Meslek Rehberi RSS
Yazilar
Yorumlar

Mesleki Arama Motoru

Seçilmiş Sitelerde Arama


(100'e yakın site ve blogda arama yapar)

Meslek Seçimi
Meslek Seçim herkesin hayatında çeşitli zamanlarda gerçekleştirdiği en önemli kararlardandır. İşkur’un sayfasında dendiği gibi: ‘Mesleği Seçmek Hayat Biçiminizi Seçmektir’. Seçtiğiniz meslek hayat boyu mutlu olmanızda önemli etkenlerden olabilir ya da tam tersi huzursuzlukların başlangıcı ve sorumlularından olabilir.

Karar Verme Olarak Meslek Seçimi
Meslek seçimi bir karar verme süreci olduğuna göre karar vermeyi iyi anlamak gerekmektedir. Karar verme: bir dizi alternatif arasından her bir alternatifin getirdiği olumlu sonuçları (faydalar) ve olumsuz sonuçları (maliyet ya da zarar) karşılaştırmak suretiyle bir alternatifi bilinçli olarak tercih etmektir.

Ülkemizde bu karar vermenin maalesef pek bilinçli yapılmadığı gün gibi aşikar.

Meslek Seçimi Bir Kez Verilen Karar Değildir
Her insan ömrü boyunca sayısız defalar yeni meslekler seçebilir ve bu çok olumlu bir özelliktir. Çağımız insanı bu yeteneğe sahip olmalıdır. Üniversitelerin program hedeflerinde açıkça yer alan bu özelliğe göre mezunlar başka meslekleri kolaylıkla öğrenebilmeli ve onlara geçiş yapabilmelidir. Aslında Üniversitenin ana fonksiyonlarının başında bu formasyonu kazandırmak gelmektedir.
Meslek Seçimi Süreçleri
Meslek seçimi, pekçok şeye bağlı bir karar sürecidir. Bunlar
1. Sizin ilgi alanlarınız ve yetenekleriniz,
2. Seçilen mesleğe bağlı değerler ve bilgiler, ve
3. En önemlisi sizin kişiliğiniz.

Kişiliğe Uygun Olarak Meslek Seçimi İçin Testler
Meslek seçiminde bir kariyer geliştirme rehberi, meslek seçimi uzmanıyla konuşmanın yararı olabilir. Bir kariyer planlama rehberi ya da uzmanının görevi değişik araçları ve testleri kullanarak sizin ilgi alanlarınızı, yeteneklerinizi ve kişiliğinizi anlamnıza yardımcı olmaktan ibarettir. Bu testleri çeşitli şekillerde kendiniz de yapabilirsiniz. Kendi kendini değerlendirme (self-assessment) testleri sayesinde kişiliğinizi anlayabilirsiniz. Kişiliği anlamak meslek seçiminde çok önemlidir. Zira bir meslekte mutlu olabilmenin anahtarı o meslekte mutlu olmaktır. Bunun içinde mesleği seçerken kişiliğinize uygun bir seçim yapmış olmalısınız.
Zaman içinde bu tür testlerin uzaktan eğitim yöntemiyle gerçekleştirilmesi için çeşitli faaliyetlerini düzenleneceğini umuyorum.
Meslek Seçimi İçin Yardımcılar
Genelde okullarda rehberlik uzmanları ya da ilgili kişiler bunu gerçekleştirebilirler. Diğer bir yol ise bölgenizdeki üniversite ve yüksek okulları kariyer planlama, meslek seçimiyle ilgili birimlerine ya da diğer kurumlara (örneğin mesleki eğitim merkezleri, Sanayi ve Ticaret Odaları ilgili birimleri, Halk Eğitim Merkezleri vs vs) danışmaktır. Meslek rehberinde meslek seçimi ve kariyer planlamayla ilgili en gelişmiş testlerin ve araçların düzenlenmesi için katkılar sağlayabilmeyi umuyorum.

Meslek Seçimi İçin Meslekler Hakkında Bilgi edinme
Meslek seçiminden önce kendi kendinizi ölçmeye yarayan testler uygulandıktan sonra karşınızda ilgi alanlarınız, yetenekleriniz, ve kişiliğinize uygun meslekleri bulacaksınız. Bu meslekler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olduktan sonra seçiminizi yapınız. Bu konuda meslek rehberinde meslek tanımlarında yeterli bilgi birikeceğine inanıyorum.

Meslek Seçiminde Toplumun (Aile ve Çevre) Etkisi
Ülkemizde maalesef meslek seçimi moda halinde yapılıyor. Bir zamanlar Bilgisayar Mühendisliği revaçtaydı. Sonra Endüstri Mühendisliği revaçta oldu. Akabinde İşletme geldi. Sonra Elektronik, Mekatronik, Biyomedikal ve belki sıra da Nanoteknolojide. Tüm bu seçimlerde tuhaf olan nokta: meslek seçimleri konusunda gençlerimizin yetenek ve kişiliklerinden önce aile ve toplumsal baskının etkisinin belirleyici olması.

Öğrenciliğimde, sosyal alanlara son derece yatkın başarılı bir arkadaşım vardı. Etrafındaki yönlendirme nedeniyle Elektronik Mühendisliğini seçmiş ve üniversitede ilk yıl ona zindan olmuştu. Tekrar sınava girerek Hukuk Fakültesini kazandı ve şimdi başarılı bir avukat.

Meslek Seçimi Testinden Sonra Meslekleri Tanıma
Kişilik değerlendirme testlerinden sonra elinizde uzun bir liste oluşabilir. Elbette tüm bu mesleklerin hepsini seçme şansınız yok. Bu noktada ilk yapmanız gereken bu mesleklere ait iyi bir araştırma yapmak. Bu noktada meslek rehberinde yüzlerce mesleğin tanımı yapılarak yardımcı olunmaya çalışılmakta olduğunu görüyorum. Tüm meslek tanımları yorumlara açıktır. Bu konuda yapıcı yorumlarla herkes mesleklerin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunabilir.
Siteye eklenecek mesleki forumlarla meslekler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olunabilir.
Neyse, seçeceğiniz meslekleri tanırken ve onlar hakkında bilgiler toplarken meslek tanımı, o mesleğe sahip olduğunuzda iş bulup bulamayacağınız, iş bulduğunuzda ne kadar kazanabileceğiniz, bu meslek eğitiminin nerelerde verildiği, daha sonra kariyerde ne tür yükselmelerin mümkün olabildiği gibi konuları iyice araştırmalısınız.

Mesleği Yürütürken Yeni Mesleklerin Seçimi
Çağımızda bir mesleği seçtikten sonra iş bitmemekte.. Başka mesleklere geçiş yapabilmek ve mesleği gerçekleştirirken pekçok mesleğe ait bilgi edinmek ve yeni meslekler seçmek zorundasınız. Örneğin, iyi bir makine mühendisi olabilmek için sadece makine mühendisliğine özgü mesleki bilgilerle yetinemezsiniz. Aynı zamanda mesleğinizi iyi uygulayabilmek için iyi bir bilgisayar programcısı olmalısınız ve kariyer yapabilmek için bir yabancı dili iyi bilmelisiniz. Ya da başarılı olmak için endüstri mühendisliği konularından örneğin üretim planlamaya vakıf olmalısınız.

O yüzden ilk meslek seçiminde tüm bunları düşünüp ilgili alanlar ve meslekler hakkında da şimdiden bilgi sahibi olmalısınız.

Meslek Seçiminde Son Karar
Meslekler listesini iyice azalttıktan sonra seçtiğiniz birkaç meslek hakkında ayrıntılı araştırma yapmaya ihtiyaç bulunmakta. Bu mesleği yürüten tanıdıklarınız varsa onlarla yüzyüze konuşabilirsiniz. Onların kişilikleriyle kendi kişiliklerinizi karşılaştırmaya çalışın ve onların mesleklerinde mutlu olup olmadıklarını anlamaya özen gösterin. Eğer konuşacak kimseniz yoksa bulunduğunuz ildeki üniversitede bu bölüm varsa gidin ve oradaki yetkililerle, hocalarla tanışın mutlaka yararları olacaktır. Ayrıca her üniversitede öğrenci temsilcilikleri (student society) bulunmaktadır. Seçeceğiniz meslek alanını hali hazırda seçmiş öğrenciler çok önemli bilgi kaynağıdırlar.

Bu konuda yeniliklere açık olun ve özgün düşünün. Yıllar önce Anadoludan bir genç, internetten bölümümüze oradan da benim eposta adresime ulaşarak bana direk yazarak bölüm ve program hakkında ayrıntılı bilgi istemişti. Birkaç yazışma içinde yararlı bilgilere ulaşabildiğini sanıyorum.

Meslek Seçiminde Tavsiyeler
Başkasının sizin için seçtiği mesleği seçmeyin. İlgi alanlarınızı, yeteneklerinizi keşfedin ve seveceğiniz mutlu olabileceğiniz bir mesleğe karar verin.
Sonuç
Sitenizin özellikle ana sayfasında yer ayırdığınız için teşekkür ederim. Meslek Rehberi‘nin isabetli meslek seçiminde herkese yararlı olmasını diliyorum.
Dr. Çetiner (Uzaktan Eğitim Uzmanı) / Uzaktan Eğitim

“Meslek Seçimi Hakkında” için 154 Yorum

 1. Meslek Rehberi: Meslekler, meslekler rehberi » Meslek Rehberi Arşivi » İdeal Mesleğin Görsel Olarak İfadesi diyor ki:

  […] Meslek Seçimi Hakkında bağlantısındaki yazıda belirtildiği üzere bu süreçleri aşağıdaki gibi 3 maddede toplamak mümkün :- […]

 2. hakan diyor ki:

  mrb ben uluslararası iliskiler hakkında detaylı bılgı almak ıstıyordum. meslegın gelecektekı durumu ıs bulma olanakları v.b. bu konuda yardımcı olursanız sevınırım.

 3. gizli diyor ki:

  ben lise 1 deyim hangi mesleği sececegıme karar veremıorum hıcbır ıdealım yok ne yapmalıyım ltfen yardım edın.?

 4. neslihan diyor ki:

  mrb a.s siteniz bence ii.helal olsun ben de mesleğim hakkında karasızdım gittim bir öğretmenime fikir danıştım.bu konuşmadan sonra çok ii bir meslek seçyiğime inaneyyom.bence meslek gelecektir bu seçimi ii değerlendirmek gerek .ok :) :):) byyyy

 5. dilara diyor ki:

  bence çok guzel site derdime derman. sorun çok büyük istedigim meslek cok zor basarmam lazım bu site beni biraz ferahlattı bundan sonra kendi yolumda ilerleyeceğim :)

 6. elif diyor ki:

  Selam ben Elif. Ben ingilizce ogretmeni olmayi cok istiyorum ama beni cok iyi taniyan biri senden ogretmen olmaz dedi. Ogretmenler arastirmaci, iknaci falan olurmus…Yaa bilmiyorum ne yapicam lutfen bana yardim edin!

 7. elif diyor ki:

  Ben lise iki ogrencisiyim. Arkadasimin soyledigi sozler beni ne kadar cok etkilesede ben yine ingilizce ogretmenligi hakkinda kararliyim.Sorun su Turkiye de yasamiyorum ama gelecek yasantimi Turkiye de kendi toplumum icersinde surdurmek istiyorum. Eger egitimimi burada alirsam oraya dondugumde Milli Egitim beni kabul edermi yani bana is verirlermi suanki kurallar icersinde eger degismezse tabii. Kafam acaiip karisik benim fikrimi kimse desteklemiyor. Yanlis mi dusunuyorum acaba?

 8. görkem diyor ki:

  herkezin yeni ylıl kutlu olaa

 9. görkem diyor ki:

  herkezin yeni ylıl kutlu olaa

 10. evren diyor ki:

  ıjbgfcedcfvubuınmoluıgfurffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhböıgı vnuyıkuıomöpkıoj 9ojnbfc6t7y8u9 trehe jıohnjmklllıuhbhn juyhhhhhhhhhhhhhhhh uuuuuuuujhjjgln ingilizce konuşmayı çok seviyom

 11. esma diyor ki:

  ben lise ye geçtim hayla hangi liseye gidecegime karar veremedim kız meslege gitsem hangi meslek olunur ben bunu bilmiyorum

 12. mevlüt diyor ki:

  selam ben lise 1 ögrencisiyim eşit ağırlık tercihimdir.Hukuk okuyup avukat yada thy sınavına gırıp host olmak ıstıyom ama ıkı meslek ıcın hıç bır fıkrım yok bana bır zahmet yardım edermıdınız.ist bahçelievler

 13. yasemin diyor ki:

  ben önceden beri doktorluk istiyodum ama sayısalım birz düştü kaçtım hemşirelik içn depresyona girdim ama osonra ondnada geçtim ne yapıcağımı bilmiyorum ve lise birdeyim çok geciktim bnce

 14. yakup diyor ki:

  ben şu anda normal bir liseye gidiyorum gelecek sene meslek lisesine koydola bilir miyim?cevap bekliyorum

 15. Meslek Rehberi diyor ki:

  Sayın Yakup,
  Normal lisenin 1. sınıfından rahatlıkla meslek lisesine geçiş yapabilirsiniz. Normal Lise ve Meslek Lisesi 1. sınıf programları birbirine eşdeğer kabul edilmektedir.

 16. alev diyor ki:

  ya bazıları çok saçma insan lise 2 ye gelmiş ne olacağını bilmez mi yaa bu arada düz lisede ki herkesi meslek libsesine almıolar ok iii günler

 17. büşra diyor ki:

  slm ben lise ikiyim ve meslek lisesinde okuyorum. ne olacağımı da çok iyi biliyorum. öyle herkes gibi saçma şeyler yazmak tarzım değil.siz buraya yazı yazarak iş bulacağınızı mı sanıyorsunuz peki o zaman yanılıyorsunuz.tamam hadi herkese iyi saçmalamar……………………………..

 18. nermin diyor ki:

  terbiyenizi takının kimseye laf atmanıza hakkınız yok ben ne olacağımı çok ii biliyorum fakat okuldaki bazı soruınlar yüzünden sosyal seçtim saçmalamıyorum siz buraya böyle kötü sözler yazarak siteye girenlere kötü örnek oluyorsunuz sizi kınıyorum herkese iyi saçamalamalar ne demek oluyor hiç hoş değil bir kıza yakışmıyor herkese iyi günler diliyorum…

 19. eylül diyor ki:

  mrhaba ben eylül 8.sınıf öğrencisiyim şuan hangi liseye gitceğimi bilemiyrum.aklımda sağlık okumak istiyorum. ne olur bna bilgi verin…..

 20. sema diyor ki:

  ben sema bu sene lise 2 deyim meslek lisessinde okuyorum. alanımı seçtim bilgisayar bölümü olarak fakat lise 3 de dal da seçmek zorundayız ben bu konuda kararsızım okuduğum okulda 3 seçenek var dal olarak veri tabanı veb tasarımı ve teknik servis var seçeceğim şıklar bunlar kafam çoq karışıq lütfen bunlar hakkında bizi aydınlatın ve de bunlardan herhangi birini seççtiğimizde elbette ünv. kazanmak lazım önümüzü açsalar ne güzel olcaq

 21. mamı diyor ki:

  cok anlamsız bısey duzgun bısey yapın

 22. Aslı diyor ki:

  ben 30 yaşında evli 3 çocuk annesi bir bayanım 14 yıllık evliyim en küçük oğlum 3.sınıfa gidiyo kısacası hayatımda bir eksiklik hissettim ve okumaya karar verdim açık öğretime kayıt oldum iki yıldır okuyorum seneye inşallah ilk öğretim diplamasını alacamancak meslek lisemi düz liseyemi kayıt olmam gerektiğini bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim

 23. Aslı diyor ki:

  arkadaşlar size saçma gelebilir 30 ndan sonra
  ne olabilir diye ama 4 yıllık bir mesleki liseden sonra bende bir meslek sahibi ola bilecem
  inşalah yalnız bana uygun bölümü bulamıyorum aslında sağlık meslek lisesi diyordum şartlar uymuyor evliler kabül edilmiyor

 24. selim diyor ki:

  slm beyler bayanlar biz bu siteden nasıl yarar lanabiliriz yardım ederseniz sevinirim

 25. cılgın diyor ki:

  sie

 26. samet diyor ki:

  meslek benim için önemsiz hayat boşşşş :D

 27. ali1990 diyor ki:

  arakadaslar ben meslek liseside okuyorum allaha çok sükür bir seyler ögrendim önceden düz liseydi okuyordum simdi melek lisesi bilgisayar bölümünde okuyorum kurdu oldum

 28. ugur diyor ki:

  bence bırakın düz liseseyi buyrun meslek lisesine

 29. aslı diyor ki:

  selam arkadaşlarmeslek lisesi bilgiseyar bölümüne girmenin şartları nedir

 30. zehra diyor ki:

  slm bn meslek lisesi okuyorum ama düz liseye geçme şansım varmı bunu ögrenmek istiyorum beni aydınlatırsanız sevinirim.ilginize şimdiden teşekürler

 31. burcu diyor ki:

  ben lise 1 öğrencisiyim ve bölüm seçmemize az kaldı ama ben daha hangi bölüme gideceğimi bilmiyorum.çünkü iç mimar mı olsam,diyetisyen mi olsam,sınıf öğretmeni mi olsam,yoksa psikolog mu olsam karar veremedimmm… bana lütfen yardım edin şimdiden çok teşekkür ederimm

 32. melek diyor ki:

  lan ne çok şey var burda sizin ağzınıza sıçam az bişi koyun şuraya deli etmeyin beni

 33. SEVGİ diyor ki:

  6*sınıf öğrencisiyim hangi mesleği seçeyim bilmiyorum

 34. melek diyor ki:

  18 yaşındayım ama hangi mesleği seçeceğimi bilmiyorum bana yardıııımm edin
  :) :( :( :)

 35. tanewm diyor ki:

  ya meslek ile ilgili şiir,masal,kısa yazı yok çok kötü bir site yawww

 36. gülcan diyor ki:

  ne mesleği seçeceğime karar vermedim bunun için bana bilimsel bir test önerirmisiniz

 37. melek diyor ki:

  bnde işletmeci olacağım cafe teria işleteceğimmmmmmmm

 38. melek diyor ki:

  ben işletmeci olmayı seviyorum ama mağazamı yoksa cafe mi işletsem kararsızım bir fikri olan varmı? varsa fikirlerininzi görmeye sevinirim birde bana bazı meslekler hakkkında bilgi læzımmmmmmmmmmmmmm

 39. büşra diyor ki:

  merhaba ben büşra iyi bir meslek sahibi olacağım

 40. hüseyin diyor ki:

  bazı konular iyi ama bazı konuları çok iğrenç gerisini siteyi kuranlar düsünsün ???

 41. hüseyin diyor ki:

  herkese mrblar dileğiyle askıma msjım olsun zu ha ha ha ha ha ha!!!!!!!!

 42. sevgim diyor ki:

  benimde imkansız aşkıma mesajjjj olsunnn mehmet mehmett mehmettttt imkansız aşkıma selamlar

 43. semih diyor ki:

  bence niye iş diye bir şey varki keşke hepimiz damızlık beslensek herkes bize baksa villalarımız arabamız falan hep bedava olsa ne güzel olurdu

 44. EDA diyor ki:

  BEN LİSE2.SINIF OGRENCİSİYİM MESLEK LİSESİNDE OKUYORUM ECZACILIGI İSTİYORUM DİREK GECİŞ VAR MI

 45. EDA diyor ki:

  VARSA LUTFEN CEVABINIZI BEKLİYORUM

 46. elif diyor ki:

  bende 1 sınıfm ikinci sene mesleğe geçmek istiorum am ne mesleği seçicem bilmiyorum grafik tasarımı düşünüyorum am sizden de yardm bekliyorum

 47. eren diyor ki:

  çok güzel.ben 6.sınıfım ne meslek sececeğimi bilmiyorum ltfen yaradımcı olun.hilarry duff bana bul slk oç

 48. yakışıklı diyor ki:

  çok salakça manyak ötesi kim bunu yazan salak gerizekalı piskopat bulun onu bana salak gel lan ayı nebiçim yazmıssın

 49. nazan diyor ki:

  ya bende mesleği seçeceğimi bilmiom.n’olur bana yardım edinnnnnnnnnnnn

 50. nazan diyor ki:

  £N qIS@ Z@M@ND@ C£W@P B£qLİOMMMMMMMMM

 51. sinem diyor ki:

  çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook sağolun bu siteyi açtığınız için……………..

 52. sinem diyor ki:

  ya ben çocuk doktoru olmak istiyorum.ama kaç puanla gidilir? bilmiyorum valla sbs
  puanım 456 gidilir mi arkiler söyleyiiiiiiiiiiiiin bana lüüüütfen 7. sınıfım ama kaç puanla gidilir bilmiyorum ne uanç verici değil mi,?

  sizi çooooook seviyorum arkiler cevap yazın yorum yapanlar

  HOŞÇAKALIN !!!!!!!!!!!!!!…………..ARKİLER

 53. ahmet diyor ki:

  bok bukutedata siketim

 54. kadir diyor ki:

  arkadaslar ben lise 1′e gidiyorum hala bir meslek seçmedim sayısalım kötü bana bi yardım edermısınız simdiden saolun

 55. eyup diyor ki:

  arkadaşlar ben 2. sınıfım bölümüm bilgisayar severek yapıom mesleğimi ve güzel en azından mesleğimi öğreniyorum.Diğer iyi bölümlere karışamam ama benim bölümüm iyi diğer ii bölümler herkes kendine saklasın fikirlerini elektronik mAKİNA DIR

 56. EYUP diyor ki:

  yakışıklıo sevecen mesleği seç benim gibi 2.sınıfım(lise) bilgisayar grafik te iidir

 57. emre tuzcu diyor ki:

  ii akşamlar arkadaslar meslek lisesinin en az mezun veren bölümü hangisi bi bilginiz varmı şimdiden tşkrlr

 58. DoğAn Ate$ diyor ki:

  Bnde MesleK Lisesİ 3.sNIf ÖğrencisiYİm ama saVCI OLmaK istiyruM =) aRkadaşIM ÖLdürsüN ben TemİzLİyceM amq BU hayaTta bŞka türlÜ haYaTTa kalINmaz Kİ nasL Bİ düNyadır BU heP Bizemİ yha ooff =)

 59. defne diyor ki:

  ya benim istediğim aslında bir mesleği seçmeden önce açıkta kalma olasılığı ne kadar ona bakmalıyız mesleklerin açıkta kalma olasılığı ne kadar?arkadaşlar lütfen yardım edinn yaa ve mesleklerin nerde iş bulma olasılığı yüksek onları bulabilen yollıyabilirmi?özelllikle hukuk,bankada çalışma,muhasebe,işletme,iç mimar,psikoloji ve rehberlik öğretmeni hakkında özellikle bilgi istiyorum:)))p

 60. eren diyor ki:

  ya ben simdi lise 2 ye geçecem hayırlısıyla… ama ben mf istiyorum , is bulma imkanı daha çok olduğu için ama mat 1 , fizik 1, biyoloji2, kimya 3… ben bu notlarla mf ye rüyda giderim de, ben dha oks ye niçin grdiğimi bile bilmiyorum.ilerde ne yapcam, nasıl bir hayat sürcem bilmiyorum. çok zekiyim ama dersi hayatta çalısmam. okulda na dinlersim öle sınava girerim. kısacası bana su meslek hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. ha bu arada kızlar isterse msnem: eren.R3iS@hotmail.com kızlar ‘İ’küçük yazılcak karıstırmayın. byee!!!

 61. esra turhan diyor ki:

  slm arkadaşlar ben dışardan lise okuyorum şuan düz lisedeyim ama mesleğe geçmek istiyorum hangi mesleğin önü açık hangisi daha iyi yardımcı olursanız sevinirim…gonul_yorgunu_267@hotmail.com inş. yardımcı olursunuz…

 62. erkan diyor ki:

  ben sanatçi olmak istiyorum ne yapmaliyim lutfen yardim edin

 63. gamze diyor ki:

  yha bn tuzla meslek lisesine gitmek istiyorum ama taban puanını bılmıorumm nasıl yapıcm bılmeıorum bnm matematiğim kötü olduqu için sözel bölümünü seçicem mecburen snat tarıhı öğretmenı olmak ısdıorumm :(

 64. Esmer_kiz diyor ki:

  ………..MrB ArKaDaŞlAr YaRdIm İsTyOrUm YaRdIm EdErSeNiZ SeViNiRiM…LtFn BeN SbS Ye GiRdİm SaĞlIk MeSLeK LiSeSinE GİtMeK İsTiYoRuM AmA SaĞlIk MeSlE LiSeSi HaKkInDa HiÇ bİR BiLgİm Yoq BiRaZ BiLgi VeRiRsEnİz SeViNiRiM…LÜTFEN………

 65. yusuf diyor ki:

  arkadaşlar ben lise den marmara üniversitesi tıp bölümnükazandım hepinize nice üniversiteler kazanın inşallah hepiniz biraz daha kendinize güvenin derslerinize çalışın başarılar….

 66. zeynep diyor ki:

  ya istediğim şeyi bulamadım :(

 67. kar kraLiçesi diyor ki:

  merhaba.ben kız meslek lisesi grafik tasarım son sınıf öğrencisiyim ve kötü belki ama yarın öss sınwına giricem,burdan kimseden yardım istemiorm ama bi önerim war,meslek liselerini asla tercih etmeyin.ben şuan okadar mağdurum ki..benim derslerim 4 senedir süper,çizim yeteneğim war ve aynızamanda bütün animasyon,tasarım proğramlarını en iyi şekilde kullanabiliorm ve kendi dalımda birçok türkiye ve il derecelerim war..ama bukadar güzel şeyin bana hiç bir faydası yok.yani meslek liseli öğrencilere de ole bence…şimdi okul bize 80+24 lük puan üzerinden 4 senelik lise hayatına göre değerlendirerek bu 104 (80+24)puan üzerinden bi puan verio ve ben tam olarak 104 puanıda alıyorum çünkü kırık notum hiç olmadı şimdiye kadar..okul birincsiym.

  gelelim üniversiteye..bizim yetenek sınavıyla 4 seneliğe girme gibi bi hakkımız war.bence diğer düz liselerden daha avantajlıyız yada öyle görünüyor…
  zaten bu üniversilere girebilmek için öss den 165-170 gibi bi baraj puanın üstünde bipuan alman gerekiyor.benim son deneme sınawından 219 küsür puan aldım daha fazla da çıkamadım…ama barajın üstünde nede olsa.üniversiteye girebilmek için sanırım yüzde 65 öss den aldığın puan,yüzde 35 de başvurduğun üniversitenin yetenek sınawı ve mülakatlardan aldığın puan etkilicek okula girmeni,ama bu esnada tabi torpil oynanıo genelde,çok defa karşılaştm…neyse ee okuldan aldığım 104 puan nerde? hiç bir yararı yok…bu milli eğitim bize okulda gösterdiğimiz başarıdan dolayı extradan 104 puan verio,hemde önümüze koca bi engel koyuyo ve biz okuldan işin eğitimini alıyoruz 4 sene,yetenek sınawında hiçbir tolerans tanımıyorlar…dışarıdan bi düz liseli veya farkedmez bi and.liseli gelio(sözüm ona),kolayca girebilio…biz 4 sene eğitimini almışken hemde…

  neyse arkadaşlar yani anlatmak istediğim şu..size meslek lisesini maskeyle anlatıyorlar.hani kolayca iş sahibi olacaksınız gibisinden…bu diğer meslek bölümleri içinde geçerli…
  hadi diyelim 4 senelik tasarım öğrtmenliği kazandım diyelim..hiç bişey değişmio..en son (sen meslek liselisin buna layıksın dercesine ) öğretmenliği okuyup bitirdikten sonra atanma bekliyorsun…

  derim ki benm gibi olmayın ben kendi bölümümü okumaktan başka çarem yok çünkü yine milli eğitim bana kısıtlama getirio(sen meslek liselisin o damgayı gittiğin heryerde taşıyacaksın..)

  ta okadar nefret ettim bölümümden bi anda..benim size bu anlattıklarımı emin kişilerden,gerekli mertebelere ulaşmış kişilerden size aktarıyorum…

  ve yarın öss ye giricem…girecek arkadaşlara başarılar diliyorum…inş.herşey gönlünüz ce olur..benim şuan ki durumumda olmazsınız umarım..çok fena bi durum…

  hatje..

 68. bilal diyor ki:

  sewgili cansu uluslararası ticeret ea bölümünde.

 69. zahide diyor ki:

  bendaha mesleklisesine gitmedim ama eniyisi mesleklisesi

 70. evin diyor ki:

  mrb ben evin 8 sınıfı yeni bitirdim sbs sınavına girdim ama başarılı bi puan elde edemedim.puanlarım anca meslek liselerine yetiyo ben de bu liselerden turizmi seçtim.ama onun hakkında hiç bi, bilgim yok sadece duyduğuma göre güzel bi meslek.arkadaşlar aranızda turizm ve otelcilik mesleğini okuyan varsa bana bi bilgi verebilir mi lütfennnçok kararsızım çünkü:(

 71. gizem diyor ki:

  meslek liselerini kazanmak olanaksızmış yani üniversitesi yokmuş bu yüzden sbs puanım düşük olsa bile meslek lisesine gitmeyi düşünmüyorum…

 72. ayşegül diyor ki:

  slm ben bu sene össye grdm sayısalcym meslek secmnde cok kararszm mimarlk tıp ve endstri mhndsliği knsnda kararsızım lütfn bana yardm edin

 73. sanane diyor ki:

  mrb ben bu sene sbsye giridm(hay girmez olaydım) puanlar düsecek dendi ama konya da puanlar düşecegine daa cok cıktı banada gelee gele son tercihim meslek lisesi geldi napıcam yaaa oufffffffffffff su sbs yzndn kfrbaz oldm cıktm bee

 74. Melike Gül diyor ki:

  Merhaba.Ben Melike ben bu sene sbs ye girdim ilk girişim güzel di ama ikinci girişime öyle diyemeyeceyim.daha açıklanmadı ama ben güzel beklemiyorum
  400 puanı geçerse çok sevinirim.bakalım 3 girişimde kaç puan alacam.benim için dua edin.allah hepinizin yardımcısı olsun.

 75. EMİNE diyor ki:

  SELAMÜN ALEYKÜM ADIM EMİNE BEN ASLINDA İLKÖĞRETİM MATEMATİK ÖĞRETMENİ OLMAK İSTİORUM AMA OKULUM SÖZEL.BU YZDEN DERSHANEDE SÖZEL BÖLÜMDEYİM ANCAK SAYISALA GEÇMEK İÇİN ÇOK GEÇ KALDIM BU YZDEN BARİ EŞİT AĞIRLIĞA GEÇEYİM DİORUM SZCE MESLEK OLARAK NEREYİ SEÇMELİYİM..:-((

 76. Ebru diyor ki:

  Ben 8.sınıfa geçtim meslek lisesine gitmek istiorum acaba meslek liseden anaokulu öğretmeni olabilirmiyim lütfennnnnn yardım edinnnnnn!!!

 77. Seda diyor ki:

  Gizemcim meslek lisesine gidersin ordan direk 2 yıllık üniversiteye geçme hakkın var eğer kazanamassan da üniversiteyi bir mesleğin olmuş olur ok

 78. NESLİHAN diyor ki:

  çok güzel site iyikide bizi anlayacak böyle ğüzel şeyler var …. çok teşekkür ederim….herşey umut kapısı bizde içindeyiz by by umudunuzu yitirmeyin

 79. swqi (:(:(: diyor ki:

  herjze mrb ewt hayat çok zor eskiden ekmek aslanın ağzındaydı…..ama şimdi aslanda AÇ…!!!herkes mes. seçmekte zorlanıyo ama siz onu bunu brakın elinizden geldiği kadar çalişin ilerde KEŞKE dicenize şimdiden çalişin..we bu yaşta herkesin yaptığı şey weya yakalandiği duygusal bağlam hepiniz birbirinz için ölürüm yok canım feda NE BUNLAR YAAAA……!!! bu söylediklernize siz bile inanmyosunuz..ben sağ. mes. lis. öğrencisiyim we 2. sınıfa qeçtim..allah izin werirse fizik tedewi doktoru olmak istiyorum weya ameliyathane teknisyeni…şuanda herkes merak ediyo nolcak diye ama tek yaptıkları ortaliği kariştirmak o yüzden siz hiç birşeye inanmayın qerekli kişilerden öqren. qerekenleri öqrenin we elinizdn qeldiği kadar ÇALIIN….!!!ha bide kendilerini süperzeke sananlar war ya .. btün sene çalişiyomuş qbi ailesini kandıranlar…SİZ ASLINDA AİLENİZİ DEİL KENDİNİZİ KANDIRIYOSUNUZ BEEEEEEE..!!!

 80. swqi (:(:(: diyor ki:

  NAPOLYON ne demiş PARAAA PARAA PARAA…
  Parayıda bulmak için ÇALIŞŞŞŞŞŞŞŞ ÇALIŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞ ÇALIŞŞŞŞŞŞŞŞŞ… (:(:(:

 81. melis diyor ki:

  Ben lise 1′e geçtim meslek lisesi sözel bölümü tercih ettim acaba sözel bölümde hangi meslekler var lütfenn yardım ederseniz sevinirim

 82. swqi (:(:(: diyor ki:

  bak kızım buraya yorum yazmasını biliyorsunda nie internetten bakmayı BİLMİYORSUN!!!….başkasından cwap bekleyene kadar kendin bulsana hayatının her anında yardım alamassın ki….birşeyleri kendi kendine halletmesini ÖĞREN!!!…ama sana bi tavsiye sözelde iş yok ya :/:/:/ yani çok ta iyi etmişsin diyemicem…bana göre sözel seçenler kendini zora sokmak istemeyen,basit kişilerin seçimi…ama bak tekrar söylüyorum BANA GÖREEEE…!!!

 83. hatice diyor ki:

  ben meslek seçimimde hemşireliği istiyordum.sonra pek çok hemşire ile karşılaştım.hemşire olma dediler.daha sonra kendimde olan özellikleri değerlendirip muhasebeci olmyay karar verdim.muhasebeci olmak istiyorum

 84. ilker diyor ki:

  ACABA MESLEK LİSESİNDE BİLGİSAYAR PROGRAMCILIGINDA OKUYAN BİR ÖGRENCİ KAZANIRSA ONUN GİBİ BİRİ AMA DÜZ LİSEDE OKUYAN BİRİ KAZANIRSA ÖNCE MESLEKTEKİNİ ALIYORLARDI.
  ACABA BU YÜRÜRLÜK KALKMIŞMIDIR. YARDIM LÜTFEN YORUMA YAPANA HER SİTEDE +5000 rep puanı

 85. Çisil diyor ki:

  ben meslek lisesi sayısal bölümdeyim ve öss ye giricem fen ve teknoloji öğretmeni olabilirmiyim

 86. nazlı doğanay diyor ki:

  ben sbs den 350 aldın düz liseye gidecem çocuk gelişimi stiyom düzden geçebilirmiyim dip. notum 88 neolur bir bilgi

 87. nermin diyor ki:

  yha aynen yha bnde lise 2 ye gectim ama hala bi hedfm yoq ne yapcam bn

 88. kararsız diyor ki:

  ben ticaret meslekten gurbet ya ben bu liseden muhasebeci olmak istiyorum am bunu yapmak istemiyorum.ben üniversiteyi kazanırsam eger inş. başka bölümü yani tıp ögretmn falan olabilirmiyim bilgilendirin lütfen

 89. yalnız prenses diyor ki:

  ya arkadaşlar öncelikle hepinize merhabalar ben sağlık kurumları yöneticiliğinde okumak istiyorum bu bölümün ataması oluormu ya bunu ben çok merak ediyorum lütfen beni bilgilendirin

 90. furkan diyor ki:

  benhangi meslek seçcemeye karar veremiyom ama yorum ları seviyom sohbeti gezmeyi siyasetteki olaylarla ilgilenmeyivb. bukadar bilgiye göre han gi mesleği seçebilirim yardım edin bana a_furkan96@hotmail.com dan ulaşın

 91. ebru yılmaz diyor ki:

  ben 9. sınıf öğrencisiyim ben mesleğimi bulduğumu düşünüyorum ama şunda karar veremedim acaba hukukmu seçsem yoksa piskolojik danışmanlığınımı benim bu meslekleri seçmemin sebebi insanlarla iyi diyalog kurmam ve insanların ruh halinden anlayacığımı düşünüyorum

 92. mehmet diyor ki:

  ben lise 1 e gidiyorum ve gelecekte subay olmak istiyorum ama ne yapacağımı bilmiyorum bana yardım edin

 93. FATİH ZAFER diyor ki:

  merhaba ben fatih zafer ben pilot olmayı düşünüyorum pilot olmam içinde çok çalışmam lazım çalışmam içinde derslerimi dikkatli dinlemeliyim bütün öğrencilere çalışmalrını söylüyaorum arkadaş tavsiyesi ve ben 8A SINIFINDAYIM

 94. FATİH ZAFER diyor ki:

  arkadaaşlar ben kars sarıkamıştayım derslerine çok çalışın???

 95. ecrin diyor ki:

  ben orta okul öğrencisiyim son sınıfım ama arkadaşlarım yüzünden mesleğime karar veremiyorum………………………ne yapacağımı bilmiyorum

 96. simeyt diyor ki:

  her şey icin tesekkürler…artık kazanacağım…ve almanda kalıcam

 97. ilayda diyor ki:

  merhaba bende gelecekte genel doktor olmak istiyorum ve bunu için varr gücümle çalışıyorum.

 98. ilayda diyor ki:

  fen lisesine gitmek istiyorum.

 99. ertuğrul diyor ki:

  ya arkadaşlar ben7ye gidiyom bana meslek lazım ya yardımcı olun lütfen

 100. gülşah diyor ki:

  merhaba ben meslek seçimim de bir türlü karar veremiyorum aklımda bir sürü meslek var lise 2 öğrencisiyim ne yapmam gerek bana yardım eder misiniz.? üniversite okumak çok istiyorum bunun içinde meslek kararı veremedim bana yardımcı olur musunuz e post’a gönderirseniz seviniRim.. e post’anızı bekliyorum..şimdiden teşekkürler

 101. necdet demiray diyor ki:

  Değerli sanatsever dostlarımız,
  05 - 15 Mayıs tarihleri arasında Marmaris Netsel Marina Sanat Galerisi ve Keyif Meydanında “Annelerin Sanat Festivali”ni düzenliyoruz.
  Güzel Sanatlar Karma Sergisi ve El Sanatları ürünlerinin uygulamalı çalışmalarının Dünya İnsanlarının beğenisine sunulacağı bu festivalde, el sanatları konusunda yaratıcılıklarını sergilemek ve emeklerini değerlendirmek isteyen tüm anneleri,
  “Anneler Sanat Festivali”ne katılmaya davet ediyoruz.
  Bahsi geçen süre içersinde Anneler Günü haftası, Karavan Lüks Yolcu Gemisinin 2000 Cruise yolcusu ile Marmaris limanını ziyareti ve 09-14 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek Yat Festivali etkinlikleri bulunmaktadır.
  Bilgi ve İletişim için. Umur Özlüer 0252 4122505 - 0 532 3148838
  www.ajansvillaekip.com - www.kalimerhaba.org - info@ajansvillaekip.com
  Sağlık,sevgi ve sanat dolu günleriniz olsun
  www.parkfm.org

 102. başak diyor ki:

  ya istediğim mesleği bulamassam

 103. azrail diyor ki:

  ben o kendini beğenmiş MELEK ve SEDANIN ağzına SIÇARIM LANNNNNN bu siteyi bizim için yapmışlar birde sinirlilik taslıyo asıl sinir şimdi sana sinirlendiğim gibi olur MANYAKLAR

 104. gÖkHaN diyor ki:

  motorlu taşıtlar megzunuyum meslek lisesinden ilk sınava girdim yani ygs ye girdim ve bnm puanlarım nerelere tutuyor lütfen bilgi

 105. sEYdA diyor ki:

  merhebe ben seyda lise 1 gectım fakat sbsden istedıgım puanı elde edemedım sımdı iki tercıhım var duz lıse yada meslek lıselerı yorumların hemen hemen hepsını okudum nere gıtdecegımı bılmıyorum…duz lısemı meslek lısesımı???

 106. şükran diyor ki:

  ya ben açık öğretim mezunuyum nasıl meslek seçecem bilmiyorum

 107. şükran diyor ki:

  seyda cım bende meslek lisesi kazanmıştım ama ailem göndermeyince düz lisede okumak zorunda kaldım ama çok zor lise 1 ri okuyup terk ettim sonra açık öğretim okudum yani bence meslek lisesine git ama orda puan kırılıyomuş haberin olsun cnm

 108. Hatice Dündar diyor ki:

  Sevgili okuyucuları,
  Hayatta hem insanlığa ve hem de kendinize faydalı olmak istiyorsanız asla meslek ve düz liseye düşmemeye çalışın.İlköğretim yıllarından kendinizi sıkıp en azından bir anadolu öğretmen lisesi kazanmak bu amacı gerçekleştirmenin ve herhangi bir maddi sıkıntı yaşamadan ömrünüzü garanti altına almanın tek yolu olduğu aşikar…
  Bu sitedeki okuduğum çoğu öğrenci meslek ve düz liseye gidiyor.Sonra birçok sorun çıkınca ve işin içine kararsızlık da girince suç M.E.B. nın oluyor.Çok çalışıp anadolu-anadolu öğretmen ve Sayısal-Sözel liseler seçildiği takdirde pek bir kararsızlığınız da olmayacak.Meslek veya düz lise ile hem kararsız kalırsınız hem de istediğiniz sonucu elde edemezsiniz.

  Yine de bu siteye en içten dileklerimle teşekkür ediyorum, tüm arkadaşlarıma da lise ve üniversite hayatında başarılar diliyorum…

 109. umut diyor ki:

  ben saglik istiyodum gelmedi düze gidicem saglık çok isteniyo

 110. gizli diyor ki:

  siteniz cok faydlı ama ıstedeğim şeyi bulamadım cok faydalı böyle devam edin

 111. SERENAT diyor ki:

  Ben uçak mühendisliği istiyoum. Şu anda lise 3 e geçiyorum. İş olanaklarından ok hayalimdeki meslek diyebilirim. Ancak aylık kazancını da merak ediyorum. Tubitak ta uçak mühendisleri için iş ilanlarına baktım bir ara tesadüfen. bUNUN İÇİN DE AYRICA ZOR BİR MESLEK OLDUĞUNU DA SÖYLEYEBİLİRİM. Ortalama puanınızı bırakın size üç seçenek veriyor. Ya ales sınavında ilk 7.500 e gireceksin, ya yurt dışında yüksek lisans yapacaksın, ya da savunma bakanlığında 2 yıl çalışmış olacaksın. Bütün bunlar beni düşündürtüyor.Ayrıca türkiyede yalnızca iki yerde bu bölüm var biri odtü biri de itü. doktor mu olsam? yok hayatta olamam çünkü o meslekten nefret ediyorum.

 112. Esra diyor ki:

  mrb ben liseye bu yıl gectım . puanım anadolu lısesını tutuyo , tercıhlermde anadolu lıselerınıde tutturdum fakat bı hata yuzunden anadolu lısesı sansımı kaybettım . Bu durum benım ıcın cok uzucu oldu ama egıtımıme oyle yada boyle devam etmem gerektıgının farkındaym. Sımdı melek ve duz Lıse arasında kararsızım . Unıversıte okumayı cok ıstıyorum . Hangı lısye gıdersem unıversıte okuma sansım daha yuksek olur ? yardmcı olun lutfen .. kafam cok karısık :(

 113. cıgdem diyor ki:

  Meslek lısesı bıtırdıkten snra unıversıtede lısede bıtırdıgımz bolum harıcınde bolum secebılıyor muyz ?

 114. pelinn diyor ki:

  bn şuan lise 1 deim ama hiçbir hedefim ve kişiliğim veya yeteneklerim becerilerim hakkıında bi bilgim yok nedense Kendimi bile tam olarak tanımıorum ne istediğimi neelerin ilgi alanıım olduğunu vs.. şu an çok kötü durumdayım yani ….

 115. çiğdem diyor ki:

  ben lise 2 sayısal bölümündeyim hangi mesleği seçeceğimi bilmiyorum… ne yapmalıyım

 116. çiğdem diyor ki:

  ben lise 2 sayısal bölümündeyim hangi mesleği seçeceğimi bilmiyorum… ne yapmalıyım
  :(

 117. ismail diyor ki:

  ben lise 2 dym sayısal bölümünü seçtm.ama istediğm meslek hukuk ne yapabilrm?ayrıca sayısaldan ne olunuyor?TEŞEKKÜRLER şimdiden

 118. sazanavı diyor ki:

  çift anadal dokuz eylül universitesinde varmı

 119. merve diyor ki:

  merhba arkadaslar lıse 1 den berı matematık ogretmenlıgı dusunuyodum dershaneye gıttım cok calıstım ama lıse4 e geldıgımde fıkrım degıstı beden egıtımı ogretmenı olmayı ıstedım ve sınavlarına calıstım suan sakarya unıversıtesınde besyo okuyorum ama ıstedıgım bolum olmadıgı ıcın bu sene tekrar hazırlanıcam mat ogretmenlıgı ıcın bence acıkta kalmamk ıcın kımse ıstemedıgı bı bolume gıtmemelı..

 120. merve diyor ki:

  erkekler ıcın en ıdael meslek lıselerıdır eger lıseye yenı baslıcak olan varsa ve ben cok ders calısamam dıyosa hıoc dusunmeden meslek lısesıne gıtmelı bence cunku duz lıseler geregınden fazla zor ve hıcbı sekılde yardım etmıyolar tecrubelı bırı olarak bılgılendırmek ıstedım :)

 121. AHMET diyor ki:

  slm ben açık liseden okumak istiyorum ama nasıl meslekler war bılmıyorum we hangi meslek üzerinde calısacagımı bilmiyorum.Lütfen bana yardımcı olursanız sewinırım.TÜM MESLEKLERİNİZİ SÖYLER MİSİNİZ

 122. esma diyor ki:

  mrb ben 7. sınıf öğrencisiyim sbs sayesinde cerrah olmaya karar verdim.meslek seçimi testini yaptım teste de doktor olmam gerekiği çıktı bence meslekler yeteneğe ve bilgiye bağlı…

 123. su diyor ki:

  o testi nerden bulup yaptı bizede sle

 124. elif diyor ki:

  ben ençok şeçilen meslekler hakkında bilgii almak istiyorum…

 125. Esref Yigitbasi diyor ki:

  Aslında mesleki eğitim çok önemli vasıflı eleman olmak için mesleki eğitim sadece bir başlangıç, ve maliyet çok yüksek.

 126. mert diyor ki:

  ben lise 1 öğrencisiyim. düz lise okuyorum fakat ben meslek lisesine geçiş yapmak istiyorum ama meslek lisesindede dikey geçiş hakkı kalktıdiyolar o nedenle meslek lisesine geçmeye cesaret edemiyorum ve meslek lise mezunu olan öğrencilerin iş bulma oanaklarının az olduğu söyleniyor NOLUR BİR AN ÖNCE YARDIMCI OLUN KAFAM ÇOK KARIŞIK :(

 127. mert diyor ki:

  hay amınıza koyim sizin ulan 4 gündür bana yardımcı olan yok

 128. mert diyor ki:

  uln amcıklar biriniz yardım edin lan götoşlar

 129. merve diyor ki:

  merhaba ben düz lise 1.sınıf öğrencisiyim 1.dönemde teşekkür aldım acba sağlık meslek lisesine geçiş yapabilirmiyim ?lütfen sorumu cevaplayın

 130. yakup tekin diyor ki:

  ben 6. sınıfa gidiyom ve hangi mesleği seçmeği bilmiyordum ama bu site yüzünden benden elektrik mühendisi tam bana göre olduğunu bildim

 131. öMeR diyor ki:

  BenCeDe Cok GuZeL BiR Sitte KattıLıyoruM size :(

 132. gamze diyor ki:

  merhabalar. lise1 öğrenciyim ticaret meslek lisesinde okuyorm. hiç bir meslek hakknda bilgm . yok. ve hangi mesleği seçeceğim bilemiyorum :( . ticaret meslek te olan bütün mesleklerin . özelliklerini yazarsanız sevinirim . şmdiden teşekkürler…..

 133. duygu diyor ki:

  ticaret meslek lisesindee okuyorm . hangi mesleği seçeceğim hakkmda hiç bir fikrim yok. rahat, maaşı yüksek 2 mlyar felan . :
  bunun için hangi mesleği seçmem gerekiyor ?? sorularıma erken cevap verirsenizz sevinirim :( sevgiler …..:):):)

 134. damla diyor ki:

  ben şuan lise 2 deyim ve hala hangi mesleği seçeceğime karar veremiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz))))))))))

 135. damla diyor ki:

  lütfen çabuk olun….

 136. damla diyor ki:

  hadi cevap yazınnnnnnnnnnn……..

 137. damla diyor ki:

  öffffffffff…………..

 138. damla diyor ki:

  hadi beeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 139. deniz diyor ki:

  ben orta ikiye gidiyorum çizimim çok iyi ve moda tasarımcısı olmak istiyorum.

 140. sevgi diyor ki:

  ya hiç bi sitede bulamıyorum çok adi siteler bn bütün mesleklerle işlgili kısa bilgi istiyorum tabi ne zaman koyarsınız bilemem belki seneyeeee

 141. hatice diyor ki:

  ben açıköğretimden lise okuyorum kaç puan meslek yüksek okuluna girebilirim..şimdiden çok thank you

 142. sevcan diyor ki:

  kar kraliçesi ünvanıyla gezinen arkadasım, büyüğümsün ama terbiyesizliğinde bir sınırı var…. sen kim oluyosunda meslek lisesini karalıyorsun… sana bu hatti kim veriyor.
  Birde sen6in yalan söylediğin en başta belli sen cok çalışkan birisen niye grafik bölümüne gittin kraliçe ünvanınada hiç yakışmıyosun..
  Meslek Lisesine gitmeyi düşünen arkadaşlara söylüyorum anadolu lisesine gidemiyorsanız meslek lisesi cok büyük avantaj.
  Bu arada ben 9.sınıf öğrencisiyim 1. dönem teşekkür aldım 2.dönem belge yine bekliyorum en iyi bölümlerden olan çocuk gelişimi ve gıda teknik bölümü var hangisine gideyim.
  Çok kararsızım lütfen bana fikir verin…

 143. gökhan diyor ki:

  arkadaşlar ben meslek lisesinde okuyorum fakat isteyerek meslek lisesine gelmedim. sorum şu ben endüstri meslek okuyorum acaba sağlık meslek lisesine ileride veya ş,mdi geçiş yapabilirmiy,m lütfen yardım ederseninz sevinirim help me :)

 144. Hmşre diyor ki:

  gdjf

 145. yasemin diyor ki:

  merhaba…ben yasemin.polis olmayı çooooooooooookkkkkkkkkk istiyorum.çünkü arka sokakları izlediğim zaman büyülendim işte.ve her zaman içeriği polislik ile ilgili olan filmler izliyorum.’KANIT,ARKA SOKAKLAR,KARAKOL’vb…POLİS OLMAK İSTİYORUMMMMMMMMM

 146. filiz diyor ki:

  merhaba ben bir ilköğretim okulunda sosyal bilgiler öğretmeniyim okulumuzda rehber öğretmen yok dolayısıyla çocuklara araştırarak ve tecrübelerime dayanarak yardımcı olmaya çalışıyorum akademik başarısı çok iyi olmayan fakat görsel zekası iyi olan bir öğrencime meslek lisesi grafik tasarım bölümünü önerdim ama bizlerin bu yönlendirmede hata yapma lüksü yok çünkü çocuklar çok etkileniyorlar önerilerimizden o nedenle iş alanı çok geniş ve başarının ise kişinin kendini geliştirmesine bağladığım bir meslek türü fakar sizin de bu konudaki fikirlerinizi almak isterim şimdiden teşekkürler..

 147. Sudeeeee diyor ki:

  Ben bu sene ilköğretimi yeni bitirdim … Ve liseye geçtim alanım da sozeldir :) ) ne tür meslekler secebilirimmm ? Uluslararası iliski miiii ,, reklamcılık mı yoksaaaa halkla iliskiler mı onlardan birini secebilirimmm .:)

 148. nilüfer diyor ki:

  ben 8. sınıfa gidiyorum ama ne meslek olacağıma karar veremiyorum…

 149. merve diyor ki:

  malsınız

 150. Rıdvan diyor ki:

  Merhaba Arkadaşlar..
  Ben AÖL Meslek lisesi mezunuyum ve kamu kuruluşunda teknisyen oldum. 2 yıllık Uzaktan eğitim mekatronik okuyorum. seneye okulum biticek ve tekniker kadrosu alıcam. 2 yıllık uzaktan eğitim mekatronik bittikten sonra bir iki yıllık daha meslek yüksek okulu okursam Mühendis olabiliyormuyum. Bilgisi olan varsa paylaşırsa memnun olurum. Teşekkürler

 151. kübra diyor ki:

  ygs bizim için yeterle mi ?

 152. höggeş diyor ki:

  la yorum valla ben bi mesleg buldum.bu side çog gözel antebdeng selamlar.

 153. furkan diyor ki:

  Merhaba ben lise 1. sınıftayım meslek olarak ne seçeceğime karar veremiyorum bana bilgili olan kişilerin yardım etmesini rica ediyorum .

 154. Sudeeeee diyor ki:

  Selam … Ben sde hatırladınız dimi … Ben bu sene lise 1 / 9. Sınıfa gidiyorummm . Bütün 9. Sınıflar(düz , Anadolu , meslek ………..) parantezdekiler düz- Anadolu’da olabilir . Bilmiyorum .. Fen lisesi 9 sınıf olsada düz olamaz . Selam ben sde hatırladınız dimi … Ben bu sene ” İstanbul- Avrupa ” ‘ daki liseye gidiyorum. Bu sene lise 1 / 9. Siniftayimm … Seneye 10. Sınıf yani “lise 2 ” olacağım . İleride - büyüyünce “mimar-iç mimar ” olmak istiyorum … Alanım büyük ihtimalle sayısal çıkabilir. Derslerimi söylüyorum
  ; matematik = oldukça , yine’de çok ii
  geometri=çok iyi
  Fizik=iyi iste hiç kötü değil (4)
  kimya=iyi iste (3 ya da 4)
  biyoloji=iyi(4)
  edebiyat=baya iyi (4 -5)
  dil-anlatım= çok iyi(5)
  İngilizce - Almanca= çok iyi(5)
  Bu ders notlariyla kesinlikle “Mimar-iç mimar” olabilirim değil miiii ;) saygılarımla

Yorum YapınArama Motoru Optimizasyonu -------> Gültekin Çetiner