diyor ki:

  grafiker olmakiçin hangi lisede okumamm lazm acaba

 484. Ecem diyor ki:

  ben iyi bir anadolu ögretmen lisesinde okuyorum. 468 puanla girdim. su an lise 2.sınıf ögrencisiyim. sayısal veya esit agırlık secmede cok kararsızım. yardımcı olabilecek biri varsa ders ilgilerimi ve notlarımı anlatabilirim. yardımcı olur musunuz?

 485. Betül diyor ki:

  Ben yazar olmak istiyorum,8.sınıfa gidiyorum.Nasıl bir liseye gitmem lazım,hangi bölümü okumalıyım,ileride yazar olursam benim için iyi olur mu… bana bu konuda bilgi verebilir misiniz?

 486. BURCU diyor ki:

  Ben şu an 8.sınıf öğrencisiyim seneye Anadolu Lisesi’ne gitmeyi düşünüyorum.Sözelim iyi fakat benim sayısala merakım var.
  6.sınıf 367
  7.sınıf 408
  8.sınıf bilemiyorum
  Sizce ben hangi mesleğe yönelmeliyim?Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.

 487. hazal diyor ki:

  ya bn tasarimci olmak istiyorum ama hangi bolumu okuycagimi bilmiyorum yardim ederseniz sevinirim :)

 488. Batuhan diyor ki:

  Arkadaşlar ben tm bölümünü seçtim.Matematiğim ciddi anlamda iyidir ama fen fazla yapamadığımdan dolayı tm bölümünü seçtim.Ne olacağıma karar veremedim.Şuan kafamda 3 tane meslek var.Hukuk,pdr,sınıf öğretmenliği.Zaten tm’nin en iyi meslekleride bunlar olsa gerek.Ama tm’de matematikle ilgilenen bir meslek çok iyi olur benim için zira sınıf öğretmenliği için önümüzdeki 10 sene için pek parlak olmadığını dile getiriyorlar.Daha doğrusu çoğu öğretmen için bu söyleniyor[daha şimdiden atanamıyolar öğretmenler bu meslek 5-10 yıl sonra tıkanır vb. cümleler].Sizce hangi mesleği seçmeliyim?Yani tabiki her şey bende bitecek fakat sizlerden yardım almak istiyorum.Yani ileride tıkanmayacak;önü her zaman açık olan,maaş durumu kötü olmayan bir meslek ideal olur sanırım.Çok konuştum kusuruma bakmayın.Ben önemli bir konuda planımı,programımı yaparak ilerlemek istiyorum.Yorumlarınız benim için çok önemli olacak.Şimdiden teşekkür ederim..

 489. hazan diyor ki:

  yaa delirmek üzereyim gelmişim son sınıfa ünüv. ye gitcem hala bi meslek seçemedim yiyecek içecek bölümünde okuyorm otel mutfağında staj yapıyorm yemek yapmayı seviyorum ama mesleği sevmiyorum tam olarak ilgi alanlarımıda bilmiorum belkide kendimi tam olarak tanımamamdan kaynaklanıyodur ortaokuldaayken defterlerimin arkasına elbise tasarlıyordum yazılarımdan çoklardı ve sıra arkadışımın portesini çiziyodum ama şimdi her ikisisnide bıraktım yaratıcı değilim çok fazla o yüzden bu tür şeylerden bazen sıkılıyorum sıkılmadığım tek ilgi alanım araştırmak hafızam çok zayıf ama araştırmayı keşfetmeyi ve gezmeyi seviyorum başkalarından emir almayı sevmiyorum çünkü çok özgür ruhluyum ayrıca müzikten ve sanatsal şeylrdende hoşlanıyorum yorumumu okudun bi fikir verirsen sevinirim sence hangi mesleği yapmalıyım ?

 490. mehmet diyor ki:

  bence herkezin kendine göre bi yetenegi vardır insan ençok ne olmak istiyorsa o olamlıdır kendi duygularına ve yetenegine bırakılmalıdır şahsen öle yaptım(:

 491. semih diyor ki:

  ben düz lise 3. sınıf öğrencisiyim. eşit ağırlık bölümündeyim . bu bölümden beden eğitimi öğretmenliği oluyor mu bilginiz var mı?.

 492. dinçer diyor ki:

  merhaba byyyy

 493. dinçer diyor ki:

  ben çöpçü olcam sürünecemmm (.):) :) :) :)

 494. dinçer diyor ki:

  yarrak bb

 495. aysima diyor ki:

  slm ben aysima benii sikinn kahramanlardaa oturuyorum keçici oğlu upurtmunında oturuyorum

 496. dinçer diyor ki:

  merhaba ben bu siteye isyann ediyorum adım dinçer soyadım ise sikçi başı erkez soyadımla dalga geçiyo soyadımında belasısn versinnn…

 497. dinçer diyor ki:

  merhaba ben dinçer bayraklı benim hakkımda yorum atma ceylan sana diyorum…

 498. fatoş diyor ki:

  ben fatoş açık liseye gitcem ama bölüm seçemiyorum

 499. boşver diyor ki:

  ben savaş pilotu olmak istiyorum ama gözlük kullandığım için olamıyorum :(

  bunun bi çaresi yok mu

 500. betüL diyor ki:

  sLmm canıms :) bence gemiciLik böLümü harika ..!

 501. fatih diyor ki:

  Boşverin okumayı. oturun kpss yi çalışın lise mezunu olarak memur veya teknisyen olun. Ben 4 yıl öğretmenlik okudum. Yüksek lisans yaptım. Öğretim görevlisi olarak işe başladım. Aldığım maaş 1880 TL. Bizim okulda çoğu memur ve teknisyen 2300 TL maaş alıyor. Ayrıca hiçbir fiili çalışma yapmadan 300 TL fazla mesai ücreti alıyorlar. Teknisyenin eline geçen ücret en az 2600 TL yani nerden baksanız benden 700 - 800 tl fazla alıyorlar. Ben niye fazladan okudum o zaman. Uyum yasası adı altında tüm memur, hizmetli ve teknisyenlere 600 TL civarında zam yapıldı. Öğretmen ve Öğretim görevlilerine hiçbir şey yok. Siz de boşverin okumayı. KPSS yi kazanıp bi yere kapağı atın.

 502. hamide diyor ki:

  Hangi meslegi secicem de kararsızım yaaaaaaaaaaa ben

 503. hamide diyor ki:

  bende hangi meslegi secicemde kararsızım

 504. feyzanur ay diyor ki:

  ben görsel sanatlar öğretmeni olacağım. çünkü resim yapmayı çok severim ve ben bu işte yetenekli olduğumu düşünüyorum…

Yorum Yapın

Meslek Rehberi Kategorileri (Büyük yazılılar daha çok yazı içermektedir)


Arama Motoru Optimizasyonu -------> Gültekin Çetiner