Meslek Rehberi RSS
Yazilar
Yorumlar

TIBBİ DOKÜMANTASYONCU VE SEKRETER

TANIM

Tıp ve sağlık teknolojisinin çeşitli dallarında yapılan bilimsel araştırmalarda elde edilen bulguların derlenmesi, düzene konması ve araştırıcıların hizmetine sunulması konularında çalışan kişidir.

GÖREVLER

- Çalıştığı hastanelerde yatak ve tedavi olanakları, giriş yapan hastaların çeşitli birimlere dağılımı, yapılan tedavinin türü, süresi, şifa ile taburcu olan veya ölenlerin vb. sayılarını toplar, düzenler ve ilgililerin hizmetine sunar,
- Çalıştığı hastane veya sağlık kuruluşunun verimlilik, yatak kapasitesi, doğum hızı, ölüm oranı vb. konulardaki periyodik istatistik cetvellerini derler ve araştırıcıların hizmetine sunulması için düzene koyar,
- Tıp alanında yapılan bilimsel araştırmalarda elde edilen bulguları derler, düzene koyar,
- Hastanelerde hasta kaydı ve taburcu işlemlerini yapar, ilgili bölüm veya doktorlara gönderir,
- Tıbbi raporları yazar,
- Hastane arşivini baştan kurup düzenleyebilir.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

- Kağıt, kalem gibi büro malzemeleri,
- Bilgisayar, daktilo, dikte cihazları.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

Tıbbi dokümantasyoncu ve sekreter olmak isteyenlerin;
- Normalin üzerinde genel yeteneğe sahip,
- El ve parmakları, görme ve işitme organları sağlam,
- Ayrıntıyı algılayabilen,
- Dikkatli, düzenli
- Kurallara uyan, sorumluluk sahibi,
- Kapalı ortamlarda oturarak çalışmaktan hoşlanan,
- Sabırlı ve insanlarla rahat iletişim kurabilen
kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

Tıbbi dokümantasyoncu ve sekreter hastanelerde hasta dosyaları arşivinde, polikliniklerde, servis sekreterliklerinde ve bürolarda görev yaparlar. Hastane personeli ve hastalarla yakın ilişki içerisindedirler. Çalışma ortamı kalabalık ama temiz ve gürültüsüzdür. Hasta yatırma veya taburcu etme işlemleri ile ilgili birimlerde çalışan sekreterler isteklerini ifade edemeyen veya isteklerinin hemen yapılmasını isteyen hasta sahipleri veya yakınlarına durumu açıklamakta zorluklarla karşılaşabilirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

- Üniversite hastaneleri, devlet hastaneleri, sağlık ocakları, özel hastane ve kliniklerde, özel muayenehane hekimliklerinde, tıbbi yazılım (tıbbi dergi, bülten, abstrak vb.) şirketlerinde, medikal malzemenin satış ve tanıtım işlerinde, ambulans şirketlerinde görev alabilirler.
- Halen kadro sorunu olmakla birlikte, sağlık alanında bu konuda yetişmiş elamanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Kadro sorununun da gelecekte çözüleceği ümit edilmektedir. Ayrıca sayıları gittikçe artan özel hastanelerde de iş bulma şansı artmaktadır.
- Hastanelerde tıbbi kayıtları, defterleri tutanların doktorlar ve özellikle hemşireler oldukları göz önüne alındığında, bu görevi yapacak tıbbi dokümantasyoncu ve sekreterlerin yetişmeleri halinde yüzbinlerce elemana ihtiyaç olacağı ortadadır.
- Uluslararası düzeye açılan Türk Tıp Sisteminde yabancı dil bilen, hastalıkları ve ameliyatları uluslararası Koel Sistemi olan ICD - IO (ICD = International Clasification Of Disiaces) sistemi ile kodlayabilen, tıp diline hakim, anatomi, bilgisayar bilgileri ile donatılmış sekreterlere duyulan ihtiyaç çok fazladır.
- Özel sağlık kuruluşlarında sekreter, arşivist, istatistik memuru olarak çalışabildikleri gibi ilaç tanıtım firmalarında da görev yapabilirler.
- Çok iyi bilgisayar bilgisi ile donatılmış olmaları ve on parmak daktilo bilmeleri tıbbi yazılım büroları tarafından çok aranan eleman olmalarını sağlamaktadır.
- Özel muayanehane hekimlerinin hasta randevu işlerini takip etmekte, doktorların bilimsel çalışmalarında yardımcı olmaktadırlar.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

Mesleğin eğitimi üniversitelerin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokullarının “Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik” bölümü ve Sağlık Meslek Liselerinin “Tıbbi Sekreterlik” bölümlerinde verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Meslek liselerinin; Tıbbi Sekreterlik,Tıp Sekreterliği bölümlerinden mezun olanlar “Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.

Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Sözel (SÖZ)” puanı almaları gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Eğitimin Süresi 2 yıldır.
Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik programının;
1. yılında: Psikoloji, Biyoistatistik, Bilgisayar, Anatomi, Fizyoloji, Mikrobiyoloji, Farmakoloji, Histopataloji, Tıbbi Terminoloji, Daktilografi, Hastalık Bilgisi, Stenografi, Halk Sağlığı ve Tıbbi Deontoloji, İlk Yardım,

2. Yılında: Tıbbi Dokümantasyon ve Arşiv Bilgisi, Daktilografi, Araştırma Teknikleri, Stenografi, Halkla İlişkiler, Tıp Kütüphaneciliği, Sağlık Yönetimi, Büro Teknikleri ve Yönetimi gibi meslek dersleri ile 1. ve 2. sınıflarda Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi, Türk Dili,Yabancı Dil, Güzel Sanatlar ve Beden Eğitimi gibi kültür dersleri okutulur. Programda eğitim teorik ve pratik olarak verilmektedir. Özellikle Bilgisayar ve Daktilografi dersleri uygulamalı yapılmaktadır.
Ayrıca yaz tatillerinde 6′şar haftadan toplam 12 hafta hastane ve sağlık kuruluşlarında staj yapılmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME

“Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik” programını bitirenler ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları taktirde

- Büro Yönetimi Öğretmenliği,
- Sağlık Kurumları İşletmeciliği

lisans programına dikey geçiş yapabilirler.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulunun tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümünden mezun olanlar hastane ve benzer kuruluşlarda idari memur olarak göreve başlarlar. Mesleki başarı ve deneyimlerine göre de büro şefliğine (İdari ve Teknik İşler, Kütüphane ve Dokümantasyon işleri vb.) yükselebilirler.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU

Eğitim süresince, hastanelerin döner sermaye, vakıf gibi kuruluşları ile özel sağlık kuruluşlarında gece ve hafta sonu çalışmalarına katılmak suretiyle ek bir gelir elde edebilirler. Ayrıca, mezuniyet sonrası ödemek koşuluyla Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan “Öğrenim ve Harç Kredisi” alınabilir.

Tıbbi dokümantasyoncu ve sekreter olarak Sağlık Bakanlığı ve üniversiteler bünyesinde bir kadro bulunmamaktadır. Bu nedenle mezunların hastane ve sağlık kuruluşlarında çalışabilmeleri için yapılacak Devlet memurluğu sınavına girerek başarılı olmaları gerekmektedir. Sınavda başarılı olmaları halinde, memur veya daktilograf kadrolarında l0. derecenin 2. kademesinden göreve başlarlar. Devlet Memurları Yasasına göre göreve başladığı yıl (ortalama asgari ücretin 2 katı düzeyinde maaş + yan ödemeler + döner sermayeden pay alırlar) l0. derece memur maaşından ücret alırlar. Son zamanlarda sağlık teknikeri kadrosuna atananlar da vardır.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

- İlgili Eğitim Kurumları,
- Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi,
- Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.

(Bu meslek rehberi yazısı 114831 kez okundu)

“Tıbbi Dökümantasyoncu ve Sekreter” için 545 Yorum

 1. bayram diyor ki:

  ben imam hatip lisesi mezunuyum bende cire bilirmiyim

 2. GÖKSuU diyor ki:

  mrb arkadaş orta son’da okuyorum sağlık meslek lisesi düşünüyorum ve tabi bölüm olarakda tıp sekreterliği ve bazı araştırmalar yaptım bana görede çok iyi ama bazı arkadaşlar maaşı 500-600 milyon dediler bazılarıda 1.500 milyar dediler ve halada araştırmaya devam ediyorum ve isteiğime göre özel hastanede çaçlışmak istiyorum birde acil tıp teknisyeni düşünüyorum ve bu zamandada iş blmak çok zor biliyorsunuzki ve en kötü ev kirası bile 400 milyon oldu 600 milyon alsam bile beni kurtarmaz sizce acil tıp teknisyenimi tıp sekreterliğimi ?? lütfen cevaplayın rica ediyorum

 3. GÖKSuU diyor ki:

  ama artık vazgeçtim umut yok sanırım en iyisi radyoloji ve acil tıp teknisyenliği felan hem maaşıda iyi bence dediğim 2 mesleğide araştırın arkadaşalr ;)

 4. SERAP diyor ki:

  Arkadşlar ben süper lise sözel mezunuyum. bu tıbbı dokümantasyonlar bölümünü okuyabilir miyim. sadece meslek lisesi mezunları mı tercih edebiliyor bu bölümü bilenler yardımcı olursa çok mutlu olurum. bu bilgiye ihtiyacım war…

 5. ReCo diyor ki:

  YA ARKADASLAR SÖYLÜYORUM SÖYLÜYORUM HALA AYNI SEYİ DİYOSUNUZ HERKESİN SÖYLEYİŞİ AYNI İŞTE ARADA İSTİSNALAR OKUYUN DİOLAR. BEN OKUDUM DA NOLDUKİ… BELKİ ÇALIŞMAMIŞIMDIR DİİCEKSİNİZ AMA BENİM LİSE DİPLOMA NOTUM 4.82 LİSEDEN CIKTIM TIBBİ SEKRETER OLARAK ÖZELLERDEN CAĞIRDILAR AMA ASGARİ ÜCRETTEN FAZLA MAAS VEREN YOK… O YÜZDEN BENDE ODYOMETRİYE GEÇİŞ YAPTIM VE 2. SENESİNDEYİM VE GAYETTE MEMNUNUM. TEKRAR SÖYLÜYORUM EĞER BU BÖLÜMÜ YANİ TIBBİ SEKRETER OKUYAN ARKADASLAR VARSA KESİNLİKLE ODYOMETRİ YADA OPTİSYENLİĞE GİTSİN SAKIN TIBBİ DÖKÜMANTASYON VE SEKRETERLİK BÖLÜMÜNE GİTMEYİN COĞU ARKADASIM BU BÖLÜMDEN MEZUN VE İŞSİZ.. ORTAÖĞRETİMDEN TIBBİ SEKRETERLİĞİ DÜŞÜNÜCEK KARDEŞLERİM SİZDE HAYATINIZIN YANLIŞINI YAPMAYIN BİRAZ DAHA CALISIN ATT,RADYOLOJİ,ANESTEZİ,HEMSİRELİK.. BU BÖLÜMLERE GİDİN BENDEN SİZE BİR ABİ TAVSİYESİ HEPİNİZE BASARILAR…:)

 6. ReCo diyor ki:

  BU ARADA ÜSTTEKİ RECO KARDESİMLE Bİ BAĞINTIM YOK O AYRI SADECE NİCKLER AYNI OLMUS KADERİMİZ AYNI OLUCAK GALİBA…:):)

 7. NESLİHAN diyor ki:

  mrba arkadaşlar bende büro yönetimi lise son sınıf öğrencisiyim.Bölümümün bir tane üniversitesi var ben bölümümün üniversitesini bitirmek istemiyorum.Tıp sekreterliğini istiyorum ama şu yazılanlara göre biraz umudum azaldı.LÜTFEN BANA BİR YOL GÖSTERİN BİLGİSİ OLAN ARKADAŞLAR…NE YAPABİLİRİM?

 8. muharrem diyor ki:

  slm ben de bu bölümü okuyorum iş alanı geniş kendine güvenen hiç bir mezunu booşta değil
  inanın ve kendinize güvenin
  olumsuz yorum yapanlar
  bu bölüme girmenizi istemiyor çünkü girerseniz onların rakibi olacaksınız rakiplerin azalmasını istiyorlar
  başarılar…..

 9. aydın diyor ki:

  neden rakip istemeyelimki olumsuz yazanlar sadece gelecek nesile yol gösteriyo ki sonucta onlar mezun olduklarında biz coktan mezun olmus oluyoruz.. muharrem arkadasım yanlıs düsünüosun bu devirde kendini cok sıkıp calısıp zorlayıp işe girmek var bide rahat okuyup hemen işe girmek ve aynı maasla calısmak var arkadaslar burdaki ayrımı gelecek nesile göstermeye calısıo…

 10. kübra diyor ki:

  mrb ben tıbbi sekreterlik 3. sınıftayım ve duyduklarıma göre bu bölüm ii değil zaten geçiş haklarımızda kalttı ben radyoloji okumak istiyordum ama galiba yeni sistemle sözelden sayısala geçiş olmuyormuş ben ne yapmalıyım üniversite hakkında da fikirlerinizi yazarsanız sevinirim. yardım edin bana lütfen cvp bekliyorum.

 11. CAN diyor ki:

  kübra senin giriceğin dönemde öss 2 asamada olucak bi barajı gecmek icin dieride istediğin ders bölümünden girmek icin eğer gecerim calıskanımdır:) diosan öss yle düzgün bi puan yapıp istediğin bölümü secebilirsin katsayı problemi yok yani ama calısması zor diosan düsük bi puanla bu bölümünün devamını yada yakın olan bölümlerini 2 yıl okuyup sorada kpss ye girip yerlesebilirsen bi meslek sahibi olursun.. :)

 12. yasemin diyor ki:

  arkadaşalr önemli ben tıbbi sekreterlik son sınıftayım mesleğimiz güzel ama iş alnları kısıtlı bunları göze alabilirim diyorsanız okuyun ama halk diline bizim yaptığımız işler çok küçük görülüyor oysaki bizler hastlarımızla ilk tanışan ve bütün işlemlerini yazılı ortamda yapan kişileriz benimle hanerleşmek istyenler adres: casmin_74@hotmail.com

 13. aysun diyor ki:

  merhaba arkadaşlar ben de 2000 tıbbi sekreterlik mezunuyum . 7 sene özel hastanelerde asgari ücretin biraz üstü paraya çalıştım . Özeller çok acımasız işini yapan değil politikayı beceren kademe atlıyor diğerleri yerinde sayıyor. Ben de hırs yaptım kpss ye girdim 80 puanla atandım . Allahın izniyle 4/B li devlet memuru olarak çalışıcam. Bölüm iyi alımlar da fena değil. Devlet Hastanelerinde çalışırsanız 1.500 ytl gibi bi maaşı var. Bunun içinde Kpss şart tabi . Ama özellere girerseniz sürünürsünüz. Herkese başarılar….

 14. seda diyor ki:

  offffffffffff ya ben lise son sınıf ögrencisiyim tibbi sekreterlik bölümü ben ne yapacam ya kafam çok karıştı lütfen bişey söyleyim bana odyometrininde iş olanagı düşükmüş dediler sonrada tıbbi sekreterlik ii degiler ya biz ne yapacagız kafam allah bullak lütfen bişeyler diyin bana ne olur!!!!!!!!!!!!!!!

 15. ÖMÜR diyor ki:

  ben sağlık meslek lisesi tıbbi sekreterlik öğrencisiyim MİLLET SİZ KAFAYIMI YEDİNİZ YAA BİZ BU BÖLÜMDEN KURTULMAYA ÇALIŞIYOZ SİZ GİRMEK İÇİN UGRASIYOSUNUZ MAAŞI 600 LİRA BU MAAŞLA GECİNEBİLİRMİSNİZ BEN BİTİRDİKTEN HEMN SONRA BU BÖLÜMÜ DEĞİŞCEM ÖSS DE BAŞKA YERLERE BASVURACAM BU BÖLÜM İĞRENC Bİ BÖLÜM YA BENDEN SÖLEMESİ SECERSENİZ PİŞMAN OLURSUNUZ VERDİĞİNİZ EMEKLERDE BOŞ YERE OLUR KESİNLİKLE İĞRENC Bİ BÖLÜM İİİİ ARAŞTIRIN GÖRECEKSİNİZ ALIMI COK AZ HEM ARTIK DÜZ LİSE MEZUNLARI BİLE BU İŞİ YAPABİLİYO BİZ OKUDUGUMUZ HALDE GİRMEMİZ İMKANSIZ GİBİ AMA YİNEDE SİZ BİLİRSİNİZ

 16. seda diyor ki:

  arkadaşlar mns adreslerimizide yazalım hiç degilse birbirimzden destek alırız ögreniriz offffffffffffff yaaaaaaaaaa offfffffff:-(:-( atalanlar özellikle msn adreslerini yazrlarsa bilgi alabiliriz yada bu raya yazsınlar lütfen

 17. sudenaz diyor ki:

  ARKADAŞLAR TIBBİ SEKRETERLİK LİSE BÖLÜMÜ EŞİT AĞIRLIK MI LÜTFEN CEVAP ATIN AYRICA KPSS DEN EN AZ KAÇ PUAN ALMAK GEREKİYO BİLGİNİZ VARSA LÜTFEN YAZIN ŞİMDİDEN TŞKLER

 18. hakan diyor ki:

  sudenaz tıbbi sekreterlik bölümü sayısal 1 diye geçiyor. kpss ye gelince orda 85 i geçmen lazımki istediğin biyere atanasın…

 19. aysun diyor ki:

  mrb aysun
  abla diyeyim artık benim adımda aysun bende tıbbi sekreterlik 3.sınıftayım ve çok kararsızım ben bölümümü seviorum aralarında en güsel ve en rahat olanı ama kpss de bizden çok fazla atanan olmuomuş ondan korkuorum bende sizin gibi yapmak istiorum da yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler!

 20. KARARSIZ diyor ki:

  BENDE TIBBI SEKRETERLİĞİN BİDE ÜNİV OKUDUM BİRÇOK ÜNVDE UZAKTAN EĞİTİMİ AÇILIYO UMUTSUZ OLMAK İSTEMEM AMA İŞ ALANI DADA DA DARALIYO NASIL OLACAK BİLMİYORUM ŞİMDİ ODYOMETRİ OKUMAYI DÜŞÜNÜYORUM GERÇEKTEN BİLEN VARSA Bİ FİKİR VEREBİLİRMİ SİZCE NE YAPMALIYIM?

 21. Galip TEKER diyor ki:

  bakın arkadaşlar ben bu okulun üniveerstesini bitirdim çalışıyorum ama kafayı yiyeceğim çünkü taşeron şirketlerden çalışıyoruz.şimdilik bile yemiyor kendimizi geliştiremiyor ve geleceğimizi sağlamlaştıramıyoruz hala daha baba parası yanlız işin rahatlık yönünden hastanede en rahat işlerden biri bu işin kötü kısmı.İyi tarafı ise eğer kendinizi kpssden atanmaya yakın hissediyorsanız veyahutta geliştirmeye inanıyor ve ingilizceniz iyiyse ve kariyer yapmayı hedefleyip anne ve babamı bırakamam demeyip izmir hariç büyükşehirlere giderseniz bben diyeyim ilk giriş maaşınız minimum 800 TL oda 1-2 yer ortalama 1.100-1.200 TL eğer üstüne açıktan işletme falan da yaparsanız müdür veya üst yönetimde olmamak için hiçbir engeliniz yok(tabi sevdirmek ve çalışmak lazım)ondan sonra hem para konusunda hem kariyer konusunda hemde iş rahatlığı konusunda bir insanın isteyeceği en iyi konumdasınız.Umudunuzu kaybetmeyin önümüz 6 senede gördüğüm kadarıyla ağır da olsa açılıyor.Hiçbir zaman umudunuzu kaybetmeyin, kimseye inanmayın ve güvenmeyin uzun düşünün.Herkese başarılar. (Neden İzmir hariç dedim İzmir ve bölgesinde tıbbi sekreter çok fazla istanbul kadar hastanede yok onun için tibbi sekreter çok önemli değil çalışırsan çalış yoksa yol orda ama istanbulda 1 okul var senede 20 mezun ve bir sürü hastane akıllı olun arkadaşlar güzel bir gelecek için 3-5 sene sıkıntı çekmeye değer)

 22. şeyma diyor ki:

  selam arkadaslar ben tıbbi sekreterlık bolumu lise son sınıf ogrencısıyım.tıbbi sekreterlık cıddı anlamda guzel bı bolum iş imkanı çok fazla.Özellıklede kpss yi kazanıp atandıktan sonra.Hastanelerde en fasla ihtiyac duyulan kisi tıbbı sekreter.Hastaneler coğaldıkca da tibbi sek.e ihtiyac coğalacaktır.tersını dusunen arkadaslar iyi dusunun.Ben bölumumu değıstıreceğım univ. de cunku ben bıraz daha yorucu bi meslek istiyorum :) ) optısyenlığe gecıs yapcam.

 23. şeyma diyor ki:

  bi de sunu eklemek ıstıyorum tıbbı sekreterlık ıçın kpss den 74 puan alsanız bıle atanıosunuz benım ust sınıfım hep atandı ustelık 19 yasında memur oldular emınım cok gusel bı duygudur.dusunenler bu fırsatı kacırmayın.;-)

 24. Caner diyor ki:

  Tıbbi Dokümantasyon Programını tercih edecek ya da Sağlık Meslek Lisesi Tıbbi Sekreterlik bölümünde okuyan arkadaşların dikkatine !!!

  Ben Lise Tıbbi Sekreterlik 2002 mezunuyum. Üstüne 2 yılda Ünv. Tıbbi Dok. Ve Sekr. Programını bitirdim. 2004’de. Lisede staj yaparken yanlış bölüm tercih yaptığımın farkına vardım. Çünkü ayak işlerini yapıyorsunuz. Ya poliklinikte kayıt yapıyorsun ya da hasta kabülde kayıt yapıyorsun vb işler. Bölümü adam yerinde gören yok. Sağlık bölümleri arasında en kötüsü. Bir radyoloji, laboratuar, anestezi, hemşirelik vb yanında sıfırsın.
  İş Olanaklarına gelince; Özel sektörde 600-ile 1100 arasında değişir. Ama şunu söylim yeni mezun bir tıbbi sekreteri kimse işe almaz. Özel sektörde dahi tanıdık olmadıktan sonra işe girmek çok zor. En az 2 yıl özel hastane de iş tecrübesi lazım mevzuata hakim olmak gerekir.
  Birde okulda öğrendiklerinin hiçbir katkısı olmuyor %10 bir payı vardır en fazla. O da pratik bilgi.
  Şimdi herkes KPSS’yi merak ediyor. Lise olarak en az 75, Önlisans olarak 80 puan almak zorundasın eğer yerleşmek istiyorsan bu puanlar 600 kişilik bir alım baz alınarak hesaplanmıştır. Alım daha yüksek olursa puan da düşer ama daha az da olursa yükselir.
  Devlet memuru olduktan sonra hemşireden ya da bir radyoloji tek. Farkın yok. ama özelde olursan senden 2 kat fazla para alırlar ve istedikleri yerde iş bulurlar ama sen bulamazsın.
  Eğer kazali liseyi okuduysan sınavsız geçiçde mutlaka ya odyo ya da optik tercih edin. Eğer dgs yi düşünen var ise de büro yönetimi öğretmenliği var. Puanları 280 lerde normalin üstünde olman gerekiyor bu puanalı almak için dgs de. Birde okulu bitirden farzet devlet bu zamana kadar hiç büro yönetimi öğretmeni almışmı bir araştırın.
  Size tavsiyem okulu tercih etmeden önce bir araştırma yapın iş olanakları nasıl. Benim size tavsiyem hemşire, radyoloji, anestezi, tıbbi lab. Bölümlerini tercih etmeniz bu böümler de sayısaldır haa ona göre.
  Eğer bilgi almak isteyen olursa bölüm hakkında; adrenalin028@hotmail adresine sorularını yazabilirler.
  11 senedir bu işin içindeyim arkadaşlar ona göre

 25. tuğba diyor ki:

  mrb arkadaşlar düz lise mezunuyum ve bu bölüme girmeyi düşünüyorum.yardımcı olur musunuz biraz kalpsizsin-44@hotmail.com bu adresden bana ulaşabilirsiniz

 26. ebru diyor ki:

  ya ne bu herkes bir yorum yapıyo lütfen biri bunu düzgünce açıklasın
  lütfeeeeeeeeeeeen

 27. ebru diyor ki:

  ya şeyma abla deyim sen emin misin bu msleğin iyi olduğuna
  senin yorumun işime geldi cvp yazarmısın şimdiden tşkr ederim bu arada maaşı iş bulma olanağını tam olarak yazarmısın ???

 28. cann diyor ki:

  HEMEN HEMEN TÜM YORUMLARI OKUDUM ARKADAŞLAR YAW TIBBİ DÖKAMNATASYON DA BÖLÜMMÜ.LİSE MEZUNU OL.TORPİLİN OLSUN ALASANA ÖZEL HASTANELERDE ÇALIŞ.İLE OKMAN GEREKMİYORUM SEKRETER OLMAK İÇİN..

 29. hakim diyor ki:

  Bende bu bölüme gitmek istiyordum ama vazgeçtim halkın arasında güsel bir meslek olarak duyuluyordu ama burdaki bilgiler beni vazgeçirttirdi. Baska buna benzer meslekler varsa … VEYA burdaki bilgiler yanlış olabilir benim bildigim hemen kadro geliyordu VEYA bu bilgiler ESKİ olbilir. YARDİMMMMMMMMMMMMMMMMM

 30. wildan diyor ki:

  ya bnde tibbi sekreterlik mezunu olcam optisyenliği düşünüyrm ama bizm bölmden optisyenliğe zor diolar hem qeçebilsek bile 2 dk önce optisyenlerin yazdıklarını okudum iş yok optisyenliklerde faln dioalr ne yapcaz kafam allak bullak oldu:(

 31. baran burak aksoy diyor ki:

  bu bölüm hakkında herkes bişiler söylüyor yorumların bazsısı olumlu bazısı ise olumsuz ancak dershane hocalarına sorduğumuzda bu bölümün bir sınıf öğretmenliğinden iyi olduğunu söylüyorlar çünkü türkiye gelişmekte olan bir ülke sağlık alanında okumuş insanlara gereksinimi vardır diyorlar bence geleceği iyi olan bir meslek karar sizin arkadaşlar iyice tartın sonra okumaya karar verin (((baran burak….

 32. ELA diyor ki:

  mrb bende tıbbi sekreterlik okuyorum son sınıf daha öncede yorum yaptım reco msne adresini verbilirmisin bende odyometri düşünüyom bilgi verebilirmisin

 33. reco diyor ki:

  reco_2368@hotmail.com bu msnim ela ekle bildiklerimi paylasırım..

 34. serdar .... diyor ki:

  mrb arkadaşlar ben geçen yıl össye girdim yanlış tercih yüzünden istemediğim bir bölüme gittim. bu sene össye girdiğimde puanım yarıya düşürülüyor dershane öğretmeniminde aldığım bilgi kadarıyla tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümü baya güzelmiş ve iş olanağı iyimiş kpssde ataması iyi yapılıyormuş bir yandanda ham puan kabul eden beden öğretmenliğini düşünüyom bu konuda benimle düşüncelerini paylaşmak isteyen varsa sevinirim…

 35. büşra özkan diyor ki:

  ben tıbbi sekreterlik meslegini ablamın eski össve yerleştirme yerinden 2yıllık egitim alanından buldum.mesleğin ne anlama geldigini ögrenmek için bu siteye başvurdum.benim göz sorunum var benim bu meslegi şeçmeme engel olurmu lüften yorum yazın

 36. ReCo diyor ki:

  hyr bu askeriye falan deil göz problemin sorun olmaz bu meslekte..

 37. mehmet diyor ki:

  yukarıdaki yorumların bir çoğu daha işe girmeyi bile denememiş olan arkadaşlardan geliyor sanırsam, ben iki yıllık tıbbi dokumantasyon ve sekreterlik bölümü mezunuyum ve şuan bir sağlık müdürlüğünde çalışıyorum, beraber meun olduğum arkadaşlarımın tamamı atandı, inanın atandılar, sağlık bakanlığı her yıl en az 2000 tane tıbbi sekreter alıyor, her ne kadar bu sayı az gibi görünsede KPSS puanı 80 üzeri olan herkes işe yerleşebiliyor. Son yapılan kanun değişikliklerinide biliyorsunuzdur, artık eş durumu tayini, sağlık mazeret tayini ve becayiş hakkıda verildi (daha önce sadece ilk göreve yerkeşme esnasında becayiş yapılabiliyordu). bence gayet iyi bir bölüm..

 38. serdar.... diyor ki:

  serdar abi msn adresin var mı varsa rica edebilir miyim bu bölüm hakkında senden öğrenmek istediklerim olacak yardımcı olursan sevinirim…

 39. serdar.... diyor ki:

  mehmet abi msn adresin var mı varsa rica edebilir miyim bu bölüm hakkında senden öğrenmek istediklerim olacak yardımcı olursan sevinirim…
  kendi adımı yazmışım özür dilerim:d

 40. KÜBRA diyor ki:

  MERHABA ARKADAŞLAR BNDE SAĞLIK MESLEK LİSESİ 3.SINIF ÖĞRENCİSİYİM BURAYI ZATEN RASTGELE TERCİH EMİŞTİM YANİ HERHANGİ BİR BİLGİ SAHİBİ DEİLDİM.AMA SNRA LİSEDE PEK DE İYİ OLMADIĞINI ANLADIM.ÖNÜMÜZ KAPALI SAĞLIK MEMURLUĞU VARDI ONU DA KALDIRDILAR.YORUMLARIN HEMEN HEMN HEPSİNİ OKUDUM.VE FİKRİM DEĞİŞTİ ODYOMETRİ İİ GİBİ GELİO ŞU ANDA .BU MESLEĞİ SEÇMEK İSTEYNLER VARSA DA SEÇMEYİN DERİM ONUN YERİNE BİR ATT YADA ANESTEZİ OKUYUN DAHA İİ DERİM.ZATEN SENEYE ÖSS DE DĞİŞTİ BKLIM NOLUCAK HAYIRLISI HERKES İÇİN…

 41. güneş diyor ki:

  arkadaşlar ben ticaret meslek lisesi mezunuyum ve sağlık gurup başkanlığında çalışıyorum yani ünüversite okumadım ama şansım yaver gitti ve girdim 680 ytl maaş sigorta ve bol bol

 42. güneş diyor ki:

  bol bol tatil ve rahatım çok iyi ünüversite okumadanda çalışılabiliyor bunu anlatmak istedim

 43. güneş diyor ki:

  ama herzaman şans isteyen bir olay şimdi çok zorlaştırdılar zor hastahane sınavlarından geçiriyorlar alınacaklar herzaman belli

 44. güneş diyor ki:

  umarım anlamışsınızdır hakkıyla alınanlar ise gerçekten şans

 45. mervan aydın diyor ki:

  arkadaşlar ben mervan aydın 3 senedir tıbbi dökümasyon ve sekreterlik bölümünü bitirdim size benden bir abi tavsiyesi sakın bu mesleği seçmeyin çünkü maaş bakımından zorluk çekersiniz tmm iş bulursunuz ama maaşınız 500 den fazla olmaz değmez yani 2 yıl okumaya o 1 milyar 500 alanlar ise türkiyede ya 50 yada 40 kişi onlar da özel hastanelerde çalışıyor dediğim gibi sakın bu bölümü okumayın

 46. berkan diyor ki:

  herkes kafasına göre yazıyor. kimse de bilgi sahibi değil kpss de 80 85 civarı alırsan rahat atanırsın zaten 80 den düsük alıyorsan demekki gercekten memur olmayı haketmiyorsun bende bu sene bitirdim bu bölümü ve kpss yr hazırlanıyorum memur olarak atanan arkadaslarım var bu bölümden 1.020 ytl maaş 650 de döner sermaye alıyorlar. azmı yani?? tek kötü yanı 4b li olarak atanıyosun. atandığın yerde kalıyosun tayin isteyemiyosun bilgi sahibi olmak isteyenler yazsın cevaplarım berkan_vurgun19@hotmail.com

 47. yusuf diyor ki:

  slm arkadaşlar baktım geçen yıl en son 156557. kişi yerleşmiş bu bölüme benim bu ylki sıralamam 156971 yerleşme şansım nedir bilen varmı?

 48. mehmet diyor ki:

  yaw bi hevesim vardı… Onu da kırdınız… kimi okuyorum kesinlikle seçmeyin diyor.. kimi seçin çok güzel diyor…en iyisi sınıf öğretmenliğine gitmek.. en geranti yol

 49. sadeceben diyor ki:

  ARKADAŞLAR MERHABA;
  2003 YILI TIBBİ SEKRETERLİK LİSE MEZUNUYUM HİÇ İŞSİZ KALMADIM KPSS DE 70 ALDIM YERLEŞTİRİLEMEDİM FAKAT İŞSİZ KALMA DURUMU YOK ÖZELLİKLE ETRAFINIZDA ÖZEL HASTANE ÇOKSA AYRICA DEVLET HASTANELERİDE TAŞERONLA ALIM YAPIYOR.BEN OKURKEN NEFRET ETTİM AMA GÜNÜMÜZ ŞARTLARINA GÖRE İYİ ŞUAN İSTANBULDA KURUMSAL BİR ŞİRKETTE 1000 LİRA ALIYORUM.AMA OCAK ZAMMI ALMADIĞIM İÇİN YENİ BAŞLAYAN ARKADAŞLARIM 1150 ALIYORLAR O KADARDA KÜÇÜMSENEMEZ:)AYRICA YABANCI DİLİNİZ İYİYSE YÖNETİCİ ASİSTANLIĞI YAPARSINIZ HEM ÇOK KARİZMATİK HEMDE PARASI ÇOK İYİ AMA SU GİBİ AKICI OLMALI YABANCI DİLİNİZ.FAKAT T.S. MEZUNU ARKADAŞLARIMA ODYOMETRİ OKUMALARINI ÖNERİRİM ASGARİ ÜCRETİN 3 KATI NORMAL ŞARTLARDA MAAŞ AYRICA BİLDİĞİM DUYU ÖLÇÜM MERKEZİ AÇILABİLİYOR;)YANİ İŞSİZ KALMAZSINIZ VE HASTANEDE ÇALIŞIR AMA KAN GÖRMEZSİNİZ TABİ BENİM KADAR ŞANSSIZ DEĞİLSENİZ AMELİYATHANE DOĞUMHANEDE ÇALIŞTIM,TABİ TERCİH MESELESİ;)BENDE BU SENE ODYOMETRİ DİREK GEÇİŞ YAPICAM İLK DEFA BAŞVURACAĞIM OKUL BİTTİKTEN BERİ NEYSE ÜMİTSİZLİĞE KAPILMAYIN HAKKINIZDA HAYIRLISI..

 50. sadeceben diyor ki:

  bu arada mervan arkadaşım aaş konusunda haklısın fakat artık sektör çok değişti kurumsal şirketlerde bankalarda iş merkezlerinde bile alım olabiliyor.yada 10 parmak biliyorsan raportör olursun senin dediğin küçük şehirlerde kütahyada bende asgari ücret alarak çalışıyordum

 51. eda diyor ki:

  mrb arkadaşlar ben bu bölümü düşünüyorum ama eşit ağırlıktanmı sayısaldan mı tercih yapılıyor bide puanı kaç olabilir? bana yardımcı olursanız sevinirim

 52. AMİNE diyor ki:

  ben lise 4. sınıf öğrencisiyim tıbbi sekreterlik bölümündeyim ya bana kaç puanla atanabileceğimi söyleyecek kimse yokmu:(çünkü 85-90la zor atanabilirmişim

 53. hakan diyor ki:

  SLM ARKADAŞLAR BEN TIBBI DÖKÜMATASYON VE SEK. 2. SINIFINDA OKUMAKTAYIM BU BÖLÜ DÜŞÜNENLE İÇİN ŞUNU DİYEBİRİM Kİ BU BÖLÜM TEK KELİMEYLE MÜKEMMEL. ÇÜNKÜ BU BÖLÜM SAĞLIK SEKTÖRÜNDE İŞ BULUNABİLİYOR BU NEDENLEDE TÜRKİYENİN NUFUSU SÜREKLİ ARTIYOR VE SAĞLIK SEKTÖRÜNE YATIRIMLAR HER ZAMAN YENİLENİYOR VE ÇOĞALTILIYOR YANİ HER GEÇEN GÜN YENİ DEVLET VE ÖZEL HASTANELER AÇILIYOR, BE NEDENLE DEGELECEĞE PARLAK VE POPÜLERTESİ HER ZAMAN YÜKESLEN Bİ BÖLÜM TERCİH SIRLARINDA İLK SIRAYA YAZILMASI GREKEN BİR BÖLÜM OLARAK DÜŞÜYORUM. BU BÖLÜME ÖSS YE GİRİP DE TERCİH ETMEK İSTEYENLER, EŞİT AĞIRLIKLI, SÖZEL VE SAYISAL ÖĞRENCİLER SÖZ:1 PUANIYLA TERCİH EDEBİLİR YALNIZ 0.3 PUANIYLA TERCİH EDİLEBİR VE 0.3 LÜ PUANI 278 VE ÜSTÜ OLAN ÖĞRENCİLER İÇİN İDEAL VE MÜKKEMBEL BİR YER OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM Kİ GELECEK YILLARDA BU PUANIN ÇOK DAHA YÜKSEK OLACAĞI DÜŞÜNCESİNDEYİM. BİDE SON OLARAK ŞUNU SÖYLEMEK İSTİYORUM Kİ DİYARBAKIR, İZMİR ( EGE), ELAZIĞ, MALATYA, MERSİN, AYDIN, GAZİANTEP, VAN, BATMAN, MUĞLA DA OKUYAN ARKADŞLARIM VAR , HEPSİNİNDE MEMNUN OLDUĞUNU BİLİYORUM. SİZE BİLDİĞİM HERŞEYİ ANLATTIM SANIRIM. YARARIM OLDUYSA BEN TEŞEKKÜR EDİYORUM :-)

 54. papatya diyor ki:

  bende tıbbi sekreterlik mezunuyum şöyle ki büyükşehirde yaşıyorsanız ya da özel hastaneleri çok olan bi şehirdeyseniz okuyun derim hiçbir sağlıkçı işsiz kalmaz yeter ki kendinizi geliştirmye açık olun
  ve en önemli tavsiyem okulunuz bittikten sonra hemen iş hayatına atılayım diye acele etmeyin 1 sene daha dişiniz sıkın sıcağı sıcağına kpss ye hazırlanın inanın her şey yoluna girer hepinizin hakkında hayırlısı olsun..

 55. arzu diyor ki:

  Arkadaslar bu bolumden yenı mezun oldum mezun olur olmaz ozek sektorde ıs buldum ama asgarı ucret sunu dıyebılırımkı bu bolumun puanları unıv. baya yuksek 270lerde gezıo bence baska secenegı olanlar att falan okyun. lısede 4 yıl okudum her gun labet ettım bır suru saglıkla ılgılı ders gordum ıs hayatında bu derslerı gormeyen ınsanlar sızın yerınızde oturuor sızı doktor gıbı okutuyolar ama hastayla alakan yok dersler zor ıs cok basıt sacma bı bolum mezunum ama sımdıkı aklım olsa okumazdım….

 56. arzu diyor ki:

  hakan cok abartmıs dısarıdan guzel gıbı gelıo ama ısın ıcıne gırınce okuduguna pısman oluosun bılmıorum karar sızın ama ımkanınız varsa baska bı bolum okuyun o beyaz onlugu bugun kokareccıler bıle gıyıyo kı ozel sektorde gomlek gıydırıolar cok gıcık yanarım yanarım hastalıklar bılgısıne anatomı fızyolojıye yanarım :S

 57. emir diyor ki:

  mrb arkadaşlar sizce hangisi daha iyi özellikle iş imkanı açısından tıbbi dökü.ve sekreterlikmi yoksa harita kadastromu karamsar_.8@hotmail.com önerileriniz benim için değerli
  karamsar_.8@hotmail.com

 58. mekin diyor ki:

  arkadaslar tıbbi sekreterlik bölümünü yeni kazandım yorumları okudum kafam karıştı kayıta gideyim mi acaba lütfen yardımcı olun

 59. mekin diyor ki:

  şeyma azda olsa umut verdin bana varsa msn adresin verirmsin birkac sorum olucak

 60. serin diyor ki:

  arkadaşlar düz lise mezunu olsanız bile tıbbi sekreter olabiliyorsunuz. nasıl mı birazcık şimdiki partiden torpil bulmak ha o da herkese değil kendi adamlarına tabii birde ayrımcılar kim olduğunuzu açık vermeyin eğer kazara torpil bulduysanız ben üniversiteden beri tam 8 yıldır işsizim ara ara çalışsamda şu anda işsizim Yüce Allah hepimizin yardımcısı olsun böyle giderse torpili olmayan bizler işsiz olarak mezara gireceğiz

 61. mekin diyor ki:

  evet serin haklısın torpil olayı cok ama bende düz lise mezunuyum ama bu sene kazandım kpssden 80 ve üzeri alan atanıyor bence fena değil sonucta türkce öğretmenide 85in altında atamıyor benim sınıf arkadaşım oda düz lise mezunu tıb.dök. kazandı kpssyi hakkıyla gecti adam simdi işinin başında insan kendi hakkıyla kazandımı başka bişey başkasının torpiliyle kazandımı başka bişey en azından ALLAH tan başka kimseye minnet etmezsin

 62. Zehra diyor ki:

  Tüm yorumları okudum benimde kafam karma karışık açıkcası bu bölümü düşünüyorumdum ama tam karar veremedim anladığım kadarıyla devlette çalişirsan bir hemşire ebe yada anestezi teknikeriyle maaş aynı olur ama özele gelince biraz daha sıkıntı asgari ücrete çalişitiriliyorsun aman ya ne zor …….

 63. gizem diyor ki:

  arkadaslar bende bu bolumu kazandım zaten bu bolumu kazanmayı cok ıstıyordum ılk tercıhımdı ve geldı yalnız bazı yorumlara bakınca butun hevesım kırıldı benım tek ıstedıgım bu bolumu bıtırınce bır ıs bulabılmek.neyse umarım herkes hakkında hayırlısı olur

 64. uğur diyor ki:

  ben de bu sene vermıstım tercıhı ve geldı. gercı cok memnun olmustum ama bu yorumları okuyunca bı tuhaf oldum dogrusu. lutfen ayrıntılı ve umut verıcı bılgı verın. raskalnikov_07hotmail.com

 65. hakan diyor ki:

  hakannnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 66. hakan diyor ki:

  tıbbı sekleterlik bölümü sözel 1 den alır

 67. ELA diyor ki:

  slm reco ben ela msn kullanmıyom tlfn non varsa verebilirmisin ben tıbbi sekreterlikten mezun oldum ünideyim sen nerde okuyosun görüşebilirmiyiz nonunu yazarsan sevinirim

 68. ELA diyor ki:

  kısa süre içinde mümkünse tabi inşallah artık siteye giriyosundur

 69. MURAT diyor ki:

  slm arkadaşlar ben murat 05434825900 bu benim numaram ararsanız birbirimize bu konuda bilgi alışverişinde bulunabiliriz murat8118@hotmail.com buda msn adresim

 70. cansu diyor ki:

  YA ARK LÜÜTFEN BİZE GERCEK BİLGİ VERİRMİSNİZ BİRİLERİNİZ DİYO İŞ YOK KÖTÜ BİR BÖLÜM BAZILARI DİYO SÜPER ANLAMDIK

 71. cansu diyor ki:

  beni eklemek ist ark cansu yılmaz facebook bilgi vermek için

 72. mikail diyor ki:

  ya arkadaşlar bu bölümü araştırınca güzel diyordum yukarıda iş olanagı fazla iş bulma mkanı var diyordu şu an lise 4 ögrencisiyim kayseri gelişmiş ve gelişnekte olan bir yer her taraf hastane ama kpps atanamazsak maaş düşükmü olur iyi bölüm buldum diyordum kafa allah bullah oldu acaba birazdaha mı düşünsek adamın moralinizi bozuyosunuz yeterki çalışalım gerisi gelir ve allaha teveeküül edelim hemen vay böyle vay şöyle biraz olumlu olun inş kazanır bu yıl girerim ve meleketim nerdeyse saglık şehri ve güzel bi şehrimiz var hastane caddesi var artık siz düşünün ama kayserili

 73. can:su diyor ki:

  Ben tıp sekreteriym bana sorarsanz herşey torpil çokta merak edilecek bir bölüm olmadığnnıda açıkca belirteyim… sevgilerimle

 74. ELA diyor ki:

  Kayseride okuyan lise 4. sınıf bu bölümün lisesini bende bitirdim şuan kayseridede 1. sınıfını okuyom memnun deilim hele kayserinin eğitiminden hiç üniverste demeye bin şahit lazım bu bölüm iğrenç busene lise düzeyli atanmaya çabalıyom diploma notum 84 olmasına rağmen il dışından geldiğim için odyometriye yerleştirilmedim
  sen şanslısın kayseri mezunusun bu bölüm bitince kesinle 2 yıllık odyometriyi yaz kesin yerleşirsin erciyese il içisin nede olsa ama il dışındakilerin hakkı yenildi benden düşük diploması 60 olupta kayseri mezunları odyometriye yerleşmiş üniverste olan bir memlekette okuduğuna şükret ne ki olur bize üniverste olmaması bizim suçumuzmuydu lise okuduğumuz yerde bu benim hala zoruma gidiyor böyle bir ülkede başa aptallar gelir sdece şans işi tavsiyem kesinlikle odyometri

 75. ümran diyor ki:

  ya bende bu mesleği istiyordumn hatta hocam önerdi çok ii önü açık die ama bu yorumlardan sonra aklım karmakarışık arkadaşlar lütfen birisi gerçek bi bilgi verebilir mi ? acaba we tabii maaşıda söylerseniz çok sewinirim

 76. mekin diyor ki:

  cansu senin facebookun hangisi 4-5 tane cansu yılmaz cıkıyor

 77. RECO diyor ki:

  gencler napıyosunuz ya =) bayadır siteye girmiyordum simdi baktım baya seyler değismis benim numaramı istemissinde ela burdan nasıl veriim :) msnim var iste reco_2368@hotmail.com bu adresten ulasabilirsiniz.

 78. zeynep diyor ki:

  merhaba arkadaşlar ben niğde üniversitesi tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik 1. sınıf öğrencisiyim hedefimn türkçe öğretmenliğiydi ama 1 puanla kaybettm ve öss ile bir daha uğraşmamak adına tercih yaptım ve araştırdım bu okudğum bölümü çok hoşuma gitti hastaneye gittim şartlarını inceledm ve şimdi okuyorum bu bölümü çok da seviyorum sekreter diyince herkesn aklına yazı yazan başka iş yapmayan bir meslek olarak geliyor ama alan derslerimizi bir bilseniz hastalık teşhisinden,ilaç bilgisine, her şeyi görüyoruz vücuttaki organları görüyoruz inannışmaz derecede zevk alıyorum ama gerçkten zor bir bölüm özellkle niğde ünv geçme notu 70 olduğu için çok zorlanıyoruz ama memnunuz bölümden kafası karışan arkadaşlara şunu öeneririm bizim üni den mezun olan çok insanla gförüştüm bizim üni den mezun olup da atananların oranı (belki şaka gibi gelcek ama) % 99 .. % 1 lik kısımda gezip tozup kpss ye çalışmayan ya da alttan dersi olanlar ve mezun olup atnanalar 1700 2.000 arası alıyorlar çünkü okuylumz hastaneyle yan yana konuşma görüşme fırsatımız oluyor kmseye kulak asmayın okuyun bu bölümü bu kadar da iddialıyımmmmmmmmmmmmmmmmmmm

 79. AYSE diyor ki:

  ben sağlık m.lisesi son sınıftayim 2 yıldır staj yapıorum.geçiş hakkı bu yıl kalkıodu çok sevindim kalkmadı:::)) taban puanı 140 ı geçen giriyo 2 yıllığa….

 80. AYSE diyor ki:

  bu arada bölümüm tıbbi sekreterlik

 81. sibel diyor ki:

  bende tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik okuyorm inş. bu sene biticek cok memnunm bu bölümü sectiğimden dolayı is imkanı yok diyolar ben daha cıkmadan part time olarak calısıyorum hastanede gündüz okul aksam hastane var bence secicek olanlar kesin secsin bu bölümü

 82. ELA diyor ki:

  slm reco ben ela sen nerde okuyosun cvp yazarmısın

 83. EMİNE diyor ki:

  ben tıbbı dok. ve sekr ögrencisiyim. bölüm gerçektende güzel tavsiye ederim

 84. ezqi diyor ki:

  bn tıbbı sekreterlik bölümü öğr. nefret ediorum ya nerdn yazdm bu bölümü pffs :( ilk okuldan liseye geçen ve de sağlık düşünenler yazmayın bncee !!

 85. ReCo diyor ki:

  ela ben beklemedeyim bu sene gitmedim face de bulursun beni face in varsa recep gök yaz galatasaray atkısı var üstümde onu ekle :) )

 86. merve diyor ki:

  arkadaşlar ben tıbbı sek. son sınıfta okuyorum kesinlikle bu bölüme gitmeyin hayatınızı karartmayın ben kararttım ve çok pişmanım aklınız varsa ya hemşirelik yada att ye gidin eğer universiede bölüm değiştirmek istiyorsanız kesinlikle optisyenliğe gidin zaten geçiş hakkımız var çok şükür yoksa universite hayal olurdu veeeeeeeee kesinlikle kpss ye çok çalışmamız gerek şize şimdiden başarılar……

 87. meryem diyor ki:

  arkadaşlar ben orta son da okuyorum. tıp sekreterliği düşünüyordum fakat sadece sağlık meslek te mi bölümü var sanırsam bazi ticaret liselerinin büro yönetimi ve sekreterlik bölümünün tıp sekreterliği diye bir alanı varmış. ordan da tıp sekreteri olunabiliyor ve staj da veriliyormuş.kolay bir meslek olabilir diye düşünüyorum fakat kimileri seçmeyin diyor arada kaldım.yardm ederseniz sevinirim.

 88. seda** diyor ki:

  arkadaslar bende sağlık meslek lisesi son sınıf öğrencisiyim sağlık meslek liselerinde bulunan en sacma bölüm diyebilir kesinlikle kesinlikle secmeyin derim hiç İYİ Bİ BÖLÜM DEĞİL HAYATIMIN EN BÜYÜK HATASINI BU BÖLÜME GİTMEKLE YAPTIM ÜNİVERSİTEDE DEĞİŞTİRİCEM SU AN DA ÖZEL Bİ HASTANEDE STAJ YAPIYORUM CALŞISMAYA BASLASAM EN FAZLA 500 TL VERİOLAR SAKIN DERİM sağlık meslek düşünen öğrenciler varsa att,radyolojı,diş protez,hemsirelik öneririm zaten tıbbi sekreterlik bölümleri kapatılıyor yardımcı olduysam ne mutlu herkese basarılarr

 89. seda** diyor ki:

  yukRIDA olumlu konusan arkadaslar saglık meslek lisesi mezunu olmadığı için gördükleri derslerden zevk aldığını bildirmiş ama onlar okulu bitirince görecekler neyin ne oldugunu ben 4 senede öğrendim gördüğün derslerin sana okul bitince hiç de faydası yok hepsi palavra atama da öyle kolay gelmiyor biz 4 senemizi sağlık meslek de çürütüyoruz adam geliyor söz-1 puanıyla komık bir puanla bu bölüme giriyor bizim de önümüzü kapatıyor cook sacma ünv. deki tıbbı dökümantasyon bölümleri kapatılmalı diye düşünüyorum ama sakın sağlık meslekin bu bölümüne gitmeyin aldanmayın att:1.5 milyar maas alıyor senle aynı dersi aynı egitimi görüyor sense tıbbı sek. olarak 500 tl alıyosun iyi düşünün gidin birr özel hastanede bir ay staj görün anlarsınız

 90. seda** diyor ki:

  merve hangi sağlık meslekte okuyorsun aynı fikirleri paylasıyoruz söylediklerine katılıyorumm

 91. fatma diyor ki:

  nasıl bir ülkede yasıyoruz bilmiyorum ya tıbbı de meslek bulmak zor öğretmenlkte atama yok bu nasıl bi uygulama biz gençlere yol vermek yerine dedelerimizi büyük annelerimizi okumaya çagırıyorlar bence önce bize yardım etsinler bu ülkeyi kalkındıracak olan yaslılar değil biz ğençler bütün meslekler sayısal da biz sözelcilere hiç meslek yok ….. AMERİKANIN ZENCİSİ TÜRKİYE NİN SÖZELCİSİ …. bu gidisle bu ülke asla kalkınmaz

 92. nevin diyor ki:

  ARKADAŞLAR gerçekten çok kafam karıştı ya.Bu yıl ygs den yeterli puanı aldım ama iş imkanı yok diyosunuz.Bu bölümü çok istiyorum.Olumsuz olumsuz konuşupta bizim de kafamızı karıştırıyosunuz.iş imkanı kısıtlı olabilir.Bu durum bana hiç anormal gelmiyo artık.olumsuz arkadaşlara soruyorum şu zamanda bi taraflarını yırtmadan hemen üniversiteden çıkıpta iş bulan kimi tanıyosunuz.bu bölümden çıkıpta kimse iş bulamayacak diye bişey yok.Başka bölümlerde okuyan arkadaşlarada soruyorum kimse kolay demiyo.Arkadaşlar her işin kendine göre zorluğu vardır.eğer bi yerlere tutunmak istorsak bunlara göğüs germeye mecburuz.Lütfen bizim de ümitlerimizi yok etmeyin……….

 93. ebrar diyor ki:

  slm arkadaşlar ben de tıbbi dök. ve sek. 1. sınıftayım yorum yazanlar neden bu kadar karamsar yaaaaa ben bu bölüme giderken çok iiii şeyler duydum halen öyle en son memur alımında kaç kişi alınmış biliyo musunuz? cevap yazarsanz coook sevinirim

 94. ebrar diyor ki:

  slm arkadaşlr bence çok da kotü bi bölm değl 80 85 alırsanz neden olmasn ki önlisans kpss si çok da zor olmuyo yani yapılabilir bence moralinizi bozmayın hakkımızda hayırlısı olsun inş

 95. selda diyor ki:

  tıbbi dökümantasyon bölümü için lys de matemetik sınavına girmek gerekiyormu

 96. tuba diyor ki:

  imim hatipli arkadaslar bu bölüm bizim için büyük bi şans mutlaka tercih edin bnde bitirdim kpssye hazırlanıyorum hocalarım dahil bütün hastane calısanları diğer bölümlere gore cok sanslı oldugumuzu soyluyolar maaslarıda cok iyi.olumsuz söylentilere kulak asmayın.suanda biçok mühendis,ögretmen adayları bostayken bizim biras zorlancak olmamız gayet normal.

 97. mahmut diyor ki:

  ya kardeşim herkes kendi kafasına göre bir şeyler diyo olumsuz yorum yazanlar rakip mi istemiyo nedir benden bu sene yazacağım 2.öğretime bie razıyım daha ğerçekçi bilği yazan arkadaşlar sağolun yalan yazanlar bakın insanlar buradan bilği alıyor ayrı zamanda yalan veya asısız yazanlar ayrıca kul hakkı olur

 98. ebrar diyor ki:

  bence de mahmut arkakadaşıma katılıyorum asılsız ondan bundan duyduğunuz şeyleri yazmayın lütfen insanların duygularıyla oynamayın bence bu bölüm tıbbi sekreterlik şuan 4 yıllık birçok bölümden çok daha iyi en azından 85 dahi olsa atanabilme şansın var. üniverste bitirip boşta kalmaktansa 600 tl ye bile razı olan birçok kişi var

 99. KADİR diyor ki:

  BENCEDE türkiyenin hali ortada işsizlik oranı mlesef fazla eskiden ekmek asla nın agzındaydı şimdi aslan ın midesinde

 100. ebrar diyor ki:

  sevgili meslektaşlarım türkiyede sağlık sektöründe bi devrim yaşandı ben inanıyorum ki daha iyi daha kaliteli bi hizmet verilmesi için işin uzmanları yani işi bilen insanlar artık hastanelere kadrolu olarak verilecek sadece biraz sabır ve biraz çalışmayla olacağına inanıyorum ben sizi motive etmek için de söylemiyorum bunları bunlar gerçekler sizzde etrafınıza bakarsanz bazı şeyleri görürüsünüz

 101. nur diyor ki:

  tıbbi sekreterlik okumak isteyen ardalaşlar. sağlık meslek lisesi ve tıbbi dök. mezunu 9 yıldır bu işi yapan biri olarak söylüyorum. lütfen değitirebilyorsanız bölüm değitirin başka bi alana yönelin. sakın okumayın. boşuna 6 yıl okudum bu meslek için. ama ne sağlık personeli sayılıyosun nede memur. ortada bi şey. meslek memnuniyeti sıfır. düz lise mezunundan hiç bir farkı yok. sml en kötü bölümü diyorum. biz ettik siz etmeyin. yazık edersiniz. sağlık perseneli olarak görülmeyen tek sağlık mesliğidir tıbbi sekreterlik.

 102. selda** diyor ki:

  EBRAR VE KADİR BEY SİZ HAYATA AT GÖZLÜKLERİ İLE BAKIYOSUNUZ GALİBA YA 6 SENE 6 DİLE KOLAY YAZIKTIR YA BEN OKUYORUM SIFATIMIZ YOK Bİ KERE YANIMDAKİLER DÜZLİSE BEN SAĞLIK HADİ FARKIMIZI SÖYLEYİN BİLMEDEN YORUM YAPMAYIN LÜTFEN Bİ KERE Bİ KARSILASTIRMA YAPAYIM İKİ ÖĞRENCİ VAR İKİSİDE SAĞLIK MESLEKÇİ İKİSİDE AYNI DERSLERİ GÖRÜYO BİRİ HEMŞİRE BİRİ SEKRETER SEKRETER OLANIN HAYTI KARARDI HEMSİRE İSE HAYATINI KURTARDI BUNU BANA ACIKLAYIN DERİM BEN NURA KATILIYORUM AYNI SEYLERİ PAYLASIYORUZ HELE DE ÖZEL HASTANE İSE SEKRETERLİK YERİNİZ EYHAVLAR OLSUN DERİMMMMMM.AT GÖZLÜKLERİNİ CIKARIN DÜZ LİSEYİ BİTİRİP TE 2 YILLIK SEKRETERLİK OKUYUPTA BİZE SAĞLIKÇIYIZ DEMEYİN.mahmut bey sizde bu söylediklerimizden sonra yine gidicem diyosanız güle güle hayırlı olsun derim

 103. selda** diyor ki:

  tuba ve nevin iş bulamzsın diyen yok size ama 500 milyon ve daha assagısında maasla calısıyosun diorum sizi assalıyolar sağlıkçı olarak görmüyolar bu kız sağlık meslek li demiyolar di bölüme bakıyor siz bilirsiniz okusanız da okumasanızda aynı fark eden bişey olamyacakkkkkkkkkk yaptığınız işi herkes yapar düz liseliysen yaparsın diyorum ben 6 senemi verdim 4 sene sağlık meslek 2 sene yuksekokul hani diğerlerinden farkım !!!tıp okusaydım keske:)))85-90 almadan atama yok bunuda söyliyim haYATI HEM + YÖNÜNDEN BAKMAYINN OBJEKTİF OLUN KENDİNİZİ KANDIRMAYIN

 104. mahmut diyor ki:

  tamam arkadaşlar anlaşıldı doğru dürüst bi şey yok selda kardeşim ben sadece bu bölüm hakkında bilği almak için yazıyorum kimi iyi diyo kimi kötü hanğiniz haklı acaba neyse yine ben araştıracağım en garanti iş polislik arkadaşlar be bu yorumlardan bunu çıkardım kimin dediği doğruysa kavrayamadım Allah herşeyin hayırlısını versin ona kalırsa hangi ünive mez unu iş bulabiliyor çıkar çıkmaz türkçe öğretmenliği dahi 80 85 olmuş aeo

 105. MAHMUT diyor ki:

  arkadaşlar bölüm hakkında olumsuz düşünenler 2010 1 kpss atamalarına baksınlar son atama az kontenjan olduğu halde atama puanı 75-80 arası inanmayan lar baksın ösym sitesine sağlık teknikeri

 106. didem diyor ki:

  arkadslar benı ekleyın bilğisi cok olanlar bende aynı bolumu okmaktayımm yarıdımcı olurmusunuz kafam cok karıstı ne işe yarıcaz yha beklıorum bb didem_4436@hotmail.com

 107. deniz diyor ki:

  selam arkadaşlar bBEN Lİ SEYİ SİVASTA SAĞLIK MESLEK LİSESİN DE OKU DUM 4 YIL GTMEDEN ÖN CE HERKES İYİ DEDİ AMA BEN REZİLLİKTEN BAŞKA BİR İYİLİGİNİ GÖR MEDİM 2006 YILIM DAMEZUN OLDUM DAHA SON RA İKİ YILLIK YUKSEK OKULUNU DA OKUDUM Sİ VASTA . HAYAT ŞART LARI 2006 DAN BERİ ATANAMADIM AMA ATANAN ARKADAŞLARDA VAR BU BÖLÜMU OKUYUP TA ÖZEL HST NELERDE CALISIRSANAIZ ELİNİZE 600-700 DAHA FAZLASI İMKANSSIZ PARA VERİRLER . İSTANBULDA AMERİKAN HASTANESİ (NİŞANTAŞI) ORAYA GİRERSENİZ ORANIN ŞARTLARI BİRAZ DA İYİ ATANDIĞINIZ TAKTİRDE COK GÜZEL MESLEK İSİ YOK PİSİ YOK YANLIZ ALIMLAR AZ EĞER DEVLET MUMURU OLACAK KADAR ÇALIŞIR KPSS DEN ATANIRIM DİYORSANIN OKUYUN NOT: ŞAĞLIK HİZMETLERİYLE İLHİLİ BÖLÜMLERDE TERCH EDİLECEK EN SON BÖLÜM OLDUGU KANISIN DAYIM (6 YIL EĞİTİMİNİ ALMIŞ BİR TIBBİ SEKR.OLARAK) UMARIM YARDIM CI OLMUSUMDUR SAYLARIM LA

 108. yücel amed diyor ki:

  artık her şeyde tek çözüm geç kpss yi al maaşşı derim yani bölüm fark etmiyo birtek tıpçının(dokturun)kpss si yok

 109. NAGİHAN diyor ki:

  yha butun yazılanları okudum ama kım ne derse desın o bem bu bolumu yazıcam anadolu ımam hatıp mezunuyum alaln dısı y ygs 3 te 298.232 aldım gelırmı bılmem ama tek duam bu cunku ımam haıp ın önü oldukca kapalı tek kurtulusum bu
  ne olur arkadaslar bır bılgınız varsa gelıp gelmeme konusundada olsun bırsey soyleyın…kafayı yemek uzereyım!!!

 110. serpil diyor ki:

  arkadaşlar ben tıbbi dökümantasyon bölümünü bitirdim 2008 deki kpss ye hazırlandım ve 74 puan aldım şuan TRABZONDA BİR HASTANEDE 1.500 TL MAAŞLA ÇALIŞIYORUM =)

 111. hazal diyor ki:

  arkadaşlar ben de yazmayı istiorm düz liseyim bana yardımcı olur musunuz
  ezelinur_06@hotmail.com

 112. derya diyor ki:

  bende bu bölümün 1. sınıfını bitirdim harrandayım bence bölüm çok iyi en üstte iş olanakları fazla diyor bazı arkadaşlarda zor diyor ben memnunum seviyorum bence tercih edin ama tembellik yapıp derslere çalışmazsanız tabi şikayet edersiniz

 113. mehmet ALi diyor ki:

  mrb arkadaslar benim hayat hikayem biraz uzun askerliğimi bitirmiş ve liseyi dışardan bitirmiş biriyim şunu biliyorumki sağlık bölümünden mezun olan hele hele kpss den iyi bi puan alan boş kalmıyor bunları gözönünde bulundurarak bu bölüm kafama biraz daha yattı sözel çıkışlıyım tercih etmek istiyorum bay-bayan farketmez bana yardımcı olmak isteyenler lütfen msn emden haberleşelim şimdiden teşekkürler mehmet.yazici87@hotmail.com

 114. MuSaB diyor ki:

  Hiçbişey anlamadımmm ALLAH bole sistemin belasını wersin…….

 115. zeynep diyor ki:

  mrb arkadaşlar herkes birşey söylüyor ben de düşündüm aslında işsizlikten iyi ben mesleklisesi mezınıyum 2 yıl da geçiş yapamazsam boşta kalcam boşta kalmaktansa bu bölümü tercih ediyorum işletme de iyi 2 yıl oku 4 yıllık a.öğretime geçiş yap 4 yıl bitir büro aç kpssyi geçmek şart mali müşavir sınavına girseniz süper olur bence doğru seçim için iyi bir rehberlikçiyle konuşun daha iyi alah yardımcınız olsun

 116. seda diyor ki:

  MESLEK LİSESİ BİLGİSAYAR BÖLÜMÜ MEZUNUYUM YGS 3 PUANIM 378,611 SIRALAMAM 214 BİN SİZCE GELİR Mİ??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

 117. Erhan diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar ben bu yıl Fatih üniversitesi Tıbbi Dökümantasyon ve Sek.Bitirdim Daha okul bitmeden staj yaptığım Hastaneden Teklif geldi ve ben kabul etmedim Neden!!Sırf KPSS’ye daha iyi hazırlanayabileyim diye Şu An Evde Oturmuş Ders çalışıyorum Allahım nasip ederse inş.atanırız Sağlık bakanlığının yapmış olduğu en son alım 30 haziran2010 puanları 73-83 olan herkesi Aldı Düşünün Ya ANTALYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ 78.527 ile almış il sağlık müdürlüğünden bahsediyoruz..yapılacak tek Şey var elimizden geldiğince puanımızı yüksek tutacağız gerisi Yüce MEvlam’a kalmış Kamu olmazsa Özelde karnımızı doyuracak kadar para kazanırız hiçte olmazsa…Düşünce ve Önerileriniz için; caglarerhan@hotmail.de

 118. asi diyor ki:

  öf ya hepiniz ne kadar da olumsuz düşünüyorsunuz arkadaşlar ya ben de tercih verdim tercihim de işallah gelir iş yok para az diyorsunuz size soruyorum ya türkiyede hangi alanda iş bulmak mümkün ya iş yok ki türkiyede ona bakarsanız ne okursanız açıkta kalırsınız öğretmanlerimizi görüyoruz hemen hepsi sözleşmeli gidip 4 okuyup boşta kalmaktansa 2 iki yıl okuyun daha iyi tek çare oturup kpss ye çalışmak bütün mesleklerde iş kpss de yani bence kendinize güvenin diyorum ben güveniyorum

 119. asi diyor ki:

  gale_etna-lopes@hotmail.com adresim arkadaşlar konuşup danışalım bence

 120. asi diyor ki:

  arkadaşlar bide yıllık harcı ne kadar

 121. seda diyor ki:

  neden kimse soruma cevap vermiyor?

 122. Erhan diyor ki:

  Seda arkadaşım Kimsenin sana sağlıklı cevap veremesi Bu sene sistemin değişmesi yoksa eski siteme göre olsa şimdiye ne olup biteceği yazılır çizilirdi burda…o yüzden sabredip terch sonuçlarını bekleyeceksin…

 123. ben arif diyor ki:

  ben diyarbakırdan
  arif
  bende çok bilmiyorum bütün yorumları okudum
  bana
  coğrafya edebiyat banko geliyor türkçenin gelme şansıda var ama
  inadına 2 yılıık nedenini sadece ben ve yüce mevlam biliriz inşallah bizim için hayırlısı neyse o olsun allh herkesin gönlüne göre versin

 124. HayaL_harİf diyor ki:

  S.aLeykümmm!!! ARkadaşlar 2 yıl okyun bi mesleniz olsN işde dahaa ne isTıonuzzz 4 yIl oKu işiN yoksa uraşşşş bİlmez deılsınızzz SANkı okumayıncaaa bu Bölümü İş hazır doRu BoŞ yere Okuyacazzz haKlısınız:))

 125. saliha diyor ki:

  slm arkadaşlar bende bu sene mezun oldum ve 2 yıllık olarak bu bölümü düşünüyorum tüm yorumları okudum ama çok karışık herkes birşey söylüyor bana yardımcı olacak biri yok mu msn adresim rep-ci@hotmail.com

 126. celal diyor ki:

  arkadaşlar ben sml tıbbi sekreterligi okuyorum ama ben bölüm değiştirmek istiyorum bundan dolayı öss de bzm bölüm ne

 127. celal diyor ki:

  msn adresim celal_cifci@hotmail.com

 128. bora diyor ki:

  ben bu bölmde okuyorum tibbi dkümantasyonda okuyorum ve suan 2 sınıfa gectim son senem yani ben gayet memnunum 4 yıl okuyup boş kalmaktansa böle garantili bi bölümyani diyecegim o ki bu bölüm bence cok ii bir bölüm önü de oldukça açık okuyup bir an önce işe atılacagım. bilgilerinize sunarım…

 129. bora diyor ki:

  bana danısmak isteyen arkadaslarımada elimden geldiği kadar yardımcı olmaya calısırım ….

 130. seda diyor ki:

  nasıl zor mu dersler falan bende bu yıl gitcem çok tedirginim herkez birşey sölüyo..bide kpss de kaçla atanılıyo bilio musun?

 131. ecem diyor ki:

  merhaba arkadaşlar bana da yardımcı olursanız sevinirim… ben şu anda işletme 2 ye geçtim. bu yıl tercih yaptım ve antep tıbb. dök.geldi. ancak çevremdeki insanların yorumları beni kararsız bıraktı. benim bu durumuma yorum getirir misiniz? gitmem doğru olur mu ancak bi bölümü de bırakmış olcam anlayacağınız kararsızım. görüşlerinizi bekliyorum…

 132. esra diyor ki:

  SLM BEN ESRA 8. SINIFA GEÇTİM VE SAĞLIK MESLEK LİSESİNE GİTMEK İSTİOM.AMA SBS DEN 6.SINIFTA 361 7. SINIFTA DA 368 PUAN ALDIM 8 DE DE O CİVARLARDA Bİ PUAN ALIRIM.YANİ BİTEK AKSARAYDAKİ ORTAKÖY SAĞLIK MESLEK LİSESİNİN TIBBİ SEKRETERLİĞİNE PUANIM YETİO.BANA YOL GÖSTEREBİLECEK Bİ ABLA OLURSA SEVİNİRİM.YALNIZ ERKEK DEĞİL KIZ OLURSA MEMNUN OLURUM….MSN ADRESİM esra1372_@hotmail.com

 133. Yücel diyor ki:

  Arkadaşlar bazı arkadaşların burada;bu bölüme sakın gitmeyin şu şöyle bu böyle diye yazdıklarını gördüm sakın bu söylemlere kapılıp geleceğinize yön vermeye kalkmayın bölüm mezunları daha fazla mezun olmasın die sizi başka bölümlere yönlendiriyor olabilir kpss den 80 ve üzeri alan tıbbi sekreterler kadrolu olarak atanmaktadır 80 puanı da sağlık meslek lisesini kazanan arkadaşlarım zaten almayı başaracaktır.Düz liseden bu bölümleri tercih eden arkadaşların kpss den lisede aldıkları eğitimden ötürü daha yüksek almaları olasıdır genele vurulunca %10 luk bi rakama ulaşır ki buda önemsizidir.

 134. zelal diyor ki:

  arkadaşlar ben 2 yıl önce mezun aldım sonuç sıfır özel hastande 500 tl ye çalışıyorum .. hiç okumadanda bu iş yapılabilir bende yalnış tercih sonucu bu bölüme girmek zorunda kaldım..hiç sağlıkçı gibi görmüyolar yaptığımız işte getir götür işi.

 135. cenk diyor ki:

  arkadaşlar ben 2010 ygs lys den girdim fakat iyi değildi yaş sınırlaması var mı bölümde ben 91 doğumluyum da birde düz lise artı eşit ağırlığım yani yaş sınırlaması ne biliyim yardımcı olabilecek biri var mı bu yıl hazırlanıyorum ya da tıbbi dökümantasyon yerine türkçe öğretmenliği düşünüyorum yardımcı olacak biri varsa iletişime geçelim kayseri_3888_@hot bu işin ehlini bilenn okumuş yol gösteren bay bayan hepinize içtem selamlarımla

 136. kübra diyor ki:

  ya arkadaşlar bn bu mesleği düşünüyorm ama kararsız kaldm ne yapmm lazım lüften blgi verinn

 137. kübra diyor ki:

  bide lise 1 deyim bu bölümü seçmk için puan flan grekiyo mu

 138. onur diyor ki:

  arkadaşlar insanın ruhunda eziklik varsa görevi ne olursa olsun o adam gittiği her yerde ayakçılık yapar, hastanelerde hasta kabulde bilgisayarı iyi bilmek yetiyor o yüzden diğer lise mezunlarıda bu bölümde çalışabiliyor diğer liselerden mezun olanlar işi bilmedikleri için eziliyor bunlarla beraber çalışan insanın ruhunda eziklik varsa amelelik yapar elbette bu durumu birebir ben yaşıyorum ama ben tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik mezunu olduğum için farkımı koydum diğerleri gibi hiçbir ameleliği, ayakçılığı yapmıyorum tıbbi sekreterin görevlerini bilmeyenler dersleri alttan alarak, dersleri kopya çekerek geçip ne okuduğunu bilmeyenler görevlerini değil söyleneni yapar ben işimden memnunum mesleğimide seviyorum ücret konusuna gelince özelde raportör olarak çalışırsan 1250-1500 falan alırsın ama devlette çalışırsan en fazla 1000 tl alırsın ayrıca iş imkanıda çok, yeni çıkan bi kanuna göre devlet hastanelerinde taşerona bağlı firma elemanlarından tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik mezunlarına asgari ücret + asgari ücretin %50’si verilecekmiş klavyesi iyi olan arkadaşlar çevirmenlerin sekreterliğinide yapabilir bende yaptım bölüm başı 20 tl den 1863 bölüm yazdım iki buçuk ayda tıp kitaplarının çevirmenliğini yapanlar bu iş için özellikle tıbbi sekreter arıyor ve daha nice işler sizi bekliyor bu iş bilgisine güvenenler içindir

 139. eLİF diyor ki:

  ARKADAŞLAR BEN ELKETRONİK-gÜVENlik sistemLERİ MEZUNUYUM RİZELİYİM TIBBI SEKRETERLİK KURSU AÇILDI BURDA GİTMEK İSTİYORUM AMA O BÖLÜMÜ OKUMADIM BEN SIKINTI OLURMU…YORUMLARINIZI BEKLİYORUM?

 140. fadime diyor ki:

  yha ben ticaret meslek de tibbi sekreterlik okuyorum bu meslek nasıl bi meslek bütün yorumları okudum ama herkes farklı konusuyo kafam karıstı yardım eder misiniz ???

 141. bahar yarımer diyor ki:

  bene gelsede getmem niye çünkü gümüşhane türkiyenin en ey ünisi

 142. pınar diyor ki:

  bizde buraya gitmek isteyen 4 arkadasiz kafamız çooooooook karıştı harç parasını bi soyyyleeeyiiiin fhip ;D

 143. tatlum diyor ki:

  yha arkadaşlar herkes kafasına göre bişiler söluoo ben bu konuda ççok ciddiym we sağlık meslek lisesi rehperlikçisiyle göörüseceğimm
  bide gercekten bilenler yardım etsee

 144. tatlum diyor ki:

  yha bide ben üniwersiteyi 2. ğlanda tutuomm çnküü malum durumlarr..
  sizce acil tı teknsyni weya sekreterliği üniwerssitesiz olur mu

 145. :(( diyor ki:

  ya öyle cok sey yazmıssnız ki kafam karıstı.. kimi iyi diyor kimi kötü.. ben sayısal son sınıf öğrencsiyim. ve kesinlikle bu bölümü tercih edicm. kendmzi garantiye almamız lazım.. bu meslekte cok gzel alım var ac kalmayız en azından dmii ama :) )

 146. tatlum diyor ki:

  yhaa bilmıorum ama bnm tam bir bilgim yoq .
  bilenler bize bilgi wrse süpper olur yhaa

 147. aslı han diyor ki:

  yha lütfen birileri bu konu hakkın da bize bir bilgi wersin….lise 4 öğrncisiyim sözelim bu blmdn alyrmş… ama okudklrmdam her kafandan bir ses çıkıor.. bilen biri yrdm etsin ne olur…

 148. evin diyor ki:

  ben imam hatip lisesi mezunuyum tıbbı dökm tercih etsem gelir mi puan kırarlar mı cvp verin lütfen

 149. slm diyor ki:

  arkadslar meraba tıbbı sekreter olmak için yaş onemlimi ve duz liseyım eşt agırlık sızce sansım var mı lütfennnnnnnnnnn bilen var mı

 150. evin diyor ki:

  hayır yas sorunu yok kpss den de aliyorlar ama bölüm farklı oldugu icin kanimca puan kırarlar

 151. ayse diyor ki:

  ben 2 yıllık tıbbi sekreter mezunu ve özel sektörde çalışan biri olarak bu bölümü okuduğuma pişmanın.ama kimse bu bölümü seçmesin diyemem. seçsin en azından bir meslek sahibi olsun çünkü iş olanağı var. develet olmazsa özel sektör var. Ben radyoloji raportörü olarak çalışıyorum ve aldım maaş 700 tl ultrasonundan tomografisine kadar hepsini yazan hastalarala ilgilenen sabahtan akşama kadar canı cıkan ve yıllık iznini bile zor kulanan biriyim. KPSS 74 aldım atanamadım bu yıl 72 aldım atanamadım. hem çalışıp hem kpssye hazırlanması zor o yüzden yeni mezunlar hemen işe girmesin kpss hazırlansınlar..

 152. abbas diyor ki:

  diplomasız sunetciyim saglık diploması nasıl alabilirim 05073071641

 153. aslı diyor ki:

  TEK KELİMEYLE İGRENÇ BIR MESLEK BN TIBBİ DOKUMANTASYON VE SEKRETERLİK ÜNİ MEZUNUYUM.FAKAT İŞSİZİM.2 AYLIK KURSLARLA BU MESLEGI YAPANLAR VE BIZIM HAKKIMIZI YIYENLER VE TORPIL OLUNCA OKUMASADA BU MESLEGI YAPANLAR OLDUGU SURECE BIZ ASGARI UCRETE BILE İŞ BULAMAYIZ.SAKIN SECMEYIN BU MESLEGI EMEGINIZIN KARSISINDA ILKOKULLU GIBI MUAMELE GORURSUNUZ.

 154. kübra.... diyor ki:

  ben tm 2 ögrencisiyım düz lisede okuyorucvpm eşit ağırlık bölümünden tbbi sekreterliği seçbliyormuyum ygs 1 den alıormu yoksa ygs 2 de yapmm gerekir mi rica etsem biri cvpatsın………

 155. kübra.... diyor ki:

  arkadaşlr yardımcı olur musunuz

 156. süleyman diyor ki:

  sözel bölümü yani ygs3 ten alınıyo

 157. kübra.... diyor ki:

  saolunnn teşkk ettimm

 158. mehmet diyor ki:

  s.a.
  ben mehmet lise son öğrencisiyim ve sözelciyim
  ewet arkadaşlar nasılsınız
  arkadaşlar bu bölümde okuyanlar işsiz kalmaz diye düşünüyorum çünkü günümüzde yeni hastaneler açılacağı için bu bölümde okuyanlar işsiz kalmaz
  ben bu bölümde okuyacağım

 159. mehmet diyor ki:

  ASLI LÜTFEN BU MESAJI OKU
  iyi ki torpil var diyorum. Hakkınızı helal edin.
  en azından işsiz kalmıyoruz
  sevgili aslı arkadaş
  facebook adresinizi verir misiniz
  size söyleyeceklerim var
  belki size yardımım dokunur
  benim facebook adresim aramada mehmet erzik yazıp bir şato resmi çıkar işte o facebook adresi benim beni ekle . Allah için belki benim yardımım dokunur size . boşta kalmanızı istemem.

 160. mehmet diyor ki:

  KÜBRA SENDE BENİ EKLE
  facebook adresim aramada mehmet erzik yazıp bir şato resmi çıkar işte o facebook adresim benim.
  beni eklemenizi isterim
  SAYGILARLA

 161. nilay diyor ki:

  arkadaşlar ben bu bölümü okuyorum…bu yıl 1.sınıfım ve bölümün atamalarına sağlık bakanlığının atama klavuzunu indirip alımlarına bakın… mükemmel bir bölüm kpss ilk alımlarında puanlar 80-85 arası oynar…fakat sağlık bakanlıgı yılda 5 atama yapar son atamalarda yani haziran atamasında bu puan 72-75 arası değişir atanamıyoruz diyen arkadaşlar kpss de iyi not alamadığı için atanamaz bu bölüm çogu 4 yıllıkdan iyi.. mesela ben turhalda okuyorum turhaldan geçen yıl mezun olan hiç kimse açıkta kalmamıs hepsi atanmış inanmıyorsanız tokat turhalı arayın sorun.. burda her kafadan bir ses çıkıyor

 162. mehmet diyor ki:

  merhaba
  ellerinize sağlık çook güzel konuşma yapmışsınız
  nilay tşk ederim

 163. sevda diyor ki:

  merhaba ben bu böLümü okumak istiyorum bana yardımcı olabilecek biriLeri olursa cok sewinirim :) (sewda.kaplan@msn.com)

 164. melek diyor ki:

  arkadaşlar ben tıbbı dök. ve sekreterlik 1. sınıftayım .hem özel hem devlet alım yapıyor… staaj için özel bi hastaneye başvurdum orda bu bölüm mezunu yeni başlayan kişeye 900 milyon maaşla alım yapılmış sonradan yükseliyomuş bu devirde yeni başlayan bi kişiye kim bukadar maaş verir.. fakülete mezunları bile hepsi açıkta…biraz yetinmesini çabalamasını sabretmesini öğrenelim ekmek aslannın artık midesinde…bilmem anlatabildim mi…:)revaşta olmaya başladı daha önü açılacak

 165. aslı diyor ki:

  yaaa biri süper diyo biri seçmeyin dyo nasl bi iş bu…snawa az zaman kalmş bu bölümü çok istyrum fakat yorumları okudum kafam karştı ltfenn bri yardm etsin:((((((

 166. zhr diyor ki:

  ben tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümü mezunuyum ve bu bölümü okuduğuma çok pişmanım asla tavsiye etmem

 167. asya51 diyor ki:

  selamün aleyküm arkadaşlar ben aöf türk dili ve edebiyatı 2. sınıf öğrencisiyim bu yıl ygs ye başvurdum ve bu bölümü seçmek istiyorum yorumlara bakılırsa herşey kpss ye bağlı birde devlet hastanelerinde çalışma koşulları nasıl? Arkadaşların dedikleri gibi hep ayak işleri mi yapıyorlar? Olumlu yanları hiç mi yok yani?bilgilerinizi bekliyorum. şimdiden teşekkür ederim.

 168. zeynep diyor ki:

  s.a bu pazar sınava girdim berbat geçti okul puanıyla 300 alıyorum bu bölümü istiyorum gelirmi acaba?bilen arkadaş sölerse sevinirim

 169. ecrin diyor ki:

  bende bu bölümü istiyorum şimdilik 2 yıllık hazirndaki sınav nasıl olacak bilmiyorum ama bu bölüme gitmek istiyorum en az kaç puanla alıyor bu bölüm bilen arkadaş sölerse sevinirim

 170. uğur diyor ki:

  SLM ARKADAŞLAR 2 YILDIR YURDIŞINDAYDIM HİÇ BİR BİLGİM YOK BU SINAV SİSTEMİ İLE İLGİLİ AMA ALDIGIM DUYUMLARA GÖRE TIBBI DÖKÜMASYON VE SEKRETERLİKTE ÖZEL VE DEVLETTE İŞ İMKANI RAHAR BULUYORSUN…. VE YGS3 TEN OKUL PUANIMLA BİRLİKTE 300 PUAN ALDIM GİRME ŞANSIM NEDİR ? LÜTFEN ARKADAŞLAR BİLGİSİ OLAN BİRİ YARDIMCI OLSUN … VE MAAAŞLARI ÖZEL VE DEVLETTE NE KADAR… AYRICA ÜNİ OKURKEN ÇALIŞARAK EK GELİR ELDE EDİLİR DEMİŞ BAZI ARKADAŞLAR DOĞRUMU LÜTFEN CEVAP YAZIN ???? ŞİMDİDEN TEŞEKÜRRLER ARKADAŞLAR

 171. terkanlı diyor ki:

  arkadaşlar bende sözel öğrencisiyim bu bölümün maaşı eğitim süreci atama puanları hakkında bilgi verebilir misiniz?

 172. terkanlı diyor ki:

  bu bölümü bitirdikten sonra kpss de en az kaç alırsam kadro alabilirim?

 173. mustafa diyor ki:

  arkadaşalr puanlar 200 ile 400 puan arası değişiyor ygs3 tabiki

 174. asli diyor ki:

  slm ben teknik lise bilgisayar bölümü son sınıf da okuyorum bu bölüme girmek istiyorum kaç gündür bu meslekle ilgili bilgi araştırıyorum ama benim bölümüm den alırlarmı bulamadım lütfen biliyorsanız cevap yazın

 175. levo diyor ki:

  kpss de ben 85 i deviririm diyorsanız bu bölüme gidin boş kalmazsınız neticede memur olmak için belli bi sınavı aşmak lazım bu bölümü her bitireni memur yapmaları imkansız

 176. tıp teknisyeni diyor ki:

  dediler iyi yerdir inandik denedik girdik bize öyle ögüt verenler şimdi, daha yüksek mevkide .kardaslarim yalandir. öyle herkesi almiler.2 hafta denerler cok yuksek ozellik ile çok az para verirler.dogrusu yemekte verirler.neyse avukat olmak yada müdür olmak varken

 177. zehra diyor ki:

  arkadaşlar ben tıp sekreterlik bölümünü okuyorum süper bir bölüm çalışmasını bildikten sonra parasıda çoktur ben daha stajer oldugum halde 950 tl iş teklife geldi bu bölümü tavsiye ediyorum :D :D

 178. seda diyor ki:

  arkadaşlar bende bu bölümü çok istiyordum her şey tam da bana göre ama şu maaş konusu çok moralimi bozdu işçi değiliz bir şey değiliz sonuçta devlet memuru olacağız neden bu kadar düşük bir maaşı var.. Biri bana bir bilgi varsin lütfeen !!!!!!

 179. seda diyor ki:

  ya ltfen bri yrdım etsinn.. Face hesabma da msj atablirsniz yardma ihtycım var … seda_max_1997@hotmail.com

 180. handan diyor ki:

  ben düz lise mezumuyum ygs3den 307 civarı bi puanım geliyor bu bölümü yazmak istiyorum. yerleşme ihtialim ne kadar lütfen yardımcı olun cevap bekliyorum…

 181. handan diyor ki:

  lütfen biri yardımcı olsun…………

 182. odyosam diyor ki:

  arkadaslar ben sağlık meslek lisesi tıbbi sekreterlik mezunuyum. ve iki yıllık geçişle odyometri okudum miki yılda mezun oldum ocak atamalarında 71 puanla tokata atandm şükürler olsun..atanma süresince özelde calıştm. hiç iş bulma sıkıntısı olmadı hiç bi arkadasımda işsiz değil. ama tıbbi sekreterlik okusanz o puanla ne yerleşrsnz nede kazanma ihtimaliniz olur.tıbbi sekreterlk okumayın özeldedee torpilin varsa yaparsn sekreterlk,ama odyometri ile başkaları sizi arayıp buluyo çok talebi olan bi bölüm atamaları da iyi 80 kişi aldı ve 64 le kapadı siz niye yapamayasınız ki.. kpss ile uğrasamam diyenlere optisyenliği terch ederim en düşük 1.500 alırsınz.. ŞİDDETLE TIBBİ SEKRETERLİĞİ ÖNERMEMMMMM

 183. ipek diyor ki:

  yorumlrı görünce içim karardı yaa

 184. İBRAHİM HALİL AKSİN diyor ki:

  DEĞERLİ ARKADAŞLAR HAYATINIZIN EN BÜYÜK HATASINI YAPMAYIN 4 YILDIR TIBBİ SEKRETERLİK YAPIYORUM ASGARİ ÜCRETTEN DAHA FAZLA MAAŞ ALAMAZSINIZ SİZLERE TAVSİYEM BAŞKA BÖLÜMLER OLACAK TIBBİ SEKRETERLİK MESLEĞİ ÖLMÜŞ MALESEF.

 185. numan diyor ki:

  s.a arkdaşlarrr bende tıbbı dokuman istiodum ama vazgectim şimdi maass konusu olsun bide 4b olsun atanamama….. AMA şimdi odyometriyi düşünmeye başladım bunda atanama gibi bi durum varmı bide en düşük maassım ne olur bi bilgisi olan varsa yazarsa cok sevinirim..

 186. cansu20 diyor ki:

  arkadaşlr ben düzlise sözel bölümü mezunuyum ygs ilk girişim ygs3 den 270 aldım okul puanıyla 310 falan gelir tahminim bu bölümü çok istiyorum benim için çok öenmli bu bölümün net puanını bilen okuyan arkadşalr warsa lütfen yardımmmmmmmmmm cewaplarınızı bekliyorum

 187. elif diyor ki:

  arkadaşlar yorumları okudum lise mezunuyum 307 puan aldım sözelden odyemetri bölümünü tercih edebilirmiyim

 188. BArış diyor ki:

  Yaw Vallahi içimi karartınız yaw birisi öyle diyor birisi böyle diyor yaw artık ne yapacağımı bilmiyorum bu ne yaw valalhi bıktım bu sitreslerden :@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

 189. PINAR diyor ki:

  elif sözelden 307 puan almışsın ama odyometri ygs-1 ile alım yapıyor ve öncelikli olarak sağlık meslek lisesi mezunlarını alıyor. Ayrıca arkadaşlar ben lise son tıbbi sekreterlik öğrencisiyim Aklınız varsa bu bölüme KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE GELMEYİN !!!!!!! ben geldim ve şu an çok pişmanım. Odyometriye geçiş yapıcam. yorumlar hiç kafanızı karıştırmasın iyi diyenler bu bölümü okumayanlardır. Benim son yılım 1 ay sonra mezun oluyorum. Ve 4 senem boşa gitti ona yanıyorum…

 190. fatih diyor ki:

  ben 290 puan aldım ygs 3 ten tıbbi sekreterliği tercih edebileremmi arkadaşlar yardımcı olurmusunuz olana 250 tl ödül hadi bakalım

 191. fatih diyor ki:

  pınar arkadaşımız böyle diyor hocalarımız hemen tıbbi sekreterliğe geçiş yapın diyor ne yapacağız ooof!

 192. fatih diyor ki:

  içimi kararttın pınarcığım çok sağol bölümde ısrarcıyım senin yorumunu okuyana kadar bu bölümü tercih etmekten vazgeçtim.

 193. fatih diyor ki:

  cooooooooof bee isyan ediyorum bu nu arkadaş yaaaa kimi inanalım

 194. ebru diyor ki:

  ben ebru 2 yil oldu mezun olali ve kpss başima bela oldu özelde asgeri ücrete çalişiorum akliniz varsa gelmeyin cok pişmanim adalet y.o yazin cok güzel diorlar

 195. kenan diyor ki:

  mrb ben kenan size tek önerim var gelmeyin buraya 980 tl maaş aliorum ebruya katilioyurm. adalete gidin. anesteri var oda cok güzel ona gidin arkadaşlar

 196. PINAR diyor ki:

  eğer liseden tıbbi sekreterlik okuduysanız tekrar ünide okumanıza lüzüm yok.

 197. zeliha diyor ki:

  arkadaşlar ben turzm meslek lisesi mezunuyum tıbbi sekreterlik d.bölümünü çok istyrm ve dogu bölgesi çok dşk yazyr bende 220 civarında aldım tercih yapsam gelr mi bilgisi olan ltfen yardımcı olsun….

 198. ozan diyor ki:

  arkadaşlar bende bu mesleği okumak istiyorum ama kafam çok karıştı lütfen bana yardımcı olurmusunuz ozan_kaya_65@hotmail.com

 199. kastamonulu diyor ki:

  meslek lisesi mezunuyum tıbbi sekreterlik bölümünü istiyorum herkes çok ii falan dio bazılarıda tam tersini dio. çoğu kişi dört yıl okuyo iş bulamıyo hocalarda iş imkanı çok iyi demişlerdi bi tanıdığm bu bölümü bitirdi ne kadar maaş alır bilmiyorum ama radyoloji(tıbbi görüntüleme teknikleri) faln oku dio ama onlarıda okuyabilirmiym bilmiym fizik kimya gibi dersler var hangisi daha ii yardımcı oln ltfn okuyupta işsz kalmak istemiym ooooffffffffffff

 200. ümran diyor ki:

  ben bu bölümü okumayı istiyorumm acaba iş bulabilirmiyimm….okudukdan sonra atanma şansı ne kadar….

 201. fatoş diyor ki:

  ben duz lıse mezunuyum tıbbı sekkreterlıge duz lıse mezunları da alınabılıo mu yanı sınavla grebılıo mu duz lıse mezunları da ceva p verıırsenız memnun olurum tesekkrler.

 202. ayni diyor ki:

  ben gaziantepde yaşıyorum puanım yetiyo ama tercih yapsammı kararsız kaldım lütfen güzel bir cevap verin ama lütfen bu konuda bilgili kişiler yorum yapsın

 203. ümran diyor ki:

  kimse cevap vermiyooo bir şey söyleseniz ona göre gitsek bizde bu bölüme……..

 204. mehmet diyor ki:

  mrb ben mehmet ben düzlise öğrencisi son sınıf örencisiyim tıbbı sekreterlik okumak istiyorum ama düzlise mezunlarının nekadar şansı oldunu bilmiyorum çok iyi bir puan mı gerekiyor lütfen bilgisi olan yardımcı olsun

 205. eda diyor ki:

  varya arkadaşlar kafamı allak bulak etiniz ya bu ne arkadaş ya okumuyorum herkez bir şey diyor yaw

 206. Nisa diyor ki:

  Ben lise 4. sınıfım ve bölümümüm TS tıbbı dökümantasyon ve sekreterlik istiyorum pamukkale üniversitesinde bana bu konuda bilgi verebilir misiniz sizce ne yapmalıyım ?

 207. esma diyor ki:

  ya kafam allak bullak oldu ben orta sondaym bu bolumu secmek ıstıyorm ama kotuleyenler cok fazla kafamda cok karsdı napcm bn :(

 208. gmz diyor ki:

  her kafadan bir ses çıkıyor hangisi dogru hangisi yalan bilmiyoruz ama anlaşılan çogu tecrüblerini anlatiyor bu egitim sistemi oldukdan sonra biz daha cok çile çekeriz böyle..

 209. TIBBİ SEKRETERLİK diyor ki:

  Arkadaşlar yorumlardan anlaşıldığına göre Sağlık Meslek çıkışlı olanlar önermiyor , düz liseden gidenler öneriyor :) eğer kpss den 75 ve üzeri bir puan alırım diyorsanız yazın bu bölümü…eğer bu puanın altında bi puan alırsanız başka alternatiflere yönelin….
  Ama şunuda unutmayın sınıf öğretmenliği bile 80 üzeri bir puanla atanıyorsa KPSS de belli bi puan almak her bölümde şart…

  Bir diğer konu ise bu bölüme girmek için YGS3 puan türünden en az 355 puan almanız gereklidir.bu sene puanların düşeceğini düşünürsek , okul puanı ekli olarak en azz YGS3 350 OLMASI GEREKİR..

  Herkese tercihlerinde başarılar…[rcp]

 210. aniföz :) diyor ki:

  yahu bu nedir böyle düşündüğümüze düşüneceğimize bin pişman olduk. bence kesinlikle okunması gereken bi bölüm! ve güven istio . bi insan istedikten sonra başaramıycağı bişey yok. zaten 2 yıl bu kadar dert yanacağınza oturuğp 1 yılda kpss çalışın bakın işinize milletn de aklını karışmayın!

 211. hüseyin aygün diyor ki:

  ben sekreterim çok zor iş hiç davsiye etmem

 212. hüseyin aygün diyor ki:

  ama radyoloji bölümünü tavsiye ederim puanım yetiyordu gitmedim üzgünüm:((

 213. torpilsiz diyor ki:

  arkadaşlar liseyi sağlık meslek lisesi tıbbi sekreterlik olarak okudum sonra direk 2 yıllık geçiş hakkımı kullanarak tıbbi dökümantasyon ve sekreterlk bölümüne geçiş yaptım mezun oldum yani 6 yıl tıp gibi sekreterlik okudum çok pişmanım çünkü işsizim bulunduğum ilde sadece torpille iş bulabiliyorsun ve benim hiç bi torpilim yok hastanelerde taşeron şirketler hep torpille işe alıyorlar ve çalışan kişilerin çoğu düz lise mezunu yani işi bilmeyen kişiler benim 6 yılımı çalıyolar anlatmak istediğim türkiyede torpilin varsa her işe girebilirsin torpilin yoksa ben gibi evde pineklersin :) ) size tavsiyem bence bu bölümü okumayın yada kpss’ye çok çalışın memur olun anca öle emeğinizin karşılığını alabirsinz…

 214. hüseyin diyor ki:

  arkadaslar bende bu bölümü düsünüyorum.. isteyenler eklesın birbirimizi aydınlatalım..
  h.s_48@hotmail.com

 215. erdal diyor ki:

  bu bölümü begenmeyenler siz okudukan sonra emekli olmayımı düşünüyorsunuz

 216. halukkk diyor ki:

  yha kimin ne dediği beni hiç ilgilendirmez sonuçte herşeyy kpss ye bağlıı oturup adam gibi çalışman gerek…. neyse ben eşit ağrlık öğrencisiym busene ygs 3 puanım 337 diplom. 73 ama bana kesintili 56 puan geliyoo bide sanırım 10 puanım kesilecekk… hangi üniwersiteler daha iyi bu böümdeee şimdiden tşkürler……!!

 217. kübra p. diyor ki:

  slm arkadaşlar bende lise son öğrencisiyim bu bölümü bir arkadaşım anlattı ve bu bölüme girmeyi düşünmeye başladım. şimdi herkes maaşı ve atamaları dolayısıyla girmeyin diyor .tamam bunlarda önemli amaa ben derslerini merak ediyom . dersleri nasıl çok zor mu ben sözel öğrencisiyim sayısal derslerim ii değil sizce derslerde zorlanır mıyım ?? BİLGİSİ VARSA YARDIMCI OLSUN LÜTFEN…

 218. tuğba diyor ki:

  yorumları okuyunca hep kafam karıştı… bu bölümü çok istiyordum… herkes kpssden atanamasan özelde iş bulursun diyor… burda daha farklı yorumlar… lütfen çok iyi bilen birisi yardımcı olsun…

 219. Fatih Mehmet Esin diyor ki:

  Ben kocaelide anadolu lisesini bitirdim bu yıl. bugun 1 tanıdık tavsiye etti bu bölümü. bakayım dedim ancak çok çelişkili yorumlar var burada.

  İngilizcem çok iyi. az buz da almancam var. KPSS de dekendime güveniyorum. gözüme çarptı yukarda diliniz varsa asistan olabilirsiniz diye. bu tavsiye edilir mi? maaş 2,5+ olmasını da arzu etmiyor değilim :)

  bilgili arkadaşlar mail atarsa veya eklerse memnun olurum. teşekkürler.

  Fatih.memo@hotmail.com

 220. memet diyor ki:

  arkadaşlar bu bölümü önermeyen kişile sağlık meslek lisesi çıkışlı kişilerdir. istediği puanı alamadıkları için yazmayın diyorlar. ama yazmanızda fayda var bence 75 puan alın atanma ihtimaliniz çok yüksek.onun için doğru düşünün ve iyi araştırın. allah yar ve yardımcınız olsun.

 221. DAVBECK diyor ki:

  ARKADAŞLAR BEN DE BU BÖLÜMÜ DÜŞÜNÜYORUM;YUKARDAKİ YORUMLARA GÖRE GİDERSEM KARARSIZ KALIRIM.. AMA BENCE TIB LA ALAKALI BÖLÜM OKUYAN HİÇ KİMSE BOŞTA KALMAZ…KARARSIZ ARKADAŞLARA TAVSİYEM SONUNU DÜŞÜNMEYİN YOKSA KAHRAMAN OLAMAZSINIZ :)

 222. kanka diyor ki:

  bu tıbbi dökümantasyon ve sekreterlık ögencılerı zorunlu yaz stajını bıtırmeden tercıh yapabılıyorlar mı? acil cvap….

 223. memet diyor ki:

  arkadaşım valla bizim arkadaşlarda mezun oldu. aynı soruyu bende onlarada sordum. bana okuldan geçici mezuniyet belgesi aldığın zaman tercih yapabiliyorsun dediler. sen bi okuluna danış bence…

 224. birben diyor ki:

  mrb arkadaşlar lise mezunuyum 5 ay tıbbi sekreterlik ve dökümantasyon kursuna gittim iş bulamıyorum çabam boşaymış…

 225. tuğba diyor ki:

  ya hrks bşy yzyo şu msleği blnlr yzsn ki bzde ona göre dşnlm artk ne iyi ne kötü anlayamadık

 226. mesut diyor ki:

  arkadaşlar eğer kpss den iyi not alırım diyorsanız 80 ve üzeri önlisans için lise için 75 üzeri kafi yazın derim…. ben 2010 kpss den 82 puan aldım atanmayı bekliyorum… o yuzden kpss çok önemli bu bölümde iyi alirim diyorsanız yazın yoksa özelde iş bulursunuz ama anca asgari ücret tercih sizin..

 227. mesut diyor ki:

  ‘kanka’ adlı şahısa cevap
  bende bu yıl mezun oldum geçici mezuniyet belgesini almadan tercih yapamazsın.. deneme bile bence oraya bi mezuniyet tarihi yazıp sakın tercih yapma. inş mezun olunca atanırsın.

 228. nur kılıç diyor ki:

  arkadaşlar 2010 yılında tıbbı dökümasyona giden varsa kaç puan almışlar ne olur cvp ben okul puanıyla 370 aldım yerleşirmiyim sizce derya haran üniverstsne kaçla yerleştin cvp lütfen

 229. Nur Kılıça cevap diyor ki:

  Yerleşirsin arkadaş puanın gayet iyi ama 2. öğretime yerleşirsin Ösym nin sitesine gir orda bütün taban puanları yazıo ;) hadi Allah kolaylık versin ;)

 230. merve diyor ki:

  arkadaşlar meraba ben de anadolu lisesi mezunuyum bende bu tıbbi sekreterlik bölümüne gitmek istiyorum bir tanıdığım gitti ve memurluk sınavına girdi atandı şu anda da kendisi gayet memnun ama ondan bilgi alamıyorum ve bir de bu bölümün önünü sağlık meslekçilerin kapatabileceğini söylüyorlar yani bizim şansımızın çok az olduğunu söylüyorlar bu bölümün nasıl bir şey olduğunu bilmiyorum lütfen bileniniz varsa bilgi verebilir mi lütfennnnnnnn

 231. ayşe diyor ki:

  Arkadaşlar her bir şeyler söyleyenin sözüne kanmayın ben yeni liseden mevzun oldum alanım tıbbi dokmantasyon ve sekreterlik yerleşmek için bi 75 puan alın işiniz tamam atama konusunda hemşireliğe göre biraz kötü ama rahatlık açısından tıbbi sekreterlik çok rahat ve prestije sahip bi örnek vereyim bir doktor bir hemşireye kızabilir ama tibbi sekretere fazla karışamaz…Maaşları üniversitesini okumadan bin yediyüz okuduğun taktirde döner sermayeyle birlikte ikibine kadar ulaşabiliyor..

 232. BERNA diyor ki:

  ya arkadaşlar bn eşit agırlıkçıyım bu bölüme öncelikli saglık meslekler mi alınıyormuş eger öyleyse bzm gitme şansımız yok mu?

 233. PINAR diyor ki:

  Arkadaşlar bakın ben sağlık meslek lisesi mezunuyum ve konuyla ilgili tüm bilgilere sahibim. Dediğiniz gibi sağlık meslek liseleri öncelikli ve sağlık meslek liseleri de dolduruyor üniversitede diğer liselere yer kalmıyor. Odyometri bölümüne lisede tıbbi sekreterlik bölümü okuyan öğrenciler tercih yapabilirler. Odyometri geleceğin mesleği diye bakılıyor ve atamaları oldukça iyi. Nöbet derdi yok aşırı bi risk yok temiz iş. Ben bu sene tıbbi sekreterlikten mezun oldum ve geçiş hakkımla üniversite odyometriyi tercih edip okuyacağım. Tıbbi sekreter arkadaşlar aklınız varsa sekreterlik okumayın. Ben lisede sekreterlik okuduğumdan dolayı çok pişmanım. Allah hepimizin yolunu açık etsin…

 234. Burcu diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar. YGS 3 puanım 300. Bu yıl bu bölüme yerleşebilir miyim sizce ? İlgili olanlar cevaplarınızı bekliyorum. İstediğim üniversite Sakarya Üniversitesi.

 235. PINAR diyor ki:

  Burcucum odyo YGS-1 puanıyla alıyor. Bir de sağlık meslek lisesi çıkışlı mısın ?

 236. Burcu diyor ki:

  Bir yanlışlık oldu galiba. Ben tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik istiyorum. Düz lise çıkışlıyım.

 237. öznur diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar ben t.m.l. 2009 mezunu ve ege üniversitesi tibbi dokümantasyon ve sekreterliği 2011 yani bir hafta oldu daha mezun olalı. C.v. Dağıtmaya çalışıyorum şimdi. Ama hastaneler almak bile istemiyorlar.çünkü torpil almış başını gitmiş. Okulda gördüğün derslerinin zorluğuna gör az değer verildiği doğru. Ama torpilli varsa okuyun derim ben. Bizim gibi torpilsiz olanlar da hastane hastane dolaşıp elleri boş dönsünler. Herkesin hakkında hayirlisi olsun.

 238. furkan ümit diyor ki:

  meraba arkadaşlar bende bu bölümü okuyorum iş war ama kendini geliştirmeniz lazım sadece bi ünw.diplomasıyla olmuyo ne kadar sertifikan fazla olursa maaş ve kademen o kadar çok artıyo. tabi birazda şansın olucak sakın vazgeçmeyin aksine daha çok inat edip çalışın ve yükselin o zaman göreceksiniz…

 239. Burcu diyor ki:

  Konuyla ilgili daha fazla bilgi sunarsanız sevinirim mezun arkadaşlar

 240. tıbbi amelelik diyor ki:

  slm arkadaşlar. ben tıbbi sekreter mezunuyum(2011). şimdilik sağlık ocağında çalışıyorum. dikey geçiş hakkı bu sene son bize. 19 yaşındayım. dikey geçiş hakkımı kullanıp askerliği tecil ettirmek istiyorum. ardından kpss ye girmek istiyorum ama liselere kalktı diyorlar. beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 241. metin diyor ki:

  ben şu an bu bölümde okuyorum dışarda görülenle aynı değil bu bölüme sakın geçmeyin ister inanın ister inmayın boş bölüm adamlar bölüme bakmıyorlar bilgisayar kullanma yeteneğine bakıyolar bide lise mezunu geneli alınıyo çünkü maaşı daha az olduğu için tercih ediliyo liseliler benden söylemesi yazacak çok şey var ama sizde aanlayın sağlığın her bölümü iyi bu hariç

 242. sirac diyor ki:

  ben de okumak istiyorum bu bölümü ama maaşi tam olarak bilmiyorum bana yardımcı olsanız cok sevinirim arkadaslar ayrıca düz lise mevzunuyum ve ygs de 240 puan aldım ve lys de iyi gecti ve kesin okumak istiyorum iş bulma sıkıntısı olur mu acaba

 243. TIBBİ SEKRETERLİK diyor ki:

  Arkadaşlar bu bölüm LYS ile alakası yok YGS3 puanınız ile alıyor.Okul puanı ekli olarak puanınız 350 ve üzeri olması gerek yoksa giremiyosunuz bu bölüme..Bu düz liseliler için geçerli…

 244. gokhan diyor ki:

  sakarya myo 177.345 fln ben ygs 3 den 187 aldm düz lise mezunuyum bu tıbbi sekreterliğe yerleşme imkanım warmı acaba?

 245. sezer diyor ki:

  düz liselerin myo girme şansı çok çok düşük msy bizler için yani meslek lisesi okuyanlar için boşuna çaba göstermeyim düz liseliler için söylüyorum.

 246. Tıbbi Sekreterlik diyor ki:

  Hayır gökhan düz liseliler için genel olarak en az 350 alman gerekir..O yazılan puan sağlık meslek liselilerin dikey geçişteki taban puanı…Ama sen yinede hocalarınla irtibatta ol her an herşey değişebilir…

 247. sezer diyor ki:

  sadece saglık meslek lisesine mi öncelik var yoksa tğm meslek liselerninemi?

 248. kübra diyor ki:

  mrb. benm sbs tban puanım 251.626 acaba bu bölüme girebilirmiyim.?

 249. deniz diyor ki:

  mrb ben kız meslek lisesi mezunuyum benim puanım 370 tıbbi sekreterliğe yerleşme ihtimalim varmı?

 250. TIBBİ SEKRETERLİK diyor ki:

  deniz evet çok yüksek olasılıkla yerleşirsin..ama doğru tercih yap ve 2. öğretim olan yerleride yaz..mesala Tokatı filan yaz ve önceliği olmayan yerleri yaz..

 251. naz diyor ki:

  merhaba anladıığm kadarı düz lise memnun sağlık lisesi değil bnimde tercih yerlerimden birisi bu yönde olcak sadece bir ili tercih yapcam ne olur olmaz o kadarınıda bilmiyrum açıkcası okul eklemeli 340 puanım olur istediğim bir üni var sadece orayı tercih yapcam rabbim yardımcım olsun ne deyim ama burdaki yorumlardan gelirde gidersem eğer mezun olunca direk işe başlamadan kpssye çalışmak evet bir çok kişi kpssden iyi puan alamadığı için önerömiyo gerekli çalışıldıığnda yapılabilir yakınımda bir çok öğretmen var ama kimse önermiyo bölüm yada eğitim fakültesi puanları 80 - 85 die ( pkss ) buldukları iş dersaneler ve ordada burdaki arkadaşların deidği gibi asgariyle başlıyola ne deyim her işin olanağı bir bence evet sağlıkçılar menun değildir çünkü sağlıkçı olarak görülmüyoruz diyolar bir hemşireyle aynı değerde değiliz diyolar onlar haklı çünkü bede sağlıktan mezun olsam bende öle muhatap görsem bende derim ama düz lisede napsın yani onun okuyacağı alanda kısıtlı gidebileceği yerlerden bi yerde bu bölüm burda 2009 dan beri olan bütün yorumlarınız okudum gerçekten neyin ne olduuğnu kavradım dahada araştırıyorum nette bu konu üzerine görüştüğüm insanlar var kendi istediğim üniden mezun birinide buldumki çok mamnun oldum asgaride olsa açıkta değilsin ama yinede önce iş değil önce kpss diyorum ..

 252. seLin diyor ki:

  slm ben düz meslek lisesi mezunuyum. bölümüm çocuk gelişimiydi ama ben bu bölümü istemiyorum artık tibbi sekreterlik düşünmeye başladım ygs3 puanım 265 okul dördüncüsüyüm diploma puanım 90 fln civarı..sizce yerleşeblir miyim arkadaşlar.?

 253. seLin diyor ki:

  sanırım ygsden alanım dışında bi bölüm seçemiyorum yaa.ben sizlere bunu sorsam tıbbi sekreterliğe geçebilme ihtimalim var mı acaba bi fikriniz var mı.?

 254. betüll diyor ki:

  bende düz lise mezunuyum ve 298 puanım var biryerlere gitme şansım nedir ne yapmam gerekir birisi yardım edebilir mi lütfeennnnn…

 255. memet diyor ki:

  slm arkadaşlar ben sözel öğrencisiyim ve düz lisesi mezunuyum ygs3ten didloma puanı ile birlikte 390 puanım var sosyal bilgiler öğretmenliği ile sosyala gitmek arasında kararsızım eğer tıbı dökümasyunu iyi bi meslek olduğunu bilsem giderim ama bilmiyorum yardımcı olan olursa sevinirim

 256. Tıbbi Sekreterlik [rcp] diyor ki:

  Memet Tıbbi Sekreterlik 2 Yıllık bi bölüm KPSS den 80 ve üzeri puan alamazsan hiç yazma aç kalırsın ama alırım diosan çok güzel bi meslek..ama özelde çalışınca zorlukları olduğundan pek tavsiye edilmio…fakat devlette çalışırsan çok iyi bi meslek…

 257. büşra diyor ki:

  en güzeli polis olun

 258. MeTe diyor ki:

  arkaşlar ben tıbbi dök. ve sek. mezunyum liseden. çalışan kesnlikle atanır km ne derse desin.75 puan al atan bu kadar basit . sorusu olan by_lifee@hotmail.com

 259. TAYYİP diyor ki:

  ii hoş da imam hatililerin umudu gittikçe kırılıyo imam hatip sürekli gündem konusu

 260. TAYYİP diyor ki:

  imam hatipli olmaktan gurur duyuyorum inşallah kader bizden yana olacak ve bize cephe olanların planları alt olacak

 261. TAYYİP diyor ki:

  umutsuluk limanında takılı kaldığın sürece mutluluk zitaretini unutur

 262. muhammed diyor ki:

  Çok güzel bir bölüm diye biliyorum bakalım araştırmaya devam.))

 263. yakamoz diyor ki:

  arkadaslarrr ben ygs 3ten 330 aldım öğretmen lisesi mezunuyumm merak ettıgım dıplomanın yarısı mı yoksa tamamı mı eklnıyor ???

 264. yakamoz diyor ki:

  lütfen biri cevap verir mii

 265. Mustafa diyor ki:

  Ya tıbbı üdökümantasyon ve sekreterlik (iö) harç ücretleri hakkında bilgisi olan var mı ?

 266. yakamoz diyor ki:

  mete yardımcı olur musun lütfenn..

 267. esra diyor ki:

  ben 2004 önlisans tıbbi sek.mezunuyum hala atanamadım yeni sınav sistemine göre yatay geçişler devam ediyor mu sanırım hala odyo ve optisyenlik almaya devam ediyo 2012 sınava girmeyi düşünüyorm ama hala yeni mezunlara mı şans veriliyo, tıb.sek tercih etmeyin asgari ücrete sürünüyorm hala o yüzden bölüm değiştirmek istiyorm 8 yıllık tecrübemden kaynaklanıyo hala da alım yapmıyolar fazla yeni mezunlar sınav sistemiyle ilgili cvp yazarsa sevinirim aöf de 4 yıllık tamamlama devam ediyor mu hala? teşekkürler

 268. derya diyor ki:

  arkadaşlar kafam çok karıştı

 269. fatih diyor ki:

  arkadaşlar ben düz lise mezunuyum eklemeli ygs 3 pusnım 348 tıbbi sekreterlik herhangi bir ünüversiteye yerleşe bilirmiyim lütfen cavap

 270. sare diyor ki:

  tıp sekreterliği okuyan kişi mezun olunca devlet hastanelerne kpss sınavıyla mı giriyo acil cevap yazar mısınz

 271. seda diyor ki:

  slm ben bilgisayar teknik meslek lisesi mezunuyum bnm de tıbbi sek. ve dök. bölümü seçme ihtimalim var mı lütfen cevap yazar mısınız

 272. hakkı diyor ki:

  yha arkadaşlar ben lise yi bitirdim şimdi ben de tıbbı dökümalığı seçmek istiyorum
  kafam ALLAH bullak OLDU NE yapmam gerekiyor bana bi yol gösterin ne olur

 273. kaan diyor ki:

  sizi polisliğe davet ediyorum en güzeli :)

 274. gizem diyor ki:

  ya arkadaşlar gerçekten adam akıllı biri bize yardım edebilir mi?bende bu bölümü düşünüyorum cünkü…

 275. dost diyor ki:

  ya arkadaşarım herşey kpss sınavı hangi bölümü seçersen seç ama yüksek alacan başka türlü yok iş ama tıbbi sekreterlik yüksekte alsan alım az oluyorr.. bence odyumetri özelde bile 1milyar en düşük maaş veriyorlar gençliğinizi harcamayın doğru secim yapın.tıbbi sekreter özelde torbilin varsa iş bulursun bunda o seni bulur tecrube
  konuşuyor ikisinide yaptım çünkü..

 276. izmirrrr diyor ki:

  ilk sene açık öğretimi harcı yatırdıktan sonra dondurabiliyormuyuz bir bilen varsa lütfen cevaplasın ..zor durumdayım

 277. sibel diyor ki:

  ya arkadaşlar ben düz liseliyim bu bölümü okumak cok istiorum ama saglık meslek liselerinden bize yer kalır mı cvp yazarsanız sevinirim

 278. naz diyor ki:

  335 puana tıbbi sekreterlik gelirmi bilmiyorum ama bu sene kesin gitmem lazım yazıcam souçda asgari ücrette alsam bir ayda bir 1.200 yerine 2 ayda bir 1.200 alıp ona göre harcamalar yaparım herşey nasip

 279. tahsin diyor ki:

  arkadaslar ben düz lise mezunuyum ve tıbbı dk. ve sekreterlik okumak istiyorm yerlesme ihtimalim warr mı ne olur bilgi verin simdiden tskler…

 280. tahsin diyor ki:

  arkadaslar ben düz lise mezunuyum ve tıbbı dk. ve sekreterlik okumak istiyorm yerlesme ihtimalim warr mı ne olur bilgi verin simdiden tskler…

  tskrlerrr…

 281. tahsin diyor ki:

  sibel aynı durumdayz…

 282. hüsna diyor ki:

  Yaa nerdeyse bütün yorumları okudum ama tatmin olmadım..Bu bölüm hakkında olumsuz düşünceler cok fazla maaş sıkıtısı olduğu söyleniyo napim ben smdi hayallerimden vaz mı geceym:S

 283. serdar diyor ki:

  ygs 3 puanım 316 toplam tıbbı dokumunutasyon ve sekrterlık okumak ıstıyorum duz lise mezunuyum okuyan arkadslarımı varsa bılgı verırısenız acıl beklıyorum…. resital-67@hotmail.com

 284. kafası karışık diyor ki:

  herkes bişey yazmış ne güzelde tamamen kafa karıştırmaya yarıyo. ben anadolu lisesi mezunuyum 4 yıllık bölümlere gidecek kadar puanım yok bu sebeple 2 yıllık düşünüyorum ve uzun bi süredir bu bölümü araştırıyorum. açıklamalarda yazılanlar çok iyi ayrıca artık günümüzde bir çok özel ve devlet hastaneleri açılıyo bana göre işsiz kalınacak bi bölüm değil gibi geliyo bide bazı arkadaşlar maaşı küçümsemişler onlara sormak istiyorum ekmek aslanın midesine inmişken asgari ücret almak çok mu kötü.. ayrıca artık hangi iş kolay o kadar işsiz gezen varken zor iş diye önermeyenler var ben ne olursa olsun bu bölümü tercih yapacam biliyorum tutması baya zor çünkü önümde sağlık ve meslek liseleri var ne diyeyim sanş belki tutar. bence kimse kimsenin kafasını karıştırmasın çünkü bütün yorumları okudum ve kafamda oluşmayan soru işaretleri belirdi…

 285. seyhan diyor ki:

  ya bende bu bolumu dsnyrm cok moralım bozuk :( bırı ıı bırı kotu dyo ayrıca kac puan lazım tercıhlerımde bu bolumu yazmak ıstyrm baska carem yok ….bu arada sozelcıyım ebrar ve gızem arkadasım bana bu konuda yardımcı olrmsnz acılen ltfn :( :(

 286. seyhan diyor ki:

  d

 287. seyhan diyor ki:

  ya arkadaslar bende bu bolumu secmeyı dsnyrm ama kafam cok karıstı bende sozelcıyım ve kac puan gerekıyo bu bolum ıcın npcgmı blmyrm ebrar ve gızem arkadasım bana yardmcı olrsanız bu konuda cok sevnrm ltfn :( :(bu kpss de cok korktuyo benı

 288. nilüfer diyor ki:

  arkadaşlar ben sözelciyim ts2 den 432 aldım ts1 409 … edebiyat coğ sosyal bilimler tarih e yeterli puanım. edebiyat istiyorum aslında ama bu bölümdede kararsızım.. ygs 3 ten alıyo bu bölüm galiba. benim ygs 3 te 395… sizce edebiyat mı sekreterlik mi??

 289. Tıbbi Sereterlik [rcp] diyor ki:

  Akadaşlar herkes kendi durumuna göre orum yapıyor.Lütfen öncelikle bu bölümü gerçekten istiyor musunuz? buna karar verin….
  Daha sonra önlisans KPSS sinden 8o ve üzeri bi puan alırım dio musunuz? buna inanıyo musunuz? Eğer bu cevaplara evet yanıtını veriyorsanız bu bölüm sizin için çok uygun bi bölüm demektir….
  Eğer KPSS den 55 , 60 vs. buralarda bi puan alırım diosanız hiç yazmayın..Çünkü sizde 2 sene sonra burda olumsuz yorum yapan arkadaşlar gibi olursunuz…
  LÜTFEN dikkatli karar verin kimsenin sizin hayallerinizle oynamasına izin vermeyin..
  Herkese Tercih Döneminde Başarılar… [rcp]

 290. nemiz diyor ki:

  ben düz lise mezunuyum ygs3 puanım ekli 307 her hangi bi üniversite gelme sansı yokmu tıbbı dökümütasyonluk için

 291. nemiz diyor ki:

  ben düz lise mezunuyum ygs3 puanım 306 ekli yerlesme sansım yokmu herhangi bi üniversite icin

 292. tuba diyor ki:

  slm arkdaşlar ya ben yarın tercih vercem ve puanım 372 ama duz lise ogrencisiyim onceliği meslek liselerine veriyolarmış hocamız puanın iyi gidersin diyo ne yapamam lazım yaa :( çok kararsızım gelirmi acaba 372 puana g.antep faana…

 293. kerem diyor ki:

  ya ben 448 puan aldım gelir mi acaba tıbbi sekreteril içinde tıp gecyosa kormıcaksın arkadaş her yere hastane yapılıo personel lazım

 294. selin diyor ki:

  arkadaşlar ben düz lise öğrencisiyim ygs 3 puanım 341 istanbulda tıp sek. tutma olanağı var mı acaba?

 295. arif diyor ki:

  ben arif düz lise öğrencisiyim ve bu bölümü tercih ettim iş rıahtlık bakımından nasıl acaba arkadslr ben mezun olduktan sonra babamın arkdasını özel hastnesinde calıscm mesleğın zorluk derecesini öğrenmek istiyorum sadece

 296. arif diyor ki:

  selin evet aldıgın puanla o bölüme gidebilrisin ama ben senin yerinde olsam bu puanla polislik mulakatlrına katılrdım

 297. Ergün diyor ki:

  Mrb arkadaşlar
  tıbbı dokümantansyon ve sekreterlik (üniv)2. sınıf öğrencisiyim. hatay sağlık meslek yüksek okulu..

  Bölüm ile ilgili sizlere bikaç bilgi akratayım
  *okula sağlık lisesinden gelen güle oynaya bölümü bitirir. Zorlanmadan bölüm derslerini geçer.
  *okula düz lise, ticaret lisesi’nden gelenler ise çok zorlanırlar Ki ders çalısmazlarsa..
  İş imkanları: özel doktorlar, özel hastaneler, sağlık ocakları, devlet hastaneleri, araştırma hastaneleri, üniversite hastaneleri, gibi birçok yerlerde çalısma imkanı bulunmaktadır. En önemli şey de Kpss. Bir yere kadar özel de ve hastanelerde asgari ücretle çalısabilirsiniz. daha sonra yükselmek isticeksiniz ama memur olamadığınız için yükselme söz konusu olamıcak. Bölümü Herkese önerebilirim.

 298. melek diyor ki:

  bende tıbbi sekrtrim odyometri yada ağız ve diş sağl. istiyorum ygs1 253
  ygs2 256 okul puanım 81,50 hangi ünv. yerleşebilirim yerleşme ihtimalim ne kadar hangi bölüm daha iyi ?*?

 299. didem diyor ki:

  Bu sene sağlık meslek lisesi tıbbi sekreterlik bölümünden mezun oldum. okul puanım 82,53. ekli puanımda 353. ben odyometriye geçiş yapmak istiyorum. zaten odyometri 5 ilde var.benm merak ettiğim önceliği kendi ilindekilere mi veriyolar? eğer veriyolarsa girme şansımız nedir? yardımcı olursanız sevinirim..

 300. ırmak diyor ki:

  arkadaşlar bence cokk iyi bir bölüm olumsuz yorumlarda buluan arkadslar kpss ye iyi calısmayıp yuksek puan alamayan yada calısmak ıstemeen arkadslardır eger böyle calısmayıpta memur olmak ıstemezlerse tabıkı askeri ücret olur ma kpssye girip iyi puan aldıktan sonra memur olup tabıkı ıyı bır maas alırsınız demem o ki önemli olan kpssde yuksek puan alıp iyiy bir mevkıye gelmektir…zaten memurlarla memur olmayanların maası tabiki farklı olur ….ama siz kpssye hazırlanıp ıyı bır puan aldıktan sonra atanıp massınız iyi olur ve iyiki bu bölümü okumusum dersınız :) )9

 301. eylem diyor ki:

  meraba arkadaslar ben bu sene mezun oldum liseden. anadolu lisesi ckıslıyım. bna ailem hem saglık bölümlerini tercih etmemi syledi atanmak kolay oluyormus. hiç bosta kalmazsın 2 yıllık bile olsa bitir dediler. bnde tıbbi sekreterlik bölümünü dusunmustum.ama sanırım burda okudugum kadarıyla bu bölümde atama cok zormus 80 le atıosa gercekten zor.bde adam yerine koymuyolarmıs.maaşı azmıs.bu gibi skıntılar bni caydırdı.gercekten blgili olan birisi bna yardımcı olablrmi?

 302. Sher diyor ki:

  ArkadasLar bn düz Lise mezunuyum ygs 3 puanım 320 bu böLümü okumayı cok istiyormm… böLüm kötüde oLsa qtmek istiyormm… Bna yardım eder misiniz bu puanLa hnqi üniversiteye qidebiLrimm cok az zamanım var 5 nde terch zamanı bitio okuLda ya da dershanede hocaLarımız yaRdm etmyo tek kaLdık ne yabcaz biLmiyorz. :(
  yardım ederseniz cok sevinirimm..

 303. mstfa93 diyor ki:

  Sher.Puanın gayet iyi.Yani sonuçta 2 yıllık olduğu için puanları biraz düşük..Tercih listesinden bakabilirsin.Hangi şehirde olduğunu söyleseydin ona göre Üniversite adı önerebilirdim sana.Ama nereyi istiyosan yaz bence tutar yani mutlaka.Acele etmene gerek yok.Daha 5′ine çok var.Hem araştır iyice işlemler 5 dakika sürüyor.

 304. ezqi diyor ki:

  bu bölüm çok mu kötü ya :(

 305. didem diyor ki:

  herkes bişey söylemiş.bu devirde artık bütün herşey kpss’ye bakıyo. ona adamakıllı çalışıp iyide bi puan aldıktan sonra hiç bi alanda atanamama boşta kalma gibi birşey yoktur.hadi kpss hiç gecemedn diyelim sağlık her zaman önü açık bi alandır özel sektördede iyi kötü iş bulabilirsnz. bu tıbbı sekr.tercih etmeyin diyen arkdaşların ne gibi bi önerisi var çok merak ediyorum. arkadaşlar kimseye aldırış etmeyin önce kafanızda karar verin ve yapın. herkesin hakkında hayırlısı olsun.

 306. ömer faruk diyor ki:

  arkadaşlar puanım 234 ikinci öğretim falan farketmez nerde olduğuda çok önemli deil kılavuza baktım gelebilecek yerler var gibi sizce gelir mi yorumlarınız bekliyor şimdiden teşekkür ediyorum..

 307. muhammed diyor ki:

  tıbbi dok. ve sekreterliği bitirsem kpss den en az 55 65 arası alsam devlette biyere yerleşemezmiyim

 308. zeyno diyor ki:

  hayrı yerleşemessnn en az 70 almann lazımmm

 309. jiyan diyor ki:

  mrb ben kız meslek lisesi mezunuyum çocuk gelişimciyim ygs3 puanım 340 bu puanla yerleşirmiyim bide sıralamam 333557

 310. ezqi diyor ki:

  bn tercıhlerım arasına yazdım hayrlısı olsn artık :) amin…

 311. bekir diyor ki:

  arkadaşlar bu üniverste sınavına ilk girişim tıbbı sekreterliklere puanım yetiyo kime sordumsa güzel bölüm dedi ama yorumları okuyunca kafam karıştı tabi ki herkes bi meslek sahibi olmak ister bu konuda bana bilgi verecek bi kişi ye cok ihtiyacım var msn adresim: karizma-serseri_66@hotmail.com

 312. SAMET diyor ki:

  bu sene aordayım ama kaç para maaş alcağım bilmiorum ?? :(

 313. naz diyor ki:

  Ankara içerden alıyormuş yaa tercihlere yazamıcam

 314. neslihan diyor ki:

  4 yıl lise eğitimini aldm bu bölümün hemde anadolu sağlkda. ama ne işe yarayacak bilmiorum. atamasıda zor ayrıca yılda bes atama var evet ama ilk atamada torpili olan yerini buluo. ki tüm türkiye de par temizlik şirketinin veri elemanları işe grmiş durumda. onlar asgari ücret alıyor bizim okuduğumz boşa gidior. ataması olsa en az 1,200 maaş ki döner sermayeyi katınca 2,000 oluo. yazacak arkadaşlar iyi düşünsün. şuan bölüm değiştirmek için çırpınıoruz tüm bölüm arkadaşlarm. özel sektördede öyle büyük bi açık yok haberiniz olsn. asgari ücret olsn girelm ddk yne de alan hast kalmadı. üç aylık kursla verilen tıbbi sekretrlik sertifikası atamayı iyice durduruo. revanşda söylentileri tam anlamı ile boş.dersleri merak eden varsa geçersiniz hiç merak etmeyin. az çok ezber kurtarır. latince kelimeleri ilk görünce yandk diyor insan ama zamanla türkçesini kullanmaz duruma gelio.

 315. neslihan diyor ki:

  sher hocalar yardım etmio madem ösym motoru, doğru tercih.com ya da tercihmororu.comu kullan. orad puanını falan yazar bakarsn hangileri garanti gelirse.

 316. neslihan diyor ki:

  1245118 HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Sağlık Hizmetleri MYO YGS-3 361,566 —
  1065215 ANKARA ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Sağlık Hizmetleri MYO
  YGS-3 321,030 —
  1215049 GAZİ ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Sağlık Hizmetleri MYO
  YGS-3 293,492 —
  1495026 ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Sağlık Hizmetleri MYO
  YGS-3 273,973 —
  1275057 İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Sağlık Hizmetleri MYO
  YGS-3 273,863 —
  1175086 EGE ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Atatürk Sağlık Hizmetleri MYO
  YGS-3 263,327 —
  1155279 DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Sağlık Hizmetleri MYO
  YGS-3 227,417 —
  1105015 CELÂL BAYAR ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Manisa Sağlık Hizmetleri MYO
  YGS-3 222,601 —
  1245252 HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Polatlı Sağlık Hizmetleri MYO
  YGS-3 219,488 —
  1135048 ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Sağlık Hizmetleri MYO
  YGS-3 200,801 —

 317. neslihan diyor ki:

  1455876 SAKARYA ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Sakarya Sağlık Hizmetleri MYO
  YGS-3 177,695 —
  1325017 KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Sağlık Hizmetleri MYO
  YGS-3 155,376 —
  1485216 TRAKYA ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Sağlık Hizmetleri MYO
  YGS-3 347,180 —
  1435042 ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Sağlık Hizmetleri MYO
  YGS-3 345,478 —
  1415422 ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Sağlık Hizmetleri MYO
  YGS-3 338,533 —
  1345655 KOCAELİ ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Kocaeli Sağlık Hizmetleri MYO
  YGS-3 330,513 —
  1445089 PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Denizli Sağlık Hizmetleri MYO
  YGS-3 312,573 —
  1385542 MUĞLA ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Muğla Sağlık Hizmetleri M.Yüksekokulu
  YGS-3 306,168 —
  1025201 ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Aydın Sağlık Hizmetleri MYO
  YGS-3 277,418 —
  1525065 ZONGULDAK KARAELMAS ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Ahmet Erdoğan Sağlık Hizmetleri M.Yüksekokulu
  YGS-3 254,039 —

 318. neslihan diyor ki:

  1036019 AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Atatürk Sağlık Hizmetleri MYO
  YGS-3 241,590 —
  1365743 MERSİN ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Sağlık Hizmetleri MYO
  YGS-3 233,713 —
  1085829 BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik İvrindi Sağlık Hizmetleri MYO
  YGS-3 230,168 —
  1185059 ERCİYES ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Halil Bayraktar Sağlık Hizmetleri MYO
  YGS-3 220,078 —
  1115045 CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Sağlık Hizmetleri MYO
  YGS-3 196,102 —
  1616115 NAMIK KEMAL ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Sağlık Hizmetleri MYO
  YGS-3 186,590 —
  1145078 DİCLE ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Atatürk Sağlık Hizmetleri MYO
  YGS-3 174,828 —
  1075127 ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Sağlık Hizmetleri MYO
  YGS-3 100,000 —
  1555558 AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Sağlık Hizmetleri MYO
  YGS-3 210,917 —
  1255148 HARRAN ÜNİVERSİTESİ Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Şanlıurfa Sağlık Hizmetleri M.Yüksekokulu
  YGS-3 265 —

 319. neslihan diyor ki:

  http://www.dogrutercih.com/program2011/tablo3/goster
  bu site dershanelerin kullandığı

 320. Sher diyor ki:

  Mustafa By..
  Kme sorduysam oLmaz dedi Ne yabcaqım hc biLmiyormm…
  seherr_qfb_@hotmail.com
  ekLerseniz sevinirm.. hnqi üniverSte oLduqunu bnde bLamadım hep mesLk qeciş aLıyor diyorLar..?

 321. neslihan diyor ki:

  sher meslek geciş görünüo ama bn kayseridenm tutupda kayseri dışında yazarsm bu bana alan dışı olarak görünüm yapıo. öncelik anadolu liselerinde bu yılın mezunlarında ve 93 doğmlularda.

 322. mustafa diyor ki:

  benim puanım 254 her hangi bir üniversite tıbbi dökümasyonluk gelme ihtimali varmıu arkadaslar varsa ulasın lütfen….m_-_18@hotmail.com

 323. bsra... diyor ki:

  off çok kararsızım ya .s bu sene girdim ve puanım 300 geldi bu meslekle ilgi fikrim yok çk korkuyorum geleceği güzel mi hemen iş bulablir miyim kazançları nasıll :(

 324. bsra... diyor ki:

  çok kafam karıştı biri iyi diyo biri kötü .s seneye kalsam çk daha iyi yerlere geleceğimi düşünüyorum fakat gene olmazsa mecbr gidecem seneye kalkıcak diyorlar 2 yıllık üniversiteler doğru mudur ki :S

 325. mlk diyor ki:

  arkadaslar neden bu kadar karamsarsınız ben sağlık meslek lisesi tıbbı sekreterlik bölümü mezunuyum ve 3. sınıftayken kpss ye girdim ve 77 puan aldım ve bu atamalarda cok fazla tıbbı sekreter alınacagını söyledi sağlık bakanı … hem benım tanıdığım birsürü kişi var tsm de calışan ya da devlet hastanesınde calısan 10 yıllık memurlr … lise olarak sağlık meslek lisesinin tıbbi sekreterlik bölümünü secmek isteyen arkadaslarım kesinlikle kararınızdan vazgecmeyın hiç pişman değilim oraya gittiğime ve inallah bu eylül de iş bası yapmıs olurum dualarınızı bekliyorum….

 326. mlk diyor ki:

  Bsra arkadasım iki yıllık deyip gecme kimi dört yıllık okul okuyanlar var hala iş sahibi değiller ama iki yıllık okuyup hemen atananlar birsürü bence en yıne de bir ikiyıllık düsün hem nereden belli ki seneye daha iyi olacagın….

 327. ümran diyor ki:

  doğru söylüyor mlk arkadaşımız haklısın herşy kpps de bitiyor biraz azim gerektiriyor ben de bu bölümü yazmayı düşünyrm ne yalan söylüyeyim kafam karıştı brz 373 puanım inş hakkımızda hayırlı…

 328. ümran diyor ki:

  kimse yok mu sitede

 329. demet diyor ki:

  bende bu bölümü yazmayi düşünüyorum düz lise mezunuyum sosyoloji geliyo ama işsiz kalırm die sağlik tibbi sekreterlik düşünüyorm puanm 328 yeni acılan yerleri yazıcam gelirse gelir artık..

 330. Gaye diyor ki:

  arkadaşlar tıbbi sekreterlik kötü bir meslek değil. kpssde een cok atanan bölümlerden biri. alımı çok iyi lisede de rahatlıkla derslerden geçebiliyorsunuz şuan üni.de 2.sınıftayım ve lisesinide okudum bu bölümün. çok memnunum kpssyle atandıktan sonra 1.800 maaş alınıyor kimi zaman 2000i buluyor. tehlikesi yok hastanede kayıt tutuyorsun randevu veriyorsun işlem giriyorsun. fazla yorucu bi meslekte değil lisede 3-4. sınıflarda staj parası bile veriyorlar her ay. kpssden 70 üstü aldınmı senden rahatı yok tavsiye ederim…

 331. jiyan diyor ki:

  ben kız meslek lisesi mezunuyum ygs3 puanım 340 hangi üniversitelere yerleşerim bilgi verirseniz sevinirim

 332. bsra diyor ki:

  çnkü ygs ye sayısaldan girdim sayısal öğrencisiyim yapamadım 1 ders yüzünden soğudm lys yede tm den grdm sayısaldan 190 bnlerdeyken tm den trkyede 20 bininci oldum o yzden diyorum ki seneye tamamen tm bölümünden girersem çk iyi yerlere gelirim .s pdr sns öğrtmnliği inglzce işltme gibi hdflerm vardı :S

 333. ümran diyor ki:

  bu bölüm hakkında iyi bilgi verebicek biri varmı bu mesleği yazıcamda bilgilendirseniz sevinrm..

 334. fetullah diyor ki:

  arkadaşlar benim anlamadığım bu puanlar niye böyle bi üniversite 450 bi üniversite 200 sizce de bunda bişe yok mu…aldığım bilgilere göre bu bölümde kpssden iyi alırsan işi götürürsün eğer iyi alamazsan özelde asgari ücretle çalışırsın işte bu kadar bir sürü yorum kafamı karıştırdı yaaa…

 335. ümran diyor ki:

  doğru söylüyorsn benmde kafam karıştı herkes birşyler söylüyor valla yha :( :(

 336. smyy diyor ki:

  gaye arkadasım hangı unı de okuyosun acaba benım 4 yıllıklar oluo ama turkıye sartlarında kısa yoldan bıseyler yapmak zorundayız dersler nasıl zormu benı aydınlatırsan sevınırım

 337. batman diyor ki:

  arkadaslar ben düz lise mezunuyum batman tıbbiyi istiyorum ..ygs3 puaım363 sızce gelirmi cvb yazarsanız sevinırım

 338. batman diyor ki:

  geçen sene 368 ile kapatmıs sansım var mı acaba sizce

 339. Ruya35 diyor ki:

  Slm arkadaslar ben geçen sene aöf türk dili ve edebiyatı bölümünü tercih ettim ve suan 1.sınıfı bitirdim .bu sene ygs puanım 326 tercihlerimin tümüne bu bölümü yazdım umarım gelir burada yorum yapanların çoğunun amacı rakip azaltmak yakın bir arkadaşım sağlık meslek lisesini bitirdikten sonra kpss den 78 le atandı ve şuan memur atandığında( 18 yaşında olduğunuda belirteyim ) eğer kpssden yüksek bir not alabileceğinize inanıyorsanız tercih edin

 340. NAZ diyor ki:

  off bende kararsız kaldım ama genede yazcam atrk çünkü kendi bçlümümü istmyrm :S

 341. Ruya35 diyor ki:

  Sözelci biri olarak yazılabilecek en iyi bölüm diyebilirim edebiyatı bitirdikten sonra formasyon derdi var(tabi formasyon kaldırılmazsa) birde kpss den 80 ve üzeri almak zorunluluğu var atanabilmek için yani arkadaşlar sözelciyseniz eğer eğitim hayatınıza 1-0 yenik başlıyorsunuz lisedeyken alan tercihi yaparken çok dikkatli olun hayatınız kararmasın

 342. mehmet diyor ki:

  arkadaşlar ben bu mesliğin 2000-2500 tl maaş getirdiğini zanediyordum eğer bu mesleklete uzman olan varsa lütfen cevap versin

 343. nursaç diyor ki:

  bu bölüm için yapılan tercihler genelde tutuyomu arkadaşlar bilen varsa yazarmı???=??????????*

 344. BEKİR diyor ki:

  tıbbı sekreter sağlık müdürlüğün den ne kadar döner alıyor

 345. HaniFe diyor ki:

  ben düz lse 3. sınıf öğrencsym seneye sınav ama bu mesleği istiyprum denemelerde 280 270 fln yapıorum okuldan gelen puanlada 320 fln olsa sansım varmı? 30 seceneide bu bölümü yazsam bosta kalırmıyım?

 346. Engin diyor ki:

  kpss den kaç almak gerekiyor atanmak için. lütfen bu meslekte atananlar bilgi versin teşekkürler..

 347. fefiim diyor ki:

  ben düz lise türkçe-matematik çıkışlıyım ,öylesine girdim sınava(üniversite öğrenimim devam ettiği için) 84.210 aldım ortaöğretim kpss 2010 dan.
  Ve Tıbbı sekreterlik atandım.

 348. Memet diyor ki:

  slm arkadaşlar ben tıbbi sekreterlik bölümü ikinci(2)sınıfındayım tercih yapmış arkadaşlara söylüyorum.eğer size bu bölüm gelmişsse gerçekten çok güzel bir bölüm kim ne derse desin siz aldırmayn. kpss her yerde var hangi bölüm kpss puanıyla almıyoki. tabiki çalışacaksınız. çalışmadan kazanmayı düşünüyosanız yanılıyosunuz. gerçekten yazılacak bi bölüm. kazanan arkadaşlara hayırlı olsun…

 349. diloş diyor ki:

  arkadaşlar ben düz liseden mezun oldum tıbbi sekr. kazandım sizce dershaneyemi gidiyim bu okulamı?

 350. diloş diyor ki:

  acilen birileri bişey sölesin lütfen

 351. diloş diyor ki:

  arkadaşlar benim lise derslrim iyi ydi ama sınavda başaramadım sizce birdaha sınava giriyim eger yine olmazsa o zamanmı tıbbi sekr yazıyım lütfen fikir verin yalvarıyorum ya

 352. kaan diyor ki:

  diloş benim kardeşim okuyr o bölümü sana gerekli bilgiler verebilirim

 353. kaan diyor ki:

  kaann_3433@hotmail.com

 354. yavuz diyor ki:

  mrb… arkadaşlar bu yola yeniadım atmayı düşünüyoruz usta ağabierimizin önerilerini beklioruz…@

 355. Murat diyor ki:

  slm yavuz sana önerim şu kpss kendine güveniyosan yani ben (80-82) puan alabilirim diyosan ver güzel bölüm. bizim arkadaşlar 77ylede atandı. ama senin istediğin yer gelmesi için diğer puanı al sen. hastanelerde görev yapıyon baya güzel yani.

 356. murat diyor ki:

  ben eşit aggrlık ögrencisiyim ygs 3 ten 283 aldım diplamamda 60 puan yerleşebilirmiyim

 357. Eliff diyor ki:

  .

 358. Eliff diyor ki:

  bende sağlık meslek lisesi tıbbı sekreterlik 2009 bölümü mezunuyum bu işi yapmak istıosan devlete kendini atman sart su an özelde bu işin hiç bi değeri yok özelde olduun surece surunursun bu bolumu okumak isteyen arkadaslar ardından kpssyede çalısıp atansınlar sürünmesinler

 359. tugçe diyor ki:

  tıbbi dökümasyon bölümüne yerleşen diloş nickli arkadaş kaç puanla yerleştiğini öğrenirsem çok sevinirim.Ben ilk tercihlerde yerleşemedim ondan merak ettim.

 360. tugçe diyor ki:

  Ayrıca diloş nickli arkadş seneye tekrar sınava girersen okul puanının yarısının gideceğini de unutma sonra benim gibi hiç sevmediğin bir bölümde okursun

 361. merve diyor ki:

  kararsız olduğum için bu bölümü yazmadım.yorumlardan sonra yazmaya karar verdim.ygs3 323 okul puanıda eklenirse bu bölüm gelir mi ek yerleştirmelerde. yardımmm lütfen

 362. sağlıkçı diyor ki:

  arkadaşlar ben önlisans tıbbi sekreterlik mezunuyum okulu bitirdikten sonra hemen atandım atanması çok kolay bir meslek üstelikte rahatta ben kardeşime bile dört yıllık bir okula gitmektense bu bölümü tercih et dedim kimseye kulak asmayın hem rahat hem ataması kolay

 363. merve diyor ki:

  yerleşen arkadaşlar kaç puan ve sıralamayla yerleştiklerini yazarlarsa sevinirz. şimdiden teşekkürler.

 364. onur35 diyor ki:

  arkadaşlar ben ticaret meslek lisesi 2. sınıfa geçtim ve büro yönetimi kazandım sizce bu bölümü okumalı mıyım ve gelecekte iş imkanları nasıl erkeklere iş var mı bu bölümde ? cevaplarınızı bekliyorum.

 365. uğur diyor ki:

  abi biraz aklım olsaydı hemşirelik okurdum Allah bu tıbbi sekreterlik kursları açanların bu otomasyon şirketlerinin belasını versin hepsi önümüzü kesiyolar biz terminolojiyi yalayıp yutalım 4 yıl okuyalım onlar 3 aylık bir kursla tıbbi sekreter olsunlar olmaz böyle adalet…

 366. kübra diyor ki:

  yaa bişey sormak istiyorum lütfen cevap verin… tıbbi dokumantasyon ve sekreterlık saglık meslek liselerinde kalkmadı mı ? lutfen bii cvb versin bn duz lıse mezunuyum puanm 240 ve hep tıbbı sekreterlık yazdm ama cıkmadı .s.s sizce ek yerlestırmede yazmalımıyım ? lütfen bişey söyleyin..

 367. Fatih diyor ki:

  Arkadaşlar ben 2011 sağlık meslek lisesi tıbbi sekreterlik mezunuyum. Bu sene KPSS sınavına girdim ve ağustos atamalarında tercih yaptım. Şu an Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 657. kanunun 4/B maddesine göre sözleşmeli memur olarak çalışıyorum. Gayet memnunum ve maaşım 1700 üstü. Eskisi gibi değil bizim bölümümüz. Şu anda atama kontenjanları gayet iyi durumda. Numune Hastanesi 25 ortaöğretim 10 önlisans mezunu atadı. Bunun devamının geleceği kanısındayım. Umarım biraz yardımım dokunmuştur seçim yapma konusunda iyi günler :)

 368. ziya alp diyor ki:

  ben düz lise mezunuyum bu sene sağlık lisesinin bölümlerini terçih etmek istiyorum nasıl olacak

 369. ömer diyor ki:

  kübra yardımcı olabilirim 05436140430

 370. hidayet diyor ki:

  arkadaşlar tıbbı sekreter her iki senede kesin atanıyormu . en az kaç puan almamız lazım kpss den.. bn endüstri meslek lisesi bilşim mezunuyum.. eğerki her iki senede bir atanıyorsa bu bölüme gitmeyi düşünüyorum lütfen cevab vermenizi bekliyorum

 371. derya diyor ki:

  ya peki ben sağlık meslek hemşirelik bölümüy
  üm geçiş hakkı varmı odyometriye nereleri tercih edebilirmmm :S hiç kmsenn bilgisi yok

 372. ilker diyor ki:

  arkadaşlar tıbbi görüntüleme teknikleri mi tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik mi? cevaplarınızı bekliyorum

 373. asel diyor ki:

  ben kız meslek lisesi çıkışlıyım ygs 3 puanım 316 acaba tıbbi dokumantasyon ve sekreterlik bölümünü tercih edebilir miyim?puanım kırılacak mı lütfen cevap vernn acill

 374. TµTSaK diyor ki:

  Yha ArkaDa$Lar ßen $u oLumsuz Yorum Yapan Arkada$Lara AnLam veremiyorum tıbbi Dokümantasyon ve SekReterLik Çoğu 4 YıLLıkTan qüzeL ßir mesLek ßen Ara$tırdım Dershanedeki TehßeRLik Hocasına Sordum Ve Tıßßı SekreterLik Okuyan Arkada$Larıma Sordum hepside Çok qüzeL ßir ßöLüm DediLer Tercih Etmemi İstediLer Maa$Larıda qüzeLmis 1.700 Civarı ßeni DinLerseniz Tercih Yapın Ve ßu mesLeqin İstediqi YetenekLerinde Kendinizi qeLi$tirin ÖzeLLikLe KLavyeniz HızLı oLurSa Çok $ansLısınız ßir yandan ßenim KLamyem Super ßakmadan yazıorum + ßu mesLek ßence ZevkLi ßirde i$ ßuLma imkanı Çok qüzeL herkes Zor Diyo ßu Devirde koLay oLan ßir $ey mi var Sanki en qüzeL ßa$arıLar çaLı$mayLa oLur 2 yıLLık qüzeL ßir ÇaLı$ma ve kendinizi qeLi$tirmede ßiraz GayRet verSeniz ßence ßu mesLek Super Kaçırmayın Derim ArKada$Lar OLumsuz Yorum yapanLarada ALdırmayın ßurası SanaL ßir ßakımdan yaLan Dünya yaLan yaLnı$ ßiLqi vererek Sizi ßu mesLekten SoğutuyorLar ve RakipLerinin KafaLarını Karı$tırarak Rakip AzaLtıyorLar Kısacası onLar ßo$ insanLar ßana SoraRsanız ßu mesLeqi okuyun ve AsLa pes Etmeyin Hatata inat OLsun qüLü$Leriniz.. KaramsarLıkLa ßir yere Varamazsınız Ağostos ßöceqi yan qeLip yatarsa Kı$ın karıncanın kapısını çaLarmı$ Sizde Ağustos ßöceqi DeğiL Karınca oLun çaLı$ın ve hayatta ßa$arıLı oLunuz…

 375. TµTSaK diyor ki:

  ßen İlK TercihLerde yazdım Ama yerLe$emedim Ek yerLe$tirmede 30 Tercih verdim in$ qeLir SizLerede ßa$arıLar diLiyorum Arkada$Lar Herkesin Hakkında HayırLısı oLur in$aLLah µRfaLı Mehmed.. Lakap TutSak :P :P

 376. TµTSaK diyor ki:

  AseL SözeL den aLınıyor Zaten ygs3 puanıyLa yani Hanqi Liseden Mezun oLuRsan oL Farketmiyor ßence ßen Düz Liseyim qideßiLiom Sende qidersin Tercih EdeßiLirsin ama Dershane yada okul rehßerLik hocasınıda Sor ßiLqi aL iyi ak$amLar kiß aeoLun Arkada$Lar in$ herkes istediqi ßöLüme yerLe$ir..

 377. bediş diyor ki:

  ya bilmiyorum kafam çok karıştı ygs3 puanım 346 bu bölümü hocalarımız öneriyor 4 yıllıktan kat kat iyi tercihler yarın son ve ben hala yapmadım çok kararsızım..

 378. TµTSaK diyor ki:

  Yha Kararsız kaLmak Hsayata 1-0 yenik ßa$Lamaktır ßen 30 tercih verdim tıbbı Dokümantasyon ve SekreterLik puanımda 227 qeLse qELir qeLmesede Zaten Dershaneye qidiom Düz Lise mezunuyum ßirde qeLme ihtimaLi Çok Dü$ük amma qüzeL ßöLüm die 30 tercih verdim Hakkımda hayırLısı oLsun sizLerinde hakkınızda hayırLısı oLsun ..

 379. bediş diyor ki:

  ablam saolsun tercih yap dedi hayırlısı bakalım yapıyorum gelmesede çok önemli değil hayat devam ediyr..

 380. Gürhan diyor ki:

  Sabahtan beri tüm yorumları okudum.Ve şu sonuçları çıkardım.Bu bölümü toplam 6 yıl okuyanlar(Sağlık meslek lisesi dahil) ve sevmeyenler mezun olduktan sonra kpss’yi kazanamayıp da özel sektör de çalışan kişilerdir.Yoksa düz lise den gidenlere daha güzel gelebilir.Bu bölüm 2 yıllıklar arasında en garanti iş bulabiliceğiniz bir bölümdür.İş buluyoruz da parası az diyorsanız.O zaman oturup eşşek gibi Kpss’ye hazırlanacaksınız.4 yıllık bölümlerin de dahil hepsinin yolu kpss den geçiyor.Hangi bölüm iş garantili ki? Düz lise-Meslek lisesi’nden mezun olanlar için ideal bir bölüm.Ama bu bölümü okurken şiddetle şunu tavsiye ediyorum.Aynı zamanda da ne olursa olsun ingilizce öğrenmeye bakın.Saygılar…

 381. asel diyor ki:

  selam tutsak puan kırılmıyorsa sorun değil bende bu bölümü verdm ve inşallah gelir yorumunuz için tşk ler.. hakkımızda hayırlısı olsun

 382. sinem diyor ki:

  mrb ben düz lise meznuyum ygs puanım 290 ilk terchmde tbbi dökümntsyn ve skretrlk yazdm 24 terch yazdm hi biyer gelmdi ikinci terchmde boş klan yerlri terch ettm gelme olsalığı nedir acaba ?

 383. sinem diyor ki:

  yardımcı olcak biri yokmu .s.s

 384. Rahmi diyor ki:

  Yerleşen arkadaşlar kaç puanlar yerleştiğinizi yazarmısınız

 385. Rahmi diyor ki:

  Sinem Hangi yerleri tercih ettin Puanından Yüksek yerler gelmez

 386. sinem diyor ki:

  kırşehir nevşehir punında yüksek degildi 254 200 lerde filandı yeni yerler açılmş kütahya onu yazdım

 387. Rahmi diyor ki:

  sinem bende Kütahya , sakarya , Bursa , Manisa verdim İnşallah gelir …. Kütahya 100 Kişi alıyormuş orası gelme ihtimali yüksek ama ilçedir Ona sevinemiyorum :)

 388. sinem diyor ki:

  puanın kaç rahmi

 389. Rahmi diyor ki:

  Puanım 312 senin

 390. sinem diyor ki:

  290 benim

 391. Rahmi diyor ki:

  Gelir ya Merak etme İnşallah Kimse tercih yapmamıştır fazla :) Galiba yarın açıklanacakmış ?

 392. sinem diyor ki:

  herkes burayı yazmş bksna :)

 393. Rahmi diyor ki:

  Yok ya Kimse yazmamış rahat ol 100 Kişi alıyorlar Kütahya yazdıysan gelir :D

 394. bediş diyor ki:

  acaba sadece yerleşemeyen benmiyim?:)

 395. Rahmi diyor ki:

  bende yerleşmedim :D

 396. elvan diyor ki:

  merhaba arkadaslar ben 2 yıllık bıyomedıkal cıhaz teknolojılerı mezunuyum acaba odyometrı kursuna gıdebılırmıyım bu kurs hakkında bılgısı olan bana ulasırsa cok sevınırım?

 397. özgül diyor ki:

  yaa herkez çok olumsuz düşünmüş tabi herşey kpss bağlı kazanamassa özel hastaneden 800 alır bunda yadırgancek bişey yok ayrıca koskoca eğitim fakültesini bitirip kpssyi kazanamayıp 800 tlye çalışan öğretmenler var.. kazanaıp gir devlete memur ol bence çokta kötü bölüm deil kamu yönetimi,öğretmenlik herşey kpssye bağlı buda öyle bnde tercih etcek gibiyim herkez için hayırlısı olsun..

 398. sözelciyim :) diyor ki:

  merhaba ben sözel 11.sınıf ögrencisiyim ve bu bölümle ilgili araştırmayı yapıyorum tüm yorumları okuamadım ama beni yinede aydınlattı bu yorumlar baktım puanlar en az 270lilerden başlamakta arkadaşlar şu işsizlik günlerinde bu ülkede bence sağlık sektöründe çok güzel bir meslek ve parasıda iyi bir meslek çünkü kadrolu olunca döner sermayeden para alınıyor ve mesaiye kalmaktda var bunların içinde ben çok özeniyorum suan bu meslektekilere ve ben hastaneleri sevmeme karşın bu meslege özeniyorum bence seçen ve üniversiteyi okuyan kişi hiç bir pişmanlık yaşamaz ki bu işsizliğin olduğu bir ülkede…

 399. Selahattin diyor ki:

  Merhaba Arkadaşlar,
  Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik Bölümünü Düşünüyorum, Acaba 2 Yıllık Üniversite Eğitimi Zor mu ? Bilgisayardan İyi Anlarım, Klavyem var, Proğramladan Anlarım.. Düz Lise Mezunuyum..
  ve Birde Üniv.den Mezun Olduktan Sonra Özellerde Maaş Durumu Nasıldır? Devlette Maaş Durumu Nasıldır?
  Birde Hastane de Ne İş Yapar Bizim Anladığımız Dilde Anlatabilecek var mı ?

 400. nesime diyor ki:

  Ya ben tekstil okuyorum ama bölümümden memnun değilim tıbbi dökümantasyon istiyorum sözel bi bölüm olduğu için sözeldede iyiyim çabalarsam yapabileceğime inanıyorum. Şimdi arkadaşlar ben tekstil mezunu olarak alan dışından alıpta 2 yıllık tbbi dökümantaasyon myö okuyabilir miyim ? Ama henüz 11. sınıf öğrencisiyim. Bu bilgiye çook ihtiyacım var. Yardımcı olursanız çok sevinirim geçektenn. Şimdiden tesekkür ederimm. Umarım herkes istediği yere gelir ve istediği meslekte mutlu olur. Herkese kolay gelsin, başarılar..

 401. nedim diyor ki:

  arkadaşlar ben düz lise sözel çıkışlıyım bu yıl 300 puan alırsam diplamayla beraber. bu mesleğe girebilirmiyim yorumlarınızı bekliyorum.şimdiden tşk ediyorum

 402. turan diyor ki:

  arkadaşlar ben tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik 1.sınıf öğrencisiyim..bölüm hakkında bana düzgünce biri bilgi versizn..firari_sevdam_5892@windowslive.com

 403. turan diyor ki:

  firari_sevdam_5892@windowslive.com yardımcı olur musunuz..

 404. sultan.. diyor ki:

  düz liseyi okuyorum bu yıl sınava gireceğim ygs3 den bnce kolay ekmek parası kaznılmıyor hepsi birbirinden zor gerçktn bu işi isteyerek yaparsan bence zevkle çalışmaların ylunda gider..dilerim bu yıl kazanırım bn tıbbı dokümantasyon istiyorum dualarımız hep sizinle dualarını bekliyorum okul hayatında ve iş hayatında başarılar diliyorum….

 405. bulaşıcı diyor ki:

  arkadaşlar ben süper lise mezunuyum 2 yıllık tıbbi sekreterlik okudum ve 81 puan ile atandım kpss puanı onemli iş bulmak için bu bölümün üst ögrenimi nedir maas yükseltmek için

 406. ÖzzLemm diyor ki:

  kız meslek lisesi mezunuyum sınıfım cerrahpaşada tıbbi dökümantasyon okuyo biz 4 kişi odyometrideyiz. dersler zor gibi ama her hafta hatta bazen günlük yenilenen iş ilanlarına baktığınızda odyometriyi tercih edeceksiniz. özel hastanelerdeki talep artıyo haliyle maaş da artıyo ama hep söyledim… tıbbi sekreter olmak için okumanıza gerek yok. 2 sene boşa harcamış olursunuz. he tıbbi terminoloji görmem lazım diosanız duya duya aşina oluyosunuz o kelimelere..

 407. muhammed diyor ki:

  ben meslek lisesi bilgisayar bölümü öğrencisiyim tıbbbi dök. ve sekreterlik istiyorum ama saglık mesleklilerin dikey geçişinden bize yer kalmaz diyolar yardımcı olacak war mı lütfeeeennn

 408. bulaşıcı diyor ki:

  özlem hanım 2 yılı boşa harcamıyoruz harcamadıkta şu an mis gibi işim var çünkü atandım kafasını kullanan herkes okuyup işini bulur

 409. muhammed diyor ki:

  cewappp werennnn yok muuuuuu

 410. bulaşıcı diyor ki:

  muhammed bey ben süper lise çıkışlıyım alan dışı tercih yaptım sözel seçtim sözelden tercih yaptım 0.3 ile carpılan puanım 328 di 2008 de girebiliyosun yani ama şimdiki sınav sistemini bilmiyorum ben su an atandım çok rahatım tavsiye ederim

 411. muhammed diyor ki:

  sağlık mesleklerin dikey geçişinden biz meslek liselilere kontenjan kalır mı acaba yaaa

 412. özge diyor ki:

  merhaba arkadaşlar. iş olanağı kısıtlı falan değil devlet her yıl atama ile 2000 tıbbi sekreter alıyor yeni yönetmeliğe göre artık hastanelerde ve sağlık kurumların tıbbı sekreter zorunlu önceden tıbbi sekreterler lise mezunu bayanlar oıluyordu şımdı unıversiteyi bıtırmıs bazı bölumlerın dersını almıs bilgi ve egt. almış olması gerekır. özel kurumlarda maası en az 1oootl devlette suan gırsenız 2.150tl den baslıyor döner sermaye ıle beraber 3000tl buluyor.bu bölüm mezunu olduktan sonra yapmanız gereken 1. kpss girmek 2.olarak 2 yıl daha okuyarak fak. tamamlamak rabbim hakkınızda hayırlısını versın rahat bir meslek bu meslek..

 413. özge diyor ki:

  muhammed devlet üniversitelerinde yer kalmaya bilir ama özel üniv. %1oo burs ıle gıdebilirsin

 414. N!LsU diyor ki:

  Burda herkes ne saçmalıyor yaa bölüm olarak iş imkanı açısından süper bir bölüm 75-80 le bile atanan arkadaşlarım var. insanların kafasını karıştırmayın… burda yeni, gelecek nesillerimiz söz konusu. sadece ders içeriği açısından zor bir bölüm sayısalcı olmayanlar ve meslek lisesinde mat. ağırlığı olmadığı için seçmesin ben tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümü okumaktayım şuan, ve 17 yaşında ünv. okuyorum. :) rahat keyifli bir meslek dalı TORPİL çok önemli. maaş konusuna gelince geçen yıl staj gördüğüm yerde aynı bölümden mezun olan bayanın dosyasında 2.300 yazıodu 4 yıllık tecrübesi var. herkes için hayırlısı neyse o olsun…

 415. bulaşıcı diyor ki:

  nilsu geçen sene nerde staj yaptın bende oraya gidiyim çalışıyım memurum ama o kadar maaş alamıyorum:)

 416. PINAR diyor ki:

  kpssden 80 üstü alan kımse acıkta kalmaz tavsiye ederım.. maaş 1230 döner 600-800 arası değişiyooooo

 417. bahar diyor ki:

  merhaba arkadaşlar ben düz lise mezunuyum okul puanım iyi. bu yıl 300 civarı alırsam acaba bu bölüme yerleşebilir miyim lütfen bilgi…….. :( (((

 418. N!LsU diyor ki:

  bulaşıcı :) kırklareli merkez ağız ve diş sağlığında staj gördüm aynen bende senin gibi şaşırdım ve üniversite için tıbbi dökümantasyon bölümü kararını aldım ;) ama torpil çok önemlii tabi

 419. BULAŞICI diyor ki:

  nilsu atan işini elne al canımda bosver gerisini gerçekten iyi maaş ama ya ben dönerle birlikte 1900 buluyor ama yılbasından sonra artacak tavsiye ederim bölüm güzel kpss den yüksek alman lazım biraz

 420. engin diyor ki:

  herhangi bir sağlık problemi olanların girmesinde bir sıkıntı olur mu çünkü kayıtta sağlık raporu istiyorlarmış ?

 421. jinda diyor ki:

  mrb arkadaşlar bende son bölüm tıbbı dökümantasyon öğrencisiyim bilgiye ihiyacım var ltfn bana ulaşın delole_yasemin@hotmail.com

 422. bahar diyor ki:

  ya arkadaşlar bir soru sordum lütfen bilgi verir misiniz?arkadaşlar ben düz lise mezunuyum okul puanım iyi. bu yıl 300 civarı alırsam acaba bu bölüme yerleşebilir miyim lütfen bilgi…….. (((

 423. doğan diyor ki:

  bahar bende düz lise mezunuyum.bu yıl kazandım bu bölümü.Sana şöyle söyleyeyim 370 al diplomalı tabi.Elazığa yani FIRAT Ün. İÖ. Tıbb. Dök. ve Sek. bölümüne girebilirsin.Bi alt sınıfımda olursun seneye umarım..

 424. tuğber diyor ki:

  arkadaşlar lütfen yardımcı olun bende bu böülümü tercih ettmek istiyorum yenii sisteme göre ygs den mi alıyor lys de mi girmem gerekiyor birde düz lise eşit ağırlık mezunuyum bu bölümü tercih edebilirmiyim acil cvp arkadaşlar çok tşk ederim şimdidden

 425. sedaaaaaa diyor ki:

  bu bölüm sözelden alıo arkadaşlar ygs3ten alıo bnm arkdaşım ygs3 teen 360la gitti ama sonu nolur bilemiorum hakkımızda hayırlısı..

 426. HAŞİM diyor ki:

  Değerli arkadaşlar, kafanızı karıştıran herhengi bişey olmasın.bu bölüm birçok dört yıllıklardan bin kat iyi ve güzeldir.iş bulma konusuna ve parasına bakılırsa; iş bulma olanağı gün geçtikçe artıyor ve emin olun boşta kalmazsınız,parasına gelince özelde 950,devlet hastanelerinde 1650 para alırsınız..bu bölüm hakkında olumsuz yorum yapan arkadaşlarıma söylüyorum lütfen kardeşlerimizin kafalarını karıştırmayın,hangi sağlık bölümü iyi değilki..?bir yandan bu bölümü okursunuz bir yandan da kpss’ye hazırlanırsınız.kpss’den 75-80 arasıda alsanız tamamdır yanii. bu düzle muzunu olan arkadaşlar için söylüyorum, onlarda sıkıntı yaşamadan YGS3 puanıyla yerleşebilirsiniz puan kesme söz konusu bile olamaz,üniverste taban puanları 290-410 arası.bu aralardaki puanı rahatlıkla alırsınız size güveniyorum ve son olarak size bir kaç üniverste tavsiye edeceğim : 19 mayıs ün(samsun),dicle ün (diyarbakır),uludağ ün(bursa),çukurova ün(adana),ankara ün(ankara),9 eylül(izmir).arkadaşlar bu kadar hepinize başarılar diliyorum…j.j haşim

 427. yaşarrr diyor ki:

  evet bende katılıyorum haşim arkadaşa bende şuan siirte okuyorum memnunum bölümümden tavsiye ederim

 428. bahar diyor ki:

  çok tşkler arkadaşlar istediğim bütün bilgileri aldım.

 429. sevgi diyor ki:

  arkdaşlar tıbbi dökümantasyon birinci sınıf öğrencisiyim. Bu yıl atamalarda sadece bu meslekten 1200 kişi atandı ve Bursa samsun gibi yerler 60lı puanlarla aldı düşünün yani. Dersler biraz zor ama atama kolaylığı isteyen herkese bu bölümü tavsiye ederim. Başarılar.

 430. serkan diyor ki:

  ben şunda istanbul gelişim ünv. bu bölümğü yüzde 50 burslu okuyorum ve bana tavsiye edilmeseydi ben tercih etmezdim arkadaşlar… insanlar kendilerine güvenmeden girdilermi bir yola nereye kadar ki o yolculuk. ama siz siz olun bişeye başladınız mı sonuna kadar kararlı olun bölüm güzel yani bence okunması gerekli….

 431. serkan diyor ki:

  iletişim için (kaygisiz_sk@hotmail.com) ulaşabilirsiniz…

 432. berat diyor ki:

  arkadaşlar kimsenin sözüne inanmayın bende inanıordum yok atanamazsın yok bi yere giremessin falan diolardı ama ben sağlık meslek lisesi mezunuyum ve bitirir bitirmezde hemen atandım kpss den 75 almıştım 75 almakta zor değil hç çalışmadığım halde aldım ben bu puanı ve şükürler olsun Allahıma şimdide çalışıorum hastanedeki en küçük personel de benim…tıbbı sekreterlik alım sayıları her geçen gün artmakta ben tavsiye ederim bu bölümü bizim bölüm att hariç hepsinden düşük kapattı üniversite ve lise olmak üzere toplam 3000 kişi alındı eğer benimle bu bölüm hakkında konuşmak isteyen varsa sivasli_kartal_25@hotmail.com adersinden bana ulaşabilirsiniz.

 433. çelik diyor ki:

  herkes çeşit çeşit yorum yapmış . bu bölümden mezun olanlar için söylenebilecek birşey yok. okuyan okumuş diplomasını almış fakat tıbbi sekreterliği, yeni tercih edecekler için tekrar düşünmelerini tavsiye etmekte fayda var diye düşünüyorum.
  ben de bu bölümün madurlarındanım :) ) iş bulmak vs hepsi bi tarafa : okula başladığımız ilk gün hocalarımız bize bu sitede yapılan olumsuz yorumlara benzer tavsiyelerda bulunmuş lardı .
  DURŞEN hocamız vardı kulakları çınlasın diyeyim: tıbbi sekreterlik bölümünü çok sevdiğini söylerdi her seferinde ve eklerdi peşinden :”çünkü bu bülümü bitirenler ya muavin oluyor ya çaycı, otobüs bedava kahvede çay bedava ne güzel hayat “…
  evet bizim zamanımızda böyleydi. bu bölümü okuduğunuz için öğretmenler bile alay ederdi sizinle .yani okuyup okuyup bir hiç olmak kısacası.diğer arkadaşların da dediği gibi : anatomi dir fizyoloji dir tıbbi terminoloji dir hastalıklar bilgisidir vs vs . hepsini görürsünüz ama gerçekten bi sağlıkçı değilsiniz dir. . vs vs
  ayrıca kpss yi kazanan arkadaşlar da herkese bu şekilde ümit vermesinler bence. bu devran hep böyle gitmez . Bu “herkesin yapabileci iş” sıfatından kurtulmadıkca ondan kaçılması gereken fuzuli gereksiz acınası bi bölümdür ..
  bir kaç arkadaş da yabancı dil vs demiş : yükselirsin şöyledir böyledir . madem böyle bi niyetiniz var gidin başka bir bölüm okuyun . yabancı dil okuyon madem. akıllı olun arkadaşlar..her kötü yorumun moralinizi kırmaması gerek tamam doğru ama her iyi diyene de aldanmayın . yorumlara bakıyorum herkes bekar vs . 1000 liraya iyi diyorlar. yarin iki çocçuğunuz oldu mu ne yapcaksınız ? herkes karı koca çalışma imkanı bulamayabiliyor .. o yüzden tekrar tekrar tavsiye ediyorum bu bölümü seçerken kılı kırk yarın . nasıl olsa okuyacaksınız . aynı yılları başka bi bölümle değerlendirin. inanın sizin için daha hayırlı olur.

 434. Gönül diyor ki:

  Düz lisedeyim.Kaç puan yapmam gerekir?Bilen Allah rızası için söylesin………………

 435. timuçin diyor ki:

  arkdşlar benden size tavsiye bu bölümü mutlaka okuyun valla çok güzel bir bölüm ben 2.sınıftaym ve son yılım hem üniversiteye gidym hemde kpss ye hazırlanıyrm..

 436. şeyma diyor ki:

  yaa ben ticarett lisesi son sınıf ögrencisiymm duyumlara bakmaynn güzll bölümm tercih etmeye degerr emen olunn bosda kalmazsınızz ben dikeyy geçiss yapcamm 2 yıllıkk hayırlısı diyormmm

 437. şeyma diyor ki:

  maaşş olarakda1.500 milyar dedilerr arastırmayada devamm ediyormm öss ye hiç çalışmıyormm :( dikey gecis yapacamm

 438. murat diyor ki:

  ya arkadaşlar ben size birşey söylemek istiyorum ben saglık meslek lises tıbbi sekreterlik bölümünü okuyorum bence bu bölüme geleceginize att veya hemşirelige gelin maaş konusundada 1750 veye2000litadır

 439. turan diyor ki:

  haşime inanmayın yalan söylüyor…güzel bölüm değil gelmeyin:)))

 440. özlem diyor ki:

  bende tibbi sekreterlik lise mezunuyum ama geçiş yapmak istiyorum fakat bulunduğum ilde yok başka illeri yazsam örgün eğitimde her gün gitmem zorunlumu haftada 2 yada 3 gün giderek olmazmı bilenler açıklama yaparsanız sevinirim

 441. berat diyor ki:

  Tıbbı Sekreterin maaşı ve diğer bütün sağlık personellerinin maaşı aynıdır farklı değil arkadaşlar bazı arkadaşlar bilip bilmeden bir şeyler saçmalıyorlar hangi hastanede olursanız olun bütün sağlık personellerinin hepsi aynı maaş ve aynı döneri alıyorlar yok hemşiresiymiş yok att siymiş falan hepsi berbat benim arkdaşlarım var att de hemşirelikte herkes tıbbı sekreter yerinde olmak istiyor hemşireler att ler hepsi o kadar nöbet tutuo sabah akşam durmadan çalışıolar ama tıbbı sekreterler masa başında işin olursa yaparsın olmassa akşama kadar face takılır oyun oynarsın ben bölümümü gerçekten seviyorum ve çokta rahatım ben lise mezunu bir tıbbı sekreterim ve aldığım maaş da dönerle birlikte 1950 bizim hastanemiz biraz küçük olduğundan döneride biraz az almak zorunda kalıoruz ama büyük hastanelerde çalışan tıbbı sekreter arkadaşlarım var ve 2500 milyara kadar maaş alan arkdaşlarım var ben en az alanlarından biriyim…ben bu bölümü okuyan herkese tavsiye ederim kimse kötülemesin bu bölümü

 442. berat diyor ki:

  Lise mezunu olanlar daha çok şanslı bunuda belirtmek isterim…

 443. bihter diyor ki:

  Berat verdiğin bilgiler için teşekkürler
  vediğin bilgilerden sonra içim açıldı
  Birşey sorabilirmiyim
  2 yıllık tıbbi sekreterlik ve dök mezunu olan
  ve ihtisas 3. sınıfta okuyan hangi seviyede kpss ye giriyor lisansmı ön lisansmı
  BİLGİ verirseniz çok seviniri

 444. bihter diyor ki:

  Bide bunu sormak istiyorum

  Tıbbi sekreterlik mezunu olup
  Sonra İhtisas okuyan biri
  Ne iş yapar

 445. selim diyor ki:

  arkadaşlar ben eşit ağırlıkcıyım ve bu mesleği istiyorum bana bu konuda bilgi verecek birisi var mı acaba… olumlu ve olumsuz yorumlar kafamızı karıştırdı.. lütfen yardımcı olan.. selim_619@hotmail.com

 446. selim diyor ki:

  bu arada düz liseyim son sınıf öğrencisiyim

 447. merve diyor ki:

  bende gitmek istiyorum.. sizce en iyi üni. hangisi?? bu bölümün olduğu??

 448. rojhat diyor ki:

  ya benim bu tıbbı dökümantasyoncu bölümü okumak için ygs de kaç puan gereklidir bunun hakkında bilgisi olan varsa bilgilendirsin….

 449. rojhat diyor ki:

  önemlen rica olur şimdiden herkese teşekkürleri sunuyorum …

 450. nuh diyor ki:

  ben 2. sınıfta okuyorum.Afyon kocatepe üniversitesine 433 puanla yerleştim ikinci öğretim olmasına rağmen puanları oldukça yüksek ve öncelik meslek liselerinin.

 451. nuh diyor ki:

  bölüm hakkında bilgi almak isteyen varsa facebook hesabımdan mesajlarınıza cevap verebilirim. Nuh Kala

 452. esra diyor ki:

  ben de bu bölümü okuyorum. sağlık lisesi mezunuyum bölümüm buydu zaten. şu an kpssye hazırlanıyorum umarım hepimiz atanırız alımlar yine çok olacak inşallah benim ümidim var. düz lise çıkışlı olup bu mesleği tercih etmek isteyenler fazla çalışmalı :P ayrıca üniversitede dersler biraz ağır gelebilir sağlık çıkışlı olmayanlar için. bölümümü çok seviyorum şahsen hemşirelk ve attden çok çok dha iyi. tavsiye ederm yani :P

 453. ferhat diyor ki:

  arkadaşlar bende tıbbı sekreter mezunuyum 2008 3 yıl calıştım özelde 700 tl yee bu sene optisyenliğe gectim bencee 2 yılık ünv dahi okumayın sekreterlik kpss den atandınız atandınız atanamadınız bitersinizz liseden mezun oclakalr ya odyometri yada optiğee gecinn en aşağı özeldede 1500 garantii

 454. bulaşıcı diyor ki:

  nuh bende afyon kocatepe universitesi mezunuyum 2010da mezun oldum süper lise çıkışlıydım o zamanın puanıyla 328 ile girdim ağustos ayındada atandım kpss 82 puan ile cok rahat bi meslek yalnız sunu sormak istiyorum çalışırken maaş yükseltmek için okuyabilecegimiz bölüm varmı

 455. ilknur diyor ki:

  ben ticaret meslek lise mezunuyum ben sekreter olabilirmiyim? yoksa lise mezunu olmak yetermi cevabını bekliyorum hemen….

 456. kübra diyor ki:

  BENDE ŞUAN TİCARET MASLEK SON SINIF ÖĞRANCİSİYİM PEKİ BEN NAPABİLİRİM…!

 457. bahar diyor ki:

  ilknur tabikide olabilirsn. kübra sende meslek liselisin az biraz çalışırsan rahatlıkla bu bölüme yerleşebilirsin.

 458. gülsüm diyor ki:

  bende bu bölümü tercih etmeyi düşünüyorm ama bitirdikten sonra atamalar nasıl alım fazla mı yani?

 459. asıva diyor ki:

  herseyde kpss kurtarıcı kpss den ıyı bır puan alın hıc bıseyı dert etmeyın hersey gonlunuzce olsun basarılarrr

 460. dilan diyor ki:

  Merhaba Arkadaşlar Ben Düz Lise Sözel Mezunuyum Ve Üniversite Olarak Bu Bölümü Çok İstiyorum . . Tıbbi Sekreterlik Sadece Sağlık Meslek Lisesinden Mi Alım Yapıyor Düz Lise Sözel Bölümü Olarak Benim Gitme Olanağım % Kaç Lütfen Bir Bilgisi Olan Yazsın Allah Rızası İçin . . .

 461. asıva diyor ki:

  dılan buu bolum zaten sozelden alıyo ygs3 ten bende duz lıse mezunuyum sozelden yuksek puan al yeter basarılar dılerım

 462. dilan diyor ki:

  Çok Teşekkür Ederim Allah Razı Olsun . .

 463. asıva diyor ki:

  ne demek sorularınız varsa yada bılgınız paylasalım yanlıs yorum yapmayın gercek bıldıklerinizi yazin bu blumu okuyan bılen ler yazsin lutfennnnn!!!!!!

 464. gülsüm diyor ki:

  sağlık meslek çıkışlı alınıyo ama düz liseden de çok giren var yani 360 almış rahat girebilirsin bence bende TM bölümüyüm.

 465. m.ali diyor ki:

  böyle bir adeletsizlik olmaz biz bu tibbi sekreterliği 4 sene lise 2 sene ön lisans okuyoruz meb’in açtığı hızlandırılmış tıbbi sekreterlik kursları bizi perişan ediyor bu adeletsizliğe nasıl engel olabiliriz acımasızlık ekmek paramızı elimizden alınması demektir… =(

 466. bahar diyor ki:

  m.ali arkadaşım sana katılıyorum valla bu kursların derhal kapatılması lazım. madem açığınız var kpss puanlarını düşürün.bu bölümden mezun olan rahatlıkla atansın yanii.

 467. gülsüm diyor ki:

  şuanda tıbbi sekreter olan varsa aranızda bildiklerini iş imkanlarını paylaşsın lütfen

 468. gülsüm diyor ki:

  kpss puanları kaç bilen var mı?

 469. asıva diyor ki:

  benim bildigim 75 ve 80 arası kpss puanı yetıyo 80 ve uzerı alırsanız daha ıyı olur

 470. gülsüm diyor ki:

  kaç kişi atanıyo peki her sene ortalama ?

 471. bulaşıcı diyor ki:

  gülsüm ben süper lise mezunuyum ve 2 yıl tıbbi sekreterlik bölümünü okudum afyonda ve su an çalısıyorum 81 küsür ile atandım 2.yerleşrirmede ilk tercihim geldi kpss den ne kadar iyi alırsan o kadar iyi 2000e yakın kişi alındı bu sene belkide geçmiştir bilmiyorum tam olarak ama çok rahat bi meslek inşallah sizlerede nasip olur

 472. gülsüm diyor ki:

  bende istiyorm bu bölümü ama iş imkanı atamaları kafamı karıştırıyo biraz saol teşkkr ederim

 473. gülsüm diyor ki:

  bu arada diyelim kpss kazanamdm özele girme şansım ne ve devlette özelde maaşları nee kadar?

 474. bulaşıcı diyor ki:

  iş imkanı var kafan karışmasın ama dediğim gibi kpss puanı önemli devlette calışmak istiyorsan 80 ve üzeri alman lazım bunun içinde sınavdan korkma maematiğin iyise hele hiç korkma çünkü matematik yapılmıyor pek fazla özeldeki maaş benim bildiğim asgari ücret devlette ise ben sağlık müdürlüğündeyim 1900 e yakın maaş alıyorum hastanede daha fazla olabilir döner katsayısı fazla çünkü oranın raha ol bayan için çok rahat bi meslek

 475. gülsüm diyor ki:

  çok teşekkür ederim bilgilendirdiğin için
  her sene atama oluyomu peki

 476. ferdi diyor ki:

  ben ticaret meslek lisesi son sınıftayım. bu bölümü kazanma şansım var mı bilmiyorum

 477. gülsüm diyor ki:

  hangi lise türü olursa olsun gitme şansın var tabiki.

 478. nilsu diyor ki:

  sağlık mudurlugunde calısan arkadasımm sız batı da mı doğu da mı calısıyosunuz tskler sımdıden

 479. nilsu diyor ki:

  ön lisans mezunu olup da eğitim yükseltmek isteyenler işletme okuyabilıyo ve dgs ıle örgün eğitimle büro yonetımı öğretmenlıgıne gecıs yapabılır

 480. abdullah diyor ki:

  arkadaslar saglık bölümlerini düz lise cıkıslılar tercih edemiyor etsede yerlesmesi cok zor diye biliyorum . ama özel üniversitede düz lisesnin saglık bölümündeki sansı ne bilen varsa bilgi verirse sevinirim simdiden tskler..

 481. gülsüm diyor ki:

  abdullah tıbbi sekreterlik için düz liselerin şansı o kadarda az değil ben düz lisedeyim bunu bende çook araştırdım anestezi fln düşünürsen şansın az ama imkansız değil . tıbbi sekreterlik için o kadar karamsar olmamak lazım bence sağlık bölümlerinin içinde en kolay girilen bu bölüm puanlara bakmşsındır zaten yada bakmadığın için bööyle düşünüyosndr.

 482. abdullah diyor ki:

  tskler gülsüm peki özel üniversitededemi bu aynı fazla sans yok.puanlara baktımda öle fazlabi puan istemiyor..

 483. gülsüm diyor ki:

  tıbbi sekreterlik özeldede aynı ama diğer sağlık bölümleri düşük yüzde 50 burslu yada burssuz gidebiliyosan imkanın varsa kaçırma derim anestezi için özellikle. Umarım hepimiz kazanırız.

 484. abdullah diyor ki:

  saol gulsüm sen ne dusunuyorsun peki..

 485. kürşat diyor ki:

  arkadaşlar tıbbı dökümantasyon bölümündeki puan farkı nedir örnegin fırat üni örgünü 188 ile almış iö ise 368 le almış bu puan farkı nedir

 486. gülsüm diyor ki:

  188 olan meslek çıkışlı almş sadece iö 368 de meslek liseleri ve düz anadolu vs.genel olarak almşdüşük puanlı yazanların hepsi meslek lisesini alır.

 487. gülsüm diyor ki:

  abdullah ben düz lisedeyim TM bölümüm . ygs den tıbbi sekreterlik radyoloji(tıbbi görüntüleme) düşünüyorm inş bu sne kazanırım olmazsa seneye artık radyoloji yada anestezi ben biraz bu mesleklere mantık açısından bakıyorm hem 2 sne hem iş bulma imkanı yüksek radyoloji tıbbi sekreterlik anesteziyide çokistiyorm ama bölümüm tm biyoloji fizik fln görmediğim için kendimi riske atmakta istemiyorm o yzden radyoloji olmadı tds hayırlısı artık

 488. BULAŞICI diyor ki:

  nilsu ben iç anadolu bölgesindeyim saglık müdürlüğünde

 489. gülsüm diyor ki:

  kaç puanla atandı?

 490. abdullah diyor ki:

  anladım GÜLSÜM aynı durumdayız yani ben sayısal bölümüm. anestezi,tibbi labaratuar yada radyolojı düsünüyorum ozel felan artık bu yıl kesin gidecem bi yere ins. bakalım.

 491. gülsüm diyor ki:

  inş tıbbi labaratuarı boş ver anesteziye git bence .d

 492. abdullah diyor ki:

  ya anestezi olurmu bilmiyorum ki gönül ister tabii sende özel dusunuyorsun galiba _?

 493. Hüseyin Esin Mardin diyor ki:

  Arkadşaım az buçuk hevesimiz vardı onuda kırdınız ya :( Bana geniş bilgi verecek bir dost arıyorum…
  Facebook adresim : facebook.com/huseyinesinmardin Bekliyorum. Sağolun

 494. BULAŞICI diyor ki:

  gülsüm 81 küsür ile atandım ilk tercihim geldi

 495. gülsüm diyor ki:

  yok abdullah özel düşünmüyorm.

 496. gülsüm diyor ki:

  mezun olduun sene mi atandın yoksa bekledinmi baya k.bakma bende çok sordum ama…

 497. bulasıcı diyor ki:

  yok canım estagfırullah bende cok arastırdım zamanında tabiki sorman lazım gelecegin söz konusu 2010 yılında mezun oldum haziran ayında kasım ayında sınav oldu canım ocak ayında ilk atama gerçekleşti ben 2.atamada atandin yani sınavdan 8 ay sonra çok beklemedim ilk atamada yüksek puanları alıyorlar benim 81 küsürdü puanım 2.de atandım inşallah herkese nasip etsin rabbim çok güzel bi duygu atandınız yazısını görmek

 498. boşver diyor ki:

  arkdşlar hr blm çk zor.bnce kzlr okmsn zngin kca blp evlnsnlr erkklr de amç br lkma ekmkse bnu da hr hlkrda kznrlr ve krınlrı dyr.bşvern tkmyn bu kdr salla gtsn

 499. gülsüm diyor ki:

  çok saol bilgilendirdiğin için .

 500. büşra diyor ki:

  devlettw olduktan sonra çok rahat edebileceğin bir bölüm. ben 18 yaşındayım bu sene atandım cokta memnunum

 501. gülsüm diyor ki:

  saol büşra tşkkr ederm..

 502. bahar diyor ki:

  büşra 18 yaşındasın ve atandın ? canım o nasıl oluyor ya ?

 503. gülsüm diyor ki:

  bahar lise mezunu olabilir

 504. gülsüm diyor ki:

  tıbbi sekreter olan varmı şuan aranızda?

 505. bahar diyor ki:

  yani üniv okumamış öyle mi?? ya arkadaşlar aranızda adalet bölümü ile ilgili bilgisi olan var mı ???

 506. gülsüm diyor ki:

  bahar ben adalet bölümünü de düşünüyorm o bölümede önü açık bi meslek iş olanağı fln iyi çeşitleri çok fazla

 507. bahar diyor ki:

  ya gerçkten çok kararsızım adalet mi tıbbi sekreter mi diye düşünyrm ama bir türlü karar veremedm gerçeği gönlüm sağlık bölümünden yana o yüzden tıbbi sekreteri kendime daha yakın buluyorum.

 508. gülsüm diyor ki:

  aynen bahar bende öyle düşünüyorm tıbbi sekreterlik daha iyi gibi geliyo bana da adalet bölümünü bitirdikten sonra ayrı sınavlarada giriyosun zabıt katipliği falan filan o yüzden tıbbi sekreterlk daha cazip

 509. bahar diyor ki:

  evet canım öyle. ama şuan deneme sınavlarımda henüz 300 e ulaşamadım :( ( coğrafya beni bitirdi ya uff.

 510. gülsüm diyor ki:

  hadiya.s en az 340 fln yapmak gerek ham puan inş yaparsn hayırlısı olsn

 511. rojhat diyor ki:

 512. gülsüm diyor ki:

  iş derken?

 513. melek diyor ki:

  arkadaşlar,ben açık öğretim lise 2′ci yılımdayım,geç olmadan bir meslek edinmek istedim ve araştırdım,eğitim merkezleri hasta kabul memuru eğitimi ne başlamış,orta okul mezunu olsan bile girebiliyormuşsun.4 ay sürüyor,peşin 850 tl.taksitle 1,000 tl.bilgisi olan varmı,bana yardımcı olabilir misiniz…

 514. melek diyor ki:

  lütfen bilen varsa bana bilgi verin adresim.sualler2011@hotmail.com

 515. gülsüm diyor ki:

  melek öyle yerlerle kendini oyalama bence çünkü özeldede devlette de o işin okulunu okumş arıyolar bence paran boşa gitmesin

 516. bahar diyor ki:

  melekcim gülsüm haklı canım 4 ay oraya gideceğine derslerinle ilgilen. gülsümcüm bu arada töder sınavında 320 aldım. .d .d ya diploma puanım 58 düşüyr. diploma ile birlkte ygs den kaç puan alırsam yerleşirm.

 517. gülsüm diyor ki:

  bahar diploma notunu şimdiden bilemezsin daha doğru diplo notu değilde okul puanı ayrı diploma notuyla o sene sonu belli olur ama ygs puanını 330 340 lara çıkartabilrsen en az zaten 30 puan fln gelir yerleşrsn

 518. bahar diyor ki:

  ya canım ben geçen yıl mezun oldum diploma puanım 72,50 o puanı 0,8 ile çarpıyorsun çıkan sonuç diploma puanını oluştyr.

 519. gülsüm diyor ki:

  mezunsan orasını bilememde 0,8 le çarpmıyosun 0,12 yle alandışı oluyo oşekilde

 520. cansu diyor ki:

  ya ben lise son dayım henüz, ailem sağlık bölümünü cok ısyıyor onu okuyacağım ama yorumlarınız harbiden soğuttu ya :D

 521. gülsüm diyor ki:

  bu memlekette iş garantisi olan sadece sağlık bölümleri bence

 522. bahar diyor ki:

  iyide cansu yapılan yorumlar gayet iyi :) ) 4+4+4 eğitim sisteminide getrdler öğretmen açığını kapatmak için sınıf öğrtmni olmak istyen arkdşların işi zorlaştı valla.. en iyisi sağlık.

 523. gülsüm diyor ki:

  bahara katılıyorm..

 524. bahar diyor ki:

  tşk ederm canım.

 525. ecem diyor ki:

  mrb arkadaslar ben meslek lisesi mezunuyum şuan dısardan tıbbi sekreterlik kursuna gidiyorum 2 ay sonra sertifika alacam inşlh iş bulma umudu olabilirmi acaba bilen varmı aranızda????

 526. esra diyor ki:

  arkadaşlar bence tıbbi dökümntasyon ve sekreterlik bölümü artık fazla tutulmuyor çünkü bu bölüm 2 yıldır rövaşa cıktı en cok tercih edilen bölüm boşta kalma olasılığıda var dershane müdürümüz ve rehber hocamız dedi eğer sözelciysenz adalet cok güzel bi bölümmm

 527. bulasıcı diyor ki:

  esra hanım ben tıbbi sekreterim ve memurum cok rahat bi meslek bence çok tutlan ve iş imkanı çok olan mesleklerden biri maasıda güzel kpss den iyi puan alın atanın bence cok rahat

 528. fenerli diyor ki:

  ben edebiyat 2. sınıftayım fakat fen edebiyatta iş yok iki yıllık bi bölüm düşünüyorum kpss atamaları kaçtan atıyor ark lar

 529. sonnokta diyor ki:

  Arkadaşlar bende kütahyada tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik okuyorum bu yıl bölüm buraya yeni açıldı ilçedeki okulda ek tercihte 358 puanla ben zor yerleştim madem bu bölüm iyi değil neden bu bölümün puanı 420-430 lara kadar çıkıyor.Kaç tane 2 yıllık var puanı bu kadar yüksek iyi bir bölüm olmasa puanı yüksek olmaz.

  Adam akıllı kpss’ye çalışın 80 ile çok rahat atanırsın yaklaşık 1500 lira maaş +döner sermaye +nöbet yani devlette 2000 lirayı buluyor.
  Özelde de iş bulma imkanı kolay sağlık sektörü hiç bir zaman yok olmaz hergün yeni hastane yeni poliklinik açılıyor nereye başvursanız işe alırlar eğer kendinizi biraz geliştirirseniz özelde maaşınız o kadar artar.

 530. Çiçeqim diyor ki:

  ben tıbbi sekreterlik mezunuyum. tıp sekreterliği iş açısından rahat ve güzel ama iş imkanları torpilli ve sertifikalılar sayesinde kısıtlandı. biz o kadar emek verip okuyoruz onlar 3ay kurs görüp bizim mesleğimize yerleşmiş durumdalar 2 senedir deli gibi iş arıyorum. muayehanede inanın800tl ye çalışıyorudum. memurlukta para var bence ne yapın edin vazgeçin bu meslekten hata edersiniz. en güzeli att . torpilinz büyükse tbbi skretrlkte bi o kdar şansınız var demektir.

 531. gülsüm diyor ki:

  bence herşey kpss de bitiyo çok çalış kpss yi kazan atan bu kadar basit yani bütün mesleklerde öyle herşey kpss de

 532. gülsüm diyor ki:

  haftada kaç saat çalışıyolar tıbbi sekreterler bilen varsa paylaşablr mi

 533. emre diyor ki:

  bence güzel bi bölüm önü açık gibi görünüyo ben düşünüyorum bu sene. olumsuz yorum yapan arkadaşlar keşke biraz kendilerini geliştirseydi çünkü bu tür bölümlerde ne kadar kendini geliştirirsen o kadar iş imkanın artar diye düşünüyorum.

 534. eloş diyor ki:

  Arkadaşlar ben de sözel mezunuyum şuanki denemelerime bakaraktan ygs3:396 ygs4:382 oldu en fazla.Ama lys de kendime güvenmiyorum lys yapamam çok arada kaldım bilgisi olanlar yardımcı olsun bu bölüme giripte ah denemek istemiyorum sonradan.

 535. filiz diyor ki:

  ya ben anadolu lisesi 4.sınıftaym bu bölümü düsünüyorum.ama meslek liselilerin sansı bize göre cok fazlaymıs.bu dogru mu?

 536. filiz diyor ki:

  ayrıca is olanakları nasl?

 537. emel diyor ki:

  Arkadaşlar ben lise son sınıf sözel bölümü öğrencisiyim.tıbbi sekreterlik bölümünü tercih etmeyi düşünüyorum bu bölümde okuyan arkadaşlar varsa onlara sesleniyorum sizce bu bölüm nasıl okumalımıyım bu bölümü .Cevabınız için şimdiden tşk.ederim .

 538. gülsüm diyor ki:

  filiz bende son sınıfım anadolu eşit ağırlıktayım bu bölüme meslekler önde giriyo ama genel lisedekilerde rahat yerleşiyolar 360 yap rahat yerleşirsn

 539. gülsüm diyor ki:

  emel herşey kpss de bitiyo kazanırsan kpss yi rahat edersn kazanmzsan sıkıntı çekersin zaten her bölüm de kpss ye giriyosn bence git derim sağlık bölümü sonuçta

 540. ali diyor ki:

  Şeyma şakami yapiyon abim 85 alan atanamiyor sen 74 ten bahsediyorsun

 541. Richard Alicia diyor ki:

  Eger bir kredi ihtiyaciniz var mi? Noel kredisi?
  biz kredinin her türlü vermek
  Borç kredi, ticari kredi, tibbi kredi, ev kredisi, ögrenci kredisi

  mali yardim için e-posta ile bize bugün: richardalicia2@gmail.com

 542. Ayşemine diyor ki:

  Ben büro yönetimi yönetici asistaniyim ben KPSS de tıbbi sekreter olarak atana bilirmiyim
  Yada nasıl olabilirim ne yapa bilirim

 543. Richard Alicia diyor ki:

  Isletme için acil bir krediye mi ihtiyaciniz var ?, borç departmaniniza, mobil kredinize ve ögrenci kredinize ve çok daha fazlasina ucuza uygun bir faiz oraniyla kredi puani ödemek.
  Iletisim E-posta: finovafinancial.credit@gmail.com

 544. Mirabel diyor ki:

  Borçlarını ödemek veya faturalarını ödemek veya bir işe başlamak için borç almaya mı ihtiyacınız var? Düşük bir kredi puanı ve bir kredi almak zorlaşıyor Lütfen CITI MORTAGE LOAN COMPANY ile iletişime geçin ve zora girmeden borcunuzu alın. Faiz oranı% 2′dir. Daha fazla bilgi için şirket e-posta adresiyle iletişim kurun: E-posta yoluyla: CITIMORTAGE01@GMAIL.COM

 545. Merve diyor ki:

  Atatürk üniversitesi universitesinde tıbbi dokümantasyonluk bölümü ikinci sınıf ogrencisiyim bu dönem özel sektörde işe girmek istiyorum acaba öyle bi imkanım var mı

Yorum Yapın

Meslek Rehberi Kategorileri (Büyük yazılılar daha çok yazı içermektedir)


Arama Motoru Optimizasyonu -------> Gültekin Çetiner