Meslek Rehberi RSS
Yazilar
Yorumlar

Doktorluk

Meslek Rehberi‘ndeki bu yazıda doktorluk mesleği hakkında önemli bilgiler verilmektedir. Doktorluk konusunda katkıda bulunmaları için öncelikle değerli doktorlarımız olmak üzere meslek rehberlerimizden katkıda bulunmalarını istirham ediyoruz. Ayrıca herkes Doktorluk konusunda sorularını ve yorumlarını burada ekleyebilir.

Doktorluk bildiğimiz gibi pekçok gencin rüyası olan popüler mesleklerden. İnsan var olduğu sürece de doktorluk mesleğine olan ihtiyaç bitmez. İnsan hayatıyla doğrudan ilgili her meslek de olduğu gibi doktorluk da kutsal mesleklerden.

Küçükken çocuklara sorulan klasik “büyüyünce ne olacaksın yavrum?” sorusuna pekçok çocuğun verdiği cevap doktorluktur. Yine pekçok anne baba doktor bir evlada sahip olmayı isterler. ÖSS bitip tercih dönemi kapıya dayandığında insanların çoğunun aklından geçen geleceği güvende bir meslek olduğundan dolayı doktorluk olur ki bazen zorla da olsa tercih sıralamasında en başa yazdırılır. Bu ve buna ek olarak türkiye’de her geçen gün sayısı artan Tıp Fakültelerinin de etkisiyle doktor olmak için ilk adımı atan gençlerin sayısı artmaktadır. Ne yazık ki bunun sonucunda beklendiği gibi parlak doktorlar yetişmemektedir. Aksine fakülteye girdikten 2-3 yıl sonra ne kadar büyük bir hata yaptıklarının farkına varan fakat içinde bulundukları vaziyetin dönülmesi güç olduğunu gören, bunun üzerine de bir şekilde okulu bitiren mutsuz doktor adayları yetişmektedir.

Ne yazık ki doktorlukla ilgili bilinen veya halk arasında konuşulan şeylerin yarısı yanlıştır. Türkiye’de işler CNBC dizilerinde olduğu gibi dönmemektedir. Halkın vardığı kanının aksine doktorlar birer para makinesi de değildir. Yaptıkları uzun dönem tahsile kıyasla çok cüzi bir maaşla hayatlarını devam ettirmeye çalışmaktadırlar.

Doktorluk uzun soluk isteyen bir kariyer veya meslektir. Doktorluk mesleğine adım atmak için diğer mesleklerin aksine 6 yıl gibi uzun bir süreçle başlamak gerekmektedir. 6 yıllık süreçle herkesin sandığı gibi bir muayenahane açıp para basmaya başlanmaz. 6 yıl okuduktan sonra pratisyen hekim veya tıp doktoru ünvanını alarak başlarsınız. Ondan sonra uzun süren hazırlıklar, TUS sınavları vs aşamalardan sonra ihtisas yaparak uzman doktor olabilirsiniz.

Günümüzde görülen bir diğer hazin durum da artık doktorluğun bile garanti meslek olarak görülememesidir. Mecbur hizmet yasasını kabul etmeyen gençler diplomalarını alamayıp açıkta kalmıştır.

Görüldüğü gibi doktorluk zor zanaattır. Ne okuması ne de meslek olarak icrası kolay değildir. Hatta en ufak bir ihmalin bir insanın hayatına mal olabileceği ihtimali her an bir doktorun kafasında tutması gereken en önemli ayrıntıdır. Her insanın kaldırması mümkün olmayan bir durumdur. Bu sebeple de bu mesleği seçerken son derece dikkatli olmak gerekir. Belki kimse kendini bildiği günden itibaren “ben doktor olucam” diyerek doktor olmamıştır ama 1 haftada verilecek bir karar da değildir. Tartışmalı bir görüş de olsa doktorluk da kendine göre yetenek isteyen bir iştir. Teorik bilgi çok önemlidir herşey onun üstüne inşa edilir ama her şeyi bilmek iyi yapmak anlamına gelmemektedir.

Para, prestij gibi istekler de bu mesleğin seçiminde etkili olsa da bence asıl ihtiyacımız olan idealist duygularla bu mesleği yapan insanlardır. Ancak bu kişiler doktorluğun getirdiği her türlü zorluğa göğüs gerip sadece ve sadece insanları iyileştirme amacı güderler.

Kaynaklar:
1. Doktor

2. Doktor Resimleri

(Bu meslek rehberi yazısı 68197 kez okundu)

“Doktorluk” için 157 Yorum

 1. Meslek Rehberi diyor ki:

  6 Yıl.
  Puanlar her sene değişmekle birlikte Minimum %4 içerisine girmeniz lazım Matematik Fen Puan türünde.
  6 Yıl bittikten sonra en az 5 sene uzmanlık eğitimi var. Yani 11 Yıl.

 2. Profesör Doktor .. diyor ki:

  Doktorluk Nedir?
  Tıp fakuLtesinde iLk kez kadavra ba$ina topLanan ögrenciLer, bayağı bir merak ve iLgiyLe kadavrayı inceLemektedirLer.. Profesor dersine baslar;
  ‘Tıpta iki $ey doktorLar için cok önemlidir..
  - iLki insan vucudu iLe iLgiLi hiçbir $ey sizin için igrenç oLmamaLıdır..
  Örneğin der ve- parmağını cesedin kiçina sokup çikartır kendi agzina goturur.
  ‘Hadi bakaLim $imdi sizLerde ayni $eyi yapiniz..’
  - Ögrenciler $ok içinde.. hepsi duraksarLar ama,
  >bakarLar ki profesor cok ciddi..
  - İstemeye istemeye hepsi sirayLa kadavranın kıçıni parmakLayip sonrada emerLer..
  ÖgrenciLerin hepsi bu i$in tadina bakip berbat bir haLe geLmi$ken,
  - profesor konu$masini sürdürür:
  - ‘Bir tip doktoru için; ikinci en onemLi nokta GÖZLEMdir’ der ve devam eder:

  ‘Ben kadavranın kıçına orta parmagimi soktum ama kendi agzima i$aret
  parmagimi götürdüm..
  >Simdi bir doktor için, dikkat etmenin ne kadar onemLi oLdugunu da ogrenmi$ buLunuyorsunuz..
  !NEYMi$ SONUÇ OLARAK i$imizi DiKKATLi YAPMAZSAK…………
  >

 3. e.sıla diyor ki:

  ben şu anda 12 yaşındayım ben doktor olmak istiyorum ve bunun için bilgi bulamadım ve benim merak ettiklerim ve sorularım şunlar:(DOKTOR OLABİLMEK İÇİN NELERE SAHİP OLMALIYIZ?*DOKTORLUĞUN ÖNEMİ NEDİR?*DOKTOR OLABİLMEK İÇİN HANGİ ENGELLERİ GEÇMELİYİM-)bazı sorularım daha var ama bu sorularımı bir doktor uzmanı ile görüşmek istiyorum benim en büyük hedefim(DOKTOR OLABİLMEK)her zaman bunu başarmak istiyorum ve hiç kimse ben yapamam dimesin tam tersine yaparım ve başarırım desin. bunun için sadece inanç.güvenç.cesaret ve başarı gereklidir *ETKİN SILA ÖZGÜR*

 4. serkan diyor ki:

  BENDE DİĞER ARKLARLA AYNI FİKİRDEYYİM İLERDE DOKTOR OLMAK İSTİYORUM AMA İLERDE BİZİ BEKLEYEN ENGELERİN NELER OLDUĞUNU.Bİ DOKTOR OLABİLMEK İÇİN NELER YAPMAMIZ GEREKTİĞİNİ BİLMİYORUM BU KONUDA BİLGİ VERİLMESİ Yİ OLUR

 5. doktor-hekim diyor ki:

  Doktor mu?-Hekim mi?
  Öncelikle tanımlar konusunu açıklığa kavuşturmak gerekir. En baştan başlayalım.

  Ön lisans: Orta öğretim sonrası(genellikle) 2 yıllık yüksek öğrenim dönemi.

  Lisans: Orta öğretim sonrası (4-5 yıl) veya ön lisans eğitimi sonrası (2-3 yıl) yüksek öğrenim dönemi.

  Yüksek Lisans (Master): Lisans eğitimi sonrası (genellikle) 2-3 yıllık yüksek öğrenim dönemi.

  Doktora (PhD): Yüksek lisans sonrası (genellikle) 4-5 yıllık ve mutlaka tez yazılarak tamamlanan yüksek öğrenim dönemi. Bu eğitimi tamamlayanlar bitirdikleri alanda “Bilim Doktoru” diploması alırlar ve isimlerinin önüne bu akademik ünvanı “Dr.” biçiminde yazabilirler.

  Tıp Fakültesi Mezunları “Tıp Doktoru” ya da diğer deyişle “Tıp Bilimi Doktoru” ünvanı ile Diploma alırlar. Uyguladıkları meslek Hekimlik (Tabiplik) olmasına rağmen aldıkları eğitim sonucu “Tıp Bilimi” alanında “Doktora” eğitimlerini tamamlamış kabul edilirler. “Doktor” akademik ünvanının “Hekim” mesleği ile özdeşleşmesi bu karışıklık nedeniyledir.

  Tıp Fakültesi Mezunları Pratisyen Hekim (Halk arasında bilinen adı ile Sağlık Ocağı Hekimi) olarak çalışırlar. Çalışma alanları Sağlık Ocakları, Hastane Acil Servis ve Poliklinikleri, 112 Acil Yardım İstasyonları, Kan Merkezleri, İşyeri ve Kurum Hekimlikleridir.

  Eğer bir alanda uzmanlaşmak isterlerse ÖSYM tarafından yapılan ve Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (Kısaca TUS) adındaki ve ve ve ÖKS SBS ÖSS ÖYS ÖTS ötesi zor bir sınava girip yaklaşık %15lik dilime girerek 4-7 yıl arasındaki Tıpta Uzmanlık Eğitimini almaları gerekir. Bu da yaklaşık olarak 32-35 yaşlarına denk gelir ve “Dante gibi ortasına gelinir ömrün”.

  Hekimlik mesleği konusunda önemli bir kaç noktaya değinmek gerekirse:
  1. Hekimlik sürekli okuma-öğrenme-gelişme gerektiren bir meslektir.
  2. Hekimlik mesleğini (vicdanen) bırakabieceğiniz bir nokta/yer/zaman yoktur.
  (örneğin: yanlış toplama işlemi yapan bir kişiye bir matematik öğretmeninin müdahale etmemesi sorun oluşturmazken, sağlığı tehdit eden bir duruma -trafik kazası, suda boğulma vb.- hekimin müdahale etmemesi görevi ihmal suçudur.)
  3. Hekimler, insanların kendilerini çok çaresiz/aciz hissetikleri bir nokta olan sağlık konusunda uzman görüşü/hizmeti sunduklarından Türk toplumu gözünde (genellikle) yarı-tanrısal boyutta değerlendirilir/değer verilir/saygı duyulur. Bu nokta EGO okşayan hatta kabartan bir hal oluşturur ve hekimler bunu pek severler.
  4. Neredeyse sürekli olarak hasta/sorunlu/dertli insanları dinlemek (insan kabul edilmesi gereken) hekimleri bir süre sonra bitme/tükenme noktasına getirir. Kişisel görüşüm bu süre 15-17 yıl arasındadır. Bu süre dolunca hekime bir takviye (eğitim/uzun izin vb.) gereklidir. Bu nokta Pratisyen Hekimler için 40lı yaşlar Uzman Hekimler için de 50 ye yakın yaşlardaolur.

  Daha yazılacak çok şey var ama gitmem lazım.
  Hekim olmak isteyen arkadaşlara başarılar dilerim. Sabırlı olmalarını öneririm.

  Not: Bu siteyi tesadüfen gördüm ve bir kaç şey yazdım. Sonradan uğramaya zamanım olmayacağı için soru ve görüşlerinize yanıt yazamayacağım.

 6. cansu diyor ki:

  Ben de doktor olmayı çok ama çom istiyorum.Bu yazılanları ve başka sitelerde bu konu hakkındaki yazılar da okuduktan sonra bir kez daha endime soruyorum.Hala doktor olmak istiyor musun? diyorum. Ve her seferinde evet oluyor ama gözümü kırpmaadan evet diyorum.bu sitede yazılanları okudum kendime bir keez daha sordum ve bu sefer düşünerek,ileriyi düşünerek bu soruya cevap verdim.Ve cevabım yine evet oldu.Hayatımızın en güzel yları okumakla geçer,doktorluk zor bir meslektir,yapamazsın,edemezsin,zor zor zor herkes aynı şeyi söylüyor okumak isteyen okur ,bunu doktorluğu gerçekten isteğen bunlrı göze alır ve gerçekten istediği için unlara katlanır.İnsanlar tıp’ın zor olduğını söylüyorlar.Tamam doğru bu yalan değil ama herkes bu sözler uydu diye farzetsek dünya da hiç doktor olmadı farzetsek insanlar hastalanıca kim bakacak.Bunu hiç düşünmüyorlar.İnsanlar doktor olsunlar diye duğa ederlerdi kolay derlerdi belki de o zaman.Ama bence insan doktor olmak istiyorum ve olurum dedi mi iş bitmiştir.Doktor olmaya karar verenler herşeyi göze alıp birkez daha düşünüp karar vermeliler.Ben çok ama çok düşündüm ve KARARIM: DOKTOR OLMAK.DOKTOR OLMAYI ÇOOOOOOOOOOOOOOK İSTİYRRUM.HEM DE ÇOOOOOOOOK.satırlara sığamayacak kadar çok.Çok bilmiş gibi konuşmuşsam affola.:)

 7. cansu diyor ki:

  Ben de doktor olmayı çok ama çom istiyorum.Bu yazılanları ve başka sitelerde bu konu hakkındaki yazılar da okuduktan sonra bir kez daha endime soruyorum.Hala doktor olmak istiyor musun? diyorum. Ve her seferinde evet oluyor ama gözümü kırpmaadan evet diyorum.bu sitede yazılanları okudum kendime bir keez daha sordum ve bu sefer düşünerek,ileriyi düşünerek bu soruya cevap verdim.Ve cevabım yine evet oldu.Hayatımızın en güzel yları okumakla geçer,doktorluk zor bir meslektir,yapamazsın,edemezsin,zor zor zor herkes aynı şeyi söylüyor okumak isteyen okur ,bunu doktorluğu gerçekten isteğen bunlrı göze alır ve gerçekten istediği için unlara katlanır.İnsanlar tıp’ın zor olduğını söylüyorlar.Tamam doğru bu yalan değil ama herkes bu sözler uydu diye farzetsek dünya da hiç doktor olmadı farzetsek insanlar hastalanıca kim bakacak.Bunu hiç düşünmüyorlar.İnsanlar doktor olsunlar diye duğa ederlerdi kolay derlerdi belki de o zaman.Ama bence insan doktor olmak istiyorum ve olurum dedi mi iş bitmiştir.Doktor olmaya karar verenler herşeyi göze alıp birkez daha düşünüp karar vermeliler.Ben çok ama çok düşündüm ve KARARIM: DOKTOR OLMAK.DOKTOR OLMAYI ÇOOOOOOOOOOOOOOK İSTİYRRUM.HEM DE ÇOOOOOOOOK.satırlara sığamayacak kadar çok.Çok bilmiş gibi konuşmuşsam affola.:):)

 8. hssn diyor ki:

  iyi akşamlar doktorluk için hangi okulları bitirmemek gerekiyor

 9. mustafa diyor ki:

  Merhaba Ben DOKTOR Olmak İstiyorumm. Ama Hangi Lise Ve Kaç Puan Olduğunu Bilmiyorum.Lütfen Biri Bana Cvap Yazsın Hayatım Söz Konusu Lütfennnnnnn…

 10. doktor olmak isteyen genç biri diyor ki:

  merhaba bnn doktar olmak istiyorum ancak daha yeni karar verdim ve hangi okulları bitirmem gerektiğini bilmiyorum bana yardım ederseniz çok sevnirim bütün geleceğim söz konusu lütfen yardım edin…

 11. sibel diyor ki:

  bende ögretmen olmak istiyorum bunun için kaç yıl gerekiyor ama bizrazda korkuyorum

 12. betül aksu diyor ki:

  uuuuuuuuuuuuuuyyyyyyyyyyyyyyyyyyy uşağummmmmm bu ne daaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 13. ÖSS 1.Sİ diyor ki:

  DOKTORLUK GÜZEL MESLEK AMA BEN GENETİK MÜHENDİSLİĞİ VE MOLEKÜLER BİYOLOJİ İSTİYOM ARAŞTIRDIM SÜPPPERRRRRR SİZDE Bİ BAKIN BENCE HADİ BEN KAÇARRRRRRRRRR.ÖSS DE HEDEF TAM YAPMAK HERKESE SELAMLAR MANYAQ GENÇLİK B.B

 14. ÖSS 1.Sİ diyor ki:

  allah cezanızı beeeeeeee

 15. deniz diyor ki:

  ceren haklı

 16. nurcan diyor ki:

  slm.bende küçüklüğümden beri doktor olma hayalleri kuran ve ailesininde bu kararı her defasında onayladığı biriyim.ama çevremde gördüklerim ve tıp okumanın zorlukları hakkında duyduklarım beni korkutuyor.hele hele de tus için söylenenler.sınav sonucum bana neyi gösterir bilmiyorum ama iyi bi üniversteye yetecek puanı aldığımda heralde yine ilk tercihim tıp olur.çünkü bende doktor olmak istiyorum.

 17. lordakia diyor ki:

  yapılan çabalar iyi eline sağlık

 18. sevimmmmmmmmm diyor ki:

  ya ben 14 yasındayım doktor olmak ıstıyorum ama hıçbir bılgım yok yardım edın lutfen yaaaaa çok mu zor parası var mı yokmu ne bu meslke bılgı verın lutfen

 19. elif diyor ki:

  si doktorlugu siktir edin

 20. ELİF diyor ki:

  DAKTIR Latince öğretmen demektir. Bin yıl önce, ilk üniversitelerin ortaya çıkmasıyla birlikte, akademik bir unvan olarak kullanılmıştır. Günümüzde, doktora sahibi olan kişilere verilmekle birlikte, genellikle Tıp Doktoru anlamında kullanılır ve kişilerin adlarından önce gelen Dr. kısaltmasıyla belirtilir. Bizde hekim olarak anılan bu meslek grubunun tarihi çok daha eskilere dayanır. İbni Sina modern tıbbın babası olarak bilinir ve Avrupa’da Avicenna adıyla ders kitaplarında okutulur. İslam dinine göre de tüm peygamberlerin hekimlik uygulamaları yaptığı bilinir. Özellikle Hz. Muhammed’in rahatsızlanan insanlar için Allah’dan gelen ilhamla yaptığı tedaviler tıbbı nebevi (peygamber tıbbı) olarak bilinir ve hadis kitaplarında önemli bir yer tutar.

  Doktor unvanı, ilk olarak Avrupa’da ortaya çıkmış ve zamanla Amerika’ya ve diğer Avrupa sömürgelerine de yayılmıştır.

  Türkiye’de doktorlar 6 yıllık üniversite eğitimi görürler ve mezun olduklarında pratisyen hekim olurlar, reçete yazma ve hastanelerde çalışma iznine sahip olurlar. Belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyenler, Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) girerler. Bu sınavı başaran (sınava girenlerin yaklaşık %5-10′u) hekimler branşlarına göre 4 ila 6 yıl arasında ihtisas eğitimi görerek uzman hekim olurlar.

  Pratisyen Hekimlik , Dünyada Tıp disiplinleri arasında ayrı bir uzmanlık alanıdır. 1. basamak hekimliğinin uzmanlıkalanı “pratisyen hekimlik” dir. Dünyada pek çok ülkede tıp fakültesini bitiren hekimler meslek örgütleri tarafından en az yarısı sahada olmak üzere bir eğitime tabi tutularak “pratisyen hekim” ünvanını almaktadırlar. Türkiyede yasal boşluklar nedeniyle bu eğitimi, verebilecek tek kurum olan Türk Tabipleri Birliği Genel Pratisyenlik Enstitüsü (TTB-GPE) rudimanter bırakılmıştır. Türkiye’de şu anda ‘genel tababet’ olarak adlandırılan pratisyen hekimlik için mezuniyet sonrası bir eğitim bulunmamaktadır. Tüm dünyada bu eğitimi alan doktorlar hastayı ilk gören ve tüm sağlık sorunlarını yakından takip eden aile hekimliği uygulamalarının bel kemiğidirler. m halledilmiş olacağından hem hastan

 21. ELİF diyor ki:

  alın size dokturluk

 22. dr.ayçe tekin diyor ki:

  ben beyin cerrahıyım.yazdığınız şeylere tamamen katılıyorum.teşekkürler…yeni nasiller de öğrenmeli doktorluğu ama yazılan bazı yorumlar sallama çay gibi sallanmış.paracı doktordu şuydu buydu…çocuğum aklınızı toplayın.21 yaşındayım bende

 23. derya diyor ki:

  slm ben derya 15 yaşındayım küçüklümden beridir doktor olmak istiyorum ailem kararıma destek çıkıyor yanlız 2 önemli derslerden birisi kötü ( matematik iyi fen kötü) acaba fen dersim kötü olursa kazanma şansım varmıdır bide doktorluk için puan kaç olması lazım

 24. betül diyor ki:

  arkadaşlar çok saçma metinler yazmışınız ve özellikle terbiyesiz lütfen siteye saygılı olalım işte elinize güzel bilgiler gelmiş yararlanacaksanız yararlanın yararlanmıyacaksanız lütfen saçma ve terbiyesiz şeyler yazmayın içinde yetersiz bilgi olabilir doğal bişey

 25. nurilk diyor ki:

  güzel ödevimdi

 26. bok kafalı diyor ki:

  hepiniz bu siteye girdiği içn salak ve bok kafalı

 27. bok kafalı diyor ki:

  bokkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

 28. ceyda diyor ki:

  lise eğitimi ğürülmeli ayrıca doftor olman için tıp fakültesi puanın tüksek olmalı

 29. aslı diyor ki:

  bende doktor olmalk istiyorum ve sitenizi inceledim çok güzel herkesten teşekkürler saollun

 30. rukiye diyor ki:

  bence çok güzel bir site bende ileride doktor olmak istiyorum bunu için çok çalışıyorum inş gelecekte doktor olarak anılırım.sitenizi çok beğendim ellerinize sağlık.ödevimide yapmış oldum.tekrardan hepinize teşekkür ederim.
  Rukiye YILMAZ

 31. seher boğa diyor ki:

  16 yaşındayım doktor olmak istiyorum.ama ya yapamazsam korkusu var.ama yapmak zorundayım başka çıkış yolum yok .bana yardım edin çok istiyorum lütfennnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 32. seher boğa diyor ki:

  meslek lisesindeyim düz liseye geçmek istiyorum .tercihlerimizi yaptık ve KAHTA Fatih Lisesini yazdım ailemin haberi yok tepkisi ne olur bilmiyorum.ama bence sorun yapmazlar.arkadaşlarım bunu yapmamamı istediler en iyisinin benim için meslek lisesi olduğunu söylediler.Ama bence insan her şeye rağmen hayellerinin peşinden koşmalı GÜNEYDOĞUDA NEKADAR ZOR OLSADA hayat bu bir kere varız bir daha yokuz

 33. muzoo diyor ki:

  çoK GÜzEl LOloLoLo DEme MöÖöÖöÖyTtTt HHaAaAaAaAa sieeeee

  lannnnnnnnnnnnnnnnnnnn sieeeeeee

 34. selinnnnn diyor ki:

  ben doktor olmak istiyorum ama bazıları benim kafamı karıştırıyorlar diyolar ki işte doktor lmak için bir sürü sınava girecende şu bu ama ben tamıyorum bu tip sorulara kulağımı tıkayıp ben çalışırsam her şeyi yaparım diyorum işte bu…..

  BEN KİMSE İÇİN HEDEFİMİ DEĞİŞTİRMEMMMMM…

 35. barbie diyor ki:

  bana göre doktorluk mesleği emek ve uğraş isteyen bir meslek bu yazıdada anlatıldığı gibi bana büyüyünce ne olacaksın? denildiği zaman ben hep doktorluk derim…

 36. yasemin turgut diyor ki:

  yt98upyh8yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy

 37. aleyna diyor ki:

  en büyük hahyalim doktor olmak

 38. aleyna diyor ki:

  yaa zaten en ama en büyük hayalimdir doktor olmak ama hangi lise ve kaç puan almak lazım heö ilerde lazım olur ztn bnen ulaşıcağıma biliyorum büyük hedefim ünkü

 39. ışıl diyor ki:

  ya burda bir cümleyle doktorluğun tanımını yapacak site yok muuu?yıllık ödevimde kullanmam lazım 1 saattir arıyorum yok!!burada sadece birkaç söyleşi var o kadar!! bize tanım lazım uff!!

 40. ışıl diyor ki:

  ya benimde fizik sorunum var ama matematiğim süper ötesi yani ortalamam 100. 2ye falan gittiğimi sanmayın orta okuldayım:)fizik ve tarih en nefret ettiğim dersler.aslında doktor olmaktanda lisede göreceğim fen dersi soğuttu beni.eczacılık hayalim çünkü üniversitesinde biyoloji kimya ve matematik var!hayallerimin üniversitesi ama 4 yıl(lise)fiziğe katlanamam :( (

 41. tuğçe diyor ki:

  yaaa off ya ödevimmi arıyorum bulamıyorum valla ışıl arkadaş haklı

 42. eylül diyor ki:

  bence doktorluk çok güzel benim en büyük hayellim doktor olmak çünkü hemparası var hem de havası var süper bi şey

 43. aslı diyor ki:

  ben yine sitenizdeyim göz doc. olmak istiyorum nasıl olurum sbs ye girecegim 8.sınıfa gidiyorum yardımcıolurmusunuz aceba

 44. aslı diyor ki:

  sınava 10 gün kaldı ve ne yapacagımı bilmiyorum yardımcı olun lütfen

 45. aslı diyor ki:

  msn adresime doc yorum yolayın ltfn BEDEN EĞİTİMİ 85 85 100 100 100 100 100 100 100 5 90 -
  DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ 100 70 85 85 85 85 85 5 85 -
  FEN VE TEKNOLOJİ 38 55 58 80 80 80 80 90 90 90 85 3 59 -
  GÖRSEL SANATLAR 100 95 95 95 95 5 97,50 -
  MATEMATİK 67 50 55 85 85 85 85 90 90 87,50 3 64,88 -
  MÜZİK 80 85 100 100 100 100 100 100 5 88,33 -
  T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK 35 50 50 90 88 88 88,67 90 88 88 88,67 88,67 3 55,92 -
  TEKNOLOJİ VE TASARIM 75 90 95 90 92,50 92,50 5 85,83 -
  TÜRKÇE 60 30 50 75 85 85 81,67 90 90 85,84 3 56,46 -
  YABANCI DİL 60 81 31 100 100 100 100 100 100 3 68 -

  II. Dönem Ders Notları

  DERSLER Sınav Puanları Projeler Performans Belirlemeye Yönelik Çalışmalar Notu ve Puanı
  1 2 3 4 1 2 Ort. 1 2 3 Ort. 1 2 3 4 5 Ort. PBYÇ Ort. Not Puan Muaf
  BEDEN EĞİTİMİ 95 50 50 50 4 72,50 -
  DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ 48 45 75 75 74 74 74,50 3 55,83 -
  FEN VE TEKNOLOJİ 59 44 72 60 60 60 60 3 58,75 -
  MATEMATİK 10 55 50 1 38,33 -
  MÜZİK 100 70 5 85 -
  T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK 30 50 25 1 35 -
  TÜRKÇE 70 60 3 65 -
  YABANCI DİL 81 54 48 3 61 -

  notlar beli

 46. sevda diyor ki:

  ya doktor olabilmek için anadolu yeter mi lütfen …
  benim puan 480 ama sormak istedim .

 47. seda diyor ki:

  ya doktor olabilmek için anadolu yeter mi lütfen …
  benim puan 480 ama sormak istedim .

 48. elen diyor ki:

  bu bilgiler için sağolun hayalimizdeki meslek hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz…

 49. TUĞÇE T. diyor ki:

  arkadaşlar ben tuğçe lise 1 yeni bitirdim 4 yıldır hayalimde tıp okumak vardır bölümü olarakt labaratuvar teknisyenliği okumak istiyom ama bvu zamanla değişebilir yeterki tıp olsun bunun için düz liseye geld,im şimdi notlatrımı yazcam buna dair sayısal okuyup okumicamı söyleyin LÜTFEN
  1. DÖNEM 2.DÖNEM

  MAT= 4 3
  FİZ= 4 4
  KİM= 5 4
  BİO= 3 4
  EDEP=4 4
  DİL= 4 3
  TAR= 4 4
  COĞR=3 3
  SAĞL=3 5
  İNG= 5 5
  BEDN=5 5
  DİN= 5 5 ŞİMDİ BEN SAYISAL OKUSAM BAŞARILI OLABİLRİMİYİM SİZCE LÜTFEN CVP VERİN 1 AYDIR BUNU DÜŞÜNÜOM not=meslek olsarak tıptan başka bişi düşünebiom ve bu benim hayttaki en büyük hayalim ailemden sonraki tek önceliğim

  Y A R D I M L A R I N I Z I B E K L İ O M…

 50. TUĞÇE T. diyor ki:

  ??????????

 51. doğa diyor ki:

  ben düz lisede okuyorum ama doktor olmak çok istiyorum sizce ben düz liseden doktorluğu kazanırmıyım çok zor biliyorum ama bu mesleği çok istiyorum o yüzden meslek lisesine gitmekten vazgeçtim ben bu dönem onur belgesi ve teşekkür belgesi aldım karne notlarım;
  matematik=5
  fizik=4
  kimya=4
  biyoloji=5
  edebiyat=3
  dil ve anlatım=4
  ingilizce=5 ve ben sayısal bölümü seçtim lise 1 bu dönem bitti lütfen bana yardımcı olurmusunuz.diğer dersler pek fazla etkilemediği için yazmadım onlarda 4,5 1 tane üçüm vardı oda zaten edebiyat

 52. fırlama diyor ki:

  biraz hırs yapın her şey öss ye son 1 ay kala belli olur

 53. sedef diyor ki:

  arkadaslar doktorlugu kısaca tamlıyabilecek olabılen varsa kucuk seylerle tanımlasın mesela hnagı lıselerde okunabilir hangı derslerle doktor oluna bılır hangı puan la bu lıselere gırılebilir gercek ve dogru bılgıler yazmanızı rıca edıyom

 54. doktorluk ve ben diyor ki:

  ya bende meslek olarak doktorluğu seçmek istiyorum.aslında daha orta 3 yeni geçtim. ama şimdiden araştırmalarıma başladım. ilk tercihim DOKTORLUK… ama doktorlarla ilgili böyle yazılar okuyuncada vazgeçsem mi diye düşünüyorum. internette doktorlarla ilgili araştırmalar yaptım ve hepsi de bu mesleğin hep zorluğunda bahsediyo. bi allahın kuluda güzel yanlarında bahsetmiyo. birazda bana bu mesleğin güzelliklerinden bahsederseniz sevincem…

 55. ceren diyor ki:

  heer doktor adyı (öğrenci) kadavralara girer mi?

 56. adem diyor ki:

  slm bende doktor olmak istiyorum.ama doktorluk için kaç puan gerekir.lütfen cevabını yazınnnnnnnnnn??????????????????????

 57. ESRA diyor ki:

  Merhabalar… öncelikle ben ne bi dokturum nede dha üniversite cağına gelmiş bir öğrenciyim… sadece etrafdaki gözlemlerime dayanarak yorum yapıorum.su an lise 3 e geçmiş sayısalcı bir öğrenciyim.ve Şanlıurfa da yasıyorum.en üstteki açıklayıcı metine kesinlikle katılmıyorum!neden diye sorarsanız , şanlıurfa da insanlar beslenemeyecek kadar çocuk yapıyorlar bunların sayısı bazen 12, bazen 13 ü buluyor. size mantık dısı gelebilir ama buradaki insanlara kesinlikle çok ama çok mantıklı geliyor. soylarını yürütmek açısından… ve tahmin edersinizki buradaki yasam kosullarının zorluğu sayesinde her kadın hamilelik döneminde çok fazla sıkıntı yasıyor. ve ilk basvurdukları yer ise doktor olan jinekologlar… e n bastaki açıklayıcı metinde doktorların cüzzi bir maaş aldıkları söyleniyor. bu çok yanlıs.buradaki doktorlar devlet hastanelerinde çalıstıkları gibi birde özel muayenehaneler açıyorlar.ve inanmasanız bile bu muayenehalere gelen hastaların sayısı 1 günde 100 den fazlayı buluyor. bu da buradaki jinekologlar için tam bir para sermayesi. yani sizin anlayacağınız eğer doğuda doktorsanız ve özelliklede jinekolog iseniz paraya para demiyorsunuz. son olarak burada çalısan bi doktorun miamı’ de ew aldığı dilden dile dolaşıyor. ki bu gerçekde ispatlanmıs. yani 6 yıl okuyorsunuz VE BURADA ÇALISIORSUNUZ dha da sonrada miamı de ew alacak kadar zengin oluyorsunuz XD bnden söylemesi bu bnm gözlemlerim…

 58. fatih diyor ki:

  arkadaşlar ben 15 yaşındayım doktor olmak istiyorum.sayısal bölümü tercih edeceğim sayısal da okuyan herkesi kendim dahil tıp fakültelerine bekliyorum.en kutsal mesleklerden biriside şüphesiz doktorluktur.bi hastayı iyileştirip evine mutlu olarak göndermek.ne kadar güzel değilmi

 59. acılı_beyoğlu diyor ki:

  benim annem orospuluk yapıyor sokaklarda ekmek parası ben okumuyorum.annemi pazarlıyorum.nasıl okuyacağım doktorluğu çok istiyorum

 60. tuba diyor ki:

  Mrb..Ben yeni liseye geçtim,465 puan aldm ve anadolu lisesinde okuyorum..2 aydır felan doktorluğa çok sardım o kadar çok istiyrm ki..bu yolda ne gerekirse yapmayı planlıyorm..şmdiden çok çalışmaya başlicam ve inş emeğmin karşılıını göreceim..
  sorum şu olacak.. doktorlar bu işten memnunmu?
  ben özellikle genel cerrahi olmak istiyorum ve doktorların fikrini almak istiyorm..
  yardımcı olursanız sevinirim :)

 61. ayşe diyor ki:

  arkadaşlar bende sizin gibi doktor olmak istiyorum . ve bir kaç şey sölicem bazı arkadaşlar notlarını yazmış ve ben sayısalda başarılı olabilirmiyim die sormuşlar yani bence bunu hiç tanımadığınız insanlara sormanız çok saçma ayrıca 480 aldığını söliyen bi arkadaş ben doktor olmak istediğini söliyor olabilirmiyim die soruyor galiba bu arkadaş bizimle daalga geçiyor 480 alan biri gayet güzel bi derece yapmış demektir böyle gidersen olabilirsin die düşünüyorum ama bende sizin bildiğiniz kadarını biliyorum ayrıca doktor olmak için belirli liselerr yok lisede sayısal seçmelisiniz sonrada üniversitede tıp fakültesine gidersiniz olur biter ….
  İNANIN BEN OKADR İSTİYORUM Kİ CERRAH OLMAYI İNANININ HAYAL BİLE EDMEZSİNİZ NE KADAR İSTEDİĞİMİ BEYİN YADA KALP CERRAHI OLMAK İSTİYORUM ALLAH HEPİMİZE YARDIMCI OLSUN ARKADAŞLAR!!!!

 62. melankolik diyor ki:

  Selamın aleyküm arkadaşlar ben doktor olmayı hep istemişimdir küçüklükten beri çocukken arkadaşlarım kuzenlerim felan hep evcilik oynarlarmış yani küçük oyuncaklarda yemek pişirme felan sindi bebeklerle oynarlarmış bende kendime oyun olarak ailenin bütün fertlerini muayene edermişim en çokda babaannemi bitek o katlanırmış bana:D:D:D ayyy hiç hatırlamıyorum o günleri ama demekki doktorluk benim kaderim yani çocukluktan belli olmuş:D:D arkadaşlar kimse annesinin karnında doktor olmadı çalışarak çabalayarak ve en önemlisi inanarak inş isteyen herkes olur doktorluk çok meşakatli bi yoldur gerçekten olmak istiyosanız çok çalışın ve kalkın pc başından ve dersinizin başına oturun çünkü ben öyle yapıcam sadece istemekle olmaz unutmayın kimse başarı merdivenlerini elleri cebinde tırmanamamıştır…herkese iyi çalışmalar vesselam…

 63. yonca diyor ki:

  merhaba ben yonca bu sene lise 3′e geçtim sözel bölümündeyim alan seçerken gazetecilik istiyordum fakat iyice araştırma yaptıktan sonra cerrah olmak istediğime karar verdim okulda artık alan değiştiremezmişim,üniverstede tıp seçersem katsayı yüzünden puanım çok düşer mi ne kadar düşer girebilirmiyim yoksa girmem imkansız mı lütsen bana yardım edin,şimdiden çok teşekkürler.

 64. havva diyor ki:

  doktorluk gerçekten kutsal bende olmak istiyorum inşallah

 65. GİTAR diyor ki:

  UMARIM 20 YIL SONRA HEPİNİZİ DOKTOR OLMUŞ OLARAK DUYARIM :D TABİ İNŞ YURTDIŞINA BEYİN GÖÇÜ YAPMAZSINIZ :D D

 66. fatih diyor ki:

  iğrençççççççççççççççççççççççççççççççççççç

 67. fatih diyor ki:

  iğrenç olan siteniz aradığım şeyi bulamıyorum

 68. sinem diyor ki:

  rgrgehk

 69. ebru diyor ki:

  sadece göz doktoru olmak için hazırlıkla beraber kaç yıl okumak lazım?

 70. zeynep diyor ki:

  arkadaşlar….şu bir gerçekki
  ilkokulu bitir 5 yıl,ortokulu bitir 3 yıl,liseyi bitir 4 yıl,üniversiteyi bitir 6 yıl,1 yılda staj,1 yılda tus sınavı toplan 26…ben okuyup elime para geçtiğinde ben 26 yaşında kocakarı olacağım gençliğim bitip tükendikten sonra benim elime para geçse ne yazar.ama annne babalara dedelere annannelere sorsan kızım okuda filan filancasının torunu okumuş doktor olmuş 7 milyar maaş alıyormuş desinler.düşündükleri sadece kendileri…..senin ömrün hayatın onların umrundamı ,onun torunu okudu benim kide okusun.bir okusaydım onlarda kurtulurdu bende…özümü ömrümü yediler……

 71. zeynep diyor ki:

  haaa birdse 26 olsa yine iyi o kadar zor ki okulu 7 yılda bitiren çook az en az 28 yaşında mesleğe başlarsın en azzzzzzzz

 72. zeynep diyor ki:

  siz unutun bu mesleği (baba çıksın( :)

 73. herdem diyor ki:

  bende zeynep arkadaşımıza katılıyorum hayatının en güzel günleri okumakla geçiyor.gençliğimin güzel yılları geçtikten sonra elime para geçse ne olur geçmese ne olur

 74. tugba diyor ki:

  doktor olmak istiyorum ama hiç bir bilgim yok. bana doktorluk hakkında bilgi lazım
  hangi okullarda okuyacagım. nerelere baş vuracagım.nerelerde çalışacagım.şartları neler kaç puanla girecegim bunların hepsinin cevabını arıyorum. hangi liseye gidersem doktor olmayacagım.

 75. pr.doç.dr.tugba diyor ki:

  doktorluk için çalışmak yetmezzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz12345678009876543211234567890

 76. 41_aslan_41 diyor ki:

  güzel ama
  çok da deği bir sorum var?
  doktorlar çocuk doktou olmak için kaç yıl okurlar?

 77. ece diyor ki:

  ben 13 yaşındayım fakat 6. sınıfa gidiyorum ben bu yıl sbs den kaç puan almalıyım ki çocuk doktoru olabiliyiim?ve ayrıca ne üzerine okuyumcam çocuk gelişimi mi? acaba birde bu liseler nerde?

 78. ece diyor ki:

  11yıl okurlarmış aslan

 79. doçent doktor ali kocadayı diyor ki:

  öncelikle herkese merhaba ben balıkesirden bir dç.doktorum.öncelikle tıp fakültesi için anadolu ve fen lisesi daha iyi olur.çünkü buraların eğitimi bir ayrı oluor.2.si çok zor bir meslek ünüversite 3. sınıfa gelince nerden geldim buraya dien çook oluyor.bir tıp öğrencisi demek matematik profesörü demektir.matematik ile içlşi dışlıdır.üniversitede bu bölüme gidenler öncelikle gece 2 de yatıp sabah 6 da kalkmayı öğrenirler.yani zor 95 dakika ders .ben şu an istanbul üniverditedsinde profesörlük için eğitim alıyorum.5 sene sonra ALLAH nasip ederse prof.olucam .herkese başarılar sorularınıza cevap veririm.

 80. doçent doktor ali kocadayı diyor ki:

  fakat burada bir şey daha söleyeyim düz lise de farketmez fakat meslek lisesinden tıp oluyormuş bunu araştırdım.

 81. doçent doktor ali kocadayı diyor ki:

  yani meslek liseli arkaddaşlar malesef tıpa gidemiosunuız. orada yanlış yazmışım

 82. kim ne derse desin ben doktor olacağım diyor ki:

  BEN 8.SINIFA GİDİYORUM.SBS PUANIM 424 WE 377 BU SEN COK CALIŞCAM WE DOKTOR OLACAĞIMARKADAŞLARIMIN BAZILARI SEN DOKTOR OLURSUN BAZILARI İSE DOKTOR OLMAZSIN DİYOR.KİM NE DERSİN DESİN BEN KARARIMI WERDİN.BİR KİTAP BENİM HAYATIMI BELİRLEDİ VE BANA GÜÇ WERDİ.ADI NEGATİF LİMANLARDAN POZİTİF SULARA…OĞUZ SAYGIN….KARARINI WERMEMİŞERRE SESLENİYORUMMM.BUKİTABI OKUYUNNN…BEN DE OKUDUM WE DOKTOR OLACAĞIMM.

 83. Papatya diyor ki:

  dr.ayçe tekin? 21 yaşındasınız ve beyin cerrahısınız demek? o zaman tıp fakültesine 10 yaşında başladınız?

 84. Papatya diyor ki:

  Meslek seçimi her öğrenci için çok çok önemlidir. Sınavda müthiş bir puan aldınız en iyi tıp fakültesine yerleştiniz. Dersler başladı uygulamalar vs. Kadavralar kan revan her şey var. Bunlardan etkilenmemek işin iç yüzü. Bir süre sonra mideniz bile kaldırmayabilir. Ben 6. sınıftan beri delicesine tıp istiyorum. Şu an 10. sınıftayım ve kararımda tereddüt etmeye başladım. Haa aklımda başka bir meslek var mı diye sorarsanız ne yazık ki yok. 5 yıldır sadece doktorluğa kilitlenmiş biri olarak kafayı yemek üzere olduğumu belirtmek isterim…

 85. ayça diyor ki:

  ben doktor olmak istemiyorum biyoteknoloji molekülerbiyoloji genetik gibi bölümler istiyorum geleceğin mesleği doktorluk değil bu bölümler

 86. VoLkAn diyor ki:

  Ne kadar sallama şeyler bunlar Dr. Ayçe tekin siz 21yaşında nasıl bir beyin cerrahısınız 21yaşında tıp fakültesini bitiremezsiniz.Arkadaşlar doktor olmak için üniversite sınavına çok iyi çalışmanız 6 yıllık tıp fakültesi bitirmeniz gerekmekte.Uzmanlık konusuna gelince TUS (tıpta uznanlık sınavı) a girip puanınıza göre alan seçmeniz lazım ve 4-5yıl asistanlık yaptıktan sonra uzman olabilirsiniz.21yaşında beyin cerrahıymış :) yani bu gibi kişiler size yanlış bilgi vermekte bir beyin cerrahı olabilmek icin en az 29-30 yaşında olmak gerekiyor.

 87. VoLkAn diyor ki:

  Papatya hanım çok güzel açıklamış.

 88. miray diyor ki:

  arkadaslar ilkmolarak tipin hangi bölümünde okumak istediginize karar verin ve sonra da o un cin calisin bende tip istiyodum calistim herkesden biraaz daha fazla calistim su a. tio fakültesi 2. siniftayim ve bende ilerde insalla cok ii bi doktor olacam simdiden doktor olmak isteyen arkadaslara basarilar…

 89. gülay yılmaz diyor ki:

  yatarken vede sabah kalktığımda nefes nefes ardından çok öksürüyorum

 90. opr.dr. ayça yılmaz diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar ben opr.dr.ayça yılmaz sizin nne kadar çok sorunuzun olduğunu görünce kısa bir bilgi vereyim dedim Türkiye’de tıp doktorları 6 yıllık üniversite eğitimi görürler ve mezun olduklarında pratisyen doktor olarak anılırlar. Mezuniyetlerinin T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından tasdiklenmesi sonrası reçete yazma ve sağlık kurumlarında çalışma iznine sahip olurlar. Belirli bir alanda uzmanlaşmak isteyenler, yılda iki defa yapılan (Nisan ve Eylül aylarında) Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) girerler. Bu sınavı başaran (sınava girenlerin yaklaşık %5-10′u) pratisyen doktorlar uzmanlık anlarına göre 4 ila 6 yıl arasında uzmanlık eğitimi görerek uzman doktor olurlar. İlaç ile tedavi eden tıp doktorları pratisyen veya uzman, fark etmez hekim başlığı altında anılırlar. Ameliyat ile tedavi eden tıp doktorları cerrah başlığı altında anılırlar.Pratisyen Hekimlik dünyada tıp disiplinleri arasında ayrı bir uzmanlık alanıdır. 1. basamak hekimliğinin uzmanlık alanı “pratisyen hekimlik” dir. Dünyada pek çok ülkede tıp fakültesini bitiren hekimler meslek örgütleri tarafından en az yarısı sahada olmak üzere bir eğitime tabi tutularak “pratisyen hekim” unvanını almaktadırlar. Türkiye’de şu anda ‘genel tababet’ olarak adlandırılan pratisyen hekimlik için mezuniyet sonrası bir eğitim bulunmamaktadır. Tüm dünyada bu eğitimi alan tıp doktorlar hastayı ilk gören ve tüm sağlık sorunlarını yakından takip eden aile hekimliği uygulamalarının bel kemiğidirler. Böylece küçük sağlık sorunları mahallede halledilmiş olacağından hem hastanın işi çabuk hallolmuş olur hem de daha karmaşık sorunlar için hastaneye sevk edilenlerin hastanelerdeki bekleme süresi azalmış olur.Ayrıca arkadaşlar doktorun en düşük maaşı 2.165 tl dir

 91. simgeeeeeeee :) diyor ki:

  yaw bune uzunluk ama olsun deydi tesekkurleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr….

 92. özkan diyor ki:

  cok guzel bence 21 li

 93. özkan diyor ki:

  doktorlugu cok seviyorum. insanların hayatını kurtarmak istiyorum.diyarbakırlıyım fenerbahce taraftarıyım insalah galatasarayı yeneriz. izmirde karsıyakayı cok seviyorum.ailem doktor olmamı istiyor. zatenistiyorum karsıyakaspor fubol takımına gidiyorum iyi yayınlae burdan rakım erkutlu i.ö.o selamlar olsun arkadaslarımı seviyorum.

 94. melek diyor ki:

  Ben doktor olmak için ölüyorum bu meslek benim hayat kaynağım yani ben bu meslegi hayatımın son nefesine kadar yapıcağım ve kimse de beni engelleyemiyecek

 95. reyna diyor ki:

  doktor olmak için hangi özelliklere sahip olmamız gerekiyor

 96. merve diyor ki:

  ben de büyüyünce doktor olmak istiyorum.ama hangi alanda olacagımı bilmiyorum sizce hangialan daha iyi? diş hekimi,estetik cerrahi,beyin,çocuk doktoru vb.

 97. merve diyor ki:

  cevaplarınızı bekliyoru…:))

 98. pelin diyor ki:

  ben izmirde oturuyorum yenişehir dr osman yaşar sağlık meslek lisesine gitmek istiyorum yukarıda bir doktor yazmız meslek liselerinden tıp okunmuyo ama sadece meslek yazdığı için belki sağlık girmiyodur diye düşündüm bana yardım edermisiniz lütfen bi dokdor bana yardım etsin hep üniversiteden başlıyosunuz yazmaya ben daha liseye gitmedim liseyi örenmek istiyorumm yardım edin lütfennn!!!!!!!

 99. Samir diyor ki:

  Bence en iyi meslek Serserilik :)

 100. cagla diyor ki:

  hjug

 101. zeki cocuk diyor ki:

  ben matematik öğretmeni olcam ne doktoru yha salla cok zekiyim matematikte rüm sınawlar 100 sbs de matematiğim ful :D

 102. neslihan diyor ki:

  mrb.ben neslihan 7. sınıftayım geçen sene sbs’den 464 aldım.bu sene dershaneye de başladım hem de türkiye’nin en iyilerinden birine(ANAFEN)…ve hedefim yaşıma göre çok büyük çok ileride.ben bu zamana kadar hiçbir şeyi bu kadar çok istememiş hiçbir iey hakkındabu kadar çok araştırma,gözlem,debey yapamıştım.bir doktor olabilmek için herşeyimden vazgeçerim(ailemden asla)
  biliyorum ki şuan buraya yorum yapan kişiler doktor olmayı gerçekten isyiyor ve yola koyulmuşlar bile.. ben de öyle.artık günde250 ile 400 arasında soru çözüyorum.sosyal hayatım sıfır neredeyse.. vaktimin çoğunda gezmüyorum oynamıyorum televizyon ve bilgisayar karşısında vakit geçirmiyorum..sadece çalışıyor ve okuyorum..belki haddinden fazla ama bir mükafat bekliyorum ve bu mükafatın da ne olduğunu biliyorum..yek birşey istiyorum:HAYATA BİR DOKTOR OLARAK GÖZLERİMİ KAPAYABİLMEK,BİR DOKTOR OLARAK YAŞAYABİLMEK sadece bu…çevremdekiler bir inek olduğumu düşünüyorlar haklılar öyleyim onlardan farklyım onlar oynarken ben okuyorum..hedefime doğru koşar adım ilerliyorum ama şuan neredeyim bilmiyorum.farkı olduğumu ve hep öyle olacağımı biliyorum.ama ne kadar sreceğini ne zamanbir doktor olabileceğimi gerçekten bilmiyorum..güçüyüm hem de çok..beni ağlatabilen sadece birkaç şey var:bir öğretmenin bana kızması ve azarlaması bir de 85 in altında bir not almam.bunu yaşadım birkaç kere 85 ten düşük aldığım için ağladım aptal dediler.ama biliyorlar ki bu not beni hedefimden çıkarabilir umursamıyorlar.NEYSE ÇOK UZATTIM…ben bir doktor olmak istiyorum ve lütfen söyleyin ne yapmam gerekiyo???

 103. berna diyor ki:

  ya doktor olmak için kaç puan gerekiyo ya ?

 104. ı.özgün topal diyor ki:

  merhaba…ben özgün.şu an ben 12 yaşındayım ve hedefim doktor olmak.sizden tek bişey istiyorum doktorluk için hangi liseye ve hangi ünüversiteye gitmek gerekiyor?BANA CEVAP VERİN…

 105. AZRA diyor ki:

  DOKTOR OLMAK KOLAY BİŞEY DEĞİL. BEN 4YAŞIMDAN BERİ DOKTOR OLMAK İSTEDİĞİMİ SÖYLÜYORUM. DOKTORLARI ÇOK SEVİYORUM.

 106. ece diyor ki:

  mrhb doktor olabilmek ilkolkul ve lise notlarınızın 70`in altında olmaması lazım lisede saysal dersleriniz çok iyi olması gerekir(matematik biyoloji kimya fizik vs) ayrıca davranış notlarınızın çook iyi olması gerekir yani disiplin cezası alınmamalı ve son aşama üniversitede hem sözel hem saysal derslerini çok iyi yapmalısınız oldukça zor bir meslektir.

 107. rahşan diyor ki:

  beyin cerrahı olmak için anadoluda okumak yeterli mi?

 108. rahşan diyor ki:

  offffffffffffff!!! hayalin mivar derdin var

 109. eda diyor ki:

  bnde doktr olmk istyrum ama bi sorum vr bn öle uzmn fln olmk istmyrum bn aile hekimi olmk istyrum bunn sdece 6 yıl okumkmı grkyorr

 110. hüsamettin diyor ki:

  benim en büyük hayalim doktor olmak ama endüstri meslek lisesine bilgisayar bölümüne gidiyorum acaba olabilirmiyim

 111. Büşra diyor ki:

  ben şu anda 12 yaşındayım.En çok istediğim şey doktor olabilmek.Daha sonrada uzman olarak beyin cerrahisi olabilmek istiyorum.Ama en çok merak ettiğim şey üniversiteye giriş sınavında kaç puan alırsam doktor olabilirim bunu çok merak ediyorum ve bide hangi liselerden doktor olunabilir bunu da merak esiyorum…Bana cevap yazarsanız sevinirim…

 112. özge diyor ki:

  bence çok olumsz dşnüyorsunz doktorluğunda güzel yanları da var saygın bir meslek hastanede döner sermaye var vee parası çook bol tabi severek yaparsann HANGİ MESLEĞİN OLUMSUZ YÖNÜ YOK Kİ?

 113. yaren diyor ki:

  ya ben cerreh olmak istiyorum yani kalp damar cerrahı ama kaç puan gerekiyo neden bunu kimse söylemiyo (14 yaşındayım)

 114. sena diyor ki:

  öncelikle sözlerime başlamadan hepinizin hayellerinde olna doktorlugu istemeniz için herkez ben çok sewerim diyo ama neden sewdigini kendine bile ittraf edmio ben suan 6. sınıf ögrencisiyim ve sbslerde 500 veya 480 alıyorum şimdi idailim beyin cerrahlıgı neden sewiorum çünkü inasanların beynini açıp içindeki organizmay görmek için tek idailim bu bunun için çalışmak yezmez çalışmak çalışmak çalışmak çalışmak gerekir buradan tüm doçent lere sesleniryorum paydalı biligiler verdiginiz için hepineze teşekkür ediyor inallah doktor olunca sizn gibi olmak bize şeref verir bizde bu kutsal meslegin degerini biliriniz

 115. nursima diyor ki:

  ben herkes gibi doktor olmak istiyorum diyerek başlamıyacam söze…
  çünkü sadece doktor değil YAZAR BİR DOKTOR olmak istiyorum. hedefim büyük hedefim içinde bu zamana kadar çok bir şey yapmadım açıkçası.

  şu anda 14 yaşındayım ve liseye geçtim fen lisesi kazanamadım ama araştırmalarıma göre lise çok önemli değilmiş tabi bir fen lisesi kazansam daha iyi olurdu öss ye girdiğim zamam ek puan gelirdi.Ama dememkki böylesi hayırlıymış.
  ben de küçüklüğümden beri doktor olmak istiyorum bir aralar derslerim yüzünden iyice umudumu yitirmiştim ama ilerde ne olacaksın dediklerinde DOKTOR diyememek istediğin mesleği diyememek çok kötü bir şey sebebi de (derslerime çalışmamam ve doktor olacam deyince bunun dersleri kötü ne doktoru demelerini istememem di)

  ama artık kararlı olcam ne olacaksın dediklerinde YAZAR BİR DOKTOR OLACAM hem insanların hayatını kurtaracam hemde insanları bilgilerimle aydınlatacam .

  Çevremdeki insanlar öğretmenlerim çalışsan yapacaksın diyorlar yaa bunu kanıtlamak için çalıştım bir aralar ve yaptım ama çalışmaktan çok sıkıldım işte benim sorunum ÇALIŞMAYI SEVMİYORUM
  ve doktor olmak içinde en az 6 7 sene çalışmak gerekiyor.
  Ama başkaları yapabiliyorsa ben de yaparım ta bi neden olmasın yaparım Allah izin verise her şey olur .

  yorumları okudum ve 2 3 tane doktor yorum yazmış lütfen DOKTORLARA SESLENİYORUM benim ilk okulda derlerim çok iyi değildi normaldi lisede de fen lisesi kazanamdım daha bu sene yeni bir liseye başlıyacam KARARIMIN ARKASINDA DURMALIMIYIM YOKSA derslerim yüzünden pes etmelimiyim sadece doktorlar değil yorum atanlar sizlerde söyleyin lütfen!!!

 116. Mervegül diyor ki:

  Merhaba. Ben cerrah olmak istiyorum. Şu anda ortaöğretim 8. sınıfa geçmiş durumdayım. Gaziantep te okuyorum hangi liseye gideceğimi bilmiyorum sizce hangi lise olabilir? Bu arada imam hatip önde olmak üzere. Dediğim gibi kalp cerrahı olmak istiyorum. Fakat üniversite ve lise için çok kararsızım yardımcı olur musunuz?

 117. nursima diyor ki:

  merve gül neden kararsızsın lise veya üniversite konusunda bence benden tavsiye eğer puanın yeterse fen lisesine git

 118. zeynep diyor ki:

  Meraba, öncelikle bu kadar faydalı bir site kurdukları için kurucularına ve önemli bilgileriyle bizleri aydınlatan doktorlarımıza ço…k teşekkürler…
  Ben 17 yyaşndayım ve doktor olmak istiyorum TUS ve karşımıza çıkacak diğer sınavlar her ne kadar beni korkutsada…
  doktorluk küçüklüğümde ilk tanştığım meslekti çünkü çocuklk yıllarımda sürekli hasta olurdum böylelikle ilgimi çeken bir meslek haline geldi.şimdiye kadar bana sorulan bütün `büyüdüğünde ne olucn?`sorularına cevabım doktorluktu ama hedefleime yaklıştıkça bilmiyorum anadolu lisesindeyim ve derslerim baaya iyi
  içimdeki bu korku kazananmama korkusu değil ama … nedenini bilmiyorum doktor hocalarımızdan cevap bekliyorum…………

 119. nursima diyor ki:

  herkes kendini düşünüyor bana bir cevap yazınnn

 120. ela diyor ki:

  ben cerrah olmak çok istiyorum aynı doktorlar dizisindeki gibi:)

 121. ela diyor ki:

  tam 500 aldım sbs den inanamıom ya

 122. ela diyor ki:

  tam 500 aldım sbs den inanamıom

 123. merve diyor ki:

  ben KALP VE DAAR CERRAhI olmak istiyorum ama lisede hangi bölümü okuyacağımı bilmiyorum LÜTFEN BANA YARDIM EDİN

 124. Gülden Polat diyor ki:

  Mrb Ben Gülden Kalp Cerrahı Olmak İstiyooorum Amaaa haaaa diyincee olmuyooo çalışmak lazım.. Korkuyoorum olamıyacağım içinn… Gülden Polat D.Bakır

 125. yasemın bulut diyor ki:

  ben asker olmak ıstıyorum eyer olamazsam kesınlıkle doktor olmak ıstıyorum. ben sağlık meslek okumak ıstıyordum ama ikl okulada calısmadığım ıcn gıdemedım sımdı super lısede okuyorum ve delı gıbı çalısıyorum ınsallah hedeflerıme ulasacagım ve cok az ladı tamı tamına 3 sene kaldı unuversıteye sağlık lisesi okuyamadım ama tıp fakultesı okuyacagım onumd edaha guzel bır hedef var ınsallah herkez ıcın hayırlısı olur arkadaslar sıze bır tavsıyem var hayallerınızıın pesınden calısarak cabalayarak kosun cunku ılerıde bız rahat edeceğız:)

 126. gizem diyor ki:

  bende doktor olmak istiyorum.ama matematiğim süper değil.sizce bu konuda ne yapmalıyım…….

 127. alper diyor ki:

  bişi varmı yaa bende birmeslek seçipte o meslekle ilgili yazı var sandım

 128. saane diyor ki:

  bence saçma yorumlar mantıksızlaşmayın lise ve üniversite okunması gerektiğinin ninemde biliyo kaç puan gerekiyo kaç puan istiyo kaç yıl okumak ve mastır okumak gerekiyor onlara cevap verin

 129. saane diyor ki:

  fdbgdmnbgnbfndfm

 130. saane diyor ki:

  msn yazmaya gerek yok

 131. melisa aker diyor ki:

  arkadaşlar bilen litfen cevaplasın diş doktoru olmak için sns ve diğer öss ygs gibi diğer sınavlardan kaç puan almak gerekiyor bu soruyu gerçekten öğrenmem lazım acil cevap bekliyorum

 132. saane diyor ki:

  kızımm saane kaç puan alıncağndan bu dünyada en iyi diş doktoru ben olcam bendn başka kimse olamaz o yüzden sn kendine başka meslek seç bence şekerim

 133. melisa aker diyor ki:

  daha mantıklı cevap veren bir kişi cevap versin lütfen

 134. hffdrtgrdgrg diyor ki:

  jhfyjuyfyyjugftdhnj

 135. ebru diyor ki:

  aferinnnnnnnnnn dokorrrrrrrrrrrrrrr

 136. geleceğin cerrahı diyor ki:

  ben cerrah olmak istiyorum akç puanla olabilirim en az ve hangi lise???????????nolur cvp verin

 137. asya diyor ki:

  ARKADAŞLAR HEPİNİZİNKİ ÇOK UZUN YAAAA

 138. Ahmet diyor ki:

  Selam Ben şuanda lise 1 yani 9 sınıf notlarım ing ce hariç diger dersler 4 veya 5 lütfen doktorluk için şimdiden ne yapacagımı söyleyecek varmı.. msela hangi dersleri yüksek tutmalıyım hangi derslerden geri klamamalıyım ve hazırlık olarak ne yapmalıyım şimdiden kendimi hazırlamalım hangi bölümler var tıpda birazda olsa bilgi verecek yokmu lütfen???

 139. slm diyor ki:

  Benn 12 yaşındayım ve beyin cerrahı olmak istiyorum acaba hangi okullarda kaç yıl okumak ve uzman olabilmek için ne yapmak gerekir bilen varsa beni bu konuda bilgilendirebilir mi şimdiden sağolun

 140. unknown diyor ki:

  tıp için yapılması gereken şeyler fazla abartılmamalıdır. ben lise 1 de biyolojisi 1 olan bir öğrenciydim ve şuan tıp fakültesi öğrencisiyim. genel olarak sayısal dersleri yüksek tutmak en iyi taktiktir ve herşeyi zamanı gelince yapmak gerekir. 11. sınıfta kendimi sınava psikolojik olarak, 12. sınıfta da ders çalışarak hazırladım. ortalama günlük 200 leri bulan bir soru sayım olmadı. bu işte önemli olan taktik çalışmak ve zamanı geldiğinde gerekeni yapmaktır. hangi liseye gittiğinin bir önemi yoktur tıp için sadece kendine rakip olarak görebildiğin, yarışabildiğin insanların çok(en az 3-4) olması önemlidir. beyin cerrahlığına gelinde tusta en düşük puanla alan bölümlerdendir. tıp kazandıktan sonra ekstra bir gayret gerektireceğini düşünmüyorum. uzmanlık yılı 6 sene. 6 seneden de belli olacağı üzere zor bir eğitim sürecidir. totalde 12 yıllık bir emek gerektiriyor.

 141. Lokman diyor ki:

  Merhabalar. Doktorluğun hiç mi iyi bir yanı, cezbedici tarafı yoktur? Keşke birazda güzel yönlerinden bahsetseydiniz.

 142. Maria diyor ki:

  Merhabalar.
  Ben lise 3 öğrencisiyim ve üniversite olarak en büyük hedefim tıp fakültesi.

  Bu hedefi belirleyen her öğrencinin önüne ‘çok zor, yapamazsın, dayanamazsın, eğitimi çok uzun, başarılı olmak çok zor, tıp fakültesini bitip pratisyen doktor olarak kalan ve başarısız olan çok insan var’ gibi gibi sözler anında yağmaya başlar.

  Buna karşılık ben hayallerimin peşinden gitmeyi ve kendimi zorlamayı tercih ediyorum. Bilimle ve matematikle yakından ilgileniyorum ve eğitim görmek benim için bir işkence değil bir eğlencedir.

  Kolay değil evet. Kolay olsaydı o kadar prestijli ve çok konuşulan bir meslek olmazdı. Her tıp fakültesine giren onu %100 başarıyla bitirseydi hastahaneler uzman doktorlarla tıka basa dolar ve bu mesleğe günümüzde olduğu kadar ihtiyaç duyulmazdı.

  Ben sadece doktorluğu değil doktorluğun da zorunu; nöroşirurjiyi okumayı düşünüyorum. Yukarıdaki yazının yazarı sonunda bu mesleği yapan bir insanın ‘idealist duygularla’ yaklaşması gerektiğini söyleyerek bitirmiş. BU söz çok hoşuma gitti çünkü bende doktorluğu para yada unvan için değil, kendimi geliştirmek için, ileriye atılmak için veya nasıl anlatayım, bilim için, bu hayatta bir şey başarabilmek için, geriye baktığımda somut bir şeyi bıraktığımı, bir iz bıraktığımı görebilmek için doktorluğu istiyorum. Bu hem bir hastalığa tedavi bulmak gibi bir insanın hayatında bir iz bırakmayı da kapsar.

  Eğitimi zormuş - Eh, tabii zor olacak patates doğramayacağız herhalde hayat kurtarmak için eğitim göreceğiz. Tabi ki de yolun sonunda elenenler olacak ama bu gerçek sizi bir işten soğutuyor sa zaten zor hiç bir işe kalkışmayın. Bu hayatın ta kendisinde olduğu gibi doğal seleksiyondur. En iyisi kazanır çünkü ancak en iyisi doktor olmaya hak kazanır, doktorluk duygusuzca bilinçsizce yapılacak bir meslek değil ki! İnsan hayatı var işin ucunda, patates değil :) )

 143. ceren diyor ki:

  tek halim beyin cerrahı veya kalp cerrahı olmak

 144. elif diyor ki:

  amınınıza neşteri sokim ne doktoru amınız kaltı

 145. ayşegül diyor ki:

  ALlah nasip ederse büyüyünce beyin cerrahı olmak istiyorum ve gayretle çalışıyorum inş olurum en çok ilgi duyduğum alan daa zaten doktorluk :D allah doktorluk okuyanlara yardım etsin ;) :) :)

 146. Zübeyde diyor ki:

  Küçüklüğümden beri hep beyin cerrahı olmak istemişimdir beni bu mesleğe yönlendiren bana destek olan babamdır. hem kendim istediğim için hemde babam istediiği için tek hayalim beyin cerrahı olmak ayrıca babamı tümör yüzünden kaybedince cerrah olmak benim için bi hır haline geldi sürekli doktorlukla ilgili araştırmalar yapıyorum tıp dünyasında neler olup bitiyo hep takib ediyorum inşallah bi gün bu sayfaya cerrah olarak yorum yaparım Rabbim yardımcımız olsun inaşşşal doktor oluruz.
  :) :)

 147. sevil diyor ki:

  ben büyüyünce doktor olmak istiyorum 12 yaşındayım 7.sınıfa gidiyorum tıp fakültesine gitmek için hangi lise gerekli benim en büyük hayalim doktor olmak ve doktor olmak için herşeyi göze alırım sbs puanım kaç olmalı lütfen söyleyin üniversiteden sonra kaç yıl okumalıyım diş doktoru olmak istiyorum lütfen söyleyin neler gerekli lütfen

 148. Başak diyor ki:

  Merhaba herkese, bende doktor olmak istiyorum.Yanlız derslerde çok başarılı olduğumu ama sınavlarda kaygım olduğunu fark ettim.Doktor olmak kolay bir şey değildir, biliyorum ama en çok olmak istediğim bir meslek.Bunun için çok çalışıyorum.Lise1′de okuyorum şuan.Benim düz lise.Ama bu tıp okuyamayacağım anlamına gelmez.Çok çalışan ve gözü yükseklerde okuyan insan her şekilde bu mesleği kazanır.Bende gözü yükseklerde olan biriyim.Doktorlara daha farklı bakıyorum.Kendimi onların yerine koyuyorum.Küçükken en çok oynadğım mesleklerden biriydi.Halen bile bazen çocukluğuma dönüp doktorculuk oynadığım zamanlar bile oluyor.Benim sorunum sınav kaygım var, tıp okumak ta çook istiyorum ama sınav kaygım olduğu için yüksek bir puan alamazsam üni. sınavında o zaman çok üzülürüm.Bunun için bir çözüm yolu bulamıyorum.Yardımcı olabilen varsaa çok rica ederim lütfen yardım edin.Herkes bende doktor tipi olduğu söylüyor.Lüfen sınav kaygımı yenebilecek her şeyi yaptım.Çok düzenli çalışıyorum.Günü gününe ama sadece kaygım var sözlülerim süper ötesi.Ne yapabilirim doktor olanlar yada doktor olacaklar(tıp okuyanlar üniv.de)yardımcı olsunlar nolurr.. DOKTORLARA TEKRARDAN BAŞARILAR DİLİYORUM..

 149. gülşah diyor ki:

  ben 8. sınıfa gidiyorum.en büyük hayalim ord.prof.dr.olmak ama 6.sınıf sbsde 420,7.sınıf sbsde de 425, aldım bu sene alacağım puan çok önemli… ya fen lisesine gidemezsem diye korkuyorum.doktor olmak için fen lisesi okumak şartmı? anadolu öğretmen lisesine gitsek ya da başka liseye gitsek bir şey olur mu? çok merak ediyorum.soruma cevaplarınızı bekliyorum cevap verirseniz çok sevinirim

 150. melda diyor ki:

  bence doktorluk dünyanın en güzel mesleği

 151. salahattin diyor ki:

  ben büyüyünce doktor olmak istiyorum ama matematiğim çok kötü

 152. şule uysal diyor ki:

  kalp ve damar cerrahları ne kadar maaş alır ve kaç yıllık eğitim gerekir bilgi verebilir misiniz acaba ?

 153. şule diyor ki:

  kalp ve damar cerrahları ne kadar maaş alır ve kaç yıllık eğitim gerekir bilgi verebilir misiniz acaba ? benim de en büyük hayalim cerrah olmak 12 yaşındayım

 154. BİLMİYORUM diyor ki:

  BANA DOKTOR OLMAK İÇİN KAÇ PUAN GEREKLİ SÖYLEYİN BEN DAHA 6. SINIFTAYIM VE ÖDEVİMİ YAPMAM LAZIM ACİLLLLL LÜTFEN ABİLER, ABLALAR BİLMİYOM

 155. BİLMİYORUM diyor ki:

  480 yeter mi?

 156. byblt diyor ki:

  ben doktor olmam eczacı olcam

 157. adı lazım değil baş harfi... diyor ki:

  abi enim canım sıkılıyorda…. doktor ne demek acaba? biliimisiniz..:

Yorum Yapın

Meslek Rehberi Kategorileri (Büyük yazılılar daha çok yazı içermektedir)


Arama Motoru Optimizasyonu -------> Gültekin Çetiner